Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 12.09.2007, 02:04:47
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

:) buna Ilma

Cand citesc titlul acestui topic ma gandesc in special la Pr. Constantin Necula, Danion Vasile, Laurentiu Dumitru si multi altii care au coborat efectiv printre tinerii rockeri, cei de "cartier", cei "rataciti" si care cunosc foarte indeaproape problemele tinerilor de azi:cool:, sa vezi conferinte cand nu mai ai loc sa arunci un ac si cand exista o bucurie cum rar intalnesti intr-o sala arhiplina :)
Reply With Quote
  #272  
Vechi 12.09.2007, 11:25:53
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Doamne ajuta! Imi imaginez ca sunt foarte multe persoane la conferintele celor mentionati de tine.Eu am facut rost de niste inregistrari ale Parintelui Necula si-ti pot spune ca m-au impresionat foarte.Nu e de mirare de ce se aduna atatia tineri sa-l asculte.:)Din pacate,eu nu am avut posibilitatea sa particip la astfel de evenimente si mi-as dori din suflet sa ajung.Poate in viitor...
Reply With Quote
  #273  
Vechi 12.10.2007, 13:25:43
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cos
:) buna Ilma

Cand citesc titlul acestui topic ma gandesc in special la Pr. Constantin Necula, Danion Vasile, Laurentiu Dumitru si multi altii care au coborat efectiv printre tinerii rockeri, cei de "cartier", cei "rataciti" si care cunosc foarte indeaproape problemele tinerilor de azi:cool:, sa vezi conferinte cand nu mai ai loc sa arunci un ac si cand exista o bucurie cum rar intalnesti intr-o sala arhiplina :)
Da cos, ai mare dreptate. Si in biserica sunt multi tineri, vad si eu dar hai sa iti povestesc ceva. Am o cunostinta la Iasi care are o fata studenta. In perioada cat am stat acolo (iasi), o vedeam fff des la Sfanta Parascheva cu flori. Odata ii spun, Alina ce suflet frumos ai. Si ce crezi tu mai cos, imi spune ca ea de cate ori curveste cu prietenul ei, duce flori la Sfanta ca sa o ierte! Acum, nu zic ca e gresit, e bine sa ai pocainta...dar totodata imi amintesc de sfantul Iacov care povesteste cum se strang moastele din fata celor care vor sa le sarute cu nevrednicie... Offff daca am si face ceea ce stim, si tot scrim pe aici..ce bine ar fi..si ma gandesc cel mai mult la mine... Daca Nu am ramane la stadiul de a invata si a da sfaturi..ce viata frumoasa as avea..
Reply With Quote
  #274  
Vechi 12.10.2007, 18:24:16
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Lumea e cazuta.

Dar se poate Jeni si mai rau.

Poti curvi si sa nu stii ca faci asta. Sau poti curvi si constiinta ti`e inecata si nici prin gand nu`ti trece sa ceri cuiva iertare sau sa spui cuiva ce ai pe suflet sau sa simti ca esti fara iesire...

Sunt mult mai multe sanse de pocainta la o fata ca aceasta decat la o persoana cazuta in nesimtire duhovniceasca. La un moment dat se va duce la duhovnic. Si de acolo soarele va iesi pe strada ei.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 12.10.2007, 21:14:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Lumea e cazuta.

Dar se poate Jeni si mai rau.

Poti curvi si sa nu stii ca faci asta. Sau poti curvi si constiinta ti`e inecata si nici prin gand nu`ti trece sa ceri cuiva iertare sau sa spui cuiva ce ai pe suflet sau sa simti ca esti fara iesire...

