Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 20.07.2013, 11:06:02
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Aminteați de o enciclică a Patriarhiei Ecumenice care datează din secolul al XIX-lea. Alte documente ale aceleiași instituții sunt relevă o atitudine total diferită, anume una ecumenică. Trăim "sub vremi", vorba cronicarului... Dumnezeu nu, dar noi da. De aceea, în analizarea documentelor, cunoașterea contextului istoric este atât de importantă.
Asta spuneam și eu, contează contextul istoric. Până la sfârșitul secolului XIX Patriarhia de Constantinopol s-a menținut într-o relativ autentică mărturie a Pravoslaviei. Nici ei nu au dus o mărturie chiar 100% pravoslavnică, în sensul că nu au afirmat și practicat chiar deplinătatea Pravoslaviei, dar cel puțin în raporturile cu anumiți eretici, spre exemplu cu papistașii, au ținut o poziție verticală și autentică pravoslavnică. Iar acea atitudine luată în Epistola de la 1895 nu este una izolată, ci este cea care a fost afirmată sute și sute de ani la rând, în ciuda alunecărilor ocazionate de Sinodul de la Ferarra-Florența. Și nu este doar poziția Patriarhiei constantinopolitane, ci este și poziția altor patriarhii pravoslavnice, a se vedea spre exemplu Mărturisirea de credință a patriarhului Dositheus al Ierusalimului la 1672; este vorba despre o poziție constantă ținută de Biserica Pravoslavnică a Răsăritului, nu de o chestiune conjuncturală, care ar ține sau ar fi forțată exclusiv de un anumit context istoric.

În schimb atitudinea Patriarhiei de Constantinopol a început să ia tot felul de atitudini neortodoxe sau paraortodoxe, începând cu sec. XX, contrazicând pozițiile anterioare nu doar ale patriarhiei ecumenice ci ale întregii Creștinătăți Răsăritene, și mai precis odată cu ajungerea pe tronul patriarhal a unor "ezoterici" și filo-papiști, așa cum sunt cazurile dovedite ale lui Meletie Metaxakis și Atenagora (dar am auzit că nu ar fi singurii). Acesta este deci contextul istoric care contează și care a determinat, evident nu numai acestea dar și altele, alterarea poziției Patriarhiei Constantinopolului și deschiderea paraortodoxă spre ideologia și căderea ecumenistă.

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Dvs preferați să asumați punctul de vedere exprimat de către Patriarhia Constantinopolului în a doua jumătate a secollui al XIX-lea; inima mea rezonează, dimpotrivă, la actul de ridicare a anatemelor din 1054 (7 decembrie 1965). Prin urmare, ajungem la tema centrală a topic-ului: gândim și simțim în modalități diferite. Și cred că putem avea un dialog constructiv cu toate că gândim atât de diferit sau tocmai pentru că gândim atât de diferit.
Comiți mai multe erori.

În primul rând că punctul de vedere exprimat de Patriarhia Constantinopolului nu ține doar de a doua jumătate a secolului XIX, ba dimpotrivă ține de cam toată istoria ortodoxă a acestei Patriarhii, precum și, așa cum am spus mai sus, de atitudinea în mod constant afirmată de întreaga Biserică Sobornicească și Ortodoxă a Răsăritului, și se pot vedea Sinodul de la Ierusalim și Mărturisirea de credință a lui Dositheus la 1672, Enciclica Patriarhilor Ortodocși de la 1848, vreo câteva sinoade locale ale Patriarhiei Constantinopolului, precum și respingerea oficială sinodală de către Patriarhiile Răsăritene a unirii de la Ferarra-Fleorența, sinodul local de la Vlaherne de la 1285 și altele. Toate acestea arată, împotriva tezei tale false, că punctul de vedere exprimat la 1895 nu este unul ocazional și determinat de vreo circumstanță istorică specială, ci este, împotriva Enciclicei papei Leon XIII, mărturisirea și susținerea cu consecvență dogmatică a poziției de secole a Ortodoxiei. Greșești și prin faptul că încerci o trimitere în derizoriu a acestei poziții, considerând-o o simplă "spumă de val a clipei trecătoare". Ori nu știi, deci, istorie bisericească și în cazul ăsta ar trebui să mai studiezi problema, ori o știi și îți permiți cu nonșalanță să calci peste ea, fie pentru că interpretezi greșit evenimentele, fie pentru că pur și simplu sfidezi adevărul.

