Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.01.2007, 00:37:06
v.LIVIU.v v.LIVIU.v is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

ma intreb adesea de ce Biserica Ortodoxa, este atat de implicata la nivel teoretic in asistenta sociala si totusi atat de putin la nivel practic. Care credeti ca ar fi cauzele? Unii spun ca banii, eu sincer nu sunt intru totul de acord!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.01.2007, 07:14:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nu cred ca ai dreptate ca practic, biserica noastra ortodoxa nu se implica in asistenta sociala. Iti dau la intimplare doua exemple : biserica de lemn stil maramuresan din parcul TITAN din Bucuresti, care pentru copiii din familii nevoiase beneficiaza de meditatii pentru scoala si lectii de calculator, totul gratuit. Mitropolia asigura asistenta medicala, mese la cantina, pentru cei cu probleme, totul gratuit. Sa nu uitam minastirile din tara, care multe din ele ofera adapost si masa in cazuri extreme. Pina la urma urmei, biserica este formata si din noi care avem datoria si obligatia de buni crestini sa ne ajutam aproapele !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.01.2007, 15:21:12
v.LIVIU.v v.LIVIU.v is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Nu cred ca ai dreptate ca practic, biserica noastra ortodoxa nu se implica in asistenta sociala. Iti dau la intimplare doua exemple : biserica de lemn stil maramuresan din parcul TITAN din Bucuresti, care pentru copiii din familii nevoiase beneficiaza de meditatii pentru scoala si lectii de calculator, totul gratuit. Mitropolia asigura asistenta medicala, mese la cantina, pentru cei cu probleme, totul gratuit. Sa nu uitam minastirile din tara, care multe din ele ofera adapost si masa in cazuri extreme. Pina la urma urmei, biserica este formata si din noi care avem datoria si obligatia de buni crestini sa ne ajutam aproapele !
si totusi cultele neoprotestante sunt mai puternice ca noi in domeniul acesta, cu toate ca numarul lor este mult mai mic decat al nostru. Ceea ce ma dranjeaza e ca sunt prea putini preotii care sunt implicati, sa fim onesti la un procentaj de 84 la suta cat are Biserica Ortodoxa in Romania, cati din cei cateva mii de preoti sunt implicati in asistenta sociala. Da sunt manastiri, da sunt biserici sunt si cantine ale saracilor, dar sunt prea putine pentru nevoile pe care le are tara. Din punctul asta de vedere si Biserica Protestanta si Biserica Romano -Catolica sunt mult mai bine puse la punct. Sa nu ne lasam indusi in eroare de putinele parohii care se implica in aceasta categorie de eveniment, pentru ca sunt prea putine pentru o majoritate ortodoxa.
E foarte adevarat si noi trebuie sa fim implicati, in special noi, dar daca nu sunt programe bine puse la punct, clare si cu un bun conducator (de preferat cineva din interiorul clerului ) nu poti sa le faci de capul tau. Individual da, dar la o scara mai mare eu zic ca nu. IN fine e parerea mea asa ca nu vreau sa fie luata ca ceva batut in cuie, e un forum pe care il vad sub forma de DEBATE si ma bucur ca exista, merci Cristi pentru opinia ta e binevenita. Sper sa continuam discutiile pe tema asta si si pe altele!
Lumina sa fie cu noi!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.01.2007, 17:09:31
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Sunt de-acord cu tine v.LIVIU.v,itr-adevar BOR nu plea se implica in acte de caritate fata de societate,de clasele ce traiesc la limita subsistentei,si sunt destule,fata de statutul batranilor care ajung sa cerseasca,chiar daca in multe randuri tot acestia isi dau ultimul banut bisericii.De multe ori biserica,in sinea ei,considera ca i se cuvine doar sa primeasca in numele virtutii de-a sprijini spiritualitatea,si nu sa si ofere,concept des intalnit in atitudinea preotilor.Milostenii in randul clericilor nu prea o sa vedem,acesti vor fi mereu considerati cei nevoiasi,mai ales in numele bisericii,indiferent daca sunt bogati sau nu,fiindca in mod paradoxal sunt si preoti care ajung chiar bogati,iar daca aceasta s-ar realiza in urma vre-unei mosteniri n-ar fi o problema,dar...sunt si exceptii.
Chiar am vazut odata la televizor o familie de tineri(40-45)de ani care aveau 12 copii,datorita credintei si devotamentului spiritual acestia impliniau cuvantul scripturii si faceau copii ori de cate ori se realiza reproducerea.Din cate am inteles,erau de credinta penticostala,sau evanghelica,nu mai stiu sigur,lucrul care m-a frapat a fost ca acestia nu traiau in saracie,aveau o casa chiar frumos amenajata,nou amenajata si nu mureau de foame.De ce?Pentru ca adunarea lor crestina i-a sprijinit financiar.La noi n-o sa vedem asa ceva,la noi,familiile cu multi copii traiesc in mizerie si foame,in numele lui Dumnezeu,sau al "saraciei duhului lor".La noi biserica si fratii dupa Hristos ai asigura ca le va da Dumnezeu painea,si-i va hrani,doar sa nadajduiasca.Ei bine,Dumnezeu nu le baga in traista si de aceia se ajunge sa moara copii de inanitie,de boli,si "nepasare".Noi crestinii ortodoxi ne salvam cu delasarea in numele lui Dumnezeu,considerandu-ne absolviti vina si dreptul de-a face ceva concret pentru fratele aflat in suferinta.Aceasta este o realitate inradacinata care nu va putea fi eradicata usor.....din pacate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2007, 06:41:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt de acord cu cristiboss56.

