Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.09.2006, 11:46:30
pagan pagan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2006
Mesaje: 3
Implicit

Salutare . Sunt doar in trecere pe aici si as dori sa aflu parerile voastre despre culturile precrestine ... cum le priviti ? Le considerati unealta diavolului ? Sau doar o simpla manifestare a sacrului a oamenilor timpurii ? Credeti ca ar mai putea fi de actualitate un cult pagan ? Ma refer aici la mitologie nordica , greaca , romana and so on ... Va rog cand postati ceva sa o faceti in cunostinta de cauza ... Salutari si fie ca Dumnezeul vostru sa va arate calea spre lumina .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.09.2006, 11:55:30
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

unealta diavolului ? in opinia mea, ar trebui sa fii inapoiat mintal sa consideri asta.
si ar trebui sa fii si sub-mediocru intelectual ca sa nu respecti paganismul. asta e ceea ce cred eu.
fie ca e vorba de mitologia nordica, greaca sau romana sau azteca sau oricare alta.. pe langa faptul ca ma intriga aceste lucruri.. am si respect pentru ele.. fiind ca au fost primele tentative de a explica existenta.. si de a atribui ceva sfant lucrurilor.
haideti sa nu vorbim despre cine are dreptate si cine nu are. e un joc in care nu poate castiga nimeni.

pentru toleranta.
numai bine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.09.2006, 14:16:45
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

De acord aici cu tiberiu. Religia dacilor spre exemplu mi se pare incredibila, lipsa de frica pentru moarte, aveau o atitudine surprinzator de matura fata de viata. Si desi suntem crestini ortodocsi de 2000 de ani, multe elemente de religie au ramas in folclor, ceea ce arata cat de puternic inradacinata era religia dacilor. Si cele mai multe progrese ale civilizatiei dace au fost facute de preotii lor. Si e cam la fel in toate religiile vechi, desi erau toate mai simple si explicau lucrurile intr-un mod mai apropiat de lumea fizica decat marile religii de astazi, reprezentau si ele versiuni ale unui adevar.
Toate cele bune.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.09.2006, 15:18:39
VM VM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2006
Mesaje: 6
Implicit

Din punct de vedere istoric, mi se par interesante pentru ca ajuta intelegerea si cunoasterea civilizatiilor care le-au creat, dar din punct de vedere spiritual nu ma atrag cu nimic. Unele au avut si ceva idei bune si chiar au depasit faza de idolatrie(mazdeismul lui Zoroastru de exemplu), dar una dupa alta au disparut.

Nu cred ca vreun astfel de cult ar mai fi de actualitate, dar, evident, omul este inzestrat cu liberul arbitru. Dumnezeu ne-a aratat calea Sa, insa fiecare e liber sa-si aleaga ce cale doreste, inclusiv una pagana.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Craciunul - trecerea de la paganism la crestinism Gabriel Vasile Intrebari utilizatori 0 27.12.2010 21:12:20
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Paganism/Wicca. Glamorous_witch Alte Religii 3 26.02.2009 05:10:11