Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.07.2010, 13:50:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

La intrarea in Biserica

Intra-voi în casa Ta, închina-ma-voi în biserica Ta cea sfânta,
întru frica Ta, Doamne, povatuieste-ma întru dreptatea Ta,
pentru vrajmasii mei, îndrepteaza înaintea Ta calea mea.

La icoana Mantuitorului

Preacuratului Tau chip ne închinam, Bunule, cerând iertare gresealelor noastre, Hristoase Dumnezeule; ca de voie ai binevoit a Te sui cu Trupul pe cruce, ca sa scapi din robia vrajmasului pe cei ce i-ai zidit. Pentru aceasta, cu multumire strigam Tie: Toate le-ai umplut de bucurie, Mântuitorul nostru, Cel ce ai venit sa mântuiesti lumea.

La icoana Maicii Domnului

Ceea ce esti izvorul milei, învredniceste-ne pe noi milostivirii, Nascatoare de Dumnezeu; cauta spre poporul cel pacatos; arata, precum de-a pururea puterea ta, ca întru tine nadajduind, strigam tie: Bucura-te, ca si oarecând Gavriil, mai-marele voievod al celor fara de trup.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.01.2011, 10:03:19
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sfaturi pentru atunci cand mergem la Biserica

  1. Înainte de a merge la Sfânta Biserică să fii împăcat cu toți cu care te-ai certat.
  2. Lasă și tu din inimă și iartă tuturor celor care ți-au greșit.
  3. Îmbracă-te într-o ținută curată, dar modestă, ba chiar smerită, știind că nu mergi la teatru ci ca să te rogi lui Dumnezeu cu umilință și cu lacrimi pentru iertarea păcatelor tale.
  4. Silește-te ca să duci un dar, măcar cât de mic: lumânări, tămâie curată și un pomelnic pentru a fi pomenit tu și toți ai casei tale la Sfânta Liturghie;
  5. Silește-te după putere ca să fii la Sfânta Biserică mai înainte de a începe slujba, ca să ai timp să te închini în liniște la Sfintele Icoane și să poți da din vreme și pomelnicul spre pomenire;
  6. Dacă din întâmplare ai sosit după începerea slujbei, apoi stai liniștit la locul tău ca să nu faci tulburare și altora prin umblarea ta de colo până colo. Această sminteală este mai mare păcat decât binele ce vrei să-l faci. Pacea și desăvârșita liniște este de absolută trebuință;
  7. Stând în Biserică nu privi în dreapta și în stânga, căci aceasta te sustrage de la gândirea spre Dumnezeu;
  8. Vorbirea în Biserică e un păcat foarte mare. Nici nu te rogi și împiedici și pe alții de a se ruga. De aceea starea ta în Biserică în loc să-ți fie spre folos și spre iertare, se va face ție spre osândă și păcat;
  9. Urmărește cu mintea tot ce se citește și se cântă și repetă și tu în minte rugăciunile, măcar cele mai însemnate;
  10. Silește-te ca în timpul slubei să nu te abați cu mintea la nimic pământesc, pentru ca măcar două ceasuri din săptămână să trăiești și tu în adevărata reculegere și rugăciune;
  11. Când te închini, fă Semnul Crucii complet și cu luare aminte. Făcând semnul Sfintei Cruci în batjocoră, înseamnă să batjocorești pe Stăpânul ei în numele căruia te închini. Mai de folos e să faci Cruce o dată cum se cuvine, decât să fluturi de mai multe ori cu mâna fără să știi nici tu, nici alții ce voiești să faci. Prin aceasta vei stârni râsul celor care te văd, făcând sminteală altora și ție îți va fi spre păcat;
  12. Ascultă cu luare aminte toată slujba până la sfârșit. Numai așa ți-ai făcut datoria deplină către sufletul tău. După cum dai hrană îndestulată coprpului tău toată săptămâna, dă și sufletului tău măcar o dată să se sature de cuvântul lui Dumnezeu cel dătător de viață;
  13. Sfânta Evanghelie, Apostolul, Cazania și predica ascultă-le cu luare aminte în așa fel, încât să poți spune și tu altora despre folosul și învățătura ce ai luat din cuprinsul lor;
  14. Când se împarte Sfânta Anaforă, închină-te și pe la Sfintele Icoane cu toată credința și smerenia cuvenită;
  15. Când te închini la Sfintele Icoane, sărută chipul Sfântului la picioare, sau cel mult mâinile, dar nu la față;
  16. Plecând de la Biserică mergi acasă, ferindu-te de a te abate pe la baruri sau locuri unde se face vorbăraie și vorbe nefolositoare;
  17. După ce stai la masă și te odihnești puțin, apoi citește cărți moral-religioase și meditează și te roagă. Povățuiește pe toți ai casei spre cele sufletești;
  18. Dacă ai de unde, cercetează și bucură pe cei săraci prin milostenie, cu bani cu bucate și haine, din toate darurile ce ți-a dat ție Bunul Dumnezeu. Asemenea și cu cuvinte bune povățuiește pe cei neștiutori pe calea Domnului;
  19. Dacă vei serba Duminicile și Sărbătorile în acest fel, apoi vei avea pe Dumnezeu cu tine și-ți va ajuta și te va binecuvânta în toate activitățile tale și te va bucura în toată viața ta cu îndestulare, cu sănătate și cu tot binele;
  20. Dacă vei petrece viața ta așa creștinește, apoi la sfârșitul vieții vei dobândi fericirea cea veșnică și cerească deplină pe care Dumnezeu a pregătit-o tuturor celor ce-l ascultă pe Dânsul.
Scopul vieții tuturor creștinilor este mântuirea sufletului, și dacă o va dobândi, destul va fi. În acest caz, viața aceasta va fi spre mărire și fericire veșnică, iar nu spre judecată și osândă.
„Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui, și toate celelalte vi se vor adăuga vouă" (Matei 6,33)"
Fii credincios lui Dumnezeu și Bisericii sale cât vei trăi și vei avea în viața aceasta tot binele, iar în cealaltă, vei dobândi Comuniunea cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.01.2011, 22:19:05
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Am citit undeva o comparație:

