Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.05.2011, 08:19:01
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Question Ce se ascunde in spatele "uciderii liderului Al Qaeda"?

M-am trezit in dimineatza asta si vad pe toate posturile ca se vorbeste despre faptul ca trupele americane l-ar fi ucis pe Osama Bin Laden,teroristul number one,Obama iese in fata televiziunilor si a intregii lumi sa confirme acest lucru si sa etaleze aceasta "mare victorie",americanii ies pe strazi sa aclame etc
Mie mi se pare tare straniu ce se intampla,sincera sa fiu nu cred o iota,mai ales ca despre Bin Laden exista zvonuri de ani de zile ca este mort,se stie ca el nu a mai aparut in nici o inregistrare video de ani buni si brusc,victorie,mare victorie asupra terorismului ca l-au ucis pe acest om si dupa 10 ani de zile de la atentatele respective,nefiind nici o alta dovada decat cuvantul lui Obama care face aceste afirmatii in fata lumii intregi.Bineinteles,ca la o adica s-ar putea fabrica eu stiu ce dovezi false care sa inchida gura lumii,de asta sunt convinsa.
Si daca intr-adevar Bin Laden este cel ucis,cum de a durat 10 ani de zile ca el sa fie eliminat,ca ma gandesc ca nu a fost superman si nici cei care il inconjoara,oricat de bine organizati si inarmati ar fi?
Ce ma intreb eu este ce anume se urmareste,ce se ascunde in spatele acestei miscari de scena?
Apoi se lanseaza zvonul cum ca ar exista "speculatii" (oare ale cui?)cum ca organizatia Al Qaeda s-ar putea razbuna impotriva americanilor pentru uciderea liderului sau.Ba,mai mult,se emite o alerta globala pentru toti americanii care calatoresc sau ca o bomba ar fi ascunsa in Europa ce ar urma sa fie detonata in cazul in care liderul Al Qaeda ar fi ucis etc
Eram curioasa ce parere aveti si voi,cum privesc si alte persoane desfasurarea acestor evenimente,pentru ca tot ce se intampla la nivel mondial,cu siguranta ne influenteaza pe toti mai mult sau mai putin direct si nu ma pot opri sa ma intreb: oare ce ni se mai pregateste...?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 02.05.2011 at 08:34:40.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.05.2011, 08:33:37
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu e doar Obama, cum poți să spui așa ceva? Corpul teroristului există, a fost identificat nu numai după înfățișare ci pe baza testului ADN iar oficialitățile din Pakistan au confirmat moartea lui (de asemeni în atac a fost ucis și un fiu al lui Laden):
http://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_Osama_bin_Laden


De ce preferi să crezi zvonurile unei morți mai timpurii și nu această știre oficială? Nu e logic. Și de asemeni nu e logic să crezi că ar exista o conspirație, că ar exista nu-știu-ce aranjamente secrete, că avertismentele date turiștilor ar fi manipulare etc.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2011, 08:48:24
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Am vorbit despre Obama,pentru ca el are credibilitatea maxima in ceea ce se petrece acum.Eu personal nu am vazut nici un cadavru si nici alte dovezi,poate le-or arata,nu spun ca nu este posibil,insa daca intr-adevar cel ucis este Bin Laden,cum de el nu mai apare in nici o inregistrare video de ani buni de zile si cum de a durat 10 ani sa fie eliminat?
Ca sa nu mai vorbim ca acest om este unul,nu inseamna ca a cazut terorismul cu el,mai ales ca am inteles ca era si bolnav,suferea cu rinichii de mult timp,e mai mult un simbol decat intruchiparea raului cum vor ei sa il faca sa para.
Citeste putin aici,este un articol interesant:

http://www.lovendal.net/wp52/nu-exis...ista-al-qaeda/
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2011, 08:55:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Si pt mine aceasta stire,este fara esenta...
Nu inteleg cum de serviciile secrete americane si Homeland Security nu au putut sa-l captureze pe acest personaj in mai putin de 1 an de zile...incredibil,cat de rezistent a fost acest taliban,cum de a fost posibil sa-i fenteze pe cei mai destepti strategi?!?!
Alte informatii nu au fost dezvaluite,decat stirea seaca ca a fost omorat...

Pe de alta parte,am exemplul unor romani din Chicago care au facut niste datorii mari la banci,apoi s-au carat frumusel in romania,cu banii si nu prea au apucat sa se bucure de ei caci FBI-ul i-au luat ca din cutie...ganditi-va ca s-au deranjat pt o suma de bani,nu pt o crima terorista!!!!!
De necrezut...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.05.2011, 12:15:05
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu e doar Obama, cum poți să spui așa ceva? Corpul teroristului există, a fost identificat nu numai după înfățișare ci pe baza testului ADN iar oficialitățile din Pakistan au confirmat moartea lui (de asemeni în atac a fost ucis și un fiu al lui Laden):
1. Un test ADN nu se face in cateva minute, nici in cateva ore, ci dureaza destul de mult. Pe Osama l-au omorat de prea putin timp pentru a se putea afirma ca a fost identificat pe baza ADN-ului.

