Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.08.2006, 15:11:54
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pt Iacov
Eu cred ca inainte sa te pronunti despre un cult sau o religie ar trebui sa te documentezi ceva mai mult...
Cat priveste cultele neo-protestante despre care pomenesti ,daca ai fi citit cate ceva despre fiecare sigur ai fi stiu ca sunt cam departe de Sf.Taine,de Sf.Treime,Maica Domnului,Sf.Cruce...etc
Exemplele ar putea continua...
Adica ,cu alte cuvinte sunt foarte departe de adevaratul drum pe care Hristos l-a lasat...au cam rastalmacit dupa propriul plac multe din dogme si cu aceasta ocazie s-au indepartat atat de tare ca au pierdut si DRUMUL.
Citeste mai mult Istorie Bisericeasca si Sectologie si atunci vei vedea cum au aparut si cum au evoluat aceste culte care de fapt se gasesc nu numai in Biserica Crestina...ci in toate marile religii vei intalni ramificatii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.08.2006, 10:50:37
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu nu as fi asa categoric in ceea ce priveste sectele astea. in primul rind ca sunt crestine absolut toate, indiferent de ce crede unul sau altul. in al doilea rind ca nu e normala ura asa viscerala fata de alte confesiuni la un om care se declara crestin convins.

poate va mai amintiti ca si hitler avea adepti indoctrinati care nu credeau decit ceea ce le spunea fuhrerul. nu vreau sa fac o comparatie intre personaje, ci intre comportamentele de supunere oarba, care sunt nocive. pentru a te feri de rau trebuie sa il cunosti, pentru ca daca nu il cunosti, nu te poti feri eficient.

asadar, mai citit cite ceva si despre celelalte culte crestine, mai vorbiti si cu adeptii altor religii, o sa va ajute mult in judecata. din intoleranta se nasc toti monstrii zilelor noastre: rasism, xenofobie, discriminare sexuala, religioasa etc.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.09.2006, 16:01:37
al al is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2006
Mesaje: 1
Implicit

mi-e mila de ei, sarmanii! sunt afundati in neadevar! pacat! daca ar descoperi tezaurul ortodoxiei, poate.....in fine...cuvinte mari.....problema principala....mandria!boala asta care se numeste "sectarism"...a impanzit lumea!dar, dupa cum zice si parintele cleopa : sunt 4 cai prin care dumnezeu va judeca lumea"...ce vina are protestantul din america ca s-a nascut protestant?asta e....dumnezeu cu mila......!a fi sectant e o boala...dar cea mai mare boala e a noastra...a fiecaruia...noi suntem ortodocsi....avem acces la acest tezaur sfant...si poate suntem mai jos...e cale lunga de la a sti pana la traire! doctore vindeca-te pe tine! va avea dumnezeu grija si de sectanti, cum are de toti! noi sa ne rugam pentru ei...!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.09.2006, 11:08:01
pagan pagan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2006
Mesaje: 3
Implicit

Din punctul meu de vedere aceste asa zise secte fac doar o alta interpretare a Bibliei . Adevarul este Biblia nu este o simpla carte de legi ci aproape o lucrare cu adevarat filozofica . Si este normal sa existe atatea interpetari . Parerea mea :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.09.2006, 11:39:46
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

trebuie sa fii ipocrit pana in maduva oaselor si sa fii strans legat la ochi ca doar sa afirmi ca "sectantii gresesc".
cel mai important este sa fim concisi si concreti. sa ne referim la o secta anume. si sa spunem.. uite.. secta "x" greseste, pentru ca ea crede ca "y". asa trebuie facut. vorbit despre lucruri clare.
ci NU la modul general. e inuman sa spui ca "ei" gresesc doar "pentru ca nu sunt ca noi". si voi asta spuneti.
...sa ne dam jos ochelarii de cal.
multa sanatate.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.09.2006, 16:47:34
VM VM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2006
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pagan
Din punctul meu de vedere aceste asa zise secte fac doar o alta interpretare a Bibliei . Adevarul este Biblia nu este o simpla carte de legi ci aproape o lucrare cu adevarat filozofica . Si este normal sa existe atatea interpetari . Parerea mea :)
Nu oricine poate interpreta corect Biblia. Sf. Augustin mentioneaza mai multe criterii care trebuiesc indeplinite de persoana care o face si ar fi o vanitate sa credem ca noi le putem indeplini. De aceea exista Sf. Traditie, ca sa ne ajute sa intelegem si sa interpretam corect. Exista mii de secte/culte neo-protestante, tocmai datorita intepretarii diferite a Bibliei.

