Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 16.02.2008, 12:50:12
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Nea Mirene,cand vei sta si tu in inchisoare si vei patimi pentru credinta vei avea voie sa vorbesti despre altii si cat de buni sau rai duhovnici sunt ei,dar pana atunci taci din gura ca vorbesti ca intotdeauna numai prostii.Nici ceilalti mari duhovnici nu i-au criticat pe cei care ii spui tu,daramite cine esti tu sa ii judeci?Am mai spus ca tu nu esti decat un aplaudac fara minte al ierarhilor din B.O.R.Si ti-am zis sa nu mai judeci in necunostinta de cauza,fara sa asculti ambele parti!
  #112  
Vechi 16.02.2008, 12:52:47
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
Mirean,
nu te erija in judecator. Mai ales ca nu te legitimeaza nimic: nici societatea, nici Biserica.
In ziua de azi, a fi cu chibzuinta a devenit ceva anormal.
Iti spun asta pentru ca poti judeca in lipsa de cunostinta, ceea ce nu este de dorit.
Prietene, nu judec. Corogeanu a fost judecat de Biserica (consistoriu) si societate (Justitie). Respect ambele decizii! Indemnul meu era la ascultare, respectiv un indemn pentru unii care se folosesc de "cazul Tanacu" pentru a ataca BOR!
  #113  
Vechi 16.02.2008, 12:57:43
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Si nu inteleg de ce se face atata tevatura despre moarte.Daca scopul a fost atins,daca te-ai mantuit,totul e bine.Dumnezeu ii cheama la El si pe cei mai tineri dintre noi,dar tot in scopul mantuirii lor si asa cred ca a facut si cu aceasta calugarita.Intelegeti ca toti murim odata si odata,depinde numai cand si cum murim.Vedem oameni ca se plang ca le-au murit copiii,dar acum ce facem,ne intoarcem impotriva lui Dumnezeu?Numai El stie cand trebuie sa ne cheme tot in folosul nostru.
  #114  
Vechi 16.02.2008, 12:59:32
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Nea Mirene,cand vei sta si tu in inchisoare si vei patimi pentru credinta vei avea voie sa vorbesti despre altii si cat de buni sau rai duhovnici sunt ei,dar pana atunci taci din gura ca vorbesti ca intotdeauna numai prostii.Nici ceilalti mari duhovnici nu i-au criticat pe cei care ii spui tu,daramite cine esti tu sa ii judeci?Am mai spus ca tu nu esti decat un aplaudac fara minte al ierarhilor din B.O.R.Si ti-am zis sa nu mai judeci in necunostinta de cauza,fara sa asculti ambele parti!
Prietene, Bastovoi a stat in inchisoare? Nu, a stat intr-un institut de boli psihice. Anitulesei a stat in inchisoare? Nu cred... Astia sunt, pentru tine, marii duhovnici? Atunci pr. Cleopa ce este?
Cat despre pr. Calciu...am scris la alt topic ce cred. Oricum, sunt opinii personale, argumentate...

P.S. - Imi place formula ta de adresare "Nea Mirene", dar sa stii ca nu este nevoie de atat condescendenta incat sa imi spui, prescurtat, "nene"
  #115  
Vechi 17.02.2008, 22:09:49
valerian valerian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2007
Mesaje: 16
Implicit

Fratilor, haideti sa lasam polemicile la o parte ca oricum nu aduce folos nimanui, dupa cum se vede fiecare ramane la parerea sa. ESTE MULT MAI DE FOLOS CA FIECARE DINTRE NOI, CEI CARE CREDEM IN NEVINOVATIA PARINTELUI SI A MAICUTELOR SA NE RUGAM DIN TOT SUFLETUL PENTU INTARIREA LOR. Aduceti-va aminte ce facea Biserica atunci cand iudeii l-au prins pe Sf Petru si l-au inchis "Deci Petru era inchis in temnita si se facea necontenit rugaciune catre Dumnezeu pentru el, de catre Biserica: (Fapte 12,5. Cu durere, cu lacrimi trebuie ca fiecare dintre noi sa cerem la Dumnezeu le daruiasca putere, sa-i ocroteasca si sa ii avem din nou in mijlocul nostru, liberi si mai intariti duhovniceste. Lucrurile sunt clare, batranii nostri s-au pronuntat, sunt NEVINOVATI, sunt madulare vii ale Bisericii si trebuie sa participam la durerea lor si sa-i ajutam, in primul rand cu rugaciune multa si apoi, daca si cand va fi cazul, cu orice este nevoie. Daca aveti vesti despre ei, daca aflati de vreo nevoie concreta de-a lor, scrieti si asa sa ne mobilizam sa ii ajutam cum putem.
