Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.10.2011, 22:47:23
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Cine doreste se poate declara de etnie daca la recensamant

Eu asa am declarat,etnia ca fiind dac.
Sincer nu ma intereseaza genetic carei ramuri de popoare apartin,acum sunt de etnie daca.
Mai mult se pare ca genetic majoritatea fostei Iugoslavii si Bulgaria sunt tot daci/traci.
Daca e sa vezi stilul de viata si cat de pasnice au fost toate aceste trei tari,Romania,Bulgaria si fost Iugoslavie (unde pe unii i-au inselat dracii sa ii dezbine pe cei de acolo pe considerente religioase) ca toate aceste tari au avut access la mare,dar nu s-au dus sa faca colonii,ca toate aceste tari sunt ortodoxe,ca doar dacii au fost crestinati de Sfantul Andrei,etc vezi ca toate s-ar numi foarte potrivit Dacia.
Pentru noi,numele mai potrivit ar fi Dacia,nu Romania,ca doar nu suntem imperialisti,precum inselau dracii pe unii din Imperiul Roman sa fie.
Apoi presedinti de i-am avut dupa 1989,locuia vreunul in palat,sau se numea vreunul "Cezar" sau mai stiu eu ce absurditati?
Nicicum.
(Cotroceni in zicem noi "palat" dar probabil un senator din Imperiul Roman ar fi fost rusine sa aibe o locuinta asa mica,cu asa putin pamant in jur).
Indiferent de fondul genetic (adica carei ramuri de popoare apartin ca si constitutie a trupului) al locuitorilor din aceste popoare numite mai sus,cat de pasnici sunt dansii,iubitori de natura,crestini ortodocsi etc sufletele lor sunt de daci.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.10.2011, 22:51:27
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Eu m-am declarat de etnie bănățean.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.10.2011, 23:02:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mereu mi-am dorit să cunosc un dac adevărat. Deci, așa erau dacii, ca dl Mihailt ! Acuma, am să citesc Elegiile lui Ovidiu la Pontul Euxin în cu totul altă lumină !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.10.2011, 23:35:59
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mereu mi-am dorit să cunosc un dac adevărat. Deci, așa erau dacii, ca dl Mihailt ! Acuma, am să citesc Elegiile lui Ovidiu la Pontul Euxin în cu totul altă lumină !
Mai frate,daca fratia ta mai crezi inca mitul cu "originea latina" a poporului român si cu limba româna ca latina,apoi mai frate ia explica fratia ta cum se face ca cetatile dacice se numeau cu dava spre exemplu:
Arge-dava:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Argedava
Precum observi fratia ta exista vestigii arheologice care atesta existenta reala a dacilor,care sunt locuitori nativi aci,pe aceste meleaguri si la baza nasterii actualului popor de aci si a actualei limbi,de cine stie cati ani,oricum mai vechi de 2000 de ani.
E destul de clar,de unde vine numele Arges,de la daci,nu de la romani.
http://romaniainterbelica.memoria.ro...ges/index.html
E acesta,dava, un cuvant latin?
Nu.Unii zic ca e din "proto-indo-europeana" ceea ce mie imi pare o absurditate.Era din limba daca,care acum e o limba disparuta.
Se stie ca multi daci vorbeau si o "latina barbara" dar se pare ca nu aceasta era limba lor nativa.
Oricum prezenta diacriticelor in limba româna arata ca nu e chiar o limba latina.Are influente din limba latina.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dava_%28Dacian%29
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.10.2011, 23:42:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Sincer nu ma intereseaza genetic carei ramuri de popoare apartin,acum sunt de etnie daca.

La fel pot sa spuna si altii: sincer, nu conteaza ca am fost botezati in BO, acum ne declaram scientologi. De fapt, poti sa faci un melanj intre minciuna si adevar la toate intrebarile, "sinceritatea" se muleaza pe situatie.

@mihailt: e crestineste sa minti in legatura cu etnia, din cauza unor nostalgii? Ti-a fost rusine sa declari etnia romana, adica sa-ti marturisesti apartenenta la limba, cultura si comunitatea romana?

Last edited by ioanna; 23.10.2011 at 23:49:50.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.10.2011, 23:50:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mie imi pare ne-adevar,cu care sunt inselati acum cei din acest popor ca sunt de etnia "româna".
Nu cred in testele de ADN,ca parere personala.(oricum chiar dupa acestea,poporul de aci nu are fond genetic latin,dar nationalitatea,etnia, o da sufletul,iar nu fondul genetic,dupa parerea mea.)
Imperiul Roman a stat aci foarte putin,apoi,daca chiar ar fi avut populatia romana,o parasea asa cum arata istoria?
Nu cred.
Apoi,in formular se scrie fara diactrice,deci iese roman,care nu e deloc adevarat.
Sa fim seriosi,a avut vreodata neamul acesta imperiu?
Sau "cezar"?
Nu.
Si atunci de ce sa se perpetueze aceasta minciuna?
Ce e glorios,la razboiul lui Traian cu dacii,ca pe unii din Imperiul Roman de atunci i-au inselat dracii sa mearga sa faca razboi cu dacii,unul din motive fiind aurul din Apuseni?
Imnul national de acum a fost impus de unii inselati de draci,care inca mai sunt inselati de draci cu "barbari",popoarele numite in trecut "barbari" fiind acum la un inalt nivel de civilizatie,au grija de cei nevoiasi,de cei cu dizabilitati sociale,sunt pacifisti,nu mai merg sa faca colonii ba pe cei care au fost in colonii,pe populatia nativa de acolo ii ajuta sa dobandeasca cetatenie in tara lor,spre a duce un trai decent etc.
Nostalgie e Imperiul roman,care e disparut iar nu neamul traco-dacic,care nu e disparut de loc,ci este crestin ortodox in majoritate si traieste pe aceste meleaguri (nu numai in România ci si in Bulgaria si in fosta Iugoslavie).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 23.10.2011 at 23:57:59.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.10.2011, 00:01:43
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Sa fim seriosi,a avut vreodata neamul acesta imperiu?
Sau "cezar"?
Nu.
Ba da.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ivan_Asen_I_of_Bulgaria
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.10.2011, 00:05:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Aha, deci daca voi auzi la TV ca unii s-au declarat daci, voi sti ca stirea e adevarata.
Domnule Mihailt, binedispui oamenii, iar asta e cu adevarat o calitate, si inca una rara!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.10.2011, 00:10:20
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Acesta nu a fost tzar,si nu a avut imperiu.
Apoi Imperiul Bizantin se numea pe acea vreme "Imperiul roman" iar locuitori sai romei sau ceva in genul acesta.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.10.2011, 00:12:52
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Cum sa nu:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Dinasti...3ne%C8%99tilor

Al doilea Imperiu Vlaho - Bulgar (sau Țaratul Bulgar al Asăneștilor).

În ceea ce privește Imperiul Bizantin, acesta s-a numit întotdeauna Imperiul Roman, sau Romania. Bizantin nu i s-a spus decat din secolul XVI.

Last edited by Erethorn; 24.10.2011 at 00:14:55.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Niste sfaturi,daca se poate elena1974 Generalitati 57 03.10.2010 13:50:58
Pentru cine cunoaste limba engleza si doreste sa studieze scripturile speranta1970 Despre Sfanta Scriptura 1 21.01.2010 16:04:08
un sfat,daca se poate libra_y2005 Umanitare 15 13.05.2009 01:36:54
Daca poate sa ma ajute cineva? simona13 Generalitati 88 09.03.2009 17:18:41