Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.09.2008, 23:48:33
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Mai tu veilure, vezi tu cum iti dai cu firma in cap ? Pe deoparte dai indicatii si sfaturi sa nu judecam, iar tu, micutul de tine, nu numai ca nu judeci pe cineva ca mine sau pe silvestar, ci judeci Patriarhia, Biserica insasi !
Patriarhia nu este Biserica insasi,te rog Cristi,nu mai face astfel e identificari,pt ca nu sunt adevarate,si apoi induci si pe altii in eroare.Sa stii ca asa ziceau si fariseii,noi suntem urmasii lui Moise,noi suntem Israel,si ce-a rams din ei?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.09.2008, 23:55:07
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Mai tu veilure, vezi tu cum iti dai cu firma in cap ? Pe deoparte dai indicatii si sfaturi sa nu judecam, iar tu, micutul de tine, nu numai ca nu judeci pe cineva ca mine sau pe silvestar, ci judeci Patriarhia, Biserica insasi !
Patriarhia nu este Biserica insasi,te rog Cristi,nu mai face astfel e identificari,pt ca nu sunt adevarate,si apoi induci si pe altii in eroare.Sa stii ca asa ziceau si fariseii,noi suntem urmasii lui Moise,noi suntem Israel,si ce-a rams din ei?
jane, stai tu calm, ca multe au mai ramas din ei. ca nu degeaba vor fi 144 000 mii barbati drepti care vor sta in ziua Judecatii in fata Lui Dumnezeu si vor fi sfinti. "feciorelnici" - ce cuvint minunat.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.09.2008, 23:55:47
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Topicul creat de Jan a fost sters de mine din cauza limbajului sau si nu din cauza subiectului.
cu asa "absoventi de teologie" ma gindesc ca ne apropiem si mai mult de Fiara.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.09.2008, 00:20:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Jan da le ce foloseasca la clopote GPS?
GPS este un sistem prin satelit care ofera coordonatele geografice intr-un punct.
:D:D:D
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.09.2008, 00:22:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Am auzit ca se pun clopote noi la Patriarhie dar nu cred ca daca PF Daniel le pune nu o face pentru dansul ci pentru credinciosi.
Deci dansul se gandeste la prosperitatea duhovniceasca a poporului crestin-ortodox care e mai importanta ca cea materiala.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.09.2008, 05:56:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Mai frate Jan da la ce foloseasca la clopote GPS?
GPS este un sistem prin satelit care ofera coordonatele geografice intr-un punct.
:D:D:D
:) pai cica poate cineva sa le comande (sa inceapa sa bata) din orice punct de pe pamant, poate si din spatiu..

le-am vazut si eu clopotele astea, dar chipul respectiv care e stantat parca nu prea seamana cu PF Daniel, desi scrie sub el numele respectiv. oricum, dupa umila mea parere, e cam lipsa de smerenie sa-ti pui chipul acolo, cred ca numele era de ajuns pentru posteritate.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.09.2008, 09:49:19
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