2. Pentru ca o persoana sa poata fi identificata pe baza testului ADN, trebuie sa existe o mostra prelevata anterior (par, sange, etc) de la acea persoana, despre care sa se stie cu siguranta ca apartine persoanei respective.
Aveau americanii asa ceva, o bucatica din organismul lui Osama prelevata mai de mult timp, despre care sa se fi stiut sigur ca e din Osama ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2011, 13:29:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu e doar Obama, cum poți să spui așa ceva? Corpul teroristului există, a fost identificat nu numai după înfățișare ci pe baza testului ADN iar oficialitățile din Pakistan au confirmat moartea lui (de asemeni în atac a fost ucis și un fiu al lui Laden):
http://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_Osama_bin_Laden


De ce preferi să crezi zvonurile unei morți mai timpurii și nu această știre oficială? Nu e logic. Și de asemeni nu e logic să crezi că ar exista o conspirație, că ar exista nu-știu-ce aranjamente secrete, că avertismentele date turiștilor ar fi manipulare etc.
Foarte interesant dar acum cateva zile am gasit intamplator o stire si o fotografie care demonstra ca Osama Bin Laden este mort de fapt de ani de zile.
Sa fi grabit oare aceasta "uciderea" lui?

O prima incoerenta:

"ABC News has reported that the body has been identified by DNA testing.
However, Reuters reports that DNA test results will be available in the next few days and that bin Laden's body was identified using facial recognition techniques.[8]"

Pana la urma, ramane sa-i credem pe cuvant pe americani, care cel putin de la Irak incoace cu "armele de distrugere in masa" stim cat de credibili sunt.

"According to a U.S. official on May 2, bin Laden's body was handled in accordance with Islamic practice and tradition,[9] and was buried at sea[10] within 24 hours"

Scopul acestei povesti:

SUA avertizează asupra riscului de izbucnire a unor violențe după moartea lui ben Laden

http://www.mediafax.ro/externe/sua-a...-laden-8214369

Deci, sa ne asteptam la un mic/mare 11 septembrie?
Un atentat terorist, nuclear eventual?
Autor, Iran -ul?

LE:
Cautand link -ul care sustinea ca Bin Laden nu mai e in viata de ani buni, am gasit asta:

Lideri al-Qaida: Dacă Bin Laden este ucis, declanșăm iadul nuclear!

http://www.jurnalul.ro/stiri/externe...ar-576097.html

Deci, nu trebuie sa ghicesti viitorul, e suficient sa citesti presa.

Articolul cu Bin Laden mort de aproape 10 ani:

http://www.lovendal.net/wp52/poza-so...fost-inselati/

Last edited by AlinB; 02.05.2011 at 14:14:07.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.05.2011, 20:50:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

A crescut dolarul si a scazut pretul petrolului.
Cineva (intr-un comentariu de la stiri) spunea ca moartea lui Osama ar fi un pretext pentru americani sa isi retraga trupele...
Nici eu nu inghit povestea asta cu Bin Laden.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.05.2011, 21:06:39
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
1. Un test ADN nu se face in cateva minute, nici in cateva ore, ci dureaza destul de mult. Pe Osama l-au omorat de prea putin timp pentru a se putea afirma ca a fost identificat pe baza ADN-ului.

2. Pentru ca o persoana sa poata fi identificata pe baza testului ADN, trebuie sa existe o mostra prelevata anterior (par, sange, etc) de la acea persoana, despre care sa se stie cu siguranta ca apartine persoanei respective.
Aveau americanii asa ceva, o bucatica din organismul lui Osama prelevata mai de mult timp, despre care sa se fi stiut sigur ca e din Osama ?
Osama bin Laden's body was identified by US authorities by matching a DNA sample to one taken from his late sister's brain, according to reports.



Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Articolul cu Bin Laden mort de aproape 10 ani:

http://www.lovendal.net/wp52/poza-so...fost-inselati/
Poza cu Bin Laden "mort acum 10 ani" e un fals, la fel ca și știrea morții lui de atunci. Poza din articol și originalul după care a fost făcută:




Nu ar strica să luați în calcul și varianta oficială a uciderii lui abia ieri.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 02.05.2011 at 21:58:31.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.05.2011, 16:43:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"by US authorities" este expresia cheie care indica valoarea de adevar :)

Nu tot "US authorities" a afirmat in fata lumii intregi ca Saddam detine arme de distrugere in masa cu tot felul de poze aburitoare luate din sateliti si dupa ce au intors Irak -ul pe dos si l-au executat pe Saddam fara nici un drept si fara a gasi nici o arma de distrugere in masa, "ups" a fost o "mica" eroare?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.05.2011, 21:04:51
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"by US authorities" este expresia cheie care indica valoarea de adevar :)

Nu tot "US authorities" a afirmat in fata lumii intregi ca Saddam detine arme de distrugere in masa cu tot felul de poze aburitoare luate din sateliti si dupa ce au intors Irak -ul pe dos si l-au executat pe Saddam fara nici un drept si fara a gasi nici o arma de distrugere in masa, "ups" a fost o "mica" eroare?

Învață-te să depășești nivelul impresiilor proprii.

În acțiunea din Abbottabad a fost rănită și cea mai tânără soție a lui Bin Laden:

http://www.agi.it/english-version/wo...as_his_favored
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42