Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.09.2012, 20:57:34
valahu94 valahu94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit Cele 7 laude - rugaciuni individuale

Doamne ajuta!

Sunt mirean si recent am primit binecuvantare pentru a putea face cateva dintre cele 7 laude ca rugaciuni individuale. Mi-am luat un Ceaslov si vroiam sa stiu daca pot sa citesc si ce spune preotul la slujbe, spre exemplu la Utrenie: "Slava Tie, Celui ce ne-ai aratat noua lumina!", sau citesc doar ce spune strana.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.09.2012, 21:05:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valahu94 Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Sunt mirean si recent am primit binecuvantare pentru a putea face cateva dintre cele 7 laude ca rugaciuni individuale. Mi-am luat un Ceaslov si vroiam sa stiu daca pot sa citesc si ce spune preotul la slujbe, spre exemplu la Utrenie: "Slava Tie, Celui ce ne-ai aratat noua lumina!", sau citesc doar ce spune strana.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Iertare , dar spui ca ai luat binecuvantare , deci cel mai indreptatit este cel ce ti-a dat sa-ti dea si raspunsul ! Apoi , draga Valahu , este la indemana oricarui mirean ca nu citeste ce rosteste Parintele , deci peste tot scrie clar : " de esti Parinte citesti . . . de nu . . . "Si cred ca tu insuti sti tot ce ti-am scris , caci est student la Teologie . . .
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 26.09.2012 at 21:08:03.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2012, 21:08:04
valahu94 valahu94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iertare , dar spui ca ai luat binecuvantare , deci cel mai indreptatit este cel ce ti-a dat sa-ti dea si raspunsul ! Apoi , draga Valahu , este la indemana oricarui mirean ca nu citeste ce rosteste Parintele , deci peste tot scrie clar : " de esti Parinte citesti . . . de nu . . . "
Doamne ajuta !
Multumesc mult pentru raspuns. Uitasem sa-mi intreb duhovnicul despre asta... Iertati neatentia si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.09.2012, 21:10:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de valahu94 Vezi mesajul
Multumesc mult pentru raspuns. Uitasem sa-mi intreb duhovnicul despre asta... Iertati neatentia si Doamne ajuta!
Nu-i nici-un bai !
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.09.2012, 22:22:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valahu94 Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Sunt mirean si recent am primit binecuvantare pentru a putea face cateva dintre cele 7 laude ca rugaciuni individuale. Mi-am luat un Ceaslov si vroiam sa stiu daca pot sa citesc si ce spune preotul la slujbe, spre exemplu la Utrenie: "Slava Tie, Celui ce ne-ai aratat noua lumina!", sau citesc doar ce spune strana.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Dumnezeu sa-ti ajute sa le citesti cu pace. Cred ca unde nu scrie ca rugaciunea trebuie spusa de preot, poti sa zici. Poate, ne ajuta niste teologi, totusi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele sapte laude claudelina Rugaciuni 4 27.09.2012 18:25:10
Cele mai scurte rugaciuni Sebastiana Rugaciuni 15 04.10.2011 22:57:08
Dintre cele mai frumoase rugaciuni ale ortodoxiei adrian_b Rugaciuni 23 24.12.2010 22:20:38
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 14:50:01
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 13:10:26