Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2007, 14:57:47
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Asi dori sa pun citeva intrebari :
1 .Iubiti lumea ? Daca da ,cum . Daca nu , dece ?
1 .Iubiti aproapele ? Cu citi sinteti certati , pe citi uriti ?
Ati cerut vreodata iertare ? Dece nu ?
3 .Iubiti animalele ? si salbatice ,si pasarile ? ati hranit vreun animal
salbatec sau pasare in nevoie ?
4 .Iubiti si respectati mediul inconjurator ? Pareri !
Aveti mustrari de constiinta daca ati aruncat o hirtie la atimplare ,sau
n-ati platit taxa pe parcare , sau umblati prin padure aiurea fara sa
respectati cararile neprotejind astfel natura , sau la schi mergeti aiurea
nerespectind pistele........etc .
Credeti ca totule e in regula daca nu va vede nimeni ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2007, 21:41:13
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

1. Daca lume are sensul de planeta noastra. Ma bucur de tot ce imi poate oferi. Nu pot spune ca sunt profund atasat(decat de anumite locuri). Respect si imi place frumusetea naturala, pentru calitatile ei "terapeutice"(abilitatea de a ne linisti)
2. In sensul crestin...Nu. Tin la anumite persoane aproape mie, admir unii oameni, dar acestea sunt cazuri rare, si majoritatea oamenilor nu reusesc sa imi trezeasca nici simpatia.
3. Am un respect profund pentru simplitatea animalica. Si pentru faptul ca lor le lipseste ipocrizia pe care o gasim in oameni.
4. Vezi 1
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2007, 22:16:44
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Prin lume inteleg in primul rind omul , caci de el este vorba in primul rind .
Nu trebuie sa raspundeti la toate intrebarile , unele stingheresc .
Ce ati face de exemplu daca v-ati plimba cu o nava cosmica in jurul pamantului si ati observa diversitatea de popoare , de obiceiuri , de culturi ,etc,etc (sa presupunem ca se vad) ?
Un scriitor american a exclamat o data : "Vaaauuuu , sint faaaaascinat sa desopar mereu alte lumi cu tot ce le apartine " !
Si eu incerc sa admir si sa respect si mai ales sa inteleg , tot ce a creat Dumnezeu si mai ales omul in diversitatea lui !
Vorba ca "lumea e rea " nu prea ma incalzeste , nu stiu de ce .
Ar trebui sa caut ce am facut eu pentru ea si buzunarele mele sint goale .....din pacate .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.01.2007, 22:33:03
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Maria draga,
cam cum ar putea raspunde un crestin cu da?:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.01.2007, 12:05:50
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Uite , de exemplu mie imi place sa observ natura si oamenii , in orice miscare cred ca ne vorbeste Dumnezeu , numai sa luam aminte .
Urcam imtr-o zi un deal mai inalt si abrupt prin padure . Cel care ma insotea ajunsese de mult in virf iar eu ma chinuiam cu chiu cu vai sa fac fata .
Ma opream des linga copaci sa -mi linistesc pulsul . Dupa ce-mi reveneam urcam iar ,si asa mereu . Dar cind ajungi la o anumita inaltime dispar copacii si atunci trebuie
sa -ti ajunga energia pe care ai acumulat-o in drum .
M-am gindit mereu : drumul care duce la Hristos trebuie sa fie foarte greu , pomii seamana cu Sf.Liturgii unde omul se opreste sa -si ia hrana sufleteasca unde mereu se improspateaza .
Iar sus , unde au disparut copacii , nu se mai ofera nici un spijin , acolo ori faci fata , ori te sfirsesti , poate renunti si te intorci inapoi.......nu prea stiu cum sa le inteleg ! Daca vintu-i puternic te poate zbura !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.01.2007, 12:40:40
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

De multa vreme hranesc vrabiutele din gradina , nu reusesc nicicum sa se obisnuiasca cu mine .
Mi-am zis intr-o zi in gluma , "cind voi reusi sa pun mana pe ele atunci inseamna ca
m-am schimbat in bine ".
Le observ lupta dupa hrana .
Vin in card cind le dau ceva . L-a cea mai mica adiere de vint , daca se sperie una fug toate dupa ea .
Sint si care fac exceptii .
Unele isi iau bucata cea mai mare , aprope ca nu se pot ridica de jos si se ascund la loc sigur s-o manince .
Altele stau pe gard nici nu indraznesc sa se apropie , se multumesc cu ce cade din ciocul altora .
Dar altele , chiar forte putine raman pe loc , nu se lasa antrenate si nici nu pleaca pina nu si-au umplut gusa .
Ma chinui sa invat lectia , ce vrea sa ne spuna Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.01.2007, 12:47:45
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Maria, foarte frumos ai comparat . Cred ca drumul in varf e mai anevoios, caci si atacurile sunt mai puternice, dar e si mai frumos, caci vezi rezultatele pentru care te-ai luptat o viata intreaga. Din descrierea ta, drumul prin padure e mai ferit, te poti sprijini, dar esti si ascus; este intr-un fel retragerea partiala din lume, pentru a invinge patimile. Cand ai iesit pe coama muntelui, unde vegetatia este pitica, pentru mine semnifica iesirea din nou in lume, la un nivel superior, avand Sfantul Duh ca pavaza, pentru a putea infrunta intemperiile, dar si pentru a putea sa-L recunosti pe Domnul, in caz ca-ti iese in cale si-ti da binete.
Iti doresc sa ajungi pe acel pisc, catre care tindem cu totii.

Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.01.2007, 13:08:40
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
De multa vreme hranesc vrabiutele din gradina , nu reusesc nicicum sa se obisnuiasca cu mine .
Mi-am zis intr-o zi in gluma , "cind voi reusi sa pun mana pe ele atunci inseamna ca
m-am schimbat in bine ".
Le observ lupta dupa hrana .
Vin in card cind le dau ceva . L-a cea mai mica adiere de vint , daca se sperie una fug toate dupa ea .
Sint si care fac exceptii .
Unele isi iau bucata cea mai mare , aprope ca nu se pot ridica de jos si se ascund la loc sigur s-o manince .
Altele stau pe gard nici nu indraznesc sa se apropie , se multumesc cu ce cade din ciocul altora .
Dar altele , chiar forte putine raman pe loc , nu se lasa antrenate si nici nu pleaca pina nu si-au umplut gusa .
Ma chinui sa invat lectia , ce vrea sa ne spuna Dumnezeu ?
Am vazut un reportaj cu un batran din Suedia, care traia in saracie retras in padure. Locuia intr-o cocioaba, se incalzea cu vreascuri. Era un batran cu figura blajina si lumina in privire. Maria, mi-ai amintit de el, caci pasarelele i se asezau nesfioase pe mana, iar el le vorbea. L-au prezentat ca pe o curiozitate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.01.2007, 10:23:10
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu stiu daca nu sint si fenomene normale , cred ca noi nu sintem mereu in ordine .
Uite eu stiu un colt de natura , o statiune , unde oamenii stau pe banca si hranesc
vrabiutele . N-au nici un fel de sfiala , vin si ciugulesc din mana , aproape calci peste ele si nu se feresc . Dece in locuri diferite se comporta diferit nu stiu ?
Sau, eram o data pe malul unui lac plin de broscute si cintam ceva .
M-a surprins ca unele se apropiasera de mal si stateau nemiscate .
Mi-am vazut de ginduri si de cintat in continuare si ce crezi ca s-a intimplat ?
Una mi-a sarit in brate , m-am speriat ca nu ma asteptam , am speriat-o si pe ea si uite asa ,dezamagirea .
Antamplarea m-a pus pe ginduri . Noi am uitat sa mai fim normali ,asa cred !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.01.2007, 18:27:39
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Despre vrabiute as vrea sa vorbesc si eu.
Pana acum cativa ani, am locuit intr-un turn la et. 6. De turnul meu, pe colt era lipit un alt turn asa ca de pe geamul din bucatarie vedeam partea din spate a turnului vecin, iar din dormitor sau sufragerie vedeam fata turnului, partea dinspre strada.
Era iarna cand au venit vrabiutele la geam. Ger, vant, pustiu, pentru ele nimic de mancare. Nu am inteles de la inceput ce vor, nu-mi puteam explica de ce ciripesc asa tare ca si cum m-ar fi certat, nu stiam de ce bateau cu aripile in geam ca si cum ar fi vrut sa le deschid. Dar mai de neinteles va ramane pentru mine cum de stiau ele sa vina sa bata la geamul dormitorului dupa ce plecam din bucatarie. Trebuia sa inconjoare blocul vecin. De ce pana sa ajunga la geamul dormitorului meu nu se opreau la alta fereastra?...
Intr-un tarziu am inteles mesajul si-am inceput sa le pun malai sau mamaliga. Cautam sa nu uit, sa aiba ceva de mancare pentru ca strigatul lor disperat nu-mi facea bine, mai ales dupa ce am inteles ca ele cereau in felul acesta de mancare.
Dupa ce se saturau ciripeau vesel ca si cum ar fi vrut sa-mi spuna ca se simt bine si ca pot merge linistite la culcare.
Dupa ce m-am mutat in ap. in care locuiesc acum, alta dispozitie a geamurilor, vrabiutele au inceput si aici sa vina. Numai ca am deranjat-o pe vecina de sub mine pentru ca a cazut malai sau bucatele de mamaliga pe pervazul ferestrei ei si a venit sa-mi ceara socoteala de ce arunc malai pe geam. I-am spus ca nu arunc malai, ca le pun vrabiutelor sa manance cand vin sa-mi ceara de mancare. Vecina mea, de altfel foarte bisericoasa, si-a facut cruce, mi-a zis ca sunt nebuna si ca nu a mai auzit asa ceva... "- Auzi, vin vrabiutele sa-i ceara de mancare! N-am mai auzit asa ceva!..."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Creatia , trezirea in credinta si constiinta omului Man Teo Din Vechiul Testament 0 11.08.2011 02:46:13
Sa iubiti Psaltirea ! ionion Rugaciuni 40 30.03.2011 01:58:13
Creatia "ex nihilo" Florin-Ionut Despre Sfanta Scriptura 0 13.01.2009 13:06:11
creatia omului dram Din Vechiul Testament 15 18.06.2008 18:43:57