jane,esti preot?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.09.2008, 12:15:02
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan
jane,esti preot?
Nu,nu sunt preot.De ce?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.09.2008, 12:35:41
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Mai tu veilure, vezi tu cum iti dai cu firma in cap ? Pe deoparte dai indicatii si sfaturi sa nu judecam, iar tu, micutul de tine, nu numai ca nu judeci pe cineva ca mine sau pe silvestar, ci judeci Patriarhia, Biserica insasi !
Patriarhia nu este Biserica insasi,te rog Cristi,nu mai face astfel e identificari,pt ca nu sunt adevarate,si apoi induci si pe altii in eroare.Sa stii ca asa ziceau si fariseii,noi suntem urmasii lui Moise,noi suntem Israel,si ce-a rams din ei?
jane, stai tu calm, ca multe au mai ramas din ei. ca nu degeaba vor fi 144 000 mii barbati drepti care vor sta in ziua Judecatii in fata Lui Dumnezeu si vor fi sfinti. "feciorelnici" - ce cuvint minunat.
Interpretezi totalaiurea Apocalipsa,pentru ca cei din Israel mentionati acolo,sunt cei din Israelul cel nou,adica crestini.Asta zice si Sf Ap Pavel,de altfel.Faptul ca multi evrei s-au convertit la crestinism,este adevarat,insa eu m-am referit la ce s-a ales de ei,dupa crima impotriva lui Hristos.Chiar Mantuitorul a zis,ca "nu va ramane piatra peste piatra,din Ierusalim",au fost imprastiati pe tot pamantul.Eu nu am nimic cu evreii,am dat acest exemplu,pentru ca se face deliberat confuzia intre Biserica,Noul Israel si cler.Ei sunt parte din Biserica,ca si fiecare din noi,botezati in numele Sf Treimi.Se zice aici,peste tot,nu judecati clerul.Pai bine ma oameni buni,Arie a fost preot,Nestorie episcop,Eutihie la fel,etc,toti ereziarhii,toti episcopi si preoti.daca venea la tine Arie si-ti spunea la o predica ca Hrisot nu este Dumnezeu,ci doar prima creatura a lui Dumnezeu,perfecta etc,prin care Dumnezeu a creat lumea,tu ai fii acceptat asta asa,ca este el preot?
Sau daca Netsoie,patriahul Constantinopolului,venea si dupa slujba tinea o predica si zice ca Maica Domnului nu este Nascatoare de Dumnezeu,ci de om,tu acceptai asta ca era el patriarh?
Apoi eu i-am facut pe astefl de episcopi,episcopii diavolului,de aceea mi s-a sters mesajul.Pai eu sunt bland,pt ca in Constantinopol iesea cu bataie daca se facea asa ceva ca la noi.Apoi Sf Nicolae,cand la auzit pe Arie,i-a dat o palma,in fata tuturor,apoi pe vremea iconoclsmumului,femei si copii ii daramau de pe scari pe cei care luau icoanele de pe zidurile Constantinopolului,ii omorau desi apoi erau si ei ucisi.
Cititi si voi si vedeti.Nu stiu cine va invata sa fiti fara discernamnat,desi in toata literatura monahala se zice clar:ea ai mare virtute este cea a discernamantului,fara ea,orice alta virtute te poate duce in prapastie.Citit de exemplu Sf Ioan Cassian,"Convorbiri cu Parintii",convorbirea despre discernamant.
Chiar nu vedeti ca ei se flosesc de asa zisa ascultare,schimba sensul Scripturii,al scrierilor orotodoxe pt a obtine mai multa putere asupra voastra.Asta este defapt fiara,despre care se vorbeste aici,cu coarne de miel,dar glas de balaur.
Asa ca aveti grija cui va supuneti,pt ca cel care se supune unui om,fara discernamant risca sa nu se mai poate redresa nicodata.
Mai duaun cuvant al Sf Ioan Gura de Aur.El spune asa.Nimic nu este mai rau decat omul fara povatuitor.dar este un rau si mai mare.Omul cu povatuitor rau.Primul,sigur cade,singur se ridica,dar cel de-al doilea zace de-a pururi in prapastie,si nu are cine sa-l ridice.

Cugetati bine la ceea ce faceti cu viata voastra!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.09.2008, 13:27:57
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Mai tu veilure, vezi tu cum iti dai cu firma in cap ? Pe deoparte dai indicatii si sfaturi sa nu judecam, iar tu, micutul de tine, nu numai ca nu judeci pe cineva ca mine sau pe silvestar, ci judeci Patriarhia, Biserica insasi !
Patriarhia nu este Biserica insasi,te rog Cristi,nu mai face astfel e identificari,pt ca nu sunt adevarate,si apoi induci si pe altii in eroare.Sa stii ca asa ziceau si fariseii,noi suntem urmasii lui Moise,noi suntem Israel,si ce-a rams din ei?
jane, stai tu calm, ca multe au mai ramas din ei. ca nu degeaba vor fi 144 000 mii barbati drepti care vor sta in ziua Judecatii in fata Lui Dumnezeu si vor fi sfinti. "feciorelnici" - ce cuvint minunat.
Cristi degeaba zici. Patriarhul este eretic. Daca nu este mason , ajuta masoneria.
Pe scurt nu mai poate fi considerat cap al Bisericii Ortodoxe Romane.Nu mai poate fi identificat ca fiind al lui Hristos.

