Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.09.2006, 00:29:40
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Multi se intreaba: frica se naste din credinta sau credinta din frica?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.09.2006, 08:04:24
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

depinde la ce frica te referi. eu cred ca la cea fata de Dumnezeu. la cealalta fiind data de cel rau nu incape in discutie. daca ajungem in rugaciunile de dimineata sa spunem, cu ajutorul Sf. Ioan Gura de Aur a carui rugaciuni le rostim la un moment dat spunand: Doamne sadeste in inima si sufletul meu frica ta, atunci raspunsul e aici. credinta care se intareste odata cu frica. intrebarea este buna pentru ca amandoua variantele sun plauzibile ba chiar apare a treia care spune ca amandoua vin in paralel, ceea ce mi s-ar parea mai natural. unii parinti spun ca cea mai mare intelepciune este frica fata de Dumnezeu. eu sincer inca, din pacate, nu am primit acea frica si pe undeva este normal din moment ce credinta mea este inca slaba. n-are rost sa ne laudam ca avem credinta, ci eventual ca luptam pentru ea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.09.2006, 12:50:15
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dan
Si tu faci parte din cei multi sau esti pe langa ei si doresti sa stii cam care ar fi pozitia corecta?;)
Parerea mea este ca frica vine din credinta si asta nu intotdeauna...depinde de fiecare cum intelege si constientizeaza divinitatea sau in ceea ce crede...iar a doua varianta : sa crezi de frica mi se pare in ziua de azi cea mai mare tampenie...era valabila acum ceva mii de ani in urma...dar acum slava Domnului am mai evoluat si noi...chiar daca sclavagismul inca mai persista in tari precum Romania...asta este un capitol in curs de evoluare pt tara noastra...:D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.09.2006, 16:03:09
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

clausemi, cred ca sunt persoane care fac anumite lucruri din teama de a nu fi pedepsite, nu le fac din iubire. Pentru ele, frica naste credinta. Doresc sa ma conving pe deplin ca nu sunt persoane de acest gen, iar daca sunt, astept argumentele lor.
Scriptura spune ca toata judecata Tatal a dat-o Fiului; eu consider ca fericirea in lumea de dincolo va fi in functie de cat de mult se va regasi Hristos in noi si invers, suferinta, pe cat de mult va fi Hristos absent din noi. Totul este personal, nu juridic.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.09.2006, 16:22:19
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
iar a doua varianta : sa crezi de frica mi se pare in ziua de azi cea mai mare tampenie...era valabila acum ceva mii de ani in urma...
Sa intelegem ce inseamna frica de Dumnezeu. Parintele Rafail Noica explica foarte frumos aceasta frica. Nu este frica de Dumnezeu ca Dumnezeu ne bate daca nu-I implinim poruncile. Ci prin frica de Dumnezeu s-ar traduce frica sa nu-L pierdem pe Dumnezeu. Frica sa nu faci vreo boacana si sa nu mai simti harul lui Dumnezeu langa tine. Aceasta-i frica de Dumnezeu. Cand simti minunatia harului lui Dumnezeu ajungi intr-o disperare sa nu pierzi harul din cauza unei neatentii de-a tale.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.09.2006, 16:37:46
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Saurian
Ceea ce spui tu are legatura cu prima varianta ;credinta naste frica...si asta am vrut sa spun si eu...pe cand credinta din frica inseamna obligativitate,constrangere si asta se facea de catre cotropitori cu ceva sute de ani in urma...pana la mii de ani.
oricum explicatia pr.Rafail este minuntata,trebuie sa recunosc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.09.2006, 18:43:40
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Titlul este incitant si interesant. Nu am citit nimic din ce s-a postat pentru ca vreau eu intai sa pun eu doua intrebari:
1. De cine sa na fie frica: "de omul fara nici un dumnezeu" sau de "omul cu frica de Dumnezeu"?
2. Ce stie autorul topicului despre frica? Cum se naste frica, originele fricii si de ce sa ne fie frica daca traim "cu frica de Dumnezeu", adica in credinta?
Acuma voi citi ce s-a postat in legatura cu acest subiect.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.09.2006, 20:15:39
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

daca imi dati voie am sa fac o analogie..
psihiologic vorbind, s-a demonstrat ca aproape toti oamenii nu incalca legea dintr-un singur motiv. de frica. frica de inchisoare de exemplu. frica de a se supune fortei de coercitie a statului.

nu din cauza legilor firii.. sau a moralei.. sau a eticii. pur si simplu din frica de pedeapsa.

acum as putea sa va intreb... daca va plimbati prin padure si gasiti o valiza cu 1.000.000 de dolari.. o veti lua si va veti rezolva problemele cu banii ? ati mai da si la saraci poate ?
dar daca o gasiti langa o masina ? ati lua-o daca ati fi sigur ca nimeni nu va afla niciodata ? probabil ca nu ? de ce ?
...de frica de Dumnezeu ? (cred ca asta e raspunsul pentru marea majoritate)

nu stiu.. sa-mi spuneti voi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.09.2006, 21:49:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

in filocalie ( vol II) se spune: "sporind, credinta devine frica de Dumnezeu"
nu credinta se naste din frica de Dumnezeu, ci frica din credinta
ca sa-ti fie frica de El trebuie sa crezi in El
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.09.2006, 00:56:21
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
in filocalie ( vol II) se spune: "sporind, credinta devine frica de Dumnezeu"
nu credinta se naste din frica de Dumnezeu, ci frica din credinta
ca sa-ti fie frica de El trebuie sa crezi in El
CORECT.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
mi-e frica sa ma duc la spovedanie :( mihai_m Religia Islamica 7 06.08.2011 23:23:16
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52