Si dati IGNORE la replicile pline de otrava ale acestui Mirean si a celor in acelasi duh cu el.
Doamne ajuta!
  #116  
Vechi 17.02.2008, 22:14:52
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Dar voi,in mintea voastra,nu v-ati gandit ca preotul a vrut sa mantuiasca sufletul ei,poate chiar cu pretul vietii?Asa cum si martirii au fost ucisi pentru credinta lor.Stiu ca poate fi smintitor,dar asta e argumentul parintelui si al celor ce il sustin.Scopul vietii nu e mantuirea?Daca ati fi ortodocsi,ati sti asta.Iar tu Mirene,daca nu ai auzit si partea cealalta,pe parinte,ar trebui sa taci din gura si sa nu mai vorbesti,deoarece esti in necunostinta de cauza.Eu am auzit ambele parti,deci imi pot spune parerea,pe cand tu nu.Faci pacat daca judeci doar pe baza unei marturii a unei singure parti.Si asta trebuia s-o stii daca erai ortodox adevarat.
Numeni nu neaga buna intentie a lui Corogeanu! dar buna lui intentie nu este o scuza pentru incalcarea mormelor religioase, sociale, medicale (etc.), ceea ce a dus la moartea fetei...
apoi mirean c-am are dreptate, plus ca acel Daniel corogeanu nu prea avea el multe cu teologia facuse doar 2 ani de facultate din cate stiu
  #117  
Vechi 18.02.2008, 10:36:07
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valerian
Fratilor, haideti sa lasam polemicile la o parte ca oricum nu aduce folos nimanui, dupa cum se vede fiecare ramane la parerea sa. ESTE MULT MAI DE FOLOS CA FIECARE DINTRE NOI, CEI CARE CREDEM IN NEVINOVATIA PARINTELUI SI A MAICUTELOR SA NE RUGAM DIN TOT SUFLETUL PENTU INTARIREA LOR. Aduceti-va aminte ce facea Biserica atunci cand iudeii l-au prins pe Sf Petru si l-au inchis "Deci Petru era inchis in temnita si se facea necontenit rugaciune catre Dumnezeu pentru el, de catre Biserica: (Fapte 12,5. Cu durere, cu lacrimi trebuie ca fiecare dintre noi sa cerem la Dumnezeu le daruiasca putere, sa-i ocroteasca si sa ii avem din nou in mijlocul nostru, liberi si mai intariti duhovniceste. Lucrurile sunt clare, batranii nostri s-au pronuntat, sunt NEVINOVATI, sunt madulare vii ale Bisericii si trebuie sa participam la durerea lor si sa-i ajutam, in primul rand cu rugaciune multa si apoi, daca si cand va fi cazul, cu orice este nevoie. Daca aveti vesti despre ei, daca aflati de vreo nevoie concreta de-a lor, scrieti si asa sa ne mobilizam sa ii ajutam cum putem.
Si dati IGNORE la replicile pline de otrava ale acestui Mirean si a celor in acelasi duh cu el.
Doamne ajuta!
Si cei care il considera vinovat se roaga pentru el!
Ideea este ca unii gasesc in acest caz, incriminat de Biserica si Justitie, un motiv de denigrare a ierarhilor si a BOR!
  #118  
Vechi 18.02.2008, 11:13:49
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de valerian
Fratilor, haideti sa lasam polemicile la o parte ca oricum nu aduce folos nimanui, dupa cum se vede fiecare ramane la parerea sa. ESTE MULT MAI DE FOLOS CA FIECARE DINTRE NOI, CEI CARE CREDEM IN NEVINOVATIA PARINTELUI SI A MAICUTELOR SA NE RUGAM DIN TOT SUFLETUL PENTU INTARIREA LOR. Aduceti-va aminte ce facea Biserica atunci cand iudeii l-au prins pe Sf Petru si l-au inchis "Deci Petru era inchis in temnita si se facea necontenit rugaciune catre Dumnezeu pentru el, de catre Biserica: (Fapte 12,5. Cu durere, cu lacrimi trebuie ca fiecare dintre noi sa cerem la Dumnezeu le daruiasca putere, sa-i ocroteasca si sa ii avem din nou in mijlocul nostru, liberi si mai intariti duhovniceste. Lucrurile sunt clare, batranii nostri s-au pronuntat, sunt NEVINOVATI, sunt madulare vii ale Bisericii si trebuie sa participam la durerea lor si sa-i ajutam, in primul rand cu rugaciune multa si apoi, daca si cand va fi cazul, cu orice este nevoie. Daca aveti vesti despre ei, daca aflati de vreo nevoie concreta de-a lor, scrieti si asa sa ne mobilizam sa ii ajutam cum putem.
Si dati IGNORE la replicile pline de otrava ale acestui Mirean si a celor in acelasi duh cu el.
Doamne ajuta!
Si cei care il considera vinovat se roaga pentru el!
Ideea este ca unii gasesc in acest caz, incriminat de Biserica si Justitie, un motiv de denigrare a ierarhilor si a BOR!
Rulezi aceeasi placa pana la saturatie.Eu m-am saturat de ea...Vorbesti de parintele Cleopa numai cand iti convine tie,cand a spus ca ecumenismul nu e bun nu l-ai mai citat.Specific ereticilor,de a extrage din context,din Biblie si Sf.Parinti doar ce le convine.Stiu ca nu il placi pe parintele Calciu deoarece el a atacat ecumenismul practicat de B.O.R. si masoneria.Sa ne intelegem:ori esti de acord cu ce au spus marii duhovnici si anume ca ecumenismul e erezia ereziilor si produsul masoneriei,ceea ce dovedeste ca B.O.R. greseste,ori nu o recunosti si atunci nu mai ai dreptul sa-i citezi.Ca sa stim de ce parte a baricadei esti fara sa te mai fofilezi ca patriarhul tau iubit,care nu declara nici ca e nici ca nu e mason.Scurt pe doi!
  #119  
Vechi 18.02.2008, 12:00:24
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Rulezi aceeasi placa pana la saturatie.Eu m-am saturat de ea...Vorbesti de parintele Cleopa numai cand iti convine tie,cand a spus ca ecumenismul nu e bun nu l-ai mai citat.Specific ereticilor,de a extrage din context,din Biblie si Sf.Parinti doar ce le convine.Stiu ca nu il placi pe parintele Calciu deoarece el a atacat ecumenismul practicat de B.O.R. si masoneria.Sa ne intelegem:ori esti de acord cu ce au spus marii duhovnici si anume ca ecumenismul e erezia ereziilor si produsul masoneriei,ceea ce dovedeste ca B.O.R. greseste,ori nu o recunosti si atunci nu mai ai dreptul sa-i citezi.Ca sa stim de ce parte a baricadei esti fara sa te mai fofilezi ca patriarhul tau iubit,care nu declara nici ca e nici ca nu e mason.Scurt pe doi!
Am dat deja raspunsuri la toate acestea! poate ca ai mintea scurta si ai uitat. Nici o problema, citeste postarile anterioare si mai discutam! Scurt pe patru!
  #120  
Vechi 18.02.2008, 12:13:51
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Cu dedicatie,Mylene Farmer - On est tous des imbeciles...Enjoy!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Daniel Corogeanu si filmele horror Ekaterina Stiri, actualitati, anunturi 52 08.01.2014 09:41:56
Sfântul Ștefan - primul martir al Domnului Hristos laurastifter Craciunul - Nasterea Domnului 15 28.12.2013 00:50:50
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
Sfantul Maxim Marturisitorul- martir pentru dreapta credinta georgeval Diverse Sarbatori 7 03.04.2012 00:34:34
CRESTINISMUL SAU BISERICA? de Sfantul Ierarh si Nou Martir Ilarion Troitki andrei_im Generalitati 1 18.01.2010 18:30:28