Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.09.2010, 19:01:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Ai fost in rai ?
Poti spune si asa...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.09.2010, 19:03:42
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Ai fost in rai ?
Sigur că nu a fost în rai, fizic, dar poate să-l simtă încă de acum dacă este întru Hristos: "M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine. Și viața de acum, în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine." (Galateni, 2, 20)

Știu, e foarte greu de asimilat o astfel de idee de către un ateu. Simțul harului, deși dat pentru toți, este înlocuit cu simțuri paranormale de unii.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.09.2010, 20:27:15
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

@Doriana:
In ceea ce am scris nu ma indoiesc de Minunatul Plan Divin!Dumnezeu nu ne vrea decat binele deci ne da o tona de avantaje,noua netrebnicilor.
O sa ajungem cu totii in groapa dupa o viata plina de incercari oribile si aducatoare de deresie care fac sufletul mai puternic pentru a fi pregatit sa il slujeasca cu evlavie pe Domnul Dumnezeu.Vom avea sufletul atat de pregatit astfel incat nu ne va mai pasa de fostii nostri semeni printre care si parinti,copii,frati,surori ce nu au fost complet curati sufleteste si care vor fierbe strangulati in cazane si vor urla injunghiati cu glasuri chinuite in adancurile neguri aducatoare de chinul trudei in focul de nestins..noi vom avea suflet dedicat NUMAI maririi Bunului si Atotmilostivului Dumnezeu!
Nici nu am spus ca e normal sa se intre usor in Cerurile vesnice!Ba chiar Dumnezeu va face o selectie intre oamenii buni si oamenii rai astfel incat sufletele curate sa traiasca in pace si armonie caci Stapanul nostru nu le va permite ateilor,canibalilor,nespoveditilor,mancaciosilor,m asonilor,Metallicii si ascultatorilor ei,sectarilor,oamenilor obligati sa poarte cip etc etc sa ajunga la loc bun pentru a-L adora.
Doamne ajuta!
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 12.09.2010, 20:32:34
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
@Doriana:
In ceea ce am scris nu ma indoiesc de Minunatul Plan Divin!Dumnezeu nu ne vrea decat binele deci ne da o tona de avantaje,noua netrebnicilor.
O sa ajungem cu totii in groapa dupa o viata plina de incercari oribile si aducatoare de deresie care fac sufletul mai puternic pentru a fi pregatit sa il slujeasca cu evlavie pe Domnul Dumnezeu.Vom avea sufletul atat de pregatit astfel incat nu ne va mai pasa de fostii nostri semeni printre care si parinti,copii,frati,surori ce nu au fost complet curati sufleteste si care vor fierbe strangulati in cazane si vor urla injunghiati cu glasuri chinuite in adancurile neguri aducatoare de chinul trudei in focul de nestins..noi vom avea suflet dedicat NUMAI maririi Bunului si Atotmilostivului Dumnezeu!
Nici nu am spus ca e normal sa se intre usor in Cerurile vesnice!Ba chiar Dumnezeu va face o selectie intre oamenii buni si oamenii rai astfel incat sufletele curate sa traiasca in pace si armonie caci Stapanul nostru nu le va permite ateilor,canibalilor,nespoveditilor,mancaciosilor,m asonilor,Metallicii si ascultatorilor ei,sectarilor,oamenilor obligati sa poarte cip etc etc sa ajunga la loc bun pentru a-L adora.
Doamne ajuta!
De unde atata amaraciune [desi vrea sa para altceva] la un om atat de tanar [cum declari ca esti]?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #45  
Vechi 12.09.2010, 21:59:14
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,cocacoc

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Ai fost in rai ?
gandesc io in nemernicia mea ca doriana no fo in rai,dar tu ai luat parte la evolutia speciilor???!!!pe un om de stiinta?dar daca el era foarte bat??? observi,si io pot fi foarte sarcastic.si ca sa pun punct exista intrebarea cheie:DE CE.
cocacoc,nu fi acida,dialogul are nevoie de cel putin doua persoane.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.09.2010, 18:59:10
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De unde atata amaraciune [desi vrea sa para altceva] la un om atat de tanar [cum declari ca esti]?
In randurile mele nu vad amaraciune insa spune-mi si mie de unde provine,te rog, de unde reiese aceasta in cuvintele mele?
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.09.2010, 22:24:04
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
In randurile mele nu vad amaraciune insa spune-mi si mie de unde provine,te rog, de unde reiese aceasta in cuvintele mele?
De unde provine, nu stiu. Asta te intrebasem si eu. Dar reiese din fiecare cuvant pe care l-ai scris. Este refrenul omului dezamagit de Dumnezeu si credinta. A mai fost scris pe acest forum, desigur, nu in stilul tau original; fiecare cu stilul lui. :)
Probabil ca ai considerat ca ai trecut peste dezamagire si acum esti ctitorul propriei tale vieti. Dar de fapt ea a ramas ingropata undeva in subconstient si da un anumit specific felului in care vezi lucrurile. Sper ca intr-o zi sa gasesti acel Ceva care iti schimba viata, desi acum fugi de El. Multa binecuvantare!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.10.2010, 11:12:27
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Sa vi se mantuiasca parintii.

Pentru ce trebuie facut intrebati un preot.

Insa din cele povestiri de mai sus, mai ales prima si apoi din aceea cu Stanica, se observa cat de importante sunt cele 40 de Liturghii pentru parintii si ceilalti oameni decedati. Aceste 40 de Liturghii se slujesc la orice Manastire. De exemplu la Manastirea Crasna de langa Ploiesti se slujeste asa ceva si de altfel in orce Manastire, chiar si la Schitul Lacul de pe Muntele Ahos. Deci puteti sa dati nu 40 de Liturghii ci mai multe insa minim 40.

