Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2012, 17:04:21
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit N-am loc in lumea asta

Am auzit intr-o cearta. Ce parere aveti? Cat loc e firesc sa cerem lumii pentru intimitate, pentru singuratatea necesara uneori?
Cum o cerem? Cum este des interpretata?
Ce se intampla daca n-o primesti?
Daca iti negi acest neajuns, al lipsei intimitatii/singuratatii necesare, o vreme indelungata, ajungi sa nu mai suporti lumea si sa nu mai fi suportat de lume?

Si mai ales... asta am uitat... dorinta asta provine/este incurajata de egoism?

Last edited by cred_cu_adevarat; 20.03.2012 at 17:12:50.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.03.2012, 18:57:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

cu riscul de a parea egoista, uneori e musai sa-ti iei o pauza ptr linistire chiar daca lucurul asta deranjeaza.
Eu uneori , cand se aduna prea multe imi iau un copil si plec 2-3 zile la manastire, cu acordul sotului.
si el la fel, doar ca el pleaca singur. Am facut asta la indemnul duhovnicului care zice ca un arc intins prea mult....se rupe.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.03.2012, 19:06:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred că e vorba de egoism. De intimitate e nevoie și (sau mai ales) pentru rugăciune. Domnul însuși se retrăgea pentru rugăciune, pentru a fi doar cu Tatăl; iar apoi se întorcea la oamenii care aveau nevoie de El.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.03.2012, 22:30:11
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

"n-am loc in lumea asta" = "nu sunt inteles"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.03.2012, 22:49:53
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

n-am loc in lumea asta = sunt respins
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.03.2012, 10:17:09
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

"n-am loc in lumea asta" = sunt crestin
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.03.2012, 11:35:46
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
"n-am loc in lumea asta" = sunt crestin
"Daca ati fi din lume, lumea ar iubi ce e al sau."
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.03.2012, 12:40:04
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

prima data cand am citit titlul ... nu am loc in lumea asta ... m-am gandit ca poate o fi vorba de o persoana care considera ca nu lumea asta nu e facuta pentru ea, in sensul ca la cate nenorociri se intampla iti vine sa fugi sa te ascunzi in munti si sa nu mai stii de nimeni si nimik.. dar iaca nu prea se poate ... trebuie doar sa mergem in continuare cu increderea in Dumnezeu ...

fiecare om cred ca are nevoie cateodata de singuratate, adica de momente in care sa fie doar cu el, sa se linisteaasca, sa se regaseasca pe el insusi ... si mie cateodata imi vine sa plec de acasa la vreo manastire ceva sa fiu linitita, dar singura singura, fara nimeni ... dar nu pot, de abia pot sa imi las vreo 2 ore baiatul in grija buncii, cand fata e la gradinita, sau pe amandoi in grija soacrei, d-apoi o zi, sau mai mult ... sunt foarte dependenta de copiii mei .. de aceea prefer sa ma linistesc si profit la maxim de singuratate cand copiii dorm si sotul e plecat in delegatie ...

cat despre intimitate ... la un servici de ex, sau la scoala, in general in societate, e mai greu de obtinut, dar nu imposibil, dar nu cred ca in societate putem cere prea multa intimitate, depinde foarte mult de conditiile in care socializam ... acum, daca o persoana este prea interiorizata, sau prea singuratica, nu este vazuta prea bine ... cu toate ca exista persoane mai retrase care sunt destul de bine vazute in societate, asa e firea lor, tace si face, decat unu care e bagaret, vorbeste mult si face putin si prost ... de obicei este bine sa socializam cat de cat cu persoanele din jurul nostru, sa ne facem utili cat putem in societate, si apoi om gasi noi, acasa, in familie, un moment de respiro, de intimitate ...

si nu, nu cred ca este vorba de egoism, pur si simplu asa e firea omului, unele persoane sunt mai retrase ... o persoana egoista e o persoana care nu ajuta pe nimeni, chiar daca vede ca cineva are nevoie de ajutor, sau nu ajuta in cazul in care poate si nu vrea ... sau o persoana care tine totul pentru ea, care nu imparte ... chestii de astea, nu o persoana care este mai retrasa ... o fi mai timida, o fi o fire mai singuratica ... asa e felul ei ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din lumea animalelor! UNNOOM Teologie si Stiinta 19 18.07.2014 00:07:04
Lumea copiilor anna21 Generalitati 312 01.03.2012 23:12:28
Ce se va intampla cu lumea? BogdanBogdan Generalitati 33 12.04.2011 16:43:45
Lumea 100% ortodoxa coralina Generalitati 103 10.10.2010 21:42:28
LUMEA ANIMALELOR Catalina Generalitati 5 06.06.2007 16:46:44