Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 04.04.2011, 00:35:49
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Domnule Catalin, acum chiar ati atins culmea minciunii si a lipsei de logica.

Ca sa fie clar pentru toata lumea care citeste:

1. Catalin afirma: "Azi la biserica am aflat din predica preotului ceva ce banuiam mai demult: in evul mediu se pare ca catolicii au inventat "crede si nu cerceta". Bc ii vrea pe credinciosii ei cat mai docili, ca nu cumva sa se apuce sa caute adevarul."

2. Acelasi Catalin afirma, 10 minute mai tarziu, ca de fapt preotul nu a spus nimic de catolici, dar ca citatul la care se refera este din Celsus, un scriitor pagan, anticrestin, din secolul II !!!

Acum va trebui sa va clarificati pozitia - ori admiteti ca in sistemul dumneavoastra valoric Biserica Catolica se confunda cu paganismul secolului II, ori admiteti ca in sistemul dumeavoastra secolul II face parte din evul mediu, ori admiteti ca n-aveti nici o logica.

In ceea ce priveste citatul din Sfantul Ignatiu, nici nu ma asteptam sa-l intelegeti. Pe de alta parte, de la o persoana care in mod obsesiv refuza sa aiba un punct personal de vedere si isi sustine alegatiile doar cu sintagma "asa au zis sfintii" m-as fi asteptat la un oarecare nivel de adeziune (chiar daca prost inteleasa) la ideea fundamental crestina exprimata de Sfantul Ignatiu, si anume infailibilitatea Bisericii.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 04.04.2011, 01:37:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

D-le Erethorn, nu stiu daca v-ati facut un scop din a ataca pe oricine spune ceva de BC, vad ca acum o faceti in fiecare mesaj, la fel ca si alti catolici. Scopul meu nu e sa ma cert cu cei carora nu le place ce scriu.

Ca sa va dau si raspunsul, in primul mesaj am spus ca din predica preotului care spunea ca "crede si nu cerceta" era uzitata in evul mediu am inteles ca la catolici ar fi aparut. Dar dupa aceea am cautat pe net si am gasit ca prima data a aparut la Cesus, de aceea am scris, pentru ca incerc sa nu scriu neadevaruri. De fapt era vorba ca aceasta a fost folosita de catolici, nu inventata, in timpul inchizitiei.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 04.04.2011, 01:39:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
..... Sigur, dat fiind marele centre universitare de cercetare in care se afla ortodoxia in evul mediu, aceasta sintagma chiar isi avea rostul....
Era vorba despre educatia religioasa, nu laica.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 04.04.2011, 01:44:24
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Era vorba despre educatia religioasa, nu laica.
In Evul Mediu mergeau mana in mana...Si oricum, chiar si educatie religioasa -- in Est? Hmmm.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #125  
Vechi 04.04.2011, 01:44:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
incerc sa nu scriu neadevaruri..
Catalin draga, de cite ori scrii ceva:

- la care nu ai participat
- pentru care nu ai dovezi prin cunoastere directa
- auzite de la altii si retransmise (chiar si din biblie, nu conteaza)
- impuse de altii prin traditie, fara verificarea ta personala

SPUI UN NEADEVAR si ca urmare iti imputinezi sufletul prin minciuna!

eu imi fac doar datoria mea crestineasca sa-ti amintesc cum se obtine mintuirea!( sau ce sa eviti pentru a o obtine)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 04.04.2011, 02:01:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
In Evul Mediu mergeau mana in mana...Si oricum, chiar si educatie religioasa -- in Est? Hmmm.
La noi cel putin scolile erau pe langa biserici sau manastiri. Abia mult mai tarziu s-au infiintat scoli laice.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 04.04.2011, 08:30:29
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt era vorba ca aceasta a fost folosita de catolici, nu inventata, in timpul inchizitiei.
Va rog sa ne aratati, concret, cu dovezi, unde si cand a "fost folosita" pe "timpul inchizitiei" aceasta sintagma de catre Biserica Catolica.

