Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.09.2006, 20:06:28
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rusu_Tiberiu
ai facut o mare afirmatie.
cunosc erori. am sa vin sa ti le spun imediat.
Tibi
Nu te lasi...te tii pe pozitie serios :D :D :D
Vad ca abia astepti sa te sui pe parapet...:p
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.09.2006, 21:34:02
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rusu_Tiberiu
atat vroiam sa spun. ca Biserica s-a inselat cu privire la unul sau 2 lucruri.
si in cazul acesta... oare e posibil.. sa se fi inselat si in legatura cu altele ? ???
Da! Tocmai am avut o revelatie! Pentru faptul ca nu se invarte soarele in jurul pamantului, ci dimpotriva invers, este un semn. Ca totul e pe invers!! Luati aminte si faceti invers tot ce faceati pana acuma. Eu voi incepe prin a merge cu spatele!

P.S.: :p
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.09.2006, 22:15:18
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

hehe, aproape simpatic.
chiar bunicica gluma. dar.. e un dar.

uite cum sta treaba. religia noastra a tot insistat ca Biblia e cuvantul lui Dumnezeu transmis prin om. si asta ca sa nege faptul ca Biblia e doar o inventie a omului.
ok.. de ce un Dumnezeu care a creat TOT nu stie ce naiba a creat ? se spune de nenumarate ori in biblie ca pamantul e plat de exemplu. ca sa nu mai spun de nenumaratele neconcordante. ok.. s-a scris de-a lungil a 1500 de ani si e posibil sa fie mici nepotriviri. mici ? dar despre alea mari ce spuneti ?

m-am razgandit dragul meu dan73, n-am sa mai prezint erorile COLOSALE din Biblie, cele care fac evident faptul ca intreaga religie e bazata pe o minciuna. si crede-ma ca am exemplu concrete pe care NIMENI nu le poate nega, doar aproba.
..sa ma convinga cineva sa le prezint ca altfel n-o fac. n-as vrea sa fiu responsabil.. pentru.. eh. spuneti-mi voi.

sa te intreb doar un lucru simplu.
si as vrea un raspuns simplu.
ia-o doar ca pe o simpla intrebare.
daca Dumnezeu e omnipotent de ce si-a luat o zi de odihna, a 7-a ?
sau.. sa te intreb... de ce spune in biblie ca Luna este o sursa de lumina ? oare nu stia Dumnezeu ca e doar o roca ? nu stia ce a creat ? sau era doar perceptia unui om fara de cunoastere si deci nu cuvant divin. care varianta o vrei ?

spune in Biblie de nenumarate ori ca pamantu le plat. "si l-a ridicat pe cel mai inalt virf de munte si a putut vedea toate regatele lumii" parafrazez. clar, vedea tot, caci pamantul era plat, in viziunea oamenilor de atunci, si deci nu poate fi vorba de cuvant divin. e destul de clar pentru tine ?

sau as putea sa te intreb ce parere ai despre faptul ca o regula transmisa de Dumnezeu prin Biblie este ca.. atunci cand violezi o fata virgina trebuie s-o iei de nevasta iar daca tatal nu accepta trebuie sa-i platesti 50 de arginti si totul e ok.
despre asta ce parere ai ? e cuvant divin !!!! CE PARERE AI ?
CITITI BIBLIA OAMENI BUNI !!!

am citit-o de 11 ori, stiu ce spun.

am sa vin cu citate si trimiteri concrete la Biblie imediat cum ma solicita cineva.
vreti adevarul sau vreti sa traiti fara sa stiti ce carte va ghideaza viata ?

astept cu nerabdare raspuns.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.09.2006, 22:28:20
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Un om logic, rational, prin formatie, dar si constructie, poate fi un bun credincios (dar nu bigot sau exaltat cum am vazut prin jur) numai daca renunta la ratiune si la intrebari. Credinta se simte, se practica doar cu sufletul si cum sufletul nu pune intrebari, da! se poate.
Din clipa in care apar intrebarile (de ce, de unde, cum etc.), credinta poate fi demontata bucatica cu bucatica de sa nu ramana idee pe idee din ceea ce s-a construit de 2000 de ani incoace.