Cat despre atitudinea noastra fata de secte, unele atitudini intalnite pe acest forum mi-au lasat un gust amar. Mai multa smerenie si dragoste de aproape n-ar strica. Mie mi se pare normal sa le explicam cu calm si rabdare unde si cum gresesc fata de calea cea dreapta. Poate unii se intorc spre ortodoxie, poate nu. Fiecare isi alege singur calea. Ostilitatea asta insa duce la ura si mandrie in opinia mea, sentimente de care ar trebui sa ne ferim cat mai mult posibil.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.09.2006, 12:13:20
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Iti dau dreptate VM, mai ales ca eu am fost unul dintre aceia. dar mi-am dat seama ca imi canalizam energia unde nu era necesar. Dar, in contradictie cu cei care urasc citatele, eu umblu dupa ele pentru a putea intelege mai bine ortodoxia de la cei care au trait-o sau o traiesc din plin si care au ajuns deja la o anumita induhovnicire. astfel am dat de cuvintele maicii Siluana, pe care o respect si ii pup mana datorita a ceea ce este si ce face si ma refer in special la misionarismul ei. puteti cauta pe site-ul www.sfintii-arhangheli.ro. Astfel ea spune:"Aversiunea, dispreţul, atitudinile jignitoare, blamarea din indiferent ce motive, dar mai ales din motive "duhovniceşti" sunt păcate şi nu sunt plăcute lui Dumnezeu. Din nefericire sunt frecvente în viaţa noastră şi chiar le preţuim, pentru că trăim mai mult frica de a nu fi, decât bucuria de a fi ortodocşi". Aceste cuvinte le gasiti la raspunsurile date de ea unei persoane.
Ramai fara cuvinte in fata unor astfel de ganduri care emana dintr-un suflet curat.
aceste cuvinte m-au intors si m-am retras in bucuria de a fi ortodox.
Dar totusi... aici fiecare isi completeaza ce crede el ca trebuie sa faca in contactul cu un sectant. sa nu-i uitam niciodata pe fratii care, in mai putina credinta, se duc la ei. poate acolo trebuie sa actionam. sa ne asumam putin misionarism CU masura in care fiecare se roaga si traieste ortodoxia.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.09.2006, 17:35:40
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Ce s-a intamplat cu yawn-life?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.03.2007, 11:38:58
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rusu_Tiberiu
trebuie sa fii ipocrit pana in maduva oaselor si sa fii strans legat la ochi ca doar sa afirmi ca "sectantii gresesc".
cel mai important este sa fim concisi si concreti. sa ne referim la o secta anume. si sa spunem.. uite.. secta "x" greseste, pentru ca ea crede ca "y". asa trebuie facut. vorbit despre lucruri clare.
ci NU la modul general. e inuman sa spui ca "ei" gresesc doar "pentru ca nu sunt ca noi". si voi asta spuneti.
...sa ne dam jos ochelarii de cal.
multa sanatate.
cred ca sectanti gresesc pt ca nu au minimul respect fata de Sf Cruce de Sf Fecioara spunand ca ea a mai avut alti copiii cum se poate asa ceva?sa nu o cinstesti pe Maica Domnului cea care L-a nascut pe Domnul Nostru iisus Hristos ?!Ei se rezuma doar la morala crestina nu dau importanta Sf Taine mi se pare ca il coboara pe Dumnezeu il prezinta intr-o forma mai laica . nu am fost la slujbele lor dar am o multime de prieteni sectanti baptisti sau pendicostali atat apreciez la ei comportamentul social fata de semeni
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.03.2007, 00:04:45
essence_of_living essence_of_living is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2007
Mesaje: 9
Implicit

ai perfecta dreptate alecsandru....dar vezi tu ......unii preoti interzic cu desavarsire contactul cu alte secte ceea ce nu mi se pare normal. Nu mi se pare normal ca un preot sa imi spuna ca mai avea putin si ii lua la bataie....si ca trebuie sa ii gonim si chestii de genul. NU MI SE PARE NORMAL> Inainte de religie suntem oameni. Sper sa nu intepretati gresit penultima fraza
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica - este produsul unei credinte slabe? dianagroza Generalitati 20 07.11.2011 15:49:51
Rugaciune pentru alte persoane catalin2 Rugaciuni 1 08.05.2011 21:16:39
Pastrarea dreptei credinte - conditie pentru mantuire sorin_b Intrebari utilizatori 0 17.09.2010 22:09:50
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
Alte ganduri... 14carol06 Generalitati 0 06.02.2009 15:29:58