Daca nu veti putea, ar fi frumos sa va cereti scuze.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 04.04.2011, 12:30:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Va rog sa ne aratati, concret, cu dovezi, unde si cand a "fost folosita" pe "timpul inchizitiei" aceasta sintagma de catre Biserica Catolica.

Daca nu veti putea, ar fi frumos sa va cereti scuze.
Nici nu ar fi nevoie sa arat undeva, chiar dvs. incercati sa o dovediti. Daca cineva nu spune ca BC incercati sa-l blamati, neavand importanta daca e adevarat sau nu. Avand in vedere ca dvs. nu cautati adevarul ci doar va suparati daca se scrie ceva de BC nu ma mai straduiesc sa port discutii cu dvs., mai ales ca deveniti mai agresiv.

Legat de subiect, insistati pe scuze, in primul rand unde v-ati cerut dvs. scuze pentru vreo afirmatie complet eronata sau pentru jigniri? Nu numai ca nu v-ati cerut scuze, dar am observat ca nici nu recunoasteti daca ati gresit vreodata, chiar daca vi se arata adevarul.
De exemplu la topicul acesta, ati inceput o discutie legata de faptul ca ortodocsii au modificat crezul, dupa multe mesaje nici nu ati spus ca nu l-ar fi modificat, apoi ati inceput sa deveniti mai acuzator.
Tot la acest subiect, eu mi-am cerut scuze ca am fost ironic. Apoi am facut o afirmatie, tot eu am cautat care este adevarul (desi dvs. nici nu stiati ca-i de la Celsus), am spus apoi ca nu era corect ce am scris, el o inventase.

In primul mesaj scrisesem un cuvant gresit, "inventat", era vorba de insusit, aplicat. Iar alaturarea de inchizitie e evidenta, credinciosii catolici erau invatati, prin teama, sa creada ce spune BC, nu numai din convingere. Orice credincios catolic care spunea altceva decat BC era considerat eretic si judecat. De exemplu daca, prin absurd, un catolic punea la indoiala Filioque sau Purgatoriul sau primatul papal ajungea la tribunal si judecata. Acolo trebuia sa-si renege indoielile, ca altfel nu ajungea prea bine. Deci un "crede si nu cerceta" cu forta, nu numai o conceptie. Cel mai probabil la asta se referea preotul. Conotatia dintre inchizitie si sintagma am gasit-o pe net, la fel ca si pe Celsus.

Trebuie sa intelegeti ca ortodocsii nu sunt datori sa ii aprobe pe catolici, la fel cum nu trebuie sa ii aprobe pe adventisti si penticostali daca acestia gresesc. Nu e vina ortodocsilor ca BC are dogme gresite si le-au inventat. Am vazut multi ortodocsi trecuti la catolicism din cauza ca ei credeau ca BO si BC sunt la fel. Daca doriti puteti veni cu argumente, dar nu sa incepeti sa atacati in lipsa de argumente. Si in primul rand acesta e un forum ortodox, nu puteti cere ca toti sa fie de acord cu catolicismul. Ma refer la toti catolicii. Am atras atentia adminului ca s-a cam depasit limita in unele mesaje (asta inainte de discutia despre "crede si nu cerceta"), pentru ca nu vreau sa ma cert de fiecare data cand spun ceva adevarat despre BC.

Last edited by catalin2; 04.04.2011 at 12:32:13.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O facatorie maghiara C-tin Stiri, actualitati, anunturi 58 07.12.2013 21:08:07
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 31.07.2012 00:01:10
Cine doreste se poate declara de etnie daca la recensamant mihailt Generalitati 30 30.10.2011 03:06:28
E adevarat ca platim pentru pacatele stramosilor pana la al patrulea neam? Mia Mia Intrebari utilizatori 35 18.09.2011 13:40:07
Bine va m gasit mioara66 Generalitati 2 08.08.2006 01:16:33