Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.11.2005, 15:12:42
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit Handicapati si Iisus Hristos

Initial, a fost un topic al userului dalia pantelimon, intitulat "Handicapati" si Hristos, in care ea ridica o problema foarte interesanta. Am dat un raspuns mesajului sau in care vorbeam de "Handicapati si Iisus Hristos"! Mesajul a disparut, apoi topicul, am creat un topic nou, nu-i nici acela, acesta este deci al treilea topic si cel de al treilea mesaj!
Oricum este o problema pe marginea careia ar fi interesant de spus o parere, o viziune, de traire interioara sau poate chiar de actiune, asa cum o vede si o percepe fiecare dintre noi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.11.2005, 15:45:01
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Initial, a fost un topic al userului dalia pantelimon, intitulat "Handicapati" si Hristos, in care ea ridica o problema foarte interesanta. Am dat un raspuns mesajului sau in care vorbeam de "Handicapati si Iisus Hristos"! Mesajul a disparut, apoi topicul, am creat un topic nou, nu-i nici acela, acesta este deci al treilea topic si cel de al treilea mesaj!
Oricum este o problema pe marginea careia ar fi interesant de spus o parere, o viziune, de traire interioara sau poate chiar de actiune, asa cum o vede si o percepe fiecare dintre noi!
Nu se pune problema ca nu ar fi interesantsubiectul...ci aceea ca sunt in dilema si nu stiu cum sa gasesc solutii. Am deafacecu destule persoane care au handicapuri vizibile, dar care sunt adaptati cerintelor sociale, si totusi...sunt marginalizati...Ce facem cu ei?:angry::angry::sleep::sleep:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.04.2006, 01:54:27
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Noi sa-i iubim asa cum sunt! Uni poate au retineri,dar noi sa nu avem!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.04.2006, 11:07:23
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

.....nu stiu daca ai citit prima rubrica din forum care se refera al reguli genereale de utilizare ale forumului. Daca adminul considera ca topicul incalca vreo prevedere sau contine o blasfemie atunci va sterge acel topic!!:D:D
Cat despre handicapati, nu toti sunt la fel si nu toti cred in Dumnezeu.Insa pt liniste mea si a voastra sper ,exista pilda minelor in Sfanta Scriptura care spune multe despre viata noastra.Cum zicea si NiColeta noi sa ii iubim pe ei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.04.2006, 17:15:18
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
.....nu stiu daca ai citit prima rubrica din forum care se refera al reguli genereale de utilizare ale forumului. Daca adminul considera ca topicul incalca vreo prevedere sau contine o blasfemie atunci va sterge acel topic!!:D:D
Cat despre handicapati, nu toti sunt la fel si nu toti cred in Dumnezeu.Insa pt liniste mea si a voastra sper ,exista pilda minelor in Sfanta Scriptura care spune multe despre viata noastra.Cum zicea si NiColeta noi sa ii iubim pe ei.
SA-I IUBIM NU E SUFICIENT.TREBUIE SA LE DAM SI O SANSA LANGA NOI, SA FIE AJUTATI SI SA NE AJUTE LA RANDUL LOR. POATE MIJLOACELE FIZICE NU LE INGADUIE PREA MULTE DAR PSIHIC, SUFLETESTE...SE POT FACE MULTE. LA ASTA CINE S-A GANDIT?:angry::(:|
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.04.2006, 07:24:47
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

oare iubirea nu implica SA LE DAM SI O SANSA LANGA NOI, SA FIE AJUTATI SI SA NE AJUTE LA RANDUL LOR...?


Fericiti ce ce pling ca aceea se vor mingiia ....si iarasi..... Fericiti ce prigonti.....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.04.2006, 12:38:32
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

da exct....daca iubesti pe cineva cu adevarat ai face ,aproape, totul pt acea persoana :D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.04.2006, 15:04:58
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
da exct....daca iubesti pe cineva cu adevarat ai face ,aproape, totul pt acea persoana :D
ASA CREDETI VOI... DAR DUPA CE VETI VORBI CU O PERSOANA AFLATA INTR-O ASTFEL DE SITUATIE O SA VEDETI CA LUCRURILE NU STAU CHIAR ASA. CHIAR DINTRE CEI DUHOVNICESTI, ISI PERMIT "LUXUL" DE A SE ESCHIVA CAND E VORBA SA AJUTE "DIN DRAGOSTE". NU FITI NAIVI, REALITATEA E MULT MAI CRUDA PENTRU ACESTI OAMENI! INCEPAND DE LA ACCEPTAREA IN SOCIETATE SI CULMINAND CU ACCEPTAREA IN CASATORIE DE CATRE CEI ""NORMALI". SI AR MAI FI MULTE DE ZIS...???:satisfied:???
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.04.2006, 15:15:28
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Nu te amagi daliapantelimon caci Dumnezeu este Stapanul a toate si peste toate, are EL grija de toti. Iisus Hristos a murit atunci pe cruce pt toate neamurile, nu doar pentru poporul evreu. :D
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.04.2006, 16:20:49
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de spinu
da exct....daca iubesti pe cineva cu adevarat ai face ,aproape, totul pt acea persoana :D
ASA CREDETI VOI... DAR DUPA CE VETI VORBI CU O PERSOANA AFLATA INTR-O ASTFEL DE SITUATIE O SA VEDETI CA LUCRURILE NU STAU CHIAR ASA. CHIAR DINTRE CEI DUHOVNICESTI, ISI PERMIT "LUXUL" DE A SE ESCHIVA CAND E VORBA SA AJUTE "DIN DRAGOSTE". NU FITI NAIVI, REALITATEA E MULT MAI CRUDA PENTRU ACESTI OAMENI! INCEPAND DE LA ACCEPTAREA IN SOCIETATE SI CULMINAND CU ACCEPTAREA IN CASATORIE DE CATRE CEI ""NORMALI". SI AR MAI FI MULTE DE ZIS...???:satisfied:???
AICI NU E VORBA DE DUMNEZEU, CI DE OAMENI, CARE NU VOR SA VADA SI SA INTELEAGA LUCRAREA LUI CU ACESTI "OROPSITI AI SOARTEI".
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dizabilitate, handicap

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 10:26:43
Credinta in Iisus Hristos! Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 39 24.03.2011 23:16:30
Cum a devenit Iisus un Hristos ionela7 Vrajitoria 19 21.09.2010 14:08:18
Iisus Hristos,apa vietii 14carol06 Generalitati 0 06.02.2009 13:47:45
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 22:30:22