Si in vechime erau patriarhi care din cauza lepadarii de Sfintele Canoane ale Apostolilor nu mai erau considerati patriarhi, pt ca erau eretici.

Adica Sfintii Apostoli nu dormeau ca sa scrie canoanele, ucenicii lor tineau posturi ca sa ce? Ca sa vina Patriarhu Americii(ups al Romaniei) si sa zica ca sunt invechite?
S-a lepadat de Apostoli, prin asta s-a lepadat de Hristos, si prin asta nu mai imi este mie personal patriarh.

Cati imparati au incercat sa schimbe dogmele si nu au reusit. Degeaba scrie el pe hartie ce sa gandesc pt ca Dumnezeu ne-a dat libertatea de a discerne binele de rau, iar el se rupe de Biserica lui Hristos, de Adevarul lui Hristos si asta e adevarul.

De aceea fiecare Patriarhie ortodoxa are independenta sa si nu este supusa in totalitate alteia, (spre diferenta de catolici) tocmai ca sa ramana mereu dreapta credinta pe pamant care de sute de ani a fost asa si asa va ramane spre ciuda lui daniel si a papei.


Si stii ca preotii vreacului al optulea(adica cel de acum) vor fii cei mai aspru pedepsiti? De ce crezi oare? De pastratori ai credintei sau de erezie?


iar interpretarea lui andrei cu 144.000 ...aaaa...esti cumva in vreo secta sau cum? ce ai patit?


mai vroiam sa mai zic adeptilor ecumenismului (care nu sunt problema mea , doar imi spun parerea personala) daca tot afirma ca toti trebuie primiti ca fii ai lui Hristos, ca toti avem un Dumnezeu, de ce nu invita si homoxexualii in Biserica.
Si ei sunt oameni, si ei sunt fii ai lui Dumnezeu. De ce nu legalizeaza? DAca tot abunda de bunatate, sa faca si preotese.

Hai acum sa avem intelegere pt tot ce e rau, ca toti sunt oameni.
Aici nu e vb de intelegere, ci e vb de nesimtire. Esti catolic, bravo tie, eu sunt ortodox si ramanem asa. Suntem prieteni, dar eu ma duc duminica la biserica ortodoxa iar tu la cea catolica. Dar nu ne putem ruga impreuna cu tine pt ca e o jignire a Sfintelor Canoane, s Sfintilor, a lui Dumnezeu Cel in Sfanta Treime.

Acum daca ne rugam cu catolicii maine poimane ne trezim ca barbatii sa faca sex cu barbatii(ca sa folosesc un vocabular decent) si doua tinere cum se ling in Biserica, ca doar trebuie sa facem lucrurile impreuna ca fii ai lui Dumnezeu.

Hai sa mergem si la Budha(catolicii au luat-o inainte) si sa ardem si cateva lumanari budhiste. Ca doar avem acelasi Dumnezeu.
Patriarhul insa e prea modern pt "invechitii de Apostoli", ce stiu ei de GPS si noua manifestare de credinta. Azi e modern sa fii ortodox si sa te duci in biserica catolica sa zici o rugaciune, sa lasi preotii catolici sa slujeasca in Biserici ortodoxe, ba chiar si la inmormantare sa fie doi preoti unu ortodox si unu catolic. Ca de, suntem in secolul modernismului , iar "Invechitiilor de Apostoli" le manipulam cuvintele cum vrem noi.

Dar foarte bine. E dreptul vostru, cum este si dreptul meu de a imi spune parerea si de a va refuza prostiile pe care le graiti.

Cum ar fii sa ma duc in Biserica si sa incept eu sa zic in gand, Doamne fa pace pe pamant, fa sa biruiasca binele in lume si sa ma trezesc ...pipait...
Probabil asta e biserica viitorului...
daca tot ma pipaie sper sa nu fie barbat :)) sa nu fac criza si sa crap acolo.
sa vezi ce dau mereu pe la biserica dupa aia. vin in fiecare zii. :))
are si parti bune modernismul asta. :P









Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Prins ca tragea clopotele lucia_anghelina Intamplari adevarate 9 22.04.2009 11:22:59
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23