Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 15.12.2011, 23:46:40
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de candles in the wind Vezi mesajul
Daca tot veni vorba despre carti..si fiindca vine Craciunul,as dori sa fac cadou o carte unei persoane..persoana respectiva e un putin cunoscator intr-ale ortodoxiei..insa e o persoana deschisa catre a afla mai multe..catre intelegerea anumitor lucruri..
Ce carte ar putea citi..nu stiu..una care sa nu sminteasca..popate una mai usurica..asa ca pentru puterea actuala de intelegere.Ma gandeam la o carte sxrisa de Dan Puric..poate..Fii demn,sau..Cine suntem..sau aveti alte propuneri..
Va multumesc anticipat.
cred ca „Jurnalul Fericirii” de Steinhardt e potrivita pentru ce spui....numai sa il avertizezi sa aiba rabdare fiindca inceputul s-ar putea sa i se para plictisitor.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 22.03.2012, 22:50:57
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb Despre dogmele de credință

Credința este primirea necondiționată a revelației directe a lui Dumnezeu și a celei indirecte prin oameni aleși de El. Fiind dumnezeiască trebuie primită și cu supunere și nu s-ar fi cuvenit oamenilor să schimbe ceva din ea. Astfel, credința întreagă, fără a fi fost numită și simțită așa, ar fi apărut ca o singură mare dogmă.

Dar nesupunerea și mândria oamenilor au mers până acolo, încât au corectat unele din învățăturile primite. Cei rămași în ascultarea de cele descoperite de sus au fost obligați să răspundă acestei provocări. Pentru dezbaterea controverselor ivite reprezentanți din toată lumea ai părților în conflict s-au întrunit în adunări numite sinoade ecumenice. Cum lumea creștină era la început cuprinsă în hotarele Imperiului Bizantin, ele au fost convocate prin porunca împăraților bizantini din acele vremuri.

Pentru apărarea dreptei credințe, cu prilejul sinoadelor ecumenice au fost formulate adevărurile de credință cu privire la fiecare problemă în litigiu. Semnate de împărați, dar mai ales acceptate de toată creștinătatea, aceste rezoluții sinodale au devenit dogme de credință.

Credința ortodoxă recunoaște șapte sinoade ecumenice.

Sinodul I de la Niceea (325) a fost convocat în principal ca să combată învățătura greșită a lui Arie cu privire la Fiul lui Dumnezeu, dar a lăsat și alte canoane importante, printre care modul de stabilire a datei Sfintelor Paști.

Sinodul al II-lea de la Constantinopol (381) a combătut rătăcirea lui Macedonie cu privire la Duhul Sfânt.

Sinodul al III-lea de la Efes (431) a combătut învățătura eronată a lui Nestorie despre persoana lui Iisus.

Sinodul al IV-lea de la Calcedon (451) a combătut monofizitismul lui Eutihie, altă învățătură greșită despre persoana lui Iisus.

Sinodul al V-lea de la Constantinopol (553) a combătut rătăcirile dogmatice ale lui Origen, Didim, Theodoret de Cyr, Theodor de Mopsuestia și alții.

Sinodul al VI-lea de la Constantinopol (681) a combătut monotelismul și monergismul, ca forme ascunse de monofizitism.

Sinodul al VII-lea de la Niceea (787) a combătut iconoclasmul.

Aceste șapte sinoade ecumenice sunt cei șapte stâlpi ai Bisericii Ortodoxe la care s-a referit în Sfânta Scriptură un autor inspirat de Duhul Sfânt: "Înțelepciunea și-a zidit casa rezemată pe șapte stâlpi."

Biserica Ortodoxă nu recunoaște ca ecumenice decât aceste șapte sinoade, spre deosebire de romano-catolici care au până în zilele noastre câteva zeci de sinoade numite ecumenice, deși nu au mai participat la ele și Bisericile Răsăritene. În 842 a avut loc un sinod care a reafirmat toate dogmele celor șapte sinoade anterioare numite ecumenice, fiind numit Sinodul Ortodoxiei.

(Din Vademecum Creștin Ortodox , Editura Sophia, 2003)
Reply With Quote
  #203  
Vechi 28.03.2012, 19:27:16
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nici mie nu imi e prea simpatic Liiceanu, dar nu e bine sa confundam omul, personalitatea, cu opera. Asa, si omul Tolstoi a murit fijnd excomunicat de Biserica si nu a dorit sa se impace cu aceasta nici in clipa mortii, dar acest lucru nu stirbeste cu nimic valoarea literara a capodoperelor sale.
Sunt de aceeasi parere, ca excomunicarea lui Tolstoi din Biserica nu stirbeste cu nimic valoarea literara a capodoperelor sale, insa prezentarea conceptiilor sale neortodoxe pot influenta sufletul cititorului, mai ales atunci cand acesta nu isi cunoaste bine religia si ce invata aceasta.

