Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 12.04.2010, 22:25:19
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
In primul rand, din punctul de vedere al BOR, catolicii nu sunt eretici. Schismatici, da. Dar este o nuanta foarte importanta. BOR recunoaste ca vailde (da, un termen occidental) toate Sf Taine facute in BC.
De unde stii tu asta? Unde scrie? Arata-mi si mie daca ai vazut undeva ca asta e pozitia oficiala a BOR. Nu stiu daca stii, dar multi Sfinti Parinti si sinoade pan-ortodoxe i-a declarat pe romano catolici eretici si rupti de Biserica.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 12.04.2010, 22:31:10
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
De unde stii tu asta? Unde scrie? Arata-mi si mie daca ai vazut undeva ca asta e pozitia oficiala a BOR. Nu stiu daca stii, dar multi Sfinti Parinti si sinoade pan-ortodoxe i-a declarat pe romano catolici eretici si rupti de Biserica.
Este ecumenista Bogdan... ce vrei mai mult?

Eu cred ca'ti va da documentul de la Balamand!
Reply With Quote
  #153  
Vechi 12.04.2010, 22:43:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Motivul conferintelor tinute de Danion in perioada posturilor este unul singur: sa ne fie de folos. Sa ne trezeasca din crestinismul cel caldut si comod. Sa intelegem ca aceia care ne spun: "Dormi linistit..." nu fac alta decat sa deschida usa in timp ce noi dormim si sa lase vrajmasul sa intre. Sa intelegem mai bine unde este adevarul. Pentru ca nu tot ce sclipeste este aur, nu?
Unii chiar nu inteleg lucrarea lui Danion, si asta e! Cu mila lui Dumnezeu, intr-o zi li se vor deschide ochii. Altii insa sunt vrajmasi pentru ca au fost demascati, iar altii, pentru ca sunt tulburati in conformismul lor (tot caldicel). Fariseismul e in floare.
Si daca va sfasia unitatea Bisericii este tot lucrarea lui Dumnezeu? De ce mai cere binecuvantare de la episcopi ortodocsi daca le contestata canonicitatea??
Multe lucruri au inceput sa devina dubioase.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 13.04.2010, 16:35:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
De unde stii tu asta? Unde scrie? Arata-mi si mie daca ai vazut undeva ca asta e pozitia oficiala a BOR. Nu stiu daca stii, dar multi Sfinti Parinti si sinoade pan-ortodoxe i-a declarat pe romano catolici eretici si rupti de Biserica.
"Multi Sfinti Parinti" si un sinod "pan-ortodox" pot tine loc de un Sinod Ecumenic?
Ar fi chiar o prioritate teologica fata de modul in care ortodoxia si-a rezolvat in mod traditional problemele.

Si daca e sa stam stramb si sa judecam drept, in motivele schismei nu a stat nici o problema de ordin teologic si practic nici macar nu vizau biserici ci niste indivizi.
Cea venita din vest avand chiar o autoritate indoielnica dpdv juridic.

Poate gresesc, sa ma corecteze cineva.

Ah, ca sunt acum probleme de ordin teologic, e altceva - dar pentru a fi clarificate, conform Traditiei, ar trebui sa fie un nou Sinod Ecumenic.

Care deja este in imposibilitatea de a clarifica ceva, fiind in avans declarat de unii "sfinti parinti" ca fiind unul eretic.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 13.04.2010, 17:52:09
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Toti am sarit repede cu acuzatii fara sa asteptam lamuririle lui Danion care a clarificat totul. Imediat s-au sesizat si aparatorii calendarului vechi sa starneasca iar cearta. Fratilor problema este clara! Schimbarea calendarului a fost un lucru rau dar mai rau a fost schisma ce a urmat! Nu vorbesc de cei ce tin calendarul vechi, vorbesc de cei ce s-au rupt de comuniunea cu biserica ortodoxa! Citi si lamuriti-va! (a mai fost postat de cineva dar se pare ca nimeni nu a citit)

http://www.scribd.com/doc/36146/Arhi...ul-i-stilismul

Chestia ce a urmat conferintei este o diversiune ecumenista ca sa mai produca o dezbinare. Repede s-au simtit atacati ecumenistii pentru ca pana si pe catolicii ii tinem la distanta. Ma bucur ca Danion a punctat chiar si in deplasare, pe teren unde se face propaganda la slujirea impreuna cu catolicii.
Danion pana acum a aparat bine ortodoxia si normal ca trebuia discreditat! Au sarit toti in capul lui dar iau apararea preotilor care s-au impartasit la catolici!
Hai sa ne vedem de treaba... adevarul oricum iese la lumina.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 13.04.2010, 18:02:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sincer, ai scris ce ai scris mai sus dupa ce ai ascultat conferinta? cap-coada?