În al doilea rând greșești prin aceea că te încrezi prea mult în ceea ce îți spune "inima" și "rezonanțele" ei. În Pravoslavie nu contează ce spune inima așa la general, ci ce spune inima curățită de patimi, de întunericul necunoașterii, de păcate și iluminată de Sfântul Duh al lui Dumnezeu. Aceasta este ordinea care se respectă în Biserică, probabil că însă nu și pentru tine. Tu poate ai trecut deja de treptele curățirii de patimi, ale "încorporării" virtuților și ale iluminării iar inima, neînșelată de duhuri necurate, îți spune, prin "rezonanțele" ei, unde, chipurile, ar fi adevărul. Nu mă pronunț cu privire la efectul rezonanței, însă în ceea ce privește metoda, calea pe care ai ales-o să asculți de rezonanțele inimii este greșită din punctul de vedere ortodox. În Biserica lui Hristos curăția inimii și a minții, tăria virtuților, deosebirea duhurilor, discernământul, iluminarea duhului sunt lucruri de căpătâi, cu care nu se joacă nimeni, care nu pot fi tratate superficial și puse înapoia, dacă se poate chiar înafara, demersului teologic. Sper că am fost suficient de limpede. Iar toate acestea nu pot fi tratate doar la nivel intelectual, ci, așa cum învață de aproape două mii de ani Biserica Creștină, obligatoriu și la nivel experimental în sânul și sub autoritatea teologică și spirituală a Sfântului Duh și a Bisericii, a autorităților ei spirituale și teologice.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 20.07.2013, 11:15:22
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
"cine este așa zisul vicar al lui Hristos, Petru sau papa, și dintre papi care dintre ei?"

BC crede că orice Papă, în calitate de urmaș al lui Petru. Așa cum noi mărturisim că, în baza succesiunii apostolice, credința și harul dat ucenicilor lui Hristos se transmit tuturor episcopilor prin Taina Hirotoniei, astfel încât orice episcop e un urmaș/ succesor al Sfințlor Apostoli, la fel BC susține că orice episcop al Romei este urmaș al lui Petru, primul Papă. Rămâne, însă, întrebarea: Sfântul Apostol Petru a primit, într-adevăr, o vocație și o harismă specială din partea lui Hristos? Acea expresie "pe această piatră voi zidi Biserica Mea" se referă la persoana lui Petru, sau la credința acestuia, deci la Persoana lui Hristos, Cel pe Care Petru L-a mărturisit? A avut Petru, din partea Mântuitorului, dreptul de a-și exercita o autoritate universală, a fost desemnat de către Dumnezeu drept infailibil în materie de credință și morală, în sensul actual al acestei dogme catolice?

Dacă Hristos S-a referit nu la persoana lui Petru, ci la credința acestuia (concluzie la care ne conduce însăși explicarea lingvistică a textului biblic original), atunci textul din Matei16 este în perfectă concordanță cu alte versete nou-testamentare, în care se arată, fără putință de tăgadă, faptul că unica Temelie a credinței și a Bisericii este Însuși Iisus Hristos, "Fiul lui Dumnezeu Cel viu".

Spre deosebire de confrații catolici, Biserica noastră îi recunoaște episcopului Romei doar un primat onorific, o "președinție în iubire" (așa cum frumos se exprima Paul Evdokimov), nu unul jurisdicțional.
Hristos în mijlocul nostru!
Sper că vei fi în asentimentul meu și vei accepta acestor lucruri să le răspund pe firul de discuție referitor la primatul papal.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 20.07.2013, 11:58:14
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din perspectiva unor realitati vazute din perspective diferite:acu ceva vreme,lasat probabil in offside de consilierii sai,papa Francisc a binecuvantat la gramada baieti cu motoare veniti la Roma pt a aniversa 110 ani de la infiintarea Harley-Davidson.Ba chiar i-a lasat sa intre si in Piata Sfantul Petru.Ce nu i-au spus consilierii sai este ca o parte din acesti baieti fac parte din organizatia de maicute :)) numita ,,Hells Angels".You rule baby,(all)i want to rock and roll :) Am lacrimat cu nostalgie si emotie cu gandul la tineretea mea apusa si zbuciumata,unde erai tu atunci Francisc? :) Totusi ieri am auzit la radio in masina o stire care m-a facut sa urlu de bucurie km intregi.Am gasit calea cea mai scurta spre Paradise,ce rugaciuni cand ma scol,psalmi si altele.Ampress citand antena3 aduce la cunostiinta globului pamantesc faptul ca acel cartier din Roma numit Vatican a decis,din dorinta de a spori nr celor conectati la mesaje virtuale lansate de papa ,de a-i recompensa cu iertarea pacatelor pe cei care-l urmaresc pe pontif pe Twitter :)).Deci cand ma trezec dau connect,apoi intra pe Twitter,il ascult pe ,,papito",dau ,,like"si zbor spre Paradise (Lost).Sunt la marginea deciziei de a ma converti,rock si net la un loc sunt o oferta aproape de nerefuzat,i love rock n'roll,so put another dime in the jukebox(cu indulgente)baby :) N-ai cum sa nu-l iubesti pe ,,papito" :))

