Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 26.11.2011, 00:48:20
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
hey noesis, vad ca tii un pic de ranchiuna... nevermind :)

parintele se consulta si el cu mai marii lui, bineinteles.

apropo, aici se cere parerea ortodocsilor.
Nu tin nici un fel de ranchiuna. Plus ca pentru mine regulile sunt foarte clare acum. :)

Dar nu ai explicat cum se impaca cele doua atitudini....ce zice parintele de la biserica e bine, ce spune Patriarhia, nu.

Bun, si sa spunem, dezlegare la carne joi. Dar un curcan e maaaare, ce faci cu carnea care ramane? O mananci, sa spunem, nu vineri, dar sambata, duminica?

Ce vreau sa spun: decat sa te ascunzi (nu vorbesc de tine Mirela, ci in general de ortodocsii in SUA), dupa deget cu o dezlegare data pe ochi verzi...mai bine recunosti ca vrei sa fii in rand cu lumea si o zi de post in plus in minus nu se prea pune, dupa cum cred ca mai toti de fapt cred, inclusiv preotii...

Si vorbind de 1 decembrie. Acum cativa ani am fost invitata la o receptie oficiala organizata de ambasada Romaniei la Sofia, pe 1 decembrie. Multi si importanti invitati, inclusiv patriarhul Bulgariei. Multa si aleasa mancare, traditional-romaneasca, adica multa, multa carne. Eu ma intrebam ce/cum sa fac. Sa mananc din mici si sarmalute, frigarui si cate altele sau sa stau doar cu ce o fi de post daca o fi altceva in afara de muraturi. Cand ma uit mai bine patriarhul Bulgariei impreuna cu un amic monah aveau in fata cate o farfurie plina de tot felul de bunatati din carne. M-am gandit ca daca el si-a dat, ditamai patriarhul, dezlegare, dezlegarea se prelungeste si la mine. :D
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #82  
Vechi 26.11.2011, 06:13:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dar nu ai explicat cum se impaca cele doua atitudini....ce zice parintele de la biserica e bine, ce spune Patriarhia, nu.
Pai se impaca, ptr ca parintele de aici tine de OCA, nu de Patriarhia Romana.

Apropo, de 1 decembrie. Vezi ce usor e sa te lasi dus de val? Legat de curcan, anul asta e prima oara cand mananc, si sincera sa fiu, nu mi-a cazut prea bine (si n-am cumparat decat o bucatica de piept :))).

Ptr. Lore : am vazut ca esti tare la teorie. Dar pana nu calci macar asa un pic prin America eu zic sa nu-ti mai dai cu parerea despre traditia lor de Ziua Recunostintei.
Cu inghetata, da, ai dreptate. Dar eu sunt cam slaaaba de inger, mai ales in ultima vreme (stress-ul, bata-l vina).

Last edited by mirela.t; 26.11.2011 at 06:18:59.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 26.11.2011, 08:23:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Dar pana nu calci macar asa un pic prin America eu zic sa nu-ti mai dai cu parerea despre traditia lor de Ziua Recunostintei.
Întreb și eu pentru că nu știu: iei bătaie în piața publică, ești pus la colț pe coji de nucă sau mai știu eu ce, dacă în acea zi nu mănânci curcan?

Citat:
Cu inghetata, da, ai dreptate. Dar eu sunt cam slaaaba de inger, mai ales in ultima vreme (stress-ul, bata-l vina).
<offtopic>
Părintele Cleopa (Dumnezeu să-l aibă în grija și paza Sa) spunea că râde necuratul de se prăpădește când ne vede că dăm vina pe altcineva pentru neputințele noastre.
</offtopic>
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #84  
Vechi 26.11.2011, 10:32:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Situatia ptr mine e tot neclara. E vorba de familii de ortodocsi care consuma carne in post ca sa nu strice o traditie de familie?
Daca am fi in Africa, atunci acelasi indemn ptr ortodocsi: a incalca invatatura despre Post(sau altele anexe) ptr a nu calca invatatura pagana?

Da,este vb despre familii de ortodocsi din America care generatii de generatii au sarbatorit Thanksgiving Day in familie.Mai ales sunt familii mixte,adica un eastern european(majoritatea ortodoxi)casatorit cu un american.Un compromis tot se naste de aici,gandeste-te si la ortodocsii din Romania casatoriti cu atei sau cu necredinciosi,in tot cazul.Si acolo se fac compromisuri.Zic eu...

Apoi din familiile de ortodocsi care au emigrat de vreo 50 de ani,au rezultat generatii intregi de americani get beget care poarta amprenta educatiei si culturii de aici.Este normal,fac scoala aici au alte valori.Totusi cei care sunt mai rezistenti la schimbari vor sa impace si capra si varza,adica sunt deschisi compromisurilor.

Stiu,am si eu experienta posturilor din Romania...toata lumea stie despre ce este vb,sunt multi care postesc,colegii de scoala,serviciu...se gasesc alimente de post,invitatiile la masa in post se conformeaza cerintelor postului etc.
Aici nu am auzit pe nimeni sa tina post,eu sunt un fel de ciudata pt ei, care am "regim vegan din cand in cand",caci saracii nu inteleg de ce sunt anumite zile de post apoi anumite zile de permisivitate(eu nu mananc carne,ci doar lactate si oua).

Acum ceva timp am fost invitata la masa de catre o familie de prieteni,era ceva special pt ei,o aniversare si au facut rezervari,s-au invoit de la serviciu,iar mie imi venea sa-mi dau palme caci abia cu cateva zile inainte am observat ca invitatia cadea intr-o vineri si nici macar o vineri oarecare ci a Sfintei Paraschiva.A fost un fiasco.Le-am facut o impresie nu tocmai normala,nu am vrut sa inchin cu ei un pahar de vin,nu am vrut sa mananc din ce au dorit sa imparta cu mine.Nu gaseam nimic sa comand fara carne,fara branza,fara oua,fara...fara...Nici nu-mi doream sa merg la cina de Sf.Paraschiva,deci nu am fost intr-ale mele.O companie destul de neplacuta.
Si situatii din astea sunt destule.

