Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.03.2012, 04:19:43
daniel daniel  is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.06.2010
Mesaje: 31
Implicit Pelerinaj in Grecia ... pe cont propriu!

Buna,

Din motive de distanta este imposibil sa profit de multitudinea de oferte de pelerinaj organizate din Romania. Singura solutie e deci sa merg pe cont propriu in Grecia, fara grup si traseu deja stabilit. In acest context sunt un pic debusolat pentur ca n-am nici cea mai vaga idee cum sa procedez odata ajuns in aeroportul international din Atena.

Mai pe scurt sunt 3 locuri care ma intereseaza insa nu e obligatoriu sa merg la toate 3 in cadrul aceluiasi voiaj: manastirea Sf. Nectarie, man. Sf Efrem cel Nou et cea a Sfantului Partenie din Lampsakos.

Va rog daca stie cineva cam cum se procedeaza din aeroport pentru a ajunge in locurile respective si daca manastirile mentionate au posibilitate de cazare (contra cost...evident) sau daca in apropierea lor exista pensiuni sau hoteluri...

Orice informatie e binevenita...
Multumesc.
Doamne-Ajuta!
__________________
Sfinte Ierarhe Nicolae, mare facatorule de minuni, binecuvanteaza-ne pe noi, pacatosii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.03.2012, 16:53:19
sunriseturism_pelerinaje sunriseturism_pelerinaje is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Mesaje: 4
Implicit

Buna ziua

Pt Manastirea Sf Nectarie trebuie sa mergeti in portul Pireu si sa luati ferry-boat-ul pana in insula Eghina. Cand ajungeti in Eghina, luati din port un autobuz care va lasa in fata manastirii.

M-re Efrem cel Nou se afla la aprox 30 km de Atena, mai exact langa Nea Makri. Banuiesc ca exista un mijloc de transport din Atena, dar nu stiu de unde se poate lua.... Incercati si varianta cu ren-a car

Cat despre Sf Partenie, in insula Evia sunt moaste la Manastirea Makrimalis . Mormantul Sf este in localitatea Lampkas, la aprox 33 km de Canakkale

Eu fac pelerinajele cu autocarul, dar sper ca v-am putut fi de folos

Cu drag

Daca doriti mai multe nu ezitati a ma contacta
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.03.2012, 21:08:21
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Daniel,daca stii macar limba engleza poti intreba acolo diferse persoane. Daca nu stii greaca si nicio limba de circulatie internationala,chiar si de ti-ar spune cineva toate detaliile nu stiu cum te-ai descurca. Nu am fost niciodata in Grecia,insa chiar e aiurea cu alfabetul lor,cand vezi toate hieroglifele alea. Si mie mi-ar placea sa ajung in insula Eghina la Sf. Nectarie. Are cineva idee daca se poate ajunge cu masina? Banuiesc ca sunt si bacuri pt. masini,nu? Imi displace ideea de a merge cu autocarul in pelerinaj si sa fiu astfel extrem de limitat in toate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.03.2012, 01:28:33
sunriseturism_pelerinaje sunriseturism_pelerinaje is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Mesaje: 4
Implicit

Bineinteles ca in Eghina se poate ajunge si cu masina. Exista ferry-boat-uri care permit si accesul cu masina
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelerinaj in Grecia sunriseturism_pelerinaje Stiri, actualitati, anunturi 0 10.02.2012 18:37:11
Pelerinaj in Grecia cristiboss56 Pelerinaje la locuri Sfinte 7 20.04.2008 14:18:08
cum sa ajung la Athos pe cont propriu? cornelpr Generalitati 2 16.01.2008 14:25:13