Sunt mult mai multe sanse de pocainta la o fata ca aceasta decat la o persoana cazuta in nesimtire duhovniceasca. La un moment dat se va duce la duhovnic. Si de acolo soarele va iesi pe strada ei.
Groaznic a decazut lumea ! ! ! Socant sa vezi cum si batrani trecuti de 70 de ani , au abuzat de o "prostituata"de numai 12 ani ce a imprastiat sifilis ( asta find un ex. recent). Incredibila decadere ! . Revenind la tanara ce se ducea la SF. Parascheva dupa fiecare cadere in pacat, poate sa fie o arma cu doua taisuri. Spun asta, cunoscand destule exemple cand devine o obisnuinta in prelungirea premeditata a caderii in pacat.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 12.10.2007, 21:34:21
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Sunt mult mai multe sanse de pocainta la o fata ca aceasta decat la o persoana cazuta in nesimtire duhovniceasca. La un moment dat se va duce la duhovnic. Si de acolo soarele va iesi pe strada ei.
As vre sa stiu cu citate din Scripturi daca Hristos a avut mai multa toleranta fata de cei care se caiesc pentru ce au facut iar mai tirziu preacurvesc iar cu zimbetul pe buze ca si cum nu s-a intimplat nimic ca mai tirziu sa-si ceara iertare din nou sau ... este mai ingaduitor cu cei care sunt in intinare sufleteasca si nu stiu - nu vor sa auda de cainta???, poate stiti voi ca eu nu-mi aduc aminte
Reply With Quote
  #277  
Vechi 13.10.2007, 08:49:08
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) Andrei, astea sunt Taine. Pentru ca o lacrima cantareste uneori cat 80 de ani de viata ingereasca, si 80 de ani de viata ingereasca se pot pierde intr-o clipa de mandrie. Raspunsul la intrebarea ta, ti-l poate da doar experienta proprie sau Hristos. Ceea ce scriem noi sunt doar vorbe, dar vorbele noastre NU sunt ca ale Lui Hristos. Si ca sa intelegi voi continua poveste cu fata. L-a o saptamana inaintea nuntii, baiatul s-a dovedit a fi schizofrenic ( avea dosar la sp 9) fata a fost intr-o primejdie groznica si astfel a inteles greseala ei... Acum merge regulat la biserica si duce o viata frumoasa. Nu as putea spune cine a "trezit-o", cainta ei sau Mila Lui, sau poate o lacrima cursa in ascuns..numai Dzeu stie.:) Asa cum imi spunea pr Arsenie Papacioc, numai Dzeu stie ce e in inima ta jenica..nici macat tu nu stii pentru ca e Taina:)
Reply With Quote
  #278  
Vechi 13.10.2007, 17:43:40
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Hristos ne spune sa iertam de 70 de ori cate sapte.
Si apoi?
Sa ne fie ca un vames si ca un pagan.
Adica cum?
Adica sa o luam de la capat. Ca Dumnezeu a venit spre pocairea acestora si nu a celor nepacatosi.

Cu citate!!!

Pai daca fata la final a spalat picioarele Lui Hristos cu lacrimile si a primit iertare, sau sa zicem, va spala intr`un final cu pocainta picioarele Lui Hristos ce citate vrei?

Oricat de pacatos ai fi, dincolo de nivelul meu, al tau sau al lui de intelegere, Dumnezeu este mai bun, mai iertator si mai iubitor decat oricare din noi. Noi insa trebuie sa ne pocaim. Sa iubim.

Deci prin citate am incercat sa demonstrez ca daca la final un pacatos se va pocai el va fi bine primit de Dumnezeu. Iar tot prin citat mentionez ca sunt si cinci fecioare care sunt nepacatoase dar totusi raman neimpartasite de dragostea Lui Dumnezeu.

Asa ca toleranta noastra este un cutit care taie. Noi trebuie sa avem iubire. Iubire fata de cei ce gresesc. Fata de dusmani. Si daca nu putem sa aratam iubirea mai bine sa ne smerim pentru ca suntem prea mandri si nu facem fata cu asa zisa nepacatosenie a noastra fata de a altuia.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 14.10.2007, 16:41:28
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Cu adevarat smerenia e lucru mare. Din ea izvoraste adevarul si din adevar iubire. Pnetru ca adevarul si iubirea sunt nedespartite de smerenie!
Reply With Quote
  #280  
Vechi 24.10.2007, 17:39:07
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Intrebare: majoritatea tinerilor romani cred in Dumnezeu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru tinerii care au probleme cu babutele din biserica eduardd Reguli in Biserica 21 22.09.2010 14:33:14
tinerii de azi ionyk Generalitati 34 22.03.2010 20:06:25
tinerii cristiboss56 Generalitati 19 08.05.2008 18:49:21
Copiii, tinerii si Biserica irina77 Generalitati 16 20.10.2007 23:09:38
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59