Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2010, 02:03:29
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Indrumar de spovedanie

Am deschis acest thread doar cu scopul de a recomanda indrumarul de spovedanie al Manastirii Meteora (sub ingrijirea Arhimandrit Atanasie Anastasiou).

Imi pare rau ca unii nu stiu ca reincarnarea, ferirea de prunci, neincrederea in Sf. Taine, necredinta fiecarui articol din crezul ortodox, aderarea la scoala New Age si multe altele.... sunt pacate care trebuie marturisite.
Nu poti sa te apropii oricum de Sf. Impartasanie.


http://www.scribd.com/doc/411371/Spo...ie-Anastasiou-

Va recomand sa cititi acest indrumar. Este realizat cu multa, multa dragoste.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2010, 22:00:39
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Eu zic sa fiti atenti cu aceste indrumare de spovedanie, ca uneori se mai si exagereaza...sau veti gasi de nu stiu cate ori scris acelasi pacat in esenta dar cu alte cuvinte ca ajungi sa ametesti si tu dar si duhovnicul.
Eu spun asta din experienta. Imi amintesc ca prima mea spovedanie am facut-o acum vreo 20 ani in urma dupa un indrumar de spovedanie din cartea "Pelerinul roman" Vreau sa zic ca am scris vreo 15 pagini, ca eu am citit indrumarul si mi se parea ca sunt asa pacatoasa ca l-am scris aproape pe tot....saracul meu duhovnic, mai mult i-a luat sa ma asculte ce bazaconii citeam decat sfaturile foarte sanatoase pe care mi le-a dat apoi inclusiv si despre aceste indrumare.
Dupa multi ani am gasit la manastirea Sihastria un indrumar de spovedanie facut de pr. Cleopa...mi s-a parut cel mai bun din cate am gasit pana atunci....este scurt si la obiect, nu bate campii....vi-l recomand si voua.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2010, 22:09:46
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Eu zic sa fiti atenti cu aceste indrumare de spovedanie, ca uneori se mai si exagereaza...sau veti gasi de nu stiu cate ori scris acelasi pacat in esenta dar cu alte cuvinte ca ajungi sa ametesti si tu dar si duhovnicul.
Eu spun asta din experienta. Imi amintesc ca prima mea spovedanie am facut-o acum vreo 20 ani in urma dupa un indrumar de spovedanie din cartea "Pelerinul roman" Vreau sa zic ca am scris vreo 15 pagini, ca eu am citit indrumarul si mi se parea ca sunt asa pacatoasa ca l-am scris aproape pe tot....saracul meu duhovnic, mai mult i-a luat sa ma asculte ce bazaconii citeam decat sfaturile foarte sanatoase pe care mi le-a dat apoi inclusiv si despre aceste indrumare.
Dupa multi ani am gasit la manastirea Sihastria un indrumar de spovedanie facut de pr. Cleopa...mi s-a parut cel mai bun din cate am gasit pana atunci....este scurt si la obiect, nu bate campii....vi-l recomand si voua.
Ai link?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.07.2010, 22:24:34
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Din pacate nu am, eu l-am cumparat cu multi ani in urma si este sub forma unei carticele mici....cand am spus ca vi-l recomand ma gandeam sa va interesati singuri in magazinele de specialitate sa il cumparati daca o mai exista pe piata...in rest pe net nu m-am gandit sa ma uit dar am sa o fac si daca gasesc ceva voi posta aici.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.07.2010, 22:29:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Din pacate nu am, eu l-am cumparat cu multi ani in urma si este sub forma unei carticele mici....cand am spus ca vi-l recomand ma gandeam sa va interesati singuri in magazinele de specialitate sa il cumparati daca o mai exista pe piata...in rest pe net nu m-am gandit sa ma uit dar am sa o fac si daca gasesc ceva voi posta aici.
Mi-am amintit.. este cel care are cam 200 intrebari.
Am cautat link sa-l postez, dar nu am gasitdecat pe scribd si nu se vede clar.. (eu l-am postat pe cel de la Manastirea Meteora pt ca scrie negru pe alb ca a crede in reincarnare este pacat.. nu cred ca la par. Cleop[a apare aceasta intrebare. Plus ferirea de prunci -care apare in multe indreptare - alt subiect care starneste controverse pe acest forum)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.07.2010, 23:45:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am deschis acest thread doar cu scopul de a recomanda indrumarul de spovedanie al Manastirii Meteora (sub ingrijirea Arhimandrit Atanasie Anastasiou).