Last edited by AlinB; 13.04.2010 at 18:08:16.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 13.04.2010, 18:28:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu e corect ca unul care se pretinde ortodox sa ia in deradere permanenta problemele care ii privesc pe toti crestinii legate de pecetluire si de ecumenism. Unul ca acesta face servicii satanei, sustinanad ca le face in numele BOR.
Nu e normal ca unii are se pretind ortodocsi sa atace in permanenta BOR pentru probleme care exista doar in capul lor.
Unii ca acestia fac servicii satanei, sustinand ca le face in numele ortodoxiei.

Citat:
BOR nu se identifica nici cu microcipurile, nici cu ecumenismul si nici cu masonii, chiar daca unii se chinuie sa ne arate ca lucrurile ar sta altfel.
De acord. De aia nu inteleg de ce toate se sparg pana la urma in capul BOR, a preotilor, ierarhilor si chiar mirenilor care nu vor sa le impartaseasca ideile pseudo-ortodoxe.

Citat:
Ecumenismul parca propovaduieste dragostea, numai ca multor ecumenisti aceasta le lipseste cu desavarsire. Problemele BOR nu sunt de natura politica, ci de natura duhovniceasca, asa cum ii sta bine.
Binenteles ca intotdeuna problemele adevarate ale Bisericii au fost de natura duhovniceasca. Cu proprii credinciosi.

Dar atunci de ce incearca de catre unii sa se politizeze problemele duhovnicesti?
De ce se ajunge la anti-comunism (desi comunismul a disparut de pe scena politica), la anti-UE, pro-legionarism, etc.

Citat:
Danion se smereste in fata cui trebuie, si stiu sigur ca apartine de BOR, asa ca sesizeaza din interior anumite aspecte perfectibile ale Bisericii din care face parte. E cumva gresit?
Tu ai vazut smerenie la Danion? Eu n-am vazut. Daca ar avea si chair ar trebui sa aiba dupa gafele din ultima vreme, ar fi un om tacut. Dar nu este.
"aspecte perfectibile"?
Glumet termen. Care ar fi?
Intoarcerea la calendarul vechi?
Sa dam anatemei pasaportulcucip si permisuldeconducerecaredefaptnuarecip ca el stie din surse sigure ca o sa ne transforme in zombi?

Iar daca nu o sa ne transforme in zombi in mod sigur acceptarea lor este o infractiune teologica majora ca asa zice un pretins teolog ortodox care confunda clonarea cu biometria asa cum confunda protestantul idolul cu icoana?
Si daca ar fi singura nazbatie care s-a facut auzita cu ocazia cruciadei anticip..

Sa strigam "eretici" la catolici cand 80% din cei declarati ortodocsi manifesta o erezie mult mai rea si mai perversa si risca sa moara nemantuiti?
Sa dam vina pentru toate problemele noastre pe masoni si sa strigam "moarte evreilor" sau daca nu macar sa-i spurcam de cate ori este ocazia, eventual sub pretexte duhovnicesti?
Sigur ca da, foarte constructiva si crestineaca atitudine.

Citat:
Rufele murdare se spala in familie.
Hm, dar nu stiu cum se face ca tocmai ala care vinde detergentul face si rufele negre..

Citat:
Iar noi toti ortodocsii alcatuim o familie. Nu cred ca e bine sa ne impartim in tabere.
Sigur ca nu. Toate oile ar trebui sa mearga dupa oaia neagra care o capiat si de indreapta spre prapastie.

Citat:
Cand cade unul trebuie sa-l ajutam sa se ridice,
Am vrea sa-l ajutam pe Danion, dar nu stiu daca se poate..

Citat:
cand cade un ierarh in masonerie, la fel.
Si cum stim cand cade un ierarh in masonerie ? de la Dumitreasca de pe blog?