Din contra,a face parada de postit atunci cand esti invitat undeva este mult mai greu de...digerat de catre ceilalti.Pari mofturos,neintegrat,dificil.
Eu inca nu am gasit o solutie care sa ma multumeasca.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 26.11.2011, 11:15:35
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul

Asta-i si mai tare!
Asadar, tu de bunavoie, incalci invatatura sfintilor parinti ca sa placi invitatilor! Dar ei, gatesc de post ptr voi, ortodocsi daca se intampla ca una din mesele lor festive sa fie la voi in post?
Totul seamana a compromis. America e plina de sfinti ortodocsi, unul dintre cei mai indragiti fiind Sfantul Ioan Maximovici. Sunt curioasa, ptr a se imcapa cu localnicii, si mai ales ptr a converti la ortodoxie s-a conformat acestei dezlegari?

1.Pai ortodocsii sunt minoritatea aici,nu viceversa.

2.Preotul ortodox grec de la parohia mea a organizat masa de Thanksgiving in ziua de lasatul secului,deci curcanul s-a servit inainte de post.

3.Nu stiu,este o intrebare f interesanta merita sa-i caut raspunsul.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 26.11.2011, 17:11:06
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

Acum ceva timp am fost invitata la masa de catre o familie de prieteni,era ceva special pt ei,o aniversare si au facut rezervari,s-au invoit de la serviciu,iar mie imi venea sa-mi dau palme caci abia cu cateva zile inainte am observat ca invitatia cadea intr-o vineri si nici macar o vineri oarecare ci a Sfintei Paraschiva.A fost un fiasco.Le-am facut o impresie nu tocmai normala,nu am vrut sa inchin cu ei un pahar de vin,nu am vrut sa mananc din ce au dorit sa imparta cu mine.Nu gaseam nimic sa comand fara carne,fara branza,fara oua,fara...fara...Nici nu-mi doream sa merg la cina de Sf.Paraschiva,deci nu am fost intr-ale mele.O companie destul de neplacuta.
Si situatii din astea sunt destule.

Din contra,a face parada de postit atunci cand esti invitat undeva este mult mai greu de...digerat de catre ceilalti.Pari mofturos,neintegrat,dificil.
Eu inca nu am gasit o solutie care sa ma multumeasca.
Sorry, dar nu prea cred ca ai procedat cu dreapta socoteala. Stii cum se zice, Litera ucide Duhul. Ai respectat o regula, dar per ansamblu nu ai avut dragoste.
Daca tu chiar nu vroiai sa mananci nimic de dulce, cred ca trebuia sa refuzi invitatia, chiar sub pretextul unei probleme de ultima ora (migrena sau mai stiu eu ce).
Asa, daca tot te-ai dus, n-a fost prea frumos ca le-ai stricat sarbatoarea care pretuia atat de mult ptr ei. Btw. mai ales ca era de Sf. Paraschiva (sarbatoare mare si la noi), cred ca puteai sa inchini macar un pahar de vin fara remuscari. Si chiar nu se gasea nici o salata fara dressing pe-acolo? la orice restaurant se poate comanda si off menu.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 26.11.2011, 17:13:29
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit ptr DragosP

nu esti obligat bineinteles, dar este spiritul sarbatorii. am facut-o mai ales ptr sotul meu.

mai da niste citate din parintele Cleopa, ca ducem lipsa :) de citate!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 26.11.2011, 17:19:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Atunci cand postiti puteti face exceptie la o masa daca situatia o impune (in cazul in care nu vreti sau nu aveti puterea de a marturisi ca sunteti crestini ortodocsi si doriti sa postiti in ziua aceea). Cel mai bine cereti binecuvantarea duhovnicului,intrebati-l. Voi nu comunicati cu duhovnicii vostri? De ce nu le cereti parerea lor si cereti sa vi se raspunda pe un forum,unde nu ne gasim decat oameni simpli in cea mai mare parte?
Reply With Quote
  #89  
Vechi 26.11.2011, 17:27:26
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Raul, nu cred ca cineva aici a cerut "binecuvantare" de la forumisti. :))

Apropo, daca citesti mai bine, ai sa vezi ca duhovnicii nostri au dat binecuvantare ptr acea zi de Thanksgiving. Numai ca vajnicii aparatori ai ortodoxiei, din Romania, nu sunt de acord cu asemenea grava abatere.
In rest, cazuri personale, comunicam cu duhovnicul, bineinteles, in limita bunului simt.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 26.11.2011, 17:34:59
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu ma refeream la Ziua Recunostintei,chiar am zis ca e o sarbatoare importanta in Statele Unite,facand referire si la IPS Bartolomeu Anania. Spuneam insa la modul general,multi se "plang" ca in ziua cutare nu prea au cum sa manance de post la o masa. Pai ok,calci postul o data,dar din trei mese pe zi daca ai calcat una trebuie sa te complaci si sa nu mai ti niciuna??

Repet,situatiile difera de la user la user,cel mai bine cerem sfatul si dezlegarea duhovnicului atunci cand avem astfel de probleme. Observ ca in cazul multora comunicarea cu duhovnicul e limitata,nu de putine ori dialogheaza cu el decat in timpul spovedaniei. Aici e doar un forum pana la urma...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Dezlegari ,,speciale" in posturi Hector Postul 17 30.07.2012 11:32:32
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57
dezlegari blesteme in post evutza Generalitati 0 06.12.2007 21:55:08