De curand am citit nuvela Sonata Kreutzer, scriere de o mare profunzime si frumusete, care trateaza intr-un mod caracteristic lui Tolstoi viata de familie si casnicia. M-a impresionat profund prin descrierea starilor si trairilor.

Absorbita complet de frumusetea lecturii, am sesizat totusi si anumite idei, prezentate uneori subtil iar alteori evident straine de conceptia ortodoxa, asupra familiei si casniciei.

Tratand o tema atat de frumoasa, familia, intr-un stil ireprosabil, cu talentul caracteristic, Tolstoi isi exprima cateva idei personale mai putin ortodoxe si totodat amestecate cu idei de o mare inaltime si conforme cu invatatura Bisericii.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 29.03.2012, 22:16:11
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Colectie de carti ortodoxe

" O MARE colectie de carti !!! (> 15GB) "Aceasta este colecția mea personală de cărți ortodoxe colectate pe parcursul mai multor ani. Sper că va fi multora de folos. Unele cărți sunt foarte rare." (autor)
Descarca(FTP): ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colectie_RO/

folositi vre-o programa client FTP, ca Filezilla de ex. ca sa copiati toata mapa, nu cite o carte ...

http://www.logos.md/forum/showpost.p...39&postcount=5
daca ceva nu lucreaza scriti mie mesaj sau skype: tricom.logos
"

http://logos.md/forum/showthread.php?p=7377

Nu postez lista cartilor caci este lunga. Contine mai toate cartile ortodoxe, pe toate temele. Sper sa fie de folos. Spor la citit.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 30.03.2012, 09:58:04
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Sa stii ca e aproape imposibil sa citesti de pe calculator.Tot cartile cumparate sunt de folos .
Reply With Quote
  #206  
Vechi 30.03.2012, 12:26:54
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Sa stii ca e aproape imposibil sa citesti de pe calculator.Tot cartile cumparate sunt de folos .
Evident. Dar pentru cei care nu au posiiblitaea momentan, sau nu au de unde.N-a zis nimeni sa fie citite toate pe calculator. In sfarsit.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 30.03.2012, 13:16:44
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Evident. Dar pentru cei care nu au posiiblitaea momentan, sau nu au de unde.N-a zis nimeni sa fie citite toate pe calculator. In sfarsit.
E bun la urmatoarea treaba: ori sa le tiparesti la o imprimanta,ori sa vezi despre ce e vorba ca sa o cumperi mai apoi.

Repet,de pe calculator nu se poate citi.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 30.03.2012, 13:48:23
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
E bun la urmatoarea treaba: ori sa le tiparesti la o imprimanta,ori sa vezi despre ce e vorba ca sa o cumperi mai apoi.

Repet,de pe calculator nu se poate citi.
Cand n-ai de unde, folosesti si calculatorul. Eu spre exemplu nu prea am de unde sa iau carti ortodoxe in limbra romana, iar cele scrise de duhovnicii romani, numai in romana se gasesc. Iar unele nu contin asa multe pagini. Pentru cei care pot sa citeasca sunt bune. Pentru cei care vor si pot sa scoata o rugaciune, un acatist, chiar o carte la imprimanta sunt bune. Daca se va folosi cineva de ele bine, daca nu iarasi bine.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 30.03.2012, 13:51:25
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Cand n-ai de unde, folosesti si calculatorul. Eu spre exemplu nu prea am de unde sa iau carti ortodoxe in limbra romana, iar cele scrise de duhovnicii romani, numai in romana se gasesc. Iar unele nu contin asa multe pagini. Pentru cei care pot sa citeasca sunt bune. Pentru cei care vor si pot sa scoata o rugaciune, un acatist, chiar o carte la imprimanta sunt bune. Daca se va folosi cineva de ele bine, daca nu iarasi bine.
Daca esti in alta tara,poti face comanda pe internet de la librariile din Romania.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 12.04.2012, 23:59:59
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

e chiar tare colectia aceea de carti ortodoxe le-am descarcat si eu pe toate cu filezilla;
cartile se pot citi bine si pe pc,eu numai pe calculator le citesc in ultima vreme.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 11:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 21:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 10:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 12:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 13:23:27