Citat:
Nu e corect sa sustinem masoneria numai pentru exista si ierarhi care au cazut in aceasta secta satanica antihristica.
Hm, pardon dar nu retin sa fi zis cineva pe aici ceva bun despre masonerie.

Citat:
Sa avem curajul sa ne privim sufletele in duh ortodox, daca ne numim ortodocsi.


Citat:
Invatatura ortodoxa ne cere sa-i ajutam si pe fratii nostri sa inteleaga aspecte care privesc mantuirea lor.
"Invatatura ortodoxa" a ajuns in ultima vreme datorita unora ca Danion sa fie la fel de controversata in BO cat este Scriptura in lumea crestina.

Citat:
BOR suntem si noi, credinciosii, de rand.
Atat timp cat iti respecti Biserica din care sustii ca faci parte.
Daca te apuci sa faci afirmatii gratuite cum ca cutare ierarh e mason, comunist, etc. atunci ti-ai pierdut dreptul de a vorbi din aceasta postura.

Citat:
Daca mantuirea aproapelui depinde de un sfat pe care eu refuz sa i-l dau inseamna ca mie mi se socoteste pacat faptul ca am tacut.
Tot pacat este si daca vorbesti dar spui o prostie.
Si nu cred ca Dumnezeu te va invinui daca ai tacut de teama sa nu spui o prostie.

Citat:
Iata de ce e bine sa luam aminte si sa facem voia lui Dumnezeu cu vorba, cu fapta si cu gandul.

Last edited by AlinB; 13.04.2010 at 18:36:33.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 13.04.2010, 18:51:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Sa te ajute Dumnezeu sa intelegi ce greseala faci, judecandu-l astfel pe acest frate ortodox al nostru, care si-a pus sufletul si viata in slujba credintei.
In ultima vreme, in slujba unei credinte indoielnice.
Parerea mea.

Citat:
Este un crestin cum nu sunt multi.
Eu stiam ca fiecare om este unic in felul sau.

Citat:
Pentru ca nu multi ies in fata cu curajul marturisirii, mai ales azi. Iar cei care il denigreaza fie au anumite interese si sunt de rea-credinta, fie sunt de buna-credinta, dar sunt pur si simplu lipsiti de o buna intelegere duhovniceasca.
N-am vazut nici un argument prin care l-am putea numara pe dl. Danion la cei cu "buna credinta" sau cei cu "buna intelegere duhovniceasca".

Citat:
Pentru ca aici nu e vorba sa aparam neaparat omul, persoana, ci adevarul pe care acesta il apara!
Inteleg ca-ti plac parerile lui Danion, dar asta nu inseamna ca reprezinta "adevarul".

Citat:
Poate ca, intr-adevar, din lasitate si comoditate, din teama de adevar si pentru a nu-si pierde scaunelele caldute si pernutele moi pe care s-au instalat, nu se vor mai repezi multi sa-l invite pe Danion sa tina conferinte.
Ah, parca discursul asta l-am mai auzit pe undeva. Protestanti parca?
Suntem ortodocsi pentru ca suntem comozi. Ca daca n-am fi, ca ei am gandi.

Citat:
Pierderea va fi a lor si a celor care ar putea sa se foloseasca din aceste conferinte.
Sa se foloseasca cum?
Apucandu-se sa judece pe toti si toate din prisma unor impresii de sine?
Pai nici n-au nevoie de Danion pentru asta, ar putea f. bine sa caute o comunitate de neoprotestanti.

Citat:
E usor sa judeci pe cel care FACE, e mai greu sa faci insuti ceva. E usor sa denigrezi fapta altuia, e mai greu sa aduci tu fapta ta ziditoare.
Sa-ti manifesti dezaprobarea fata de rau poate fi o fapta ziditoare, nu?
Doar asta ar face cica si Danion, ca in afara de vorbe nimic altceva.

Citat:
Ai idee pe cati a ajutat acest frate, pe cati aflati in deriva, in cadere, in indoiala - pe cati i-a ajutat sa inteleaga credinta si viata crestina? Ai idee cat bine a facut?
O fi facut, Dumnezeu stie cel mai bine.
Dar asta nu e o scuza pentru ca acum sa faca exact opusul si sa-i sminteasca pe cei care ar fi avut poate de ce sa-i arate o oarecare recunostinta.

Citat:
Te trezesti cerand socoteala, judecand, dand sentinte - ti se pare ca te situezi atat de sus?
In privinta caracterului lui Danion nu sunt multe de spus dar este destul de evident ca n-ar fi ajuns sa faca astfel de afirmatii, mai ales prin prisma pretinsului marturisitorului ortodox, daca n-ar suferi de o boala spirituala grava.

Citat:
Eu nu spun ca este un om absolut perfect, sau ca nu ar putea si gresi - dar nu greselile care i se arunca in spinare!
Daca esti stilist fara doar si poate ca n-are de ce sa-ti displaca ideile lui Danion.
Dimpotriva..

Citat:
Marturisirea lui de credinta si lucrarea lui misionara sunt de mare folos, dar sunt de folos celor care vor sa isi asume aceasta cale, a jertfei, a credintei, nu celor care sunt pusi numai pe anchete de tip securist si pe sentinte asemenea!
Sigur ca da.
Este o tehnica frecventa la lupii din ziua de azi sa pozeze intr-o oita amarata cu blanita alba dar ciufulita de lupul cu care s-a luat la tranta.

Nu v-ati gandit niciodata sa o schimbati, o voi biete victime ale securitatii si regimului comunist de pretutindeni?
Mai ales ca placa asta este atat de cunoscuta incat va da de gol?

Citat:
Trebuie sa fim cu mare bagara de seama, pentru ca firul e foarte subtire.
Esti sigur ca tu ai reflectat bine la aspectul asta inainte de a scrie?

Citat:
Sa te ajute Dumnezeu sa ajungi la adevar si la mantuire!
La fel.

Last edited by AlinB; 13.04.2010 at 18:54:12.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 13.04.2010, 19:22:35
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Si daca va sfasia unitatea Bisericii este tot lucrarea lui Dumnezeu? De ce mai cere binecuvantare de la episcopi ortodocsi daca le contestata canonicitatea??
Multe lucruri au inceput sa devina dubioase.
Nu vad in ce fel s-ar sfasia unitatea Bisericii. Odata revenita la calendarul vechi, pe care il respecta majoritatea dintre Bisericile ortodoxe (Ierusalim, Rusia, Macedonia, Serbia, Georgia etc) mai degraba s-ar reface unitatea.
Dar care ar fi urmarea schimbarii calendarului, in afara sarbatoririi Craciunului mai tarziu de 25. Decembrie?
Reply With Quote
  #160  
Vechi 13.04.2010, 19:56:57
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu vad in ce fel s-ar sfasia unitatea Bisericii. Odata revenita la calendarul vechi, pe care il respecta majoritatea dintre Bisericile ortodoxe (Ierusalim, Rusia, Macedonia, Serbia, Georgia etc) mai degraba s-ar reface unitatea.
Dar care ar fi urmarea schimbarii calendarului, in afara sarbatoririi Craciunului mai tarziu de 25. Decembrie?

Anca, si tu esti cu schimbarea calendarului???
Cum care ar fi urmarea schimbarii calendarului inapoi la cel vechi? Sa iti spun eu ce o sa se intample daca nu isi revine Biserica si nu trece cu totul la calendarul cel adevarat (gregorian) : in cam 300 de ani, datorita greselii calendarului iulian, Pastele va putea fi sarbatorit cam in mijlocul lui mai spre iunie. Tie ti se pare normal asa ceva? Cincizecimea in iulie? Sigur, nu e viata noastra, pe atunci om sarbatori toti Invierea in alta parte si fara calendar, dar stra-stra-stranepotii nostri?

Si apoi de ce ne-am intoarce la calendarul vechi? Ca sa ii facem pe niste rebeli sa se intoarca de unde nu trebuiau sa plece? Si mi se pare totusi un lucru foarte trist sa nu sarbatorim macar Craciunul cu ceilalti crestini. Poate tie nu ti se pare, dar mie da.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva? delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.12.2013 20:08:13
Stie cineva...? Noesisaa Generalitati 14 07.05.2011 12:05:14
stie cineva felixlivadaru Din Noul Testament 6 25.08.2010 00:31:42
Stie cineva??????? pui Generalitati 10 24.10.2008 12:46:18
Stie cineva..???? tigerAvalo9 Generalitati 6 20.09.2008 17:18:04