Apoi omul cand se duce in rai se poate duce dezbracat si acolo se intalneste cu ce a dat saracilor pe lumea asta. Nu a dat haine poate ramane dezbracat. Nu a dat de mancare , nu a dat apa in viata, nu e bine. DE asemenea daca cineva da ceva SARACILOR IN NUMELE CELUI DECEDAT, acest dar se duce in numele celui caruiai s-a dat. Deci daca dati costumul la saraci sa-l dati in numele parintelui. Adica zi in gand , dau acest costum in numele parintelui sa-l aiva pe lumea cealalta.

De aia se da un costum de haine de pomana REPEDE dupa moarte, sa aiva cu ce sa se imbrace in rai. Asa si cu mancarea de la parastas , se duce in rai la cel pentru care s-a dat.


DEci pe romaneste, pe Pamant trebuie sa ne creem doua situatii. O situatie pentru Pamant si una pentru rai.

Dai imbracaminte saracilor, nu risti sa ramai dezbracat in rai, ai in rai. Uita-te prin dulap la hainele ramase si vezi daca se poate da ceva sa ai in rai si sa nu pierzi la molii. Daca e OK sa stai pe PAmant zeci de ani cu o imbracaminte, da o imbracaminte de poamana. Daca nu e OK si vrei sa ai mai multe costume, da mai multe costume de pomana.
Dai mancare saracilor, ai in rai. Daca e OK pe Pamant sa mananci zeci de ani aceeasi mancare, da un fel de mancare saracilor. daca nu e OK da mai multe feluri de mancare, cam ce ti-ar place, pe romaneste. Cu cat dai mult, ai mai mult in rai .
Dai o bomboana sau o prajitura sau un tort de inghetata unui sarac sau unui necunoscut ai 100 in rai.
Dai apa saracilor, ai in rai.
Dai locuinta saracilor, te duci la conac nu la cort in rai.
Dai mobila saracilor, ai in rai.
Dai o bicicleta saracilor, ai biciclete in rai.
Si tot asa.
Tot ce dai, primesti in rai insutit. DAi o garsoniera saracilor, primesti un conac cu 100 de camere in rai.

Pentru ce dai nu trebuie sa te lauzi sau sa ceri ceva plata ca sa-ti iei plata in rai. Nu auzi lumea laudandu-se cu ce situatie isi fac pentru rai, insa majoritatea o fac pe ascuns. Eu stiu ca unii oameni s-au dus cu pachete de mancare la cateva luni la un azil de batrani. CREDE UN LUCRU. Cat au trait au avut camara plina de la Dumnezeu. Cum ajuti, asa te ajuta si Dumnezeu. Cat bine faci iti vine mult mai mult inapoi si pe Pamant si in rai.

Daca nu ai bani, du-te cu munca si munceste voluntar la constructii case, bucatarie la cantina saracilor, la manastiri etc. Zii rugaciuni pentru altii sa le mearga bine si tot asa.

Multi oameni se duc pe scuns la caminele de batrani, orfani,la cei de pe strada, la Plopeni langa Ploiesti si intreaba de ce au nevoie si apoi vin cu pachete de mancare etc. La fel intreaba preotul daca stie saraci pe care sa-i ajuti.

Deci gandeste-te ce prajitura, suc, mancare etc ii placea parintelui sau sau ce ai vrea ca parintele sa aiva in rai si da saracilor in numele lui.

Nu lasa pe seama puterilor tale ce sa ai in rai. Zi urmatoarea rugaciune:
Doamne forteaza-ma sa ma mantuiesc si forteaza-ma sa fac in asa fel incat sa am si in viata asta, si dupa viata asta si pe Pamant si in rai tot ce imi trebuie.
E important sa ajti saracii.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 23.10.2010, 17:55:37
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Frumoasa intrebare,,Ce se intampla cu sufletul nostru?''.Dar pana atunci sa ne intrebam,,Ce se intampla cu noi,ca oameni duali ,ca oameni ce traim fiind creati,da CREATI ,atat din trup cat si din suflet,ca fiind polarizati de doua forte care ne indeamna spre a le urma Binele -Dumnezeu si raul-satana.Dar ce se va intampla pana la urma cu sufletul nostru?Va merge in RAI sau in Iad.Intai ce este este Raiul?Oare il putem asemana cu ceva din cele materiale,il descriu numerosii cuviosi asemanandu-l cu lucruri pamantesti dar adesea spun ca nu gasesc cuvinte spre a-l descrie si ,cred eu ,au dreptate.Raiul este trait prin SUFLET,deci nu putem simti Raiul prin senzatii materiale ci decat prin insusirile spirituale,si acestea cred ca se pot aplica si in privinta Iadului.Unde vom fi?Mai bine sa nu ne gandim unde vom fi ci sa cugetam la ambele stari si sa vedem care este de dorit,care o meritam si pe care am pasit mai des.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 23.10.2010, 18:13:07
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
gandesc io in nemernicia mea ca doriana no fo in rai,dar tu ai luat parte la evolutia speciilor???!!!.
Daca te referi la faptul de a fi experimentat eu insumi cu dovezi ale evolutiei, de a vedea daca intr-adevar teoria functioneaza in realitate prin experiment, da .

Last edited by cocacoc; 23.10.2010 at 18:16:23.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu sufletul nebotezat? serb_crina Generalitati 25 20.01.2013 20:06:31
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 01:01:51
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 16:09:02
Despre sufletul nostru patinina34 Generalitati 31 10.03.2009 21:32:57