Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.08.2009, 15:58:16
virgiliu virgiliu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2009
Mesaje: 1
Implicit Petru Tutea despre atei

Ateii s¬au nascut, dar s¬au nascut degeaba !
  #22  
Vechi 16.08.2009, 16:00:35
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

Un raspuns concret nu se poate? Sau cand ramaneti fara replica, ajunge un 'necunoscute sunt caile Domnului'? Necunoscute si cam perverse. Eu unul nu stiu cum va puteti inchina unui zeu atat de nedrept si imoral.
  #23  
Vechi 16.08.2009, 16:06:02
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

Da, bun citatul. Reprezinta perfect filozifia credinciosului. De altfel, cand ajungi sa iei ca exemplu un om ca Petru Tutea, legionar si fanatic religios, om intolerant care ura tot ce nu intelegea si care nu corespundea normelor sale, inseamna ca ar cam trebui sa-ti reconsideri sistemul de valori.
  #24  
Vechi 16.08.2009, 16:06:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de virgiliu Vezi mesajul
Ateii s¬au nascut, dar s¬au nascut degeaba !
Fii mai explicit, te rog...
Vrei sa spui ca ateii s-au nascut degeaba ? Eu cred ca gresesti, sau cel care a emis aceasta teorie greseste, impreuna cu cel ce o sustine.
Adica, cine suntem noi sa spunem cine si cum s-a nascut degeaba, poate ca acel ateu care se proclama ateu v-a afla pe Dumnezeu in ultimul ceas si, atunci nu este nascut degeaba...de fapt, nimeni nu se naste degeaba, ar insemna ca Insusi Dumnezeu face lucrurile Degeaba, sau Anapoda...sau cum ?
Caci nu mai inteleg sensul vietii acoperit cu atata aroganta...cum ca, cutare este intr-un fel, iar cutare altfel...eu zic ca, suntem , totusi oameni...inainte de toate.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #25  
Vechi 16.08.2009, 16:16:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
Un raspuns concret nu se poate? Sau cand ramaneti fara replica, ajunge un 'necunoscute sunt caile Domnului'? Necunoscute si cam perverse. Eu unul nu stiu cum va puteti inchina unui zeu atat de nedrept si imoral.
1. Te sfatuiesc sa fii mai respectuos pentru parerile altora si mai putin agresiv. Altfel, vom fi lipsiti probabil in curand de placerea de a conversa cu tine, pentru ca in regulile forumului se spune si ca parerile trebuie expuse fara insulte, si s-ar putea sa fii banat.
Este bineinteles valabil si pentru credinciosii care ii insulta pe atei. Fraze ca 'ateii s-au nascut degeaba' sunt si ele foarte agresive si nu vad ce sens au in discutie.

2. Ce raspuns concret ai vrea? sa spunem noi ce anume hotaraste Dumnezeu? Sunt si unii care o fac, de altfel.. care isi inchipuie ca stiu exact cine se va mantui si cine nu.
BO nu spune ca nimeni din afara bisericii nu se va mantui.

3. Atat Biserica Catolica cat si cea Ortodoxa, mai exact ioerarhii lor, au facut greseli in trecut si o sa mai faca; ele sunt formate din oameni, care sunt pacatorsi, si gresesc.
Este insa adevarat ca Inchizitia si in general persecutarea oamenilor pe motive religioase a fost mai mult in occident decat in orient. De asta zicea cineva mai sus ca alt ateu confunda BO cu BC. Acel user ne identifica cu cei care ardeau pe rug vrajitoarele etc.