Imi pare rau ca unii nu stiu ca reincarnarea, ferirea de prunci, neincrederea in Sf. Taine, necredinta fiecarui articol din crezul ortodox, aderarea la scoala New Age si multe altele.... sunt pacate care trebuie marturisite.
Nu poti sa te apropii oricum de Sf. Impartasanie.


http://www.scribd.com/doc/411371/Spo...ie-Anastasiou-

Va recomand sa cititi acest indrumar. Este realizat cu multa, multa dragoste.
Doamne , cit de mult este de discutat serios si profund despre taina sfintei marturisiri ,despre indreptare de spovedanie si tehnici de spovedit, despre modul in care sa-ti alegi duhovnicul , modul de a privi epitimiile primite si cum sa le implinesti corect si bine, despre frecventa spovedaniei si despre modul de vietuire dintre spovedanii, si cite si mai cite ... un subiect extrem, dar extrem de important care calauzeste sau nu penitentul la mintuire. Aici , in aceasta sfinta taina se educa penitentul , se caleste in viata duhovniceasca, invata lupta cu duhurile intunericului, aici invata sa traiasca in curatie , sa se nevoiasca cu bun dreptar de vietuire, , sa guste si sa inteleaga ce sunt armele duhovnicesti si cum se folosesc, sa guste si sa sporeasca in virtuti si sa plinga amarnic la fiecare cadere care il trage un pic in jos, aici este roboteala mintuirii sale si pregastirea pt. unirea cu Hristos euharistic. Aceasta este baia celui de al doilea botez care te face curat, cristal ,aproape asa cum isi doreste Hristos.Taina sfintei spovedanii nu este doar cea in care te golesti de pacate iar duhovnicul nu este nici pe departe doar un ascultator de pacate si deslegator de ele... este mult mai mult decit atit !

Si vai ce rau si pagubos este cind duhovnicul nu este la inaltimea pe care i-o cere Hristos.
Despre indreptarele de spovedanie : exista mai multe bune pe piata, de profunzime si eruditie diferita cu adresabilitate diferita de treapta duhovniceasca pe care te afli . M-a surprins intimplarea patimita de ,,Iubirea" deoarece cunosc bine indreptarul de spovedanie din ,,Pelerinul roman" dar nu il cunosc pe parintele spovadar care , dupa parerea mea, nu s-a dovedit la inaltimea momentului . Doar in minastiri gasimm duhovnici versati, imbunatatiti, dispusi sa stea ore si zeci de ore zilnic in scaunul spovedaniei si in felul acesta sa traga dupa ei crestinii dornici de mintuire . Preoti de mir care sa voiasca sa stea zilnic tot asemenea, ore si ore in sir, in scaunul spovedaniei nu mi-a fost dat inca sa vad. Preotii de mir deobicei sunt functionari ai bisericii institutie cu program orar de activitate, cu zi de luni libera , cu concediu de odihna pe perioada verii si cu nadejdea ca intro zi va iesi la pensie de vechime in serviciu. Pacatul cel mai mare incepe de la duhovnicii care derfapt nu sunt duhovnici. Care nu au invatat , in primul rind, in scoala urmata in mod eminent, care mai apoi nu a trait cu sufletul cele invatate si care mai apoi nu au ucenicit niciodata pe linga mari duhovnici pt. a intelege bine ce inseamna duhovnicia . Dar aceste pacate ale lor deobicei se oglindesc in fii duhovnicesti pe care nu-i induhovniceste suficient, ca sa zic asa !

