Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2011, 17:14:56
Patrice Patrice is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Locație: pe ici, colo...
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit Va rog frumos o rugaciune pt tatal meu care se stinge!

Tatal meu Nicolae ar implini in 4 mai 81 de ani , iar acum agonizeaza pe patul de suferinta si nu mai exista sanse sa isi revina! Va rog mult sa va rugati sa ii fie trecerea lina si sa i se ierte toate pacatele , deoarece el nu obisnuia sa mearga la biserica.....Va multumesc din tot sufletul meu !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.04.2011, 17:34:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrice Vezi mesajul
Tatal meu Nicolae ar implini in 4 mai 81 de ani , iar acum agonizeaza pe patul de suferinta si nu mai exista sanse sa isi revina! Va rog mult sa va rugati sa ii fie trecerea lina si sa i se ierte toate pacatele , deoarece el nu obisnuia sa mearga la biserica.....Va multumesc din tot sufletul meu !
Ai chemat un preot?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.04.2011, 17:38:19
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Pentru sănătate m-am rugat, dar nu găsesc o rugăciune pentru iertarea păcatelor celor încă vii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.04.2011, 17:54:26
Patrice Patrice is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Locație: pe ici, colo...
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ai chemat un preot?
Nu accepta sotia lui ...De aceea sunt suparata!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.04.2011, 17:57:41
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Caz de forță majoră, o obligi să accepte, e vorba de un suflet.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.04.2011, 18:43:11
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb este tatal tau ...

Daca este tatal tau, iar sotia dumnealui nu este de acord sa vina un preot, te duci pur si simplu cu un preot la el acasa langa patul de suferinta. Tu esti cea mai apropiata fiinta sufleteste de tatal tau. Sotia lui , din moment ce nu este mama ta, nu are decat sa se supuna regulilor impuse de tine.

Curaj ! Doamne, miluieste !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.04.2011, 18:54:13
Patrice Patrice is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Locație: pe ici, colo...
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Suntem oameni in toata firea , dar sotia lui abia m-a lasat sa intru in casa lor....sunt foarte trista si consider ca nu e drept sa fie asa ! Eu sunt fiica lui de care a uitat atatia ani, dar eu mereu l-am iubit si m-am rugat pentru el....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.04.2011, 22:21:21
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Patrice Vezi mesajul
Suntem oameni in toata firea , dar sotia lui abia m-a lasat sa intru in casa lor....sunt foarte trista si consider ca nu e drept sa fie asa ! Eu sunt fiica lui de care a uitat atatia ani, dar eu mereu l-am iubit si m-am rugat pentru el....
Fie ca rugaciunile tale sa-i mangaie trecerea ! Doamne, miluieste !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.04.2011, 00:15:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Curaj !

Citat:
În prealabil postat de Patrice Vezi mesajul
Suntem oameni in toata firea , dar sotia lui abia m-a lasat sa intru in casa lor....sunt foarte trista si consider ca nu e drept sa fie asa ! Eu sunt fiica lui de care a uitat atatia ani, dar eu mereu l-am iubit si m-am rugat pentru el....
Nu deznădajdui ! Domnul să fie cu tine și alături de tatăl tău , Nicolae ! Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.04.2011, 00:24:43
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrice Vezi mesajul
Tatal meu Nicolae ar implini in 4 mai 81 de ani , iar acum agonizeaza pe patul de suferinta si nu mai exista sanse sa isi revina! Va rog mult sa va rugati sa ii fie trecerea lina si sa i se ierte toate pacatele , deoarece el nu obisnuia sa mearga la biserica.....Va multumesc din tot sufletul meu !
Dumnezeu și Măicuța Domnului să-i ușureze sufletul tatălui tău, să meargă dincolo cu mulțumire spirituală și să răzbească în cele 24 de vămi cu care învățătura ortodoxă ne spune că ne vom confrunta dincolo de ființă.
Nu-mi dau seama ce fel de femeie este aceea care nu primește preotul în ultimul ceas la căpătâiul unui muribund, cu ce preț ia această decizie înaintea celui care nu o mai poate face pentru sine ?
Se pare că pe unii oameni nici vederea morții nu-i descătușează de îndărătnicie.
Nu știu, poate că greșesc, sau poate că situația este puțin altfel, oricum ar fi, nu ne rămâne decât să ne rugăm pentru sufletul celui care merge spre alte tărâmuri, sperăm Binecuvântate .
Să nu crezi că, neaparat drumurile dese pe la biserică fac și bătături pe conștiință, sau modelează favorabil caracterul omului, uneori, din păcate, se întâmplă tocmai invers. Nici tata nu se prea ducea la biserică, dar eu cred că este într-un loc liniștit fiindcă TOTUL spune totul despre om, nu doar un batic îmbrobodit și un abonament la tramvaiul 7 spre biserică.
Patrice, tatăl meu a murit la 62 de ani, nu am fost lângă el, nu ne-am așteptat să moară...nu am apucat să-mi iau rămas bun de la el nici înainte de a pleca din țară. Nu am fost nici prea apropiați, deși am locuit împreună, sau aproape unul de celălalt . Am greșit mult în unele priviințe și pentru aceasta am avut ceva timp un gol în suflet .
Dar, a trecut, asta este viața, iar noi datori suntem să dăm viața pe care o primim, înapoi, sa dăm viață !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 20.04.2011 at 00:35:14.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lelia Bratu, femeia care vorbeste cu Tatal Ceresc Caroline_37 Alte Religii 169 13.12.2017 21:18:04
Care om este cu adevarat frumos? amatyyy Generalitati 55 15.08.2016 02:16:52
Rugaciune pentru tatal meu Tina06 Rugaciuni 26 07.10.2014 23:56:21
O rugaciune ptr tatal meu Constantin alinutza109 Umanitare 15 07.12.2010 19:03:37
Opreste Doamne , si stinge focul maniei Tale ! Apel la rugaciune cristiboss56 Rugaciuni 55 10.07.2010 00:16:59