Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.09.2006, 23:12:52
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Si mai si jignesti. Nu ti-am asociat niciodata apelativul "desteptule", ti-am zis doar ca esti orbit de rational. Supara adevarul?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.09.2006, 23:27:03
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

gata inchei orice discutie si cu tine ca n-am cu cine.
sanatate.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.09.2006, 23:41:12
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Bine, deci ti-ai luat jucariile si ai plecat. Pai cine e copilul atunci?
Numai bine.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.09.2006, 01:00:58
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Mai,iar ati inceput?Pentru cei ce se simt cu musca pe caciula:
Biblia nu se interpreteaza dupa cum vrea si ii convine fiecaruia,ea trebuie inteleasa asa cum trebuie si nu rastalmacita in asa fel incat sa ne convina noua.Ce-a ajuns Cartea Sfanta,subiect de joaca?AVORT=CRIMA.PUNCT.RELATII SEXUALE NEFIRESTI SI/SAU IN AFARA CASATORIEI=DESFRANARE.PUNCT.Ce nu s-a inteles,sau ce nu se vrea a se intelege?A,ca unii nu sunt de acord,este alta treaba,nu-i obliga nimeni sa fie,de aceea ne-a si lasat Dumnezeu liberi,sa urmam ce cale vrem,dar apoi sa nu mai credem ca avem sanse de mantuire daca nu-L urmam pe El.Cei ce cred cu adevarat nu sunt cei ce zic Doamne Doamne,ci cei ce fac voia Lui.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.09.2006, 14:27:56
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Mai,iar ati inceput?Pentru cei ce se simt cu musca pe caciula:
Biblia nu se interpreteaza dupa cum vrea si ii convine fiecaruia,ea trebuie inteleasa asa cum trebuie si nu rastalmacita in asa fel incat sa ne convina noua.Ce-a ajuns Cartea Sfanta,subiect de joaca?AVORT=CRIMA.PUNCT.RELATII SEXUALE NEFIRESTI SI/SAU IN AFARA CASATORIEI=DESFRANARE.PUNCT.Ce nu s-a inteles,sau ce nu se vrea a se intelege?A,ca unii nu sunt de acord,este alta treaba,nu-i obliga nimeni sa fie,de aceea ne-a si lasat Dumnezeu liberi,sa urmam ce cale vrem,dar apoi sa nu mai credem ca avem sanse de mantuire daca nu-L urmam pe El.Cei ce cred cu adevarat nu sunt cei ce zic Doamne Doamne,ci cei ce fac voia Lui.
iarta-ma ca te contrazic, dar parca in Biblie spune parca altfel... de ex:
AVORT=PACAT.PUNCT. iar Biserica Ortodoxa accepta avortul in anumite situatii,
RELATII SEXUALE NEFIRESTI SI/SAU IN AFARA CASATORIEI=nu exista termenul nefiresti, sau daca ezista te-ash ruga sa dai citate... si in casatorie, care este mai mult decat inafara cum e?...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.09.2006, 15:50:06
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Mai,dar trebuie sa explic ca la clasa intai?Normal ca avortul e pacat,fiind egal cu crima care este tot pacat.Poate ca nu scrie in Biblie exact cuvintele mele,dar intelesul e tot acelasi,dar asa sunt unii,se agata de orice chestie ca s-o poata interpreta in favoarea lor.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.09.2006, 16:56:05
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Desi eu am fost diplomat cand te-am contrazis, ca in biblie zice sigur altfel...
si uite:

"Q: Care e diferenta dintre un diplomat si o fata ?
A: Cand un diplomat spune DA inseamna POATE, cand spune POATE inseamna NU si cand spune NU nu mai e diplomat.
B: Cand o fata spune NU inseamna POATE, cand spune POATE inseamna DA si cand spune DA nu mai e fata ... "
Reply With Quote
  #48  
Vechi 25.09.2006, 16:58:08
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sovidiu
Ma omori cu zileeeeeeee!!!!!!
:D :D :D :D
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.09.2006, 17:49:52
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

clausemi,
ce te-a distrat chiar asha,

te stiu eu,
precis tu ei vrea sa fii o fata... diplomata... :D
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.10.2006, 14:29:31
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu stiu ce sa zic,sunt preoti care au 10 copii,si sunt preoti care au 2 copii,cel din urma oare se nevoieste cu abstinenta?Nu stiu!,Doamne fereste,nu spun ca apeleaza la metoda extrema,avortul,dar la metode contaceptive,Da!Biserica contesta folosirea oricarei metode contraceptive,ca fiind admisa de canoane,favorizand doar abstinenta,dar cred ca ar fi un haos total daca fiecare familie ar avea cate 10-14 copii,cum au unele familii f.credincioase.Si-atunci care-ar fi solutia,pana la urma ea este individuala.Sunt categoric imptriva avortului,si sper sa ma fereasca Dumnezeu de asa ceva,dar nici nu pot sa ma pun in locul celor care au apelat la aceasta metoda,pentru ca eu nu mai vreau copii,si sincer pentru mine ar fi o dilema daca s-ar intampla sa raman insarcinata.Este foarte greu sa iei o decizie sa cresti inca un copil in zilele noastre de rahat,dar este la fel de greu sa faci un pacat atat de mare,ca sa nu mai vorbim de consecintele medicale pe care acesta le poate avea.Si totusi,biserica a devenit mai intelegatoare in ceea ce priveste contraceptia,uneori aceasta este indicata si din motive medicale(ex:dupa doua cezariane,etc).Sincer,daca vrei sa devii martir umple casa cu vre-o zece copii!Cunosc o familie in care sunt 16 copii........dintre care 9 incadrati prin diferite manastiri....FERICIT DE MAMA LOR! Cred ca cea mai accesibila metoda,pentru linistea sufleteasca,ramane tinerea calendarului menstrual...dar nu e sigura,intotdeauna.Oricum,sfatul meu este,TINETI-VA DEPARTE DE AVORT!,dauneaza sufletului si trupului.Am citit ceva despre sarcina extrauterina,dupa parerea mea,nu incape indoiala ca trebuie rezolvata aceasta problema medical,si nici decum sa astepti sa mori ca te duci in rai....sa fim seriosi!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39