Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 08.04.2024, 23:19:20
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Diferența dintre om smerit (Părintele Pimen Vlad) și cei mândrii (pastorii):

https://vm.tiktok.com/ZGemtT2JB/

Bravo, părinte Pimen. 🙏
Fără îndoială părintele Pimen este un personaj simpatic, dar argumentele dânsului sunt cam fragile, țin mai degrabă de folclor decât de teologie, iar apologia promariană prezentată nu-i prea justifică cultul său personal suspect de neînțelegeri și confuzii dogmatice cu potențial smintitor pentru ceilalți. Părintele Pimen este un produs al pietății populare și vocea consumatorilor de religie care fac parte din zona gri a Bisericii, cea mai numeroasă dar și cea mai instabilă categorie de credincioși.

Despre harismele speciale ale Maicii Domnului dar și despre linia fină de demarcație dintre cinstire corectă și idolatrie, precum o sumedenie de alte informații folositoare pentru orice persoană care își ia în serios viața duhovnicească, în cartea din linkul de mai jos:

https://edituradoxologia.ro/fecioara...estina-primara
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #212  
Vechi 09.04.2024, 10:34:05
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
cultul său personal suspect de neînțelegeri și confuzii dogmatice cu potențial smintitor pentru ceilalți.
Despre ce e vorba aici? Ce neînțelegeri și confuzii dogmatice are Pr. Pimen?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #213  
Vechi 09.04.2024, 15:17:19
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Fără îndoială părintele Pimen este un personaj simpatic, dar argumentele dânsului sunt cam fragile, țin mai degrabă de folclor decât de teologie, iar apologia promariană prezentată nu-i prea justifică cultul său personal suspect de neînțelegeri și confuzii dogmatice cu potențial smintitor pentru ceilalți. Părintele Pimen este un produs al pietății populare și vocea consumatorilor de religie care fac parte din zona gri a Bisericii, cea mai numeroasă dar și cea mai instabilă categorie de credincioși.

Despre harismele speciale ale Maicii Domnului dar și despre linia fină de demarcație dintre cinstire corectă și idolatrie, precum o sumedenie de alte informații folositoare pentru orice persoană care își ia în serios viața duhovnicească, în cartea din linkul de mai jos:

https://edituradoxologia.ro/fecioara...estina-primara
Nu am vazut nimic rau la Parintele Pimen, mai ales ca el vorbeste frumos, e smerit, si chiar el ne indemna sa nu judecam pe altii de alta religie. Trebuie sa te uiti la tot ce zice, nu lucruri scoase, din cateva fragmente despre ce vorbeste.

Nu am vazut nimic rau promovat de el. Aici in clip doar ne-a luat apararea despre protestanti care ne tot ataca cu "idolii" si Maica Domnului.

Clipul e editat de cineva care a luat fragmente de la pastorii protestanti, unde vorbesc cu atata manie, nu stiu, comportament flegmatic ? Care vorbesc in halul ala de Maica Domnului, si apoi a trecut la Pimen.

Pimen a zis uite ce frumos vorbeste Biblia despre Maica Domnului, si a zis de protestanti ca nu versetele din Biblie te vor mantui, ca degeaba vii cu versete. Biblia e un indrumar in viata crestina sa te invete Cuvantul Domnului, legile, si sa stii si niste istorie acolo ce s-a intamplat pe vremuri, si zice Pimen ca faptele te vor mantui, nu sa stai sa te certi cu "x" si "y" pe versete din Biblie.

El nu da multe detalii, ca stie cum se comporta "x" si "y" dar are intelepciune.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 09.04.2024 at 15:49:17.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 09.04.2024, 16:50:23
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu am vazut nimic rau la Parintele Pimen, mai ales ca el vorbeste frumos, e smerit, si chiar el ne indemna sa nu judecam pe altii de alta religie. Trebuie sa te uiti la tot ce zice, nu lucruri scoase, din cateva fragmente despre ce vorbeste.

Nu am vazut nimic rau promovat de el. Aici in clip doar ne-a luat apararea despre protestanti care ne tot ataca cu "idolii" si Maica Domnului.

Clipul e editat de cineva care a luat fragmente de la pastorii protestanti, unde vorbesc cu atata manie, nu stiu, comportament flegmatic ? Care vorbesc in halul ala de Maica Domnului, si apoi a trecut la Pimen.
Părintele Pimen e un om cumsecade, are un farmec aparte când povestește întâmplări trăite de dânsul iar sfaturile sale pot fi folositoare creștinilor din zona gri.

Dar în mod evident face confuzie între lucrarea specifică sfinților și lucrarea exclusivă a Preasfintei Treimi. Poți să o cinstești pe Maica Domnului fără să o transformi într-o zeiță omniprezentă, omnipotentă și omniscientă, care ajută nu prin mijlocire la Fiul ei ci substituind lucrarea Duhul Sfânt în chivernisirea Bisericii si a credincioșilor ei. Maica Domnului este Theotokos și Panaghia, dar trebuie făcută distincția între îndumnezeirea prin har și zeificarea idolatră a evlaviei populare. Citiți cartea recomandată în postarea mea anterioară ca să aflați cu câtă precauție s-a dezvoltat cultul marian în primele secole creștine, rezervele unor importanți autori patristici și cine au fost primii care au transformat-o pe Maica Domnului într-o falsă zeitate cu un profil mitologic de inspirație păgână.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #215  
Vechi 09.04.2024, 17:01:55
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Părintele Pimen e un om cumsecade, are un farmec aparte când povestește întâmplări trăite de dânsul iar sfaturile sale pot fi folositoare creștinilor din zona gri.

Dar în mod evident face confuzie între lucrarea specifică sfinților și lucrarea exclusivă a Preasfintei Treimi. Poți să o cinstești pe Maica Domnului fără să o transformi într-o zeiță omniprezentă, omnipotentă și omniscientă, care ajută nu prin mijlocire la Fiul ei ci substituind lucrarea Duhul Sfânt în chivernisirea Bisericii si a credincioșilor ei. Maica Domnului este Theotokos și Panaghia, dar trebuie făcută distincția între îndumnezeirea prin har și zeificarea idolatră a evlaviei populare. Citiți cartea recomandată în postarea mea anterioară ca să aflați cu câtă precauție s-a dezvoltat cultul marian în primele secole creștine, rezervele unor importanți autori patristici și cine au fost primii care au transformat-o pe Maica Domnului într-o falsă zeitate cu un profil mitologic de inspirație păgână.
Păi arată ce a zis Pr. Pimen greșit, ce rost au generalizările astea vagi și sugestive? Nu se poate să critici monahii noștri din Sfântul Munte și să nu își susții critica cu nimic concret.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #216  
Vechi 09.04.2024, 17:18:29
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Am gasit clipul pe Youtube cu Parintele Pimen: Maica Domnului si sectarii:

https://youtu.be/ZQuXYAfamJA?si=kNlZqgBTK_68bAaK

de acum 4 zile a fost pus.

Cand am timp ma uit la tot, pe TikTok, am gasit fragment.

Edit: minutul 19:47 : Luca 1 46-48 https://youtu.be/ZQuXYAfamJA?si=0KmYMjpA2YrRJwYh&t=1187

material bun pentru toti protestantii sa il vada. Acum mai ziceti ca Maica Domnului e idol dupa ce va uitati la tot clipul?
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 09.04.2024 at 17:44:19.
Reply With Quote
Răspunde