Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 16.07.2007, 13:51:23
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
ORIE DECLARATIE ARATA UN MOD DE GINDIRE ARE VA AVEA CONSECINTA IMEDIATA SAU MAI INDEPATATA SI PUTEM PREVEDEA DIN ACTE DECLARATII CA SINTEM DEPRTE DE CEEA CE VOR UNELE BO,ADICA UNIREA!
Declaratia nu aduce nimic nou! Care BO vor unirea?
Reply With Quote
  #152  
Vechi 16.07.2007, 16:06:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule suntem de comedie cu totzii atat ecumenishtii cat shi antiecumenishtii! (eu cam antiecumenist sunt, pentru ca n-are rost sa stalceshti shi sa rastalmaceshti sau sa-l cautzi in alta parte adevarul shi duhul cand sfiintzii ortodocshi ni le prezinta foart bine, macar de am face shi noi cate ceva, de i-am crede ???)

Dar problