Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 19.08.2009, 18:51:28
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

E trist cand te gandesti ca un ateu, in loc sa accepte sansa ce i se da o data cu inaintarea in viata, de a-L cunoaste pe Dumnezeu, parcurge o regresie catre stadiul, denumit de Rose Vincent ,al “marii identificari”, anume “ce este asta?”.. Aceasta treapta apare pe la varsta de 2 ani si in mod normal se continua cu intrebarea “de ce?” care debuteaza pe la 3 ani.
De ce regresie? Evitand angajarea spirituala, ignorand transcendenta, nu stagnam ci decadem!

Cel ce te consideri ateu, inainte de a mai posta ceva, afla ce cauti pe forumul asta.. incearca sa dai un raspuns “DE CE ?” – ului ce zace in stare latenta in tine, un altul decat acela asupra caruia staruiesti..inca de pe la trei ani.
  #142  
Vechi 19.08.2009, 21:20:08
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 8NihilSineDeo9 Vezi mesajul
E trist cand te gandesti ca un ateu, in loc sa accepte sansa ce i se da o data cu inaintarea in viata, de a-L cunoaste pe Dumnezeu, parcurge o regresie catre stadiul, denumit de Rose Vincent ,al “marii identificari”, anume “ce este asta?”.. Aceasta treapta apare pe la varsta de 2 ani si in mod normal se continua cu intrebarea “de ce?” care debuteaza pe la 3 ani.
De ce regresie? Evitand angajarea spirituala, ignorand transcendenta, nu stagnam ci decadem!

Cel ce te consideri ateu, inainte de a mai posta ceva, afla ce cauti pe forumul asta.. incearca sa dai un raspuns “DE CE ?” – ului ce zace in stare latenta in tine, un altul decat acela asupra caruia staruiesti..inca de pe la trei ani.
Eu personal stiu ce caut pe acest forum. Mi-ati devenit simpatici si imi face placere sa ma contrazic cu voi. Sincer, pe un site ateu m-as cam plictisi.
Eu personal trebuie sa va multumesc pentru ca de cind ma mai conversez cu voi, pentru a va putea raspunde, am aflat multe lucruri interesante.

In alta ordine de idei, ce intelegi tu prin angajare spirituala?
  #143  
Vechi 19.08.2009, 22:59:45
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

Acest lucru depaseste puterea ta de intelegere,este alt nivel de cunoastere care nu-l poti dobandii cu siguranta prin aceasta modalitate de comunicare ,pe net.
Invata sa iubesti.
Dumnezeu sa ne ierte , sa ne ajute si sa ne miluiasca !
  #144  
Vechi 19.08.2009, 23:37:59
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Deocamdat’ inteleg ca nu inteleg mai nimic dar nadajduiesc sa inteleg candva.
Stii tu ca “ înțelepciunea fără-a cuteza / E ca cutezarea fără-a cugeta.” [Dimitrie Bolintineanu]

Cred totusi ca am inteles cat de importanta este stradania de a incerca sa iert, sa iubesc in continuare o persoana care refuza sa calce „doar pe partea carosabila a sufletului” meu [adica acolo unde sunt pregatita] .. iar asta, doar cu ajutorul Bunului Dumnezeu!

Doamne ajuta!
  #145  
Vechi 20.08.2009, 08:06:10
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am inteles, vorbiti sa va aflati in treaba
  #146  
Vechi 20.08.2009, 12:34:00
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

@ topcat

corect, insa asta tine si de partenerul de dialog.
  #147  
Vechi 20.08.2009, 12:44:30
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 8NihilSineDeo9 Vezi mesajul
@ topcat

corect, insa asta tine si de partenerul de dialog.
Te intrebasem ce intelegi prin angajare spirituala
  #148  
Vechi 20.08.2009, 13:56:06
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

ca sa intelegi cum privesc eu angajarea spirituala, du-te si spovedeste-te.
prima data eu m-am spovedit din curiozitate, ca ulterior sa realizez ca este o necesitate.
  #149  
Vechi 20.08.2009, 14:14:08
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 8NihilSineDeo9 Vezi mesajul
ca sa intelegi cum privesc eu angajarea spirituala, du-te si spovedeste-te.
prima data eu m-am spovedit din curiozitate, ca ulterior sa realizez ca este o necesitate.
Uite, ma spovedesc in public, cit de sincer pot eu, ca sa-l scutesc pe popa de ceva penibil:
Doamne, iarta-ma ca nu cred nimic in ceea ce te priveste, ca tot ce te priveste mi se pare stupid, pentru ca eu cred ca tote energiile cheltuite pentru venerarea ta s-ar putea dirija catre ceva mai util societatii si regret fapta comisa.
Nu crezi ca e cam ridicol? Crezi ca cineva care nu crede in ceva i s-ar putea spovedi acelui cineva?
  #150  
Vechi 20.08.2009, 14:19:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Cred ca aici topcat are dreptate.
Eu as zice ca angajarea spirituala in cazul unui ateu ar fi sa nu fie indiferent, sa cerceteze bine inainte sa critice, sa fie cinstit cu el insusi, si sa nu dispretuiasca ceea ce nu intelege. Sa nu se aseze niciodata pe moale, sa continue sa invete si sa cerceteze si sa incerce sa isi imbunatateasca mintea si inima. Sa incerce mereu sa faca binele, cat ii sta in putere.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30