Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.08.2007, 20:01:54
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

VSOVI esti sarmant ,adica ai un mod fermecator de a explica f.bine ,dar si amanuntit unele aspecte ale sufletului.Succes in rugaciunea inimii,dar si multa atentie si sfat de la duhovnicul tau NEAPARAT!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.08.2007, 14:58:16
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cata dreptate are Petru cu istorioara sa..
Cunosc personal pe cineva care cu voie sau fara voie a intristat tare pe o crestina. A plans biata femeie, a postit zile in sir desi sanatatea ii era subreda. A mers la spovedit a fost dezlegata de durerea sa dar...pacea nu venea.. a mers iar la duhionvic si a spus din nou cu deamanutul tot. Parintele a spus, ei bine daca nici acum nu vine pacea inseamna ca e o taina ..roaga-te mult la Maicuta Domnului si vei dobandi pacea. Dar dragii mei nu numai ca nu se linistea ba mai mult simtea si durerea proprie si tulburarea femeii pe care o suparase. Ii simtea ura, supararea, tu;burarea... Obosita, sfarsita, deznadajduita s-a asezat in fata icoanei Maicii Domnului si a spus asa: Doamne pentru rugaciunile Maicii Tale daca nu o mantuiesti pe femeiea pe care eu pacatoasa am suparat-o nu ma mantui nici pe mine! In clipa aceea a coborat Pacea! In aceea noapte a visat cum Maicuta Domnului a venit la capatul patului si a spus.. ASA SA ITI IUBESTI SEMENUL PUNANDU-TI VIATA PENTRU EL!.... asta ineseamna iubirea cred eu.. Asta inseamna fericirea adevarata! sa ne dorim sa fim cu totii in rai!! Si cum putem fi CU TOTII decat..iubind..iertand..pe TOTI la fel..
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.08.2007, 18:23:47
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Din pacate oamenii de azi cauta fericirea unde nu trebuie,adica in materie.Si daca vei cauta unde nu trebuie normal ca nu vei gasi niciodata ceea ce cauti.De departe cei mai fericiti oameni au fost sfintii si martirii,ei au gasit fericirea adevarata.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.09.2007, 00:08:50
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

eu sunt de parere ca nefericirea noastra si motivele nefericirii noastre sunt benefice pt ca prin necazuri facem experienta ,iar data viitoare vom fi mai precauti,ne calim prin ele astfel ajungand sa ne intarim si mai ales duhovniceste,vom invata fara sa ne zica nimeni ,vom vedea cu ochii nostrii ce se intampla si ne vom stradui sa actionam conform experientei care ajuta enorm in viata duhovniceasca,mereu e ceva de invatat.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.09.2007, 21:59:43
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Subscriu Mirela si Dan...
Iubirea este fericire...Priviti,spre exemplu, o mama cand isi tine in brate copilasul.Nu i se citeste fericirea in ochi?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.09.2007, 22:06:13
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilma
Priviti,spre exemplu, o mama cand isi tine in brate copilasul.Nu i se citeste fericirea in ochi?
:)De acord dar vezi ca este vorba tot de o stare momentana care mai tirziu se spulbera. Sa ne uitam in ochii aceleiasi mame si in momentul cind trebuie sa sara ca arsa de 10 ori/noapte sau la reactia sotului de linga ea care-i cere sa dea volumul mai mic la copil.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.09.2007, 22:11:19
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

:)Ne-a spus Hristos cine sunt cei fericiti si aici si in veci
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.09.2007, 10:08:10
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Bine spune Urzicuta "apare copilul - dispare barbatul". Dar ce ne facem cand apar copiii? Atunci barbatul dispare cu desavarsire pt ca nu stie sa se maturizeze si sa inteleaga ca dupa apritia copiilor noi ca parinti suntem pe al doilea loc si nu mai avem timp unul pt celalalt. Atunci unde e fericirea de care n-em putut bucura pana atunci? Poate ca sunt putin ironica...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.09.2007, 10:13:20
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

pt mine fericirea e ca am 3 copii minunati, mai mult de atat nu am ce spune...
Ii multumesc din suflet lui Dumnezeu pt copiii pe care mi i-a daruit, macar sunt fericita pt ei daca nu mai pot fi fericita pt altceva,,,sunt fericita ca-L am pe Dumnezeu si ca ma pot sprijini pe el in fiecare moment indiferent cat de greu imi este simt dragoste din parte Lui...stiu ca nu ma lasa la greu si nu-mi da sarcini mai grele decat pot duce...EL este fericirea mea. Mi-am dorit o fericire dar n-a fost sa fie...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.09.2007, 13:25:54
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Un om nu poate fi cu adevarat fericit decat daca este cu adevarat liber,liber din inchisoarea pacatelor si patimilor.Se spune azi peste tot ca suntem liberi,dar nu e deloc asa,cu cat ni se spune ca suntem mai liberi cu atat diavolul ne zornaie mai tare cheile inchisorii la urechi.Prin aceasta globalizare,planeta va deveni un nou mare Babilon,o imensa inchisoare,din care nu va mai scapa nimeni,bineinteles,e o inchisoare mare,ti se pare ca esti liber in ea,dar tot in inchisoare te afli.De aceea cei ce au fost inchisi din cauza credintei lor erau oameni liberi,si nu e un paradox,erau fericiti pentru ca aparau dreapta credinta.Omul liber este cel ce poate face ceea ce vrea,nefiind robit de bunavoie de patimile ce-l chinuiesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fericirea cea adevarata ! cristiboss56 Pocainta 15 24.07.2013 22:50:04
Fericirea... PetruD Morala Crestina 27 07.07.2013 12:03:21
Fericirea.....doar un mit aici pe pamant?? lumyclau Generalitati 12 20.09.2012 14:55:57
Paradoxul suferintei. Fericirea de a fi prigonit pentru dreptate Rodica50 Intrebari utilizatori 0 26.01.2011 12:01:34
FERICIREA sofiaiuga Generalitati 8 30.03.2007 17:24:11