Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2010, 14:11:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Fanuropite - prajiturile Sfantului Fanurie

Astazi, 27 august, am primit un mesaj cu informatii despre "fanuro-pite". Din mesaj reiesea ca sunt niste prajituri care se dau pentru sufletul mamei Sfantului Fanurie, care a murit fara ca ea sa se pocaiasca pentru pacatele savarsite. Ele se pot face oricand, dar in mod deosebit in ziua de cinstire a Sfantului Fanurie - 27 august. Sunt duse la biserica, binecuvantate si apoi daruite oamenilor. Nu stiam de acest lucru. Este un obicei intalnit in Grecia.

O reteta pentru cei dornici sa incerce:

(pt 24 prajituri)

3 cani faina
1 cana zahar
3 de cana ulei de masline
1 de cana suc de portocale
1 de cana brandy
1 de cana stafide sau miez de nuca macinat
1 lingurita scortisoara
1 lingurita cuisoara praf
Praf de copt

Toate ingredientele se mixeaza. Se unge o tava cu ulei de masline si putin zahar si faina.

Se toarna intreaga compozitie, care se va taia ulterior. Se coace la foc mijlociu aproximativ o ora.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2010, 14:39:46
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Se coceau ieri, si se impart azi. Se coc niste placinte, dar sa fie de post si musai cu ulei si zahar. Se dau doar la saraci.

Doamne ajuta.


Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Astazi, 27 august, am primit un mesaj cu informatii despre "fanuro-pite". Din mesaj reiesea ca sunt niste prajituri care se dau pentru sufletul mamei Sfantului Fanurie, care a murit fara ca ea sa se pocaiasca pentru pacatele savarsite. Ele se pot face oricand, dar in mod deosebit in ziua de cinstire a Sfantului Fanurie - 27 august. Sunt duse la biserica, binecuvantate si apoi daruite oamenilor. Nu stiam de acest lucru. Este un obicei intalnit in Grecia.

O reteta pentru cei dornici sa incerce:

(pt 24 prajituri)

3 cani faina
1 cana zahar
3 de cana ulei de masline
1 de cana suc de portocale
1 de cana brandy
1 de cana stafide sau miez de nuca macinat
1 lingurita scortisoara
1 lingurita cuisoara praf
Praf de copt

Toate ingredientele se mixeaza. Se unge o tava cu ulei de masline si putin zahar si faina.

Se toarna intreaga compozitie, care se va taia ulterior. Se coace la foc mijlociu aproximativ o ora.

Last edited by mirabela; 27.08.2010 at 14:53:34.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2010, 15:10:29
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Angry

3 cani cu ulei de masline....vai de mine ...!!!si ce iese acolo?????cred ca nu-i buna reteta,eu chiar as incerca sa o fac ,dar nu cu atat de mult ulei.....astept poate cineva are o alta reteta.multumesc....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2010, 15:14:06
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit Sf. Fanurie

In Braila la Biserica Greaca ce are ca hram Bunavestire se oficiaza in fiecare luni acatistul Sf. Fanurie. In carticica cu viata si acatistul Sf. Fanurie scrie ca timp de 9 zi de luni se aduce la Biserica paine, care se imparte saracilor iar in 10 zi se imparte o placinta de mere facuta in casa si care se daruieste saracilor. In pomelnic se trec numele celor vii care au nevoie de ajutor. Cu post, rugaciune si pocainta cererile se implinesc. Iar cei bolnavi trupeste si sufleteste au nevoie de spovedanie si sfatul duhovnicului.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2010, 15:29:44
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Asta e reteta:

* 1 cană de zahăr
* 1 cană de ulei
* 2 căni suc de portocale
* 3/4 de cană stafide
* 3/4 de cană nuci mărunțite
* 1 linguriță scorțișoară
* 1 linguriță praf de copt
* zahăr vanilat
* 4 căni făină

Zahărul și uleiul se amestecă bine. Praful de copt se dizolvă în sucul de portocale și se toarnă în compoziție. Se adaugă și celelalte ingrediente, se toarnă compoziția în tava unsă, dându-se la cuptor pentru 45-50 min (până când la proba cu scobitoarea aceasta iese curată). Tăiați-le în pătrate și împărțiți-le după ce au fost binecuvântate la biserică de către părintele paroh.

Se dau de pomana pt sufletul mamei Sf. Fanurie care a fost o pacatoasa, doar saracilor. Cine se roaga lui, si da de pomana, Sf. Fanurie il ajuta.

Doamne ajuta

http://apostolatintarafagarasului.bl...rea-celor.html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.08.2010, 16:07:56
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Multumesc mult ptr.reteta. Cred ca asta e cea mai buna,chiar o voi incerca.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.08.2010, 16:13:07
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Multumesc mult ptr.reteta. Cred ca asta e cea mai buna,chiar o voi incerca.Doamne Ajuta.
Io sunt din Ardeal, miercuri, vineri si duminica nu coacem. Din cate am citit, placinta se facea ieri, si se impartea azi. Nu incearca doar reteta, ci roaga-te si Sf. Fanurie, e grabnic ajutator.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.08.2010, 16:25:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Iolanda, nu sunt un mare bucatar, cu atat mai mult cofetar, imi cer scuze ca nu am dat o reteta intr-un mod corect, dar asa am primit-o. Sa ne spui daca merita sa o incercam si noi.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
fanuropite

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
acatist sf fanurie roxanapopa70 Rugaciuni 3 06.11.2012 15:01:12
Manastirea Sfantul Fanurie - Silistea Gumesti dumtras Intrebari utilizatori 1 01.11.2010 19:04:40
Acatistul Sfantului Fanurie statenelu Intrebari utilizatori 0 12.08.2010 01:08:18
Sfantul Fanurie - viata si patimirea magdatimofte Intrebari utilizatori 10 04.07.2010 13:13:42
Sfantul Fanurie- ely1974 Intamplari adevarate 4 20.05.2007 05:11:25