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 20.07.2013 at 12:11:33.
Reply With Quote
  #274  
Vechi 20.07.2013, 12:12:08
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
"...încă nu ai răspuns la întrebarea dacă "catolicii" sunt sau nu eretici, sunt sau nu în afara Bisericii lui Hristos"
Am evitat în mod intenționat răspunsul, într-adevăr, dar nicidecum din lipsă de considerație față de dvs, ci fiindcă am, la rândul meu, multe întrebări, nelămuriri... și nu îndrăznesc să mă pronunț într-un mod atât de radical cu privire la semenii mei. Mărturisesc că Hristos nu m-a ales ca asistentă la Judecata de apoi... Nu știu să vă răspund la o astfel de întrebare, într-un mod categoric, prin "da" sau "nu". Nu știu.
Pot spune că o idee teologică este ortodoxă sau eretică, știu să discern între ortodoxie și erezie în sens dogmatic și știu să aleg ceea ce au ales Părinții, renunțând la ceea ce ei nu au asumat.
În schimb, nu am dreptul să afirm, în mod categoric, despre persoane dacă sunt sau nu eretice. Nu-mi pot asuma o astfel de responsabilitate nici măcar măcar pentru a mă pronunța în cazul celor care susțin, în mod evident, erezii.
Pot spune că nebunia este irațională; totuși, dacă o persoană mi-ar spune o idee evident ilogică, nu m-aș grăbi să o consider drept nebună. Poate că persoana respectivă gândește logic și are discernământ, dar în momentul respectiv... a vrut să spună altceva, a fost amăgită, are o altă problemă pe care eu n-o intuiesc; sau poate că, dimpotrivă, problema ține de modul meu de înțelegere a mesajului celuilalt. La fel și în cazul ereziilor și al celor care le profesează: știu clar că o anumită idee este neconformă Revelației, a fost contestată și combătută la un anumit Sinod Ecumenic și știu că, urmând dogmelor ortodoxe revelate, am datoria de a evita orice ar fi acea idee neconformă adevărului creștin; în schimb, nu pot afirma, cu mândrie și fără discernământ duhovnicesc, faptul că toți susținătorii acelei idei sunt eretici și în afara Bisericii lui Dumnezeu.
Prin urmare, dacă mă veți întreba ceva în legătură cu dogmele catolice diferite de cele ortodoxe (fiindcă cele mai multe dintre dogmelor catolice sunt comune celor două Biserici despărțite în mod artificial și dramatic în anul 1054), atunci vă voi răspunde, fără ezitare, că îmi asum perspectiva ortodoxă, cred în dogmele ortodoxe, în adevărurile revelate ale Bisericii ortodoxe a lui Hristos din care El m-a învrednicit să fac parte încă din copilărie și, în consecință, nu cred în dogmele catolice diferite de cele ale Bisericii mele (cea mai importantă dintre acestea fiind dogma "Filioque").
În schimb, vorbind despre creștinii catolici ca persoane, ca iubiți și iubitori ai lui Hristos, nu, nu-i pot numi "eretici" și, în primul rând, NU pot generaliza în acest mod! Pot spune chiar că am cunoscut catolici orthodocși, așa cum am mai scris și mi-ar fi imposibil să-i privesc în ochi pe acești creștini și frați de credință, după ce i-aș fi numit, fie și doar în gând, "eretici" și "în afara Bisericii lui Hristos".
Aminteați de o enciclică a Patriarhiei Ecumenice care datează din secolul al XIX-lea.
Alte documente ale aceleiași instituții sunt relevă o atitudine total diferită, anume una ecumenică. Trăim "sub vremi", vorba cronicarului... Dumnezeu nu, dar noi da. De aceea, în analizarea documentelor, cunoașterea contextului istoric este atât de importantă.
Dvs preferați să asumați punctul de vedere exprimat de către Patriarhia Constantinopolului în a doua jumătate a secollui al XIX-lea; inima mea rezonează, dimpotrivă, la actul de ridicare a anatemelor din 1054 (7 decembrie 1965). Prin urmare, ajungem la tema centrală a topic-ului: gândim și simțim în modalități diferite. Și cred că putem avea un dialog constructiv cu toate că gândim atât de diferit sau tocmai pentru că gândim atât de diferit. :)
"În ce s-ar concretiza așa zisa perspectivă diferită? Poți să dai exemple, sau este vorba doar despre o lozincă?"
Am mai dat exemple, dar din respect pentru dvs, le voi repeta (aș putea găsi și altele, dar la ora aceasta... nu prea stau bine cu imaginația): difernețele de trăire dintre Sfinții Apostoli, observabile și în stilurile diferite în care și-au redactat scrierile, inspirați toți de Același Duh al lui Hristos.
