Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.02.2010, 17:14:29
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Si totusi a lua decizii implica...pe undeva si un factor de decizie, chiar daca avand un minim de importanta. Acest factor de decizie cred ca suntem noi, fiecatre in parte cu individualitatea lui...si cred ca avem si obligatia de a incerca sa avem si indrazneala, sa tragem niste invataminte, iar deciziile sa fie cumva si o suma a tuturor invatamintelor pe care le tragem din exprientele cu care ne confruntam pe parcursul vietii...iar eu aici nu fac legatura automat cu smerenia sau mandria.

Cred ca orice crestin stie ca absolut orice pas e vegheat de Dumnezeu, si ca nu ar putea realiza nimic fara El...dar fiind pusi in fata unor rascruci, avand mai multe variante in fata mai tot timpul...cred ca si noi avem un rol...acela de a decide in urma a ceea ce stim, ce am invatat...si ce credem ca e bine sau nu!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.02.2010, 19:02:41
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Omul are vointa libera. Adevarata libertate este de fapt cand esti in armonie cu Dumnezeu.Nu este o contradictie intre liberatatea noastra si voia divina,ci o conlucrare.Pentru ca noi am fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.Si trebuie sa tindem sa restauram chipul lui Dumnezeu in om.
Problema este ca nu facem aceasta lucrare,ci ne folosim voia pentru scopuri proprii,si nu pentru a ne face asemena lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.02.2010, 22:02:54
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Da, mie mi s-a intamplat sa cer Lui Dumnezeu un lucru si nu mi s-a intamplat! Diferenta este ca eu credeam si inca cred ca ceea ce am cerut nu este un lucru rau insa poate nu a fost voia Lui Dumnezeu pentru ca judecatile Lui nu sunt ca ale mele, insa imi place sa cred ca intr-o zi va implini si cererea mea intr-un fel sau altul...!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.02.2010, 22:05:48
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dar... am simtit si ajutorul lui Dumnezeu de foarte multe ori si cred ca acest ajutor a fost primit de la Dumnezeu ca mangaiere ca nu mi-a implinit dorinta arzatoare si totusi... tot mai cer pana se va realiza cumva cererea...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.02.2010, 22:08:52
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dzeu ne-a dat liber arbitru care nu consta numai in a alege intre bine si rau . prin acest liber arbitru el isi arata dragostea pt noi pt ca el nu ne vrea sclavi, el ne-a dat ratiune, ne-a lasat sa ne simtim liberi. concluzia: nu este pacat sa faci voia ta daca aceasta voie a ta nu incalca legile universului(poruncile). si inca ceva: lui dzeu ii plac oamenii curajosi.

Last edited by annajanette; 13.02.2010 at 22:11:41.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.02.2010, 22:25:11
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
dzeu ne-a dat liber arbitru care nu consta numai in a alege intre bine si rau . prin acest liber arbitru el isi arata dragostea pt noi pt ca el nu ne vrea sclavi, el ne-a dat ratiune, ne-a lasat sa ne simtim liberi. concluzia: nu este pacat sa faci voia ta daca aceasta voie a ta nu incalca legile universului(poruncile). si inca ceva: lui dzeu ii plac oamenii curajosi.
Voia noastra trebuie sa se impleteasca cu a lui Dumnezeu.Doar atunci suntem liberi cu adevarat.
De exemplu,sunt liber sa zic ce vreau ,chiar pe acest froum.Dar numai atunci cand nu raspund unei acuzatii ,sau ma abtin sa judec pe cineva,sunt cu adevarat liber.Caci atunci fac voia lui Dumnezeu,care El insusi este desavarsit,si ne ingaduie pe toti.
"Cine nu strange cu Mine,risipeste "
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.02.2010, 22:45:53
Kelly Kelly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit ce inseamna "orice" in rugaciunea de mai jos?

"Fara de Mine nu puteti face nimic si orice veti cere de la Tatal intru numele Meu Eu voi face"
De cateva zile, ma gandesc ce vrea sa insemne "orice"-ul acesta...
Ca toata lumea in cererile mele, care de altfel mi se par normale, atunci cand nu sunt indeplinite, incep sa ma gandesc de ce oare nu se intampla? Mi-am zis ca poate in rugaciunile mele nu exista destula credinta, nu sunt spuse cu destula evlavie, sau poate ca nu-mi sunt de folos, sau poate ca nu e momentul, ca trebuie sa ma rog in continuare, dar atunci cum si pana cand?
Si atunci iar ma obsedeaza "orice", adica "totul", sau cel putin asta este semnificatia pe care stiu c-o are acest cuvant... conform dex-ului insemnand: "indiferent ce, tot ce vrea cineva, orisice"
Pe urma ma gandesc, si daca-mi da acest "orice" pe care il doresc cu orice pret, sunt in stare sa ma descurc cu el?
Intrebarile nasc intotdeauna intrebari, din ce in ce mai multe...
__________________
Doamne Dumnezeul meu, desi n-am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.02.2010, 22:56:13
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kelly Vezi mesajul
"Fara de Mine nu puteti face nimic si orice veti cere de la Tatal intru numele Meu Eu voi face"
De cateva zile, ma gandesc ce vrea sa insemne "orice"-ul acesta...
Ca toata lumea in cererile mele, care de altfel mi se par normale, atunci cand nu sunt indeplinite, incep sa ma gandesc de ce oare nu se intampla? Mi-am zis ca poate in rugaciunile mele nu exista destula credinta, nu sunt spuse cu destula evlavie, sau poate ca nu-mi sunt de folos, sau poate ca nu e momentul, ca trebuie sa ma rog in continuare, dar atunci cum si pana cand?
Si atunci iar ma obsedeaza "orice", adica "totul", sau cel putin asta este semnificatia pe care stiu c-o are acest cuvant... conform dex-ului insemnand: "indiferent ce, tot ce vrea cineva, orisice"
Pe urma ma gandesc, si daca-mi da acest "orice" pe care il doresc cu orice pret, sunt in stare sa ma descurc cu el?
Intrebarile nasc intotdeauna intrebari, din ce in ce mai multe...

Dumnezeu poate sa faca totul dar nu implineste cererea noastra din diferite motive: fie asteapta mai multa staruinta in rugaciune, adica sa Il convingi pe Dumnezeu ca doresti acel lucru, fie rugaciunea noastra e facuta fara evlavie, fara incredere sau ca un pact cu Dumnezeu(eu ma rog Tu trebuie sa imi dai), fie ceea ce cerem nu este bun pentru noi si Dumnezeu stiind acest lucru ne fereste neindeplinindu-ne cererea insa nicio rugaciune nu ramane neascultata de Dumnezeu! Tu roaga-te si cere voia lui Dumnezeu desi uneori ne este greu sa facem asta!
Daca Dumnezeu nu iti implineste cererea fii convinsa ca nu iti va ramane dator, iti va darui altceva mai bun!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.02.2010, 23:17:09
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Kelly
"Fara de Mine nu puteti face nimic si orice veti cere de la Tatal intru numele Meu Eu voi face"

Orice chiar asta inseamna=orice,totul.
Dar nu observi si restul propozitiei?
"Orice veti cere.... in Numele Meu"
Oare cerintele tale sunt in Numele lui Hristos catre Tatal?Adica sunt ele demne de Hristos?Sunt pe placul Sau,pe voia Sa?
Cere mai multa smerenie si iti va da,mai multa dragoste si iti va da.Dar nu cere ceea ce nici Hristos nu ar fi cerut.
Hristos nu e aici un pasaport ca se vor indeplini toate dorintele noastre,ci un model de evlavie catre Tatal.Caci El a zis,desi chinuit de teama mortii: "Tata,de e posibil,departeaza acest pahar de la Mine,insa nu voia Mea,ci voia Ta sa se faca !"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.02.2010, 23:29:18
Kelly Kelly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit Iustin, multumesc pentru raspuns.

Eu sper ca sunt... poate nu toate, dar unele tind sa cred ca da si sper ca intr-o zi sa inteleg care sunt acelea, pentru unele poate este prea tarziu insa si tocmai de aceea le doresc acum. Unele poate le-am avut si n-am stiut sa le pastrez, dar acelea nu le mai pot schimba. Deciziile pe care le luam in diferite momente ale vietii, cand incepem sa ne trezim, le vedem intr-o alta lumina, si nu le-am mai repeta, dar face parte din maturizarea noastra sufleteasca.
__________________
Doamne Dumnezeul meu, desi n-am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voia mea sau a Domnului? drexler_justin Reguli generale de utilizare a forumului 25 31.03.2014 00:34:32
Ingerii pot face voia lor proprie? sergiu Din Noul Testament 23 03.08.2012 16:12:03
Voia lui Dumnezeu Mtcrysty17 Generalitati 146 24.11.2011 11:25:29
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 18:28:39
David, Rege neînfrînt prin voia Domnului ben_gal Intrebari utilizatori 139 16.04.2010 08:29:37