Cam ce-am scris eu mai devreme pe acest topic. In clipa cand intervine ratiunea, intrebarile, din credinta, religie nu mai ramane nimic.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.09.2006, 22:30:49
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Dumnezeu a luat o zi de odihna pentru a da exemplu, nu pentru ca a obosit. Cat despre pamantul plat si luna care lumineaza, asa vedeau oamenii acelor timpuri lucrurile si in Biblie nu scrie altfel pentru a nu crea confuzie oamenilor acelor timpuri. Noi, oamenii acestor timpuri avem datoria de a transpune invataturile la cunostintele noastre.
De exemplu, in Biblie mai scrie ceva de genul ca nu se va clinti nici un fir de par fara Voia Lui Dumnezeu. In traducere pentru cei mai invatati si moderni: nici un atom nu-si va schimba valenta fara Voia Lui Dumnezeu.
Ce e asa de greu de inteles ca Biblia e scrisa altfel pentru a intelege tot omul - un pic de efort intelectual si ceata dispare.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.09.2006, 22:31:34
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

ce spui tu este ca tre sa fii un om complet irational si NEBUN ca sa crezi in Biblie de exemplu.
si sunt de acord cu tine.

revin imediat cu alt mesaj.
ca lumea vrea dovezi de la mine, un necredincios, in loc sa puna mana sa-si citeasca cartea dupa care isi ghideaza viata. lenea e mare. ca greu de citit Biblia nu e. revin.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.09.2006, 22:39:05
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Si banuiesc ca dupa ce revii ne vei lumina pe toti, noi fiind pusi in fata dovezii incontestabile pe care o vei aduce.
Pentru cele 2-3 citate pe care le vei da si pentru interpretarile proprii la acele citate imi vei confirma ca esti orbit total de ratiune.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.09.2006, 22:42:37
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Biblia e scrisa de oamenii timpului la cunostintele de care dispuneau ei atunci. Dar nu se poate spune ca Biblia este de inspiratie divina pentru ca Dumnezeu nu ar fi permis greseli. Ori de 2000 de ani sau de mai multi ani, aceste greseli persista.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.09.2006, 22:45:29
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

cuvantul lui Dumnezeu transmis prin Iezechiel spune in Biblie ca insula Tyrus va fi cucerita, distrusa in razboi si va deveni o roca goala si nu va mai fi niciodata recontruita. acest lucru nu s-a intamplat. nu numai ca nu a devenit o roca sterpa dar nici macar nu i-a fost penetrata apararea. Iezechiel apoi recunoaste greseala mai tarziu in Biblie.
despre asta ce parere ai ? s-a inselat Dumnezeu ? sau era doar nebunul de Iezechiel care o facea pe profetul de doi lei ?

Iezechiel a mai transmis ce i-a spus Dumnezeu si a prezis ca ... Babilonul va cuceri Egiptul. si aici s-a inselat.
e destul de clar pentru toata lumea ce inseamna asta.

iata doar 2 exemple.

...si inca nu am mentionat ce e cel mai frapant.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.09.2006, 22:47:03
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
Si banuiesc ca dupa ce revii ne vei lumina pe toti, noi fiind pusi in fata dovezii incontestabile pe care o vei aduce.
Pentru cele 2-3 citate pe care le vei da si pentru interpretarile proprii la acele citate imi vei confirma ca esti orbit total de ratiune.
pai explica-mi omule, cum naiba s-a inselat DUMNEZEU ?!?!
sau explica-mi de ce-ti bazezi viata pe o cartea care GRESESTE in nenumarate randuri ?!?


"orbit de ratiune" ? interesanta nebunie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parerea mea... iustin10 Generalitati 22 20.09.2010 11:18:01
parerea mea luciamanta Despre Biserica Ortodoxa in general 13 26.06.2010 22:52:17
parerea dumneavoastra Anamaria_anca Generalitati 12 11.03.2010 18:57:39
parerea mea Order66 Din Vechiul Testament 254 24.12.2009 00:35:13
spuneti-va parerea alexa.oni Generalitati 12 06.01.2008 15:40:38