Nu mă refer la perspectiva diferită a feluritelor erezii apărute de-a lungul istoriei, erezii care, deși sunt reafirmate, de la o epocă la alta, sub alte și alte măști, nu au putut și nu vor putea învinge niciodată Biserica lui Dumnezeu. Nu mă refer la "diferența" dintre minciună și adevăr, dintre întuneric și lumină, dintre bine și rău, așa cum i-am scris și domnului AlinB într-un alt mesaj (pagina16). Între acestea există nu diferențe, ci o totală opoziție și, fiindcă nu suntem dualiști, voi exprima cu mai multă grijă, corect dogmatic, faptul că răul nu există, fiind doar absența binelui și manifestându-se prin pervertirea acestuia. Ereziile sunt pervertiri ale adevărului revelat. Eu m-am referit, dimpotrivă, la diverse modalități de raportare la adevărul unic, în funcție de unicitatea personală a fiecăruia dintre noi.
Și pentru că nici un om, nici un suflet creat după chipul lui Dumnezeu nu-i în totalitate lipsit de adevăr, putem lua în considerare și perspectivele eterodocșilor, ba chiar și ale păgânilor și ateilor, dar strict în sensul în care recomandă Sfântul Vasile cel Mare în Omilia XXII către tineri (PSB17).
"Stai liniștită că de mult ne-am dat noi seama cam ce hram porți și că, deși te pretinzi obiectivă etc, ești de o părtinire și de un subiectivism cu mult dincolo de bunul simț pravoslavnic." - Care "noi"?
Refuz să răspund unor astfel de afirmații. Las concluziile la latitudinea celorlalți parteneri de dialog. Precizez doar faptul că am dreptul de a fi tratată exact așa cum mă comport cu ceilalți; nu din punct de vedere evanghelic (fiindcă din această perspectivă, unicul mod în care ni se cere să ne comportăm unii față de alții este iubirea jertfelnică), ci, dacă vreți, la nivelul legii talionului. Dacă mă adresez cu respect celorlalți, am dreptul de a fi, la rândul meu, respectată.
"îmi cer iertare că trebuie să fac o astfel de remarcă..."
V-am iertat.
"Hristos poate ne-o primi..."
Asta este esențial! În rest, "ce e val ca valul trece", inclusiv dogmele primatului și infailibilității papale, care observ că vă neliniștesc atât de mult.
"cine este așa zisul vicar al lui Hristos, Petru sau papa, și dintre papi care dintre ei?"
BC crede că orice Papă, în calitate de urmaș al lui Petru. Așa cum noi mărturisim că, în baza succesiunii apostolice, credința și harul dat ucenicilor lui Hristos se transmit tuturor episcopilor prin Taina Hirotoniei, astfel încât orice episcop e un urmaș/ succesor al Sfințlor Apostoli, la fel BC susține că orice episcop al Romei este urmaș al lui Petru, primul Papă. Rămâne, însă, întrebarea: Sfântul Apostol Petru a primit, într-adevăr, o vocație și o harismă specială din partea lui Hristos? Acea expresie "pe această piatră voi zidi Biserica Mea" se referă la persoana lui Petru, sau la credința acestuia, deci la Persoana lui Hristos, Cel pe Care Petru L-a mărturisit? A avut Petru, din partea Mântuitorului, dreptul de a-și exercita o autoritate universală, a fost desemnat de către Dumnezeu drept infailibil în materie de credință și morală, în sensul actual al acestei dogme catolice?
Dacă Hristos S-a referit nu la persoana lui Petru, ci la credința acestuia (concluzie la care ne conduce însăși explicarea lingvistică a textului biblic original), atunci textul din Matei16 este în perfectă concordanță cu alte versete nou-testamentare, în care se arată, fără putință de tăgadă, faptul că unica Temelie a credinței și a Bisericii este Însuși Iisus Hristos, "Fiul lui Dumnezeu Cel viu".
Spre deosebire de confrații catolici, Biserica noastră îi recunoaște episcopului Romei doar un primat onorific, o "președinție în iubire" (așa cum frumos se exprima Paul Evdokimov), nu unul jurisdicțional.
Hristos în mijlocul nostru!
O postare, după opinia mea, exemplară; pentru modul în care un creștin își exprimă credința.
Un model de conduită în dialog, fie și în dialogul dintre oponenți. Și nu cred că aici e vorba doar de delicatețea feminină și de eleganța unei tinere bine înzestrate intelectual care ne arată că educația adevărată nu constă în valențele ei informative ci, mai ales, în cele formative, care îi justifică rostul. Ci de lucrarea Duhului în creștinul nevoitor, de vlăstarele și roadele iubirii creștine. Un caracter nobil așa se exprimă, chiar dacă ar putea să fie puse sub semnul întrebării, de către unii dintre interlocutori, unele aserțiuni sau preferințe subiective.