4. Cand spui 'zeu nedrept si imoral' ce stacheta de dreptate si moralitate ai? Cum ar trebui sa fie dupa tine un zeu drept si moral?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #26  
Vechi 16.08.2009, 16:31:04
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

4. Asa, ca o prima idee, probabil ca un zeu drept si moral nu ar trebui sa imbolnaveasca copii de 2 ani cu cancer. E prea sus stacheta mea morala?
  #27  
Vechi 16.08.2009, 16:35:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
4. Asa, ca o prima idee, probabil ca un zeu drept si moral nu ar trebui sa imbolnaveasca copii de 2 ani cu cancer. E prea sus stacheta mea morala?
Acest zeu moral si drept ar fi un zeu care ar avea tot controlul asupra lumii, care ar functiona numai dupa sforile trase de el. Nu asa este Dumnezeu, cum il vad crestinii: El a lasat lumea sa-si traiasca aventura, dupa ce oamenii au preferat departarea de El.
Tu presupui insa ca acest 'zeu' e cel care trimite bolile? Cam ciudata conceptie. Nu spun crestinii asa ceva.

Este un subiect vast.. Cred ca depaseste topicul asta. Daca vreoi muta-rte la unul potrivit, sunt cateva deja incepute despre acest subiect.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #28  
Vechi 16.08.2009, 16:36:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit PS

Daca vrei un dialog, raspunde si la celelalte puncte. Ne acuzai mai sus ca nu raspundem decat la ce si cum ne convine, dar vad ca nu dai exemplu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #29  
Vechi 16.08.2009, 17:25:30
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

Ok.

1. Nu am folosit nicio insulta. Lipsa de respect, probabil, dar nu mai multa decat cea aratata de crestini celor care nu se aliniaza turmei.

2. Da. Sunt destui care dau raspunsuri clare si raspicate. Petru Tutea era unul dintre ei.

3. Care e intrebarea?



Sa revenim la discutia despre moralitate. Asadar, sa inteleg ca Dumnezeu a creat omul, l-a lasat sa faca ce vrea, iar la sfarsit ii contabilizeaza punctele si il judeca? Asta iar mi se pare un joc cel putin pervers. E putin cam aiurea sa chinuiesti oamenii in halul asta, doar pentru a vedea cat sunt de puternici si cat pot sa rabde.

p.s. Cum adica nu acest zeu trasmite bolile? Credeam ca Dumnezeu a facut absolut tot ce exista in univers, incepand de la mazare pana la sindromul Down. Ma insel?
  #30  
Vechi 16.08.2009, 17:29:34
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
Un raspuns concret nu se poate? Sau cand ramaneti fara replica, ajunge un 'necunoscute sunt caile Domnului'? Necunoscute si cam perverse. Eu unul nu stiu cum va puteti inchina unui zeu atat de nedrept si imoral.
Cine a ramas fara replica? Cine are urechi de auzit aude. Cine nu are, vorbeste singur atat de tare incat nu mai aude raspunsurile care i se dau. Nu a fost doar un "necunoscute sunt caile Domnului"- aceea ati retinut dvs din raspuns si ati interpretat-o in functie de background-ul si prejudecatile dvs. Unele raspunsuri care se furnizeaza sunt doar indicii de cautare, cine doreste cauta mai mult. faptul ca dvs vorbiti de un anumit zeu nedrept si imoral caruia noi ne-am inchina, ma face sa cred ca ati suferit mult. Imi pare rau, insa asta nu va legitimeaza atacurile dvs intr-o comunitate din care vadit dvs nu doriti sa faceti parte si de care va detasati cu grija. daca atacurile dvs sunt realizate doar din "onestitate intelectuala" sau doar pentru ca vi se pare "politically corect"...ei bine, nici acestea nu va dau vreun drept sa faceti acuzatii. Pentru ca pe dvs nu v-a jignit nimeni si nici nu v-a ofensat credintele.
pervers este ca cineva care pretinde libertate de gandire, egalitate ( asa cum reiese din post-urile unora de aici) sa vina sa incerce sa darame credinta altcuiva, invocand niste principii pe care el insusi le incalca.
Revenind la faptul cu enciclopedia lui diderot adusa la noi in tara pe vremuri cand era interzisa in alte parti ale lumii, cred ca am citit in Istoria romanilor, vol VI sau VII.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30