Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.09.2006, 15:13:08
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrian
...daca omul s-ar fi putut abtine astazi nu am avea probleme de genul SIDA sau altele, dar omul este lacom.Vedeti voi fratilor, diavolul nu mai intra in oameni (eu personal nu sunt suficient de informat sa spun ca in altra tara a existat vreodata un caz in care diavolul a intrat in om,poate stiti voi sa imi spuneti) acum are alte metode prin care il baga pe om in iad si o face destul de bine; pt ca in ziua de azi omul este sclav banului si a placerilor trupesti si asta stiti si voi ce inseamna ; avortul este o metoda disperata prin care femeile renunta la pruncul nedorit ,poate Dumnezeu nu va face asa cu noi, dar cei ce spuneti ca nu sunteti de acord cu el , ce ati face daca ati fi femeie si ati fi violata de un vagabond ? pt ca sa fim realisti in afara de socul suferit mai este si presiunea unui copil nedorit de dvs.
Orice este mai bun decat crima.Stiu ca varianta unui copil rezultat in urma unui viol e mai delicata,dar asta nu justifica crima.Daca respectiva femeie,ce a fost victima unui viol,nu poate creste copilul il poate da spre adoptie sau la un orfelinat,dar trebuie sa-l nasca,pentru ca in fond este tot o viata,chiar daca rezultata in urma dragostei cu sila(viol).
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.09.2006, 11:00:02
pagan pagan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2006
Mesaje: 3
Implicit

Am citit pe acest topic aberatii de ma doare capul . De la faptul ca organele genitale au doar utilizarea sexuala de reproducere ( nu suntem animale domnilor ) pana la faptul ca daca copilul este bolnav sa il nastem . Nu stiu cati din cei care zic asta stiu ceea ce zic ... din punctul meu de vedere e mult mai important pentru un parinte sa faca ceea ce trebuie in cazul asta ( adica avort ) decat sa nasca un copil care sa se chinuie toata viata . Nici eu nu sunt de acord cu avortul dar in unele cazuri consider ca e binevenit . De exemplu nu stiu cati stiti de pe forumul asta de sarcini extrauterine . Bunica mea era sa moara din cauza asta pentru ca nu vroia sa faca avort ca il considera un pacat . Nu stiu daca Dumnezeu asta si-ar dori ... ca un copil sa traiasca tot restul zilelor in suferinta datorita unei oarecare boli genetice . Sunt deschis la orice comentarii pe tema asta . Salutare si fie ca Dumnezeul vostru sa fie cu voi si sa va lumineze calea ...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.09.2006, 11:31:30
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

subscriu. si da, nu suntem animale, bine ai zis. sa stii ca pana si delfinii folosesc organele de reproducere in alte scopuri decat reproducerea. ganditi-va la asta.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.09.2006, 22:04:48
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pagan
Am citit pe acest topic aberatii de ma doare capul . De la faptul ca organele genitale au doar utilizarea sexuala de reproducere ( nu suntem animale domnilor ) pana la faptul ca daca copilul este bolnav sa il nastem . Nu stiu cati din cei care zic asta stiu ceea ce zic ... din punctul meu de vedere e mult mai important pentru un parinte sa faca ceea ce trebuie in cazul asta ( adica avort ) decat sa nasca un copil care sa se chinuie toata viata . Nici eu nu sunt de acord cu avortul dar in unele cazuri consider ca e binevenit . De exemplu nu stiu cati stiti de pe forumul asta de sarcini extrauterine . Bunica mea era sa moara din cauza asta pentru ca nu vroia sa faca avort ca il considera un pacat . Nu stiu daca Dumnezeu asta si-ar dori ... ca un copil sa traiasca tot restul zilelor in suferinta datorita unei oarecare boli genetice . Sunt deschis la orice comentarii pe tema asta . Salutare si fie ca Dumnezeul vostru sa fie cu voi si sa va lumineze calea ...
Bineinteles, nu suntem animale, suntem oameni si trebuie sa ne satisfacem nevoile asa-zise "fiziologice" - afla ca sunt oameni care se pot lipsi de asa ceva si ar trebui luati ca exemplu, nu ca exceptie. Stiu ca exista boli genetice, dar trebuie sa-ti iubesti copilul neconditionat, cu sau fara boli, si in plus nimeni nu are dreptul sa hotarasca viata sau moartea unui om.
Avort = crima. Se pune intrebarea daca vrei sau nu sa omori un om. Femeia ce a murit din cauza unei sarcini este considerata martira, pentru ca a preferat sa moara decat sa omoare.
Doar pentru ca e vorba de un om ce nu se poate apara nu inseamna ca avem dreptul asupra vietii lui.
In trecut sclavii care erau bolnavi sau pe moarte erau lasati sa moara, sau chiar erau executati, iar cand e vorba de propriul copil.... unde e umanismul acela la care faceai referire cand ziceai ca: "nu suntem animale domnilor". Sigur, suntem oamnei cand avem nevoi, cand avem obligatii... pas.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.09.2006, 22:12:56
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rusu_Tiberiu
subscriu. si da, nu suntem animale, bine ai zis. sa stii ca pana si delfinii folosesc organele de reproducere in alte scopuri decat reproducerea. ganditi-va la asta.
M-am gandit si am tras concluzia ca ar trebui sa avem comportament sexual asemanator cu cel al animalelor, desi zici: "si da, nu suntem animale, bine ai zis". Pai hai sa fim acel om care e diferit de animale, si care nu gandeste in modul acesta: pai daca pana si delfinii folosesc organele de reproducere in alte scopuri decat reproducerea, atunci noi de ce am fi altfel. Nu stiu, poate pentru ca suntem oameni????
Gandeste-te la asta.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.09.2006, 22:22:18
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

theodor...tu daca ai stii ca te vei naste fara sa poti vorbi sau gandi, sau actiona ai prefera sa fii adus la viata? si gandeste-te si la cei ce se vor chinui sa te ingrijeasca toata viata...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.09.2006, 22:33:11
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
theodor...tu daca ai stii ca te vei naste fara sa poti vorbi sau gandi, sau actiona ai prefera sa fii adus la viata? si gandeste-te si la cei ce se vor chinui sa te ingrijeasca toata viata...
De acesti oameni chinuiti are grija Dumnezeu, prin marea Sa mila.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.09.2006, 22:37:25
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

theodor, citeste si intelege ce scriu inainte sa-mi raspunzi. :)
ca o sa ma faci iar sa rad de tine si sa plang pentru tine in acelasi timp. si pentru voi restul. da cine are urechi sa m-auda sau ochi sa ma citeasca a priceput mesajul.
tu-mi raspunzi de dragul contradictiei.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.09.2006, 22:43:59
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rusu_Tiberiu
theodor, citeste si intelege ce scriu inainte sa-mi raspunzi. :)
ca o sa ma faci iar sa rad de tine si sa plang pentru tine in acelasi timp. si pentru voi restul. da cine are urechi sa m-auda sau ochi sa ma citeasca a priceput mesajul.
tu-mi raspunzi de dragul contradictiei.
Nu ti se pare ca esti un pic cu nasul pe sus?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.09.2006, 22:49:14
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

eu doar vreau dialog, tu-mi izbesti usi in nas si-mi raspunzi la misto spunand ca sunt "orbit de rational". bine ca esti tu luminat de nebunie desteptule. :)
vreau sa discutam ca de asta spunem aici. sa discutam.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39