Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.03.2014, 16:23:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și la ce slujbă "lungă și plictisitoare" ai fost tu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.03.2014, 21:12:35
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
?i la ce slujbă "lungă ?i plictisitoare" ai fost tu?
Eu? La majoritatea slujbelor din BO, si la vreo 2 nunti catolice, dar acum cel putin nu mi se mai par plictisitoare si imi plac. La alte confesiuni n-am fost.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.05.2014, 15:06:47
sergiubogdan sergiubogdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2014
Mesaje: 1
Implicit nunta

ma ajuta cineva in legatura cu casatoria mixta.
eu sunt penticostal si viitoarea sotie este ortodox, am vrea sa facem cununia religioasa la ortodoxi , dar fiecare cu religia lui . este posibil?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 29.05.2014, 15:22:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiubogdan Vezi mesajul
ma ajuta cineva in legatura cu casatoria mixta.
eu sunt penticostal si viitoarea sotie este ortodox, am vrea sa facem cununia religioasa la ortodoxi , dar fiecare cu religia lui . este posibil?
Nu este posibil, doar daca tu treci la ortodocsi. Si nu doar formal, ci trebuie sa si crezi.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 29.05.2014, 17:19:51
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiubogdan Vezi mesajul
ma ajuta cineva in legatura cu casatoria mixta.
eu sunt penticostal si viitoarea sotie este ortodox, am vrea sa facem cununia religioasa la ortodoxi , dar fiecare cu religia lui . este posibil?
Cred ca Scriptura iti da un raspuns exceptional:
Daniel s-a rugat 3 saptamani pentru ca Dumnezeu sa-i talcuiasca semnificatia visului imparatului.
Si Dumnezeu l-a auzit

Eu va sfatuiesc asa:

1. Faceti un canon de rugaciune la Dumnezeu timp de 40 de zile,
sa va ajute cum este mai bine pentru MANTUIREA VOASTRA, A AMANDURORA.
2. Si rugati-va SI sa va ajute sa va indreptati in credinta dreapta si adevarata.

Vezi ca nu ti-am zis sa treci la ortodoci, si nici invers.

Iti zic ca Dumnezeu o sa auda rugaciunea voastra, si o sa va ajute.
In fata lui Dumnezeu marturisesc ca daca o sa va rugati impreuna (cum zice si Scriptura) o sa iesiti la liman cum este mai bine.

Dar tine minte urmatorul lucru:
Fara rugaciune veti fi ca oamenii fara minte, care au mers dupa logica lor omeneasca
si au refuzat ajutorul Dumnezeiesc.
O sa fiti ca oamenii care au considerat ca sunt mai intelepti decat Dumnezeu, si l-au lepadat pe Dumnezeu, pentru ca nu "e nevoie de El", si pt ca "stiu ei mai bine".


Noi, in Ortodoxie suntem invatati asa, dupa cum Hristos ne aminteste in Evanghelie: oricare fapta sa fie facuta cu ajutorul lui Dumnezeu, cu binecuvantarea Lui, adica prin rugaciune sa-i cerem sa ne sprijine si sa ne ajute.

Stii si tu ce zice Scriptura: degeaba apara omul cetatea daca Dumnezeu nu o apara si El; degeaba se straduieste omul daca nu cere si nu este sprijinit de Dumnezeu.


Ce vreti voi sa faceti este o decizie FUNDAMENTALA pentru viata voastra.
Va sfatuiesc cu multa dorinta sa cereti ajutorul lui Dumnezeu in lucrul acesta.


Si din nou, pe tine pentru ca esti penticostal te sfatuiesc asa:
Sa te rogi lui Dumnezeu timp de 40 de zile:
1. Sa te ajute sa te mantuiesti
2. Sa iti arate care este dreapta credinta si SA ITI DEA PUTERE SA STAI IN DREAPTA CREDINTA INTREAGA VIATA.

Vezi ca rugaciunea mea este CINSTITA, si eu IL LAS PE DUMNEZEU SA-TI ARATE UNDE ESTE ADEVARUL.

Te sfatuiesc cu multa grija sa ma asculti in ce iti zic.
Dar vezi ca daca incepi rugaciunea asta o sa inceapa MARI si FOARTE MARI ispite asupra ta, dar staruieste in rugaciune si o sa BIRUIESTI.