P.S. Am cunoscut cândva un om pe care tinerii îl considerau mare teolog. Avea și carieră frumoasă, academică, prin alte țări, "civilizate". Preda o disciplină căreia doar când îi pronunț numele mă apucă frica. Întrucât era prea dificilă pentru biata mea minte, deși disciplina respectivă este esențială în câmpul teologiei.
Ei bine, omul acela era mai degrabă un experiment umano-porcin. O splendidă manifestare a nesimțirii, aroganței, disprețului.
Nu am avut nici un conflict cu biata creatură, nici măcar n-a trebuit să suport sila de a-l saluta. Cu toate astea, doar când privea în sală, peste capetele noastre, simțeam că se așterne frigul în amfiteatru. Sunt sigur că un astfel de exemplar ar fi rămas celebru în istoria lumii, alături de unii dintre cei mai iluștri torționari, alături de marii capi ai Inchiziției, de pildă. Alături, chiar, de unii cimpanzei.
Și toată această teribilă nebunie în învățământul teologic ortodox, chipurile. Închipuiți-vă că omulețul acela cu priviri de lup hămesit, cu gât înțepenit și mers de urs, ne făcea sinteza rodniciei unor oameni ca Ignantie Teoforul sau Clement Romanul. Vorbea despre Iubire și Adevăr...
Și ne mirăm de ce studenții nu iubesc învățătura... Ce lucru mai bun pot face tinerii decât să fugă din fața unor astfel de creaturi care s-au lățit peste catedre, studii și destine precum ciuperca bombei atomice peste sat?
Reply With Quote
  #275  
Vechi 20.07.2013, 12:30:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

