Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.12.2006, 14:17:53
nicola06 nicola06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2006
Mesaje: 24
Implicit

O persoana caruia i s-a facut vraji, farmece in vederea casatoriei, de catre altcineva.... tot posedare se cheama? ati avut de a face cu astfel de cazuri, ati auzit? cum s-a terminat totul? as vrea sa aflu detalii despre acest subiect :)..
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.12.2006, 15:06:47
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Din pacate exista!E rezultatul netzinerii dupa puterile noastre de sfanta Biserica,asa cum putem...Putem fi victima unui astfel de atac.Acestea ies la iveala,la un moment dat cand persoana se dezmeticeste,si ferice de acea persoana daca are puterea sa mearga la spovedanie(ca probabil an viatza ei n-a fost).Si vai si amar de acea persoana daca merge la oamenii vicleanului sa dezlege raul cu rau!Ca la spovedanie ii vine tare greu sa mearga!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.12.2006, 20:41:23
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Ce vrei tu sa afli Nicola?
Ca persoana s-a casatorit totusi si are o viata fericita?
Si a reusit sa scape de farmece mergand la slujbele de dezlegare si tinand post, si spovedindu-se?
Afla ca am cunoscut asemenea persoane. Femei. Si tot singure au ramas.
Toate slujbele nu au avut nici un efect.
Si stii de ce?
Pentru ca nu era vorba decat de vointa persoanei in cauza. In realitate, persoana se victimiza singura cat era urgisita ca nu se casatoreste. Si se plangea toata ziua. Si toti trebuiau sa o compatimeasca.
Dar ea in realitate nu putea sta cu nici un barbat. Fiecaruia ii gasea cate un cusur.
De fapt, ea nu dorea.
Am vazut tiganci in biserica la slujba de dezlegari, intr-un colt citindu-si vrajile. Se zice ca sunt cu atat mai puternice cu cat se fac in timpul slujbei.
Si preotul nu si-a dat seama.
Am vrut sa o iau de o aripa si sa o dau afara.
Nu m-au lasat. Multimea de credinciosi. Le era frica de tiganca ca le face si lor vraji.
Asta este masura credintei noastre ca popor.
Murim de frica.
Si Biserica este neputincioasa. Fenomenul magiei este trambitat peste tot, mediatizat si Biserica ce face.
Se fereste pentru ca si preotilor le este frica.
Si atunci cred ca suntem intr-un cerc vicios.
Din frica se naste frica care duce la frica.
Drumul catre Dumnezeu este de mult uitat, pentru ca ne pierdem in cultivarea fricii.
Poate consideri ca am deviat de la subiect dar, nu mai cauta explicatii acolo unde nu vei gasi decat raspunsuri unisens.
Nu te mai gandi la prostii si nici ele nu o sa te mai caute.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.12.2006, 00:16:26
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Just,CM.........AI DREPTATE!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.12.2006, 13:33:01
nicola06 nicola06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2006
Mesaje: 24
Implicit

Nu eu sunt cea.. afectata :)... ci prietenul meu .. mai exacr fostul :).. am fost pecata o perioada de vreme.. cand m`am intors el era cu altcineva .,.si are un comportament total diferit.. sesizat de cei din jur ,, deci nu e nefondata.. plus alte motive care nu le mentionez...
Scuze ca nu am fost destul de clara...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.12.2006, 12:25:57
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Da oare daca o femeie care a fost legata in casatorie in tineretze,si care a realizat importantza Bisericii(acum ajungand fara de barbat),e musai sa-si gaseasca altu cu care sa aiba( suta la suta) si mai mari probleme?Io am impresia ca se confunda norocu cu Adevaratul Dumnezeu,Doamne iarta-ma,inchinandu-ne an fatza altarului si cerand noroc,crezând ca e bine.Si fara de vrajitorii,cine crede ca e bine sa alegi un barbat din familie bogata(uitand Biserica si pe amaratzii cersetori),aia nu e casatorie cu temelie puternica!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.12.2006, 18:04:26
olo olo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2006
Mesaje: 14
Implicit

Eu exact asta am avut. Aveam facute vraji pentru casatorie. Mi-a spus un parinte duhovnic , foarte batran si care era vazator cu duhul. Dar am scapat prin rugaciune, in maxim o luna de zile. Nu ma puteam casatori, viitorul meu sot nu vroia sa se casatoreasca cu mine. Dar prin rugaciune s-a rezolvat. Iar acum santem impreuna de 5 ani casatoriti. Am citit acatistul Sfantului Ciprian, pentru vraji, si acatistul Sfantului Mina, pentru pagube.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.01.2007, 15:03:53
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

de unde ai gasit astfel de preot duh-vazator? vreau si eu sa merg la un astfel de preot.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.01.2007, 13:12:25
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
de unde ai gasit astfel de preot duh-vazator? vreau si eu sa merg la un astfel de preot.
Mai frati si surori,dupa cum spunea si parintele Gheorghe,nu mai dati asa de repede certificate de sfintenie,chiar si preotilor...sau mai ales preotilor.Satana face multe amagiri in timpurile astea,corupe si preoti:(,face chiar lucruri bune,dar cu puterea raului.Mai mult ca sigur si acel preot e in stare de inselare...Am mai spus si repet:
Singurul om recunoscut de B.O.R. cu asfel de har e Arsenie Boca...si ganditi-va ca nici acum n-a fost canonizat,dupa atatia ani de la moartea lui.Sfintii nu se declara niciodata in timpul vietii si nici imediat dupa moartea lor.Trebuie timp...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.07.2007, 20:55:06
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Marius_Daniel,mai sunt si alte persoane care au dus si au avut o viata sfanta precum este si Parintele Ilarion Argatu si mai sunt si alti sfinti necunoscuti,asadar anonimi dar recunoscuti de Dumnezeu,nu neaparat si de oamenii printre care traiesc caci acestia sunt smeriti si modesti si prefera sa ramana in umbra nu ies in fata celorlalti,nu se lauda,nu se trufesc caci se stie vorba renumita ca"prostul nu e prost destul,pana nu e si fudul",asa ca acestia nu fac parte din aceasta vb.proverbiala din popor intrucat sunt persoane sfinte cu totul deosebite si exceptionale dar rare precum perlele.Acestea intr-adevar sunt persoanele din umbra Lui Dumnezeu si pe care nu toti oamenii ii cunosc sau au acces la invatatura Sfintiilor lor,dar asta nu inseamna ca sfintii nu mai exista printre noi,doar ca noi nu stim sa ii cautam asa cum trebuie,din pacate si nefericire, asa ca noi trebuie sa IL cautam mai ales pe Dumnezeu iar EL ne va scoate in cale oamenii potriviti,in locul potrivit si la momentul oportun si adecvat noua pt.mantuirea noastra,totul e sa cerem si sa cautam si vom afla si gasi raspunsurile la intrebarile noastre pe care trebuie sa ni le punem zi de zi,vizavi de sensul vietii noastre de aici si de dincolo.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru casatorie kty1980 Intrebari utilizatori 12 03.11.2012 11:16:55
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
Necesar pentru o casatorie sfanta - sfaturi freehugs Generalitati 5 28.02.2012 20:01:13
Sfat pentru casatorie Rodica50 Intrebari utilizatori 17 11.10.2010 20:33:12
Binecuvantarea parintilor pentru casatorie Elena78 Generalitati 34 17.08.2008 03:17:05