Dacă te duci în audiență la un Împărat, sau la orice om cu o funcție înaltă, te îmbraci cuviincios, ajungi la timp și stai cu respect și atenție în fața lui.
Apoi cu atât mai mult când mergem la biserică și ne aflăm în fața lui Dumnezeu, Împăratul tuturor.

Last edited by Carmen FUNIERU; 26.01.2011 at 22:23:20.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.05.2011, 16:15:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Acestea se fac de calugari....mireanul ca sa le faca trebuie sa fie in Biserica inainte sa inceapa slujba ca sa nu deranjeze si sa nu atraga atentia ca se foieste de colo colo.
Nu, acestea trebuie facute de orice crestin, nu doar de monahi. Dar ai dreptate, ele trebuie savarsite inainte de inceperea slujbei. Pacat ca oamenii nu mai stiu de Utrenie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.05.2011, 16:54:01
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Ce trebuie sa facem cand intram in biserica?

Eu cred ca inainte de a intra in Biserica trebuie sa-i iertam pe toti cei care ne-au suparat si sa cerem iertare de la toti cei pe care i-am suparat. Tipicoanele le mai putem gresi, nu-i foarte grav, dar sa spunem "Tatal nostru" in Biserica si sa cerem iertare de la Dumnezeu dar eu sa nu ii iert pe semenii mei inseamna sa repet mecanic sau ca un fatarnic cea mai importanta rugaciune a noastra, a crestinilor. Pacatosi suntem cu totii dar tari de cerbice n-ar trebui sa fim. Iertati-ma si pe mine daca v-am suparat cu ceva.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.04.2014, 21:39:41
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Când intru în biserică încerc să nu deranjez pe ceilalți, mă închin, dar în general doar la icoanele de pe tetrapod, spun rugăciunea/ rugăciunile specifice doar dacă sunt scrise, că altfel nu le știu... Mă străduiesc să fiu cât mai atentă la slujbă.

Nu îmi place vorbăraia și nici telefoanele uitate deschise... dar se mai întâmplă și din astea...

Duminica ne închinăm și la Evanghelie, în timpul Utreniei...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
inchinarea in biserica

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand facem milostenie... ClaudiuT Umanitare 25 21.02.2011 11:37:58
Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor? roxana23 Reguli in Biserica 6 20.02.2011 00:30:09
Cand trebuie sa punem numele copilului? Elllma Intrebari utilizatori 8 07.11.2010 19:21:24
Cand facem pomeni? silverstar Generalitati 1 18.09.2008 11:30:53
CUM TREBUIE SA FACEM? bobby Nunta 15 21.03.2008 13:44:43