O fi postarea domnișoarei cum spui tu frate drag dar prin punctele esențiale ii cam trebuie nitica smerenie. Părerea mea, hac.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #276  
Vechi 20.07.2013, 12:35:22
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cu toate astea, doar când privea în sală, peste capetele noastre, simțeam că se așterne frigul în amfiteatru.
Îmi pare esențial faptul acesta, anume duhul în care cineva mărturisește credința, adevărul: unii cu răceală, alții cu căldură, sau mai-știu-eu-cum. Uneori îl poți simți doar „străin”, cum spunea VladCat despre cineva (nu spun cine).
Pentru că Duhul Adevărului este, totodată, mângâietor, dătător de viață, vistier al bunătăților...
Reply With Quote
  #277  
Vechi 20.07.2013, 12:47:52
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
O fi postarea domnișoarei cum spui tu frate drag dar prin punctele esențiale ii cam trebuie nitica smerenie. Părerea mea, hac.
Păi nu este chiar așa, dar este aici vorba despre aserțiuni și preferințe subiective, indiferent de adevărul sau eroarea din cele spuse, indiferent de duhul în care sunt lucrurile spuse, atâta vreme cât sunt ambalate într-un "staniol colorat și strălucitor".

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Îmi pare esențial faptul acesta, anume duhul în care cineva mărturisește credința, adevărul: unii cu răceală, alții cu căldură, sau mai-știu-eu-cum. Uneori îl poți simți doar „străin”, cum spunea VladCat despre cineva (nu spun cine).
Pentru că Duhul Adevărului este, totodată, mângâietor, dătător de viață, vistier al bunătăților...
Un lucru ar mai trebui subliniat că adevărul nu poate fi în esență afirmat decât în Duhul adevărului, iar eroarea, oricât ai îmbrăca-o de "iubitor" și de "cald" tot eroare rămâne, poți să-i pui zeci de stanioale colorate și strălucitoare. Sau poate unii încă nu știu că duhul rătăcirii are și el tot felul de mângâieri.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 20.07.2013, 12:52:06
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ba da, și asta este adevărat. Cred că duhurile străine Adevărului pot fi recunoscute tocmai prin faptul că au numai o parte din însușirile Duhului Sfânt.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 20.07.2013, 12:56:12
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Din perspectiva unor realitati vazute din perspective diferite:acu ceva vreme,lasat probabil in offside de consilierii sai,papa Francisc a binecuvantat la gramada baieti cu motoare veniti la Roma pt a aniversa 110 ani de la infiintarea Harley-Davidson.Ba chiar i-a lasat sa intre si in Piata Sfantul Petru.Ce nu i-au spus consilierii sai este ca o parte din acesti baieti fac parte din organizatia de maicute :)) numita ,,Hells Angels".You rule baby,(all)i want to rock and roll :) Am lacrimat cu nostalgie si emotie cu gandul la tineretea mea apusa si zbuciumata,unde erai tu atunci Francisc? :) Totusi ieri am auzit la radio in masina o stire care m-a facut sa urlu de bucurie km intregi.Am gasit calea cea mai scurta spre Paradise,ce rugaciuni cand ma scol,psalmi si altele.Ampress citand antena3 aduce la cunostiinta globului pamantesc faptul ca acel cartier din Roma numit Vatican a decis,din dorinta de a spori nr celor conectati la mesaje virtuale lansate de papa ,de a-i recompensa cu iertarea pacatelor pe cei care-l urmaresc pe pontif pe Twitter :)).Deci cand ma trezec dau connect,apoi intra pe Twitter,il ascult pe ,,papito",dau ,,like"si zbor spre Paradise (Lost).Sunt la marginea deciziei de a ma converti,rock si net la un loc sunt o oferta aproape de nerefuzat,i love rock n'roll,so put another dime in the jukebox(cu indulgente)baby :) N-ai cum sa nu-l iubesti pe ,,papito" :))
Pelerinule, tu care mult călătorești, știi bine că una e să vezi Londra ori Stambulul în poze (fie și în pozele pe sticlă), alta să trăiești în locul acela, printre oameni, sub cerul lor...
Așa că urmărirea papei pe Twitter e mai degrabă ca urmărirea prepelițelor de către un brac german care se uită la desene animate în România...:)
Cel mult un antrenament mintal, acolo, o preparație în vederea marii întâlniri.

Dar eu îmi amintesc de-o noapte la Valencia, în drum spre un turneu de șah (Benidorm)...
Printre papistași...
Descoperisem orașul vechi, uimitoarea lui atmosferă de reculegere și veselie, inteligent ponderate, precum și tinerii rockeri motoriști. Valencia e un oraș al motoarelor și-al tinerilor care se iubesc cuminte, fără vulgarități și obscenități ca la noi. Fetele merg frumos acasă, în jurul orei zece noaptea. Singure, pe motor, fără să se teamă că vine vreun obsedat mai mult sau mai puțin colorat, să le facă vreun rău... Îndrăgostiții se țin de mână (tot mai rar pe la noi asemenea gest demodat), într-o prelungită logodnă, până la terminarea studiilor universitare, cel puțin. Se știe, oare, asta pe la noi, cuvioșii?
Într-o seară, după ce am colindat prin varii așezăminte, minunîndu-mă de modul cum știu oamenii aceia să întâmpine un străin (și încă țigan român, nu-i așa?) și cam ce discută ei între două piese rock la o sticlă de limonadă (ori vin spaniol, de-al lor), m-am îndreptat spre una din piețele care îmi făcuse cu ochiul în timpul plimbării de seară.
Acolo se adunaseră între timp tineri studenți, perechi-perechi, băieți și fete cu păr lung, pe motoare strălucitoare în bătaia lunii. Cântau la chitară, când m-am apropiat, un grup de 4-5 fredonau iar alți 7-8 ascultau... M-am așezat cuminte la câțiva metri de ei, să nu deranjez. Cântau frumos, stăteau înbrățișați cuminte, chipul lor era luminos, erau tineri.
Apoi am vorbit cu ei, m-au pus (amuzați dar respectuoși) să le cânt ceva românesc (le-am cântat la chitară un cântecel compus de mine când eram de vârsta lor, un cântec de dragoste).
Lângă noi, în pătrat, o catedrală catolică și zidurile curții ei... După colț, turnul unei biserici zvelte, în stil gotic. În diagonală intrarea într-o mânăstire...
Și portocali peste tot, întindeam mâna și luam o portocală micuță și nu-mi venea să cred că-mi pot umple rucsacul cu portocale, dacă vreau. (Nu l-am umplut, am luat câte una, când îmi era sete și vroiam să mă asigur că nu visez.)
Am discutat și despre religie, inevitabil. S-au limitat la întrebarea privind apartenența mea religioasă și nu au comentat nimic, deși au înclinat binevoitor, din cap, zâmbind cald...
Apoi am cutreierat alte locuri, Valencia e mare, foarte mare, iar străduțele ei subțiri, întortocheate, te îmbie parcă să cauți noi mistere...
Inutil să spun că refuzam să mă gândesc că voi veni iar acasă, în avionul plin de "....." și "...." și "........" (știi tu!), unde stewardesele repetă ca un tonomat "domnilor, vă rugăm frumos, sunt și oameni din alte țări printre noi.... ne facem de râs, vă rog...."

Nu știu cum o fi cu papito sau fără, că io sunt român și n-am de gând s-o tulesc spre alte zări decât în vacanță, dar decât o țară în care roadele sunt cele de la noi, uneori îmi vine s-o iau spre o alta, unde papistașii, așa cum le zicem noi și cum or fi ei, te fac să te simți, nu știu cum, aparținînd speciei umane, nu subumane.
O credință care nu rodește și nu plinește omenescul, nu e de la Dumnezeu.
Cu atât mai rău că o credință a unor oameni ca Pavel, Petru, Ioan, Iacov și ceilalți, ajunsă pe mâna unor cămătari se transformă în contrariul ei. Ca rod vorbesc, la roade mă refer. La ceea ce noi, ortodocșii, punem la mare preț când zicem, docți: "aspectul ontologic, sfințirea, îndumnezeirea prin conclucrarea cu harul" și toate celelalte minunate teorii fără urmă concretă pe praful străzii.

Mergeți în Valencia, să adunați portocale nu pe plantație, ci din curtea mânăstirii, la plimbarea de seară... Ca turiști, se înțelege, spre luare aminte.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 20.07.2013, 12:59:32
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ba da, și asta este adevărat. Cred că duhurile străine Adevărului pot fi recunoscute tocmai prin faptul că au numai o parte din însușirile Duhului Sfânt.
Și ce relevanță are asta pentru problema topicului de față și pentru cele spuse de mine în dialogul cu Laura? Eu nu văd relevanța decât în aceeași cârtire și bârfire de care vorbeam mai sus, precum și în a abate topicul de la chestiunile care se discută, precum și în a încerca "combaterea" pozițiilor unui interlocutor atunci când ești lipsit de argumente dar nu ești lipsit de duhuri străine de Duhul adevărului.
Reply With Quote
Răspunde