Pentru ca nu face atata tam-tam (ca altii!) si propaganda prin mass-media pentru faptele bune si activitatea caritabila, nu inseamna ca Biserica Ortodoxa este lipsita de acestea. Daca nu se cunoaste nu inseamna ca nu exista !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.01.2007, 06:47:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si inca ceva, apropo de ajutorul financiar dat de penticostali, evanghelisti, s.a.m.d.

pana la urma, stie/poate spune cineva care este COSTUL ADEVARAT al unui astfel de ajutor ?!... daca Mefisto sau Faust va spune ceva... e doar o paralela, bineinteles.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.01.2007, 14:18:54
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de v.LIVIU.v
si totusi cultele neoprotestante sunt mai puternice ca noi in domeniul acesta, cu toate ca numarul lor este mult mai mic decat al nostru. Ceea ce ma dranjeaza e ca sunt prea putini preotii care sunt implicati, sa fim onesti la un procentaj de 84 la suta cat are Biserica Ortodoxa in Romania, cati din cei cateva mii de preoti sunt implicati in asistenta sociala.
Si eu sunt de aceeasi parere cu Mirela si Cristi. Biserica Ortodoxa face multe acte caritabile, dar respecta notiunea de a fi vazute numai de Dumnezeu si de omul in suferinta, nu de toata lumea. Imi amintesc ca la un moment dat nu aveau oameni la Patriarhie sa mearga pe la cei saraci de sarbatori ca sa le duca pachete. Asa erau de multi cei la care trebuia mers. Eu in parohiile pe unde merg in Bucuresti, vad ca ii ajuta pe oameni, au lista cu cei cu probleme, chiar o data au refacut casa unei vaduve dupa un incendiu, li se permite oamenilor care nu au posibilitati sa ia carti fara sa le plateasca, dar sa le aduca inapoi, se dau ajutoare, mancare, imbracaminte, etc.

Ce se intampla la neo-protestanti si la protestanti este fiindca la unele secte se impune celor care vin la adunarea lor sa dea 10% din venituri. Deci va dati seama, luati salariul si 10% il dati la adunare, vrand-nevrand, chiar daca sunteti cinci in familie si aveti un singur venit. In Biserica Ortodoxa i se permite omului sa faca un gest de iubire, sa-si manifeste dorinta lui de ajutorare a bisericii si a aproapelui, deci nu se impune nimic. La cei 10% impusi la protestanti si neo-protestanti, se mai adauga ajutoarele enorme din afara. Fiindca cei care au inventat si extins aceste secte le si subventioneaza. Mai ales ca pentru ei ce conteaza sunt realizarile in termeni de numar de adepti racolati, si din pacate nu in termeni de suflete aduse la Hristos, scoase din intunericul necunostintei, puse pe calea adevarului si aduse la adevarata Viata. Iar pentru a-si gasi adeptii, protestantii si neo-protestantii le dau in schimb bani, ca doar diavolul stie cu ce sa-l atraga pe omul in cadere, nu? Si ca sa fie si mai multi adepti, le spun ca nu trebuie decat sa crezi si sa te botezi la ei, si gata, foc de artificii, esti ca nou...si astfel ei trec numele celui pacalit in catastif si isi faca norma de suflete duse la pieire. Domnul sa ne pazeasca!

Poate ar fi bine sa nu ne mai uitam la ce face Biserica Ortodoxa, fiindca nu stim noi situatia exacta, ci mai bine sa ne uitam spre noi si sa incercam noi sa facem mai mult. Ce ziceti?

Elena
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.01.2007, 16:38:06
v.LIVIU.v v.LIVIU.v is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Sunt de acord cu cristiboss56.

Pentru ca nu face atata tam-tam (ca altii!) si propaganda prin mass-media pentru faptele bune si activitatea caritabila, nu inseamna ca Biserica Ortodoxa este lipsita de acestea. Daca nu se cunoaste nu inseamna ca nu exista !
:)Mirela draga mea, eu nu am spus ca aceasta lipseste cu desavarsire, am spus doar ca nu e atat de prezenta pe cat ar trebui sa fie. Eu as supene ca in ziua de astazi ce nu se cunoaste nu prea exista. Multumesc pentru raspuns
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.01.2007, 16:50:31
v.LIVIU.v v.LIVIU.v is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

NU am pus aceasta intrebare pentru a starni polemici. Nu vreau ca prin aceasta problema sa scot in evidenta cat de buni sunt neoprotestantii si cat de rai suntem noi, nu am crezut nici un moment ca ei sunt mai buni ca noi, dar implicarea lor in social e mult mai vizibila decat a noastra iar oamenii de rand o observa si o simt. Aceasta situatie nu e numai din pricina preotilor si a clerului ci si a noastra. Eu nu am spus clericii ortodocsi, am spus Biserica Ortodoxa, ceea ce ne implica pe fiecare.
Imi pare rau ca a fost luata ca un afront la adresa bisericii si ca nu a fost analizata mai profund.
Domnul cu noi!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.03.2007, 13:32:29
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Scumpii mei, poate nu stiti cum functioneaza smerenia asta a aspectelor sociale ale BOR...
Sa vedeti dupã bilanturi ("dari de seama" - de obicei in apropiere de intrunirea Sf Sinod) ce de comunicate de presa trimite Patriarhia si ce suparati sunt oamenii de acolo daca nu sunt mediatizate....:D
Smerenia? o chestiune relativa
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica ortodoxa si vrajitoarele mihaelaflorina Generalitati 3 26.07.2011 13:01:10
asistenta sociala fallen Intrebari utilizatori 1 22.06.2011 18:35:40
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 02.10.2009 23:26:05
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08