In orice caz voi urmari cu interes acest thread . Poate va scapa de derizoriul curent cu care este sortit fiecare si va iesi ceva bun pina la urma !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.07.2010, 00:08:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Eu zic sa fiti atenti cu aceste indrumare de spovedanie, ca uneori se mai si exagereaza...sau veti gasi de nu stiu cate ori scris acelasi pacat in esenta dar cu alte cuvinte ca ajungi sa ametesti si tu dar si duhovnicul.
Eu spun asta din experienta. Imi amintesc ca prima mea spovedanie am facut-o acum vreo 20 ani in urma dupa un indrumar de spovedanie din cartea "Pelerinul roman" Vreau sa zic ca am scris vreo 15 pagini, ca eu am citit indrumarul si mi se parea ca sunt asa pacatoasa ca l-am scris aproape pe tot....saracul meu duhovnic, mai mult i-a luat sa ma asculte ce bazaconii citeam decat sfaturile foarte sanatoase pe care mi le-a dat apoi inclusiv si despre aceste indrumare.
Dupa multi ani am gasit la manastirea Sihastria un indrumar de spovedanie facut de pr. Cleopa...mi s-a parut cel mai bun din cate am gasit pana atunci....este scurt si la obiect, nu bate campii....vi-l recomand si voua.
și acesta este de folos :http://www.cartidownload.ro/Diverse/..._de_Spovedanie
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.11.2010, 04:33:16
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Tine mintea in iad si nu deznadajdui

O interpretare a cuvintelor Sf. Siluan Athonitul (si o traire a lor de catre sfinti din diverse timpuri - ca invatatura esentiala in calea catre Dumnezeu - calea catre Dumnezeu trece prin iad) este data de parintele Rafail Noica in conferinta de la Alba Iulia din anul 2007: pe situl arhiva-ortodoxa.info.
Nu pot da link direct (se gaseste in sectiunea audio a arhivei ortodoxe). Merita ascultata!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.11.2010, 10:36:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
(eu l-am postat pe cel de la Manastirea Meteora pt ca scrie negru pe alb ca a crede in reincarnare este pacat..
Este clar ca reincarnarea nu este o credinta ortodoxa, si crestina in general.
Nu prea inteleg insa ce sens are sa te duci la spovedanie sa marturisesti ca crezi in reincarnare: daca continui sa crezi, atunci cum te poate vindeca spovedania de asta?
E putin ca si cum te-ai duce la spovedanie sa martuisesti ca nu crezi ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu.
Totusi, scriind, ma gandesc ca poate folosi, daca te duci cu durere in suflet ca nu poti crede tot ce crede Biserica.. Si asa, poate Dumnezeu te ajuta.

NB Pentru cealalta chestiune amintita de tine, nu uita ca indreptarele de spovedanie nu sunt catehism..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.11.2010, 12:19:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este clar ca reincarnarea nu este o credinta ortodoxa, si crestina in general.
Nu prea inteleg insa ce sens are sa te duci la spovedanie sa marturisesti ca crezi in reincarnare: daca continui sa crezi, atunci cum te poate vindeca spovedania de asta?
E putin ca si cum te-ai duce la spovedanie sa martuisesti ca nu crezi ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu.
Totusi, scriind, ma gandesc ca poate folosi, daca te duci cu durere in suflet ca nu poti crede tot ce crede Biserica.. Si asa, poate Dumnezeu te ajuta.

NB Pentru cealalta chestiune amintita de tine, nu uita ca indreptarele de spovedanie nu sunt catehism..
Să nu uităm că poate cel mai de preț dar pe care îl avem de la Dumnezeu este credința. De aceea, trebuie să ne rugăm mereu pentru ea, ori dacă deja o avem, să ne rugăm să fie întărită, de multe ori credința noastră fiind asemenea unei plante încă neviguroase, mereu la risc în caz de furtună.

Pe de altă parte, desigur că ideile heterodoxe trebuie mărturisite, altfel cum să ne vindece doctorul sufletelor ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie ioana26 Impartasania (Taina Euharistiei) 89 08.08.2013 19:22:26
Spovedanie alex.petrisor Pocainta 8 11.09.2011 15:43:05
un fel de spovedanie !? ducesa Pocainta 15 11.07.2011 08:33:05
Spovedanie mirc Generalitati 29 28.04.2010 17:07:32
spovedanie cleopa Preotul 5 02.07.2008 23:28:11