Drumul catre lumina este ca drumul printr-o livada de spini.... cu multa suferinta cand iesi la lumina si cu multa bucurie la sfarsit.


Numai bine si sa ne mai scrii.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 29.05.2014, 19:39:56
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiubogdan Vezi mesajul
ma ajuta cineva in legatura cu casatoria mixta.
eu sunt penticostal si viitoarea sotie este ortodox, am vrea sa facem cununia religioasa la ortodoxi , dar fiecare cu religia lui . este posibil?
De ce ai vrea sa faceti cununia religioasa la ortodocsi?
Mereu este in astfel de intrebari un schepsis.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 29.05.2014, 20:34:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
De ce ai vrea sa faceti cununia religioasa la ortodocsi?
Mereu este in astfel de intrebari un schepsis.
De multe ori pentru ca asa vor parintii, sa nu zica lumea ca nu sunt in rand cu lumea.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 29.05.2014, 21:32:38
IvanTurbinca IvanTurbinca is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.05.2014
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiubogdan Vezi mesajul
ma ajuta cineva in legatura cu casatoria mixta.
eu sunt penticostal si viitoarea sotie este ortodox, am vrea sa facem cununia religioasa la ortodoxi , dar fiecare cu religia lui . este posibil?
Bogdan, este posibil orice, dar desigur că doreai să întrebi dacă este bine. Stai tu acum și gândește: oare Dumnezeu ce-o zice despre cununia voastră? Tu, penticostal, iubita ta ortodoxă... cununia la ortodocși și apoi fiecare cu credința lui? Adică ce va fi după? Vei merge duminica la adunările voastre și soția...? Copiii, de veți avea, vor fi botezați sau nu?

Dacă ai pus întrebarea dintr-o frământare sinceră, îți răspund că nu e bine și nu veți avea binecuvântarea lui Dumnezeu în căsnicie. Canonic, nici un preot ortodox nu te-ar cununa, dar astăzi nu bag mâna în foc...

Dacă intenționezi să o atragi pe viitoarea ta soție la penticostali așa... prin învăluire, înseamnă că nu o iubești cu adevărat.

Totuși, dacă ai intrat aici tocmai pentru că îți pasă, lasă-i pe prietenii tăi de adunare și dăruiește-te soției tale cu trup și suflet. Fericirea, câtă este aici pe pământ, este dată de o căsnicie armonioasă, de familie și copii. De la credință se destramă multe familii iar tu vrei de-a dreptul să pleci greșit?

Dacă o iubești cu adevărat te duci după ea. Dumnezeu să-ți ajute!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 30.05.2014, 08:26:23
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

De cununat il cununa destui preoti. Am trecut si eu prin asta.
Sotul e reformat, eu ortodoxa - amandoi mai mult cu numele ce-i drept - dar amandoi credem in Dumnezeu, Iisus, Maica Domnului, Apostoli.
Pe el l-a botezat preotul, i-a zis ca cica ii e valabil si botezul lui (nu stiu, nu ma bag) si ne-a cununat. El nici macar nu a trebuit sa se spovedeasca si impartaseasca; dar la noi in Ardeal deja asta se intampla fff des, casatoriile mixte.

Si pana la urma tinem mai mult sarbatorile ortodoxe (interesant, sotul stie mai bine sarbatorile ortodoxe decat cele reformate), iar Pastele, le tinem pe amandoua.

Poate nu e corect, poate de pacat, dar noi am ajuns la un punct comun in ceea ce priveste credinta. Si copiii vor fi botezati ortodocsi.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 30.05.2014, 10:13:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai cam confuz nenea preotul, daca era valabil, nu-l mai boteza, pentru ca este pacat si canon mare in acest sens - sa botezi de doua ori.

Acum scartz, hartz, cum o intrat in BO, partea a doua, dar macar daca ar fi practicant in adevaratul sens al cuvantului, si tu la fel, altfel mai devreme sau mai tarziu au sa apara ispitele si cand ai sa-ti dai seama ca treaba e grava, degeaba ai sa mai alergi atunci la preoti cu manunchiul de lumanari si pomelnicele si ai sa stai zi si noapte cu acatistele ca nu se stie daca se va mai schimba ceva, in majoritatea cazurilor care le-am mai auzit pe aici, a fost prea tarziu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde