Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.09.2006, 16:19:40
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Cred ca esti de acord cu afirmatia ca Hristos este infailibil si ca este "Capul Bisericii". Trebuie sa facem o diferenta majora intre dogma care este un adevar revelat si prezent in Biserica si parerea teologica, care de multe ori nu are temei in Revelatie.
Biserica nu suntem doar noi. Daca ar fi asa atunci ti-as da intru totul dreptate ca sunt doar pareri. Insa, Biserica este Hristos si noi. El este capul ei, iar noi formam trupul lui tainic. El este desavarsit, dar parcurge cu fiecare dintre noi drumul spre desavarsire. In concluzie, in Biserica suntem chemati sa trecem prin starile prin care El a trecut umanitatea pe care a asumat-o, ca sa facem si noi din trupul nostru un templu al Duhului Sfant.
PS - Biserica ne descopera invatatura lui Hristos, da marturie despre ceea ce s-a crezut pretutindeni, totdeauna si de catre toti.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.09.2006, 17:09:17
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

vorbesti mult si nu spui nimic. asta e parerea mea. respect-o daca poti. :D
aici era vorba despre deochi si despre parerea bisericii despre deochi.
ai venit tu mare destept ca te plictiseai probabil sa ne spui noua ca nu exista "parerea bisericii". apoi ai recunoscut ca exista parerea bisericii, dar ca Iisus e infailibil.
noi vorbim de oi, tu vorbesti de capre.

eu oricum nu sunt de acord cu tine pentru ca nu cred in lucrurile astea deocamdata.
fii mai umil asa, ti-ar sta mai bine. si nu mai bate campii pe langa subiect. :rolleyes:

..aaa si inca ceva. nu te supara cand citesti mesajul asta ca ce ti-am spus, ti-am spus din simpatie.

numai bine.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.09.2006, 17:12:53
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tibi
Incep sa-ti conturezi bine stilul...vii in forta,spui ce spui si apoi sa lasi lumea fara replica bagi un final cu sa fiti iubiti..si e ok...faina atitudine..chiar sincera daca bag sama bine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.09.2006, 19:02:57
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Tibi - se vede ca nu am fost inteles de tine, nu am afirmat ca exista "parerea bisericii". Am spus simplu ca Biserica nu are pareri.
Pareri intalnesti doar atunci cand nu descoperi invatatura lui Hristos asa cum a fost data ucenicilor Sai si prin ei noua.
Punem prea mult pret pe ratiune si mai putin pe traire, de aceea avem pareri.
Iar daca am postat, te rog sa ma crezi ca nu am facut-o din plictiseala. Nu sunt suparat, dar prefer ca atunci cand nu intelegi ceva sa ma intrebi.
Toate bune.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.09.2006, 19:26:40
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Cred ca intrebarea ar fi trebuit sa sune astfel:
Care este pozitia Bisericii...?pentru a nu mai isca controverse fara rost pana la urma zic eu.Si da,biserica are certitudini.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.09.2006, 19:45:48
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Cred ca intrebarea ar fi trebuit sa sune astfel:
Care este pozitia Bisericii...?pentru a nu mai isca controverse fara rost pana la urma zic eu.Si da,biserica are certitudini.
Nu-ti fa griji, in opinia domnului Tibi nimeni nu are certitudini, ci fiecare prezinta cate o parere. Dumnealui nu e sigur ca o piatra exista cu adevarat, insa fata de existenta sa nu are dubii. ;)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.09.2006, 20:37:49
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Ma bucur ca am fost inteles. Nu sunt de multa vreme pe forum si chiar ma intrebam daca ar trebui sa mai postez. Dupa postarea vostra Theodor si Daniel, am decis sa intervin in continuare, atunci cand voi avea ceva de spus.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.09.2006, 23:49:32
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

dan 73: "Punem prea mult pret pe ratiune".
dupa afirmatia asta, cu tine nu mai pot continua cu nici o discutie.
sanatate.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.09.2006, 00:26:51
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
Nu-ti fa griji, in opinia domnului Tibi nimeni nu are certitudini, ci fiecare prezinta cate o parere. Dumnealui nu e sigur ca o piatra exista cu adevarat, insa fata de existenta sa nu are dubii. ;)
vorbesti ca un copil mic.
si imi pui vorbe in gura.
am spus doar ca infailibilitatea Bisericii e uptopie. contrazi-ma.
vrei sa reformulez ? Biserica este failibila.
insemnand ca nu 100% din ce afirma este veridic.
bininteles ca Biserica spunea lucruri adevarate cu care pana si eu sunt de acord, e adevarat.
spun doar ca nu TOATE sunt veridice. sa mai dau exemplul... ca Biserica spunea acum ceva timp ca pamantul e plat, apoi ca e centrul universului si apoi spunea ca e centrul sistemului solar. sa-ti mai spun ca nu e asa ? nu-ti spun de teama ca ma contrazici si aici.
hai sa ne scoatem ochelarii de cal.

sa fim fericiti.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.09.2006, 02:25:28
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Poate ca am exagerat putin, dar tu ai afirmat asta: "cine anume e infailibil ? P.S. nimeni. sunt doar pareri." Exemplul pe care l-ai dat tu e solitar si exista aceasta infaibilitate pentru a da apa la moara la cei care nu vor sa creada.
Certitudinile la care fac referire se refera la lucruri mai importante decat forma sau pozitia pamantului, care nu te ajuta cu nimic sa realizezi pentru ceea ce traiesti, ci dimpotriva, te incurca - parerea mea despre modul tau de gandire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parerea mea... iustin10 Generalitati 22 20.09.2010 11:18:01
parerea mea luciamanta Despre Biserica Ortodoxa in general 13 26.06.2010 22:52:17
parerea dumneavoastra Anamaria_anca Generalitati 12 11.03.2010 18:57:39
parerea mea Order66 Din Vechiul Testament 254 24.12.2009 00:35:13
spuneti-va parerea alexa.oni Generalitati 12 06.01.2008 15:40:38