Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2013, 07:16:23
OClaudiu OClaudiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2013
Mesaje: 1
Implicit Am facut un pacat

Nu stiu daca am postat bine, dar ma simt nasol deoarece am facut un pacat care am jurat ca nu'l mai fac... si imi vine sa plang (
Si am cautat pe internet ce se intampla cu cei care jura stram si am citit asta si m-am speriat :
"Călcătorii de jurământ, ca si cei care au jurat strâmb, 10 ani să nu se împărtăsească."
poate nu am inteles eu bine mesajul ( va rog explicati'mil (
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2013, 14:10:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dar de ce nu intrebi duhovnicul?

Ce astepti, sa primesti derogari de la canon de la duhovnicii de internet?

Si in primul rand, constiinta ta ar trebui sa-ti spuna ca un lucru este rau si cat de rau este, nu neaparat dupa canon.
Daca nu citeai asta, aveai vreun regret?

Si se pare ca te deranjeaza mai tare ca ai incalcat o promisiune (facuta din prostie, zic eu) decat ca ai repetat pacatul in sine care poate e mai grav desi asta nu reiese neaparat din marimea canonului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2013, 15:59:10
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OClaudiu Vezi mesajul
Nu stiu daca am postat bine, dar ma simt nasol deoarece am facut un pacat care am jurat ca nu'l mai fac... si imi vine sa plang (
Si am cautat pe internet ce se intampla cu cei care jura stram si am citit asta si m-am speriat :
"Călcătorii de jurământ, ca si cei care au jurat strâmb, 10 ani să nu se împărtăsească."
poate nu am inteles eu bine mesajul ( va rog explicati'mil (
Lungimea unui canon semnifica si gravitatea pacatului insa atunci cand mergi la spovedit preotul duhovnic, pe temeiul unor fagaduinte pe care le faci, ar putea sa mai scada perioada. Trebuie insa sa implinesti intocmai ce promiti inaintea preotului duhovnic si lui Dumezeu care este prezent in chip nevazut si iti primeste marturisirea. Nu deznadajdui!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.11.2013, 18:34:27
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OClaudiu Vezi mesajul
Nu stiu daca am postat bine, dar ma simt nasol deoarece am facut un pacat care am jurat ca nu'l mai fac... si imi vine sa plang (
Si am cautat pe internet ce se intampla cu cei care jura stram si am citit asta si m-am speriat :
"Călcătorii de jurământ, ca si cei care au jurat strâmb, 10 ani să nu se împărtăsească."
poate nu am inteles eu bine mesajul ( va rog explicati'mil (
Mergi si te spovedeste la un preot. Nu poti gasi iertare si canon pentru pacate pe internet. Curaj, hai ca este postul Nasterii Domnului. Nu da inapoi, dute la spovedit. Si daca regreti amarnic pacatele, o sa iti fie iertate. Sa nu mai promiti sau sa juri ca nu o sa le mai faci. Mai bine spune asa: ''Doamne iarta-ma ca am pacatuit. Eu nu vreau sa pacatuiesc. Ajuta-mi mie nevrednicul sa nu mai pacatuiesc.'' Roaga-te mult, mergi pe drum rugandu-te. Si sa nu mai faci pacate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.11.2013, 21:34:58
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

parintele Sofronie Saharov explica: Dogma este absoluta, canonul se adapteaza la vremi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.11.2013, 12:05:18
Ovidiu2013 Ovidiu2013 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.11.2013
Mesaje: 16
Implicit

Pe voi va pedepseste popa ma? :)))))
Hai ca m-ati facut sa rad de data asta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.11.2013, 14:55:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Verifica-ti limbajul ca altfel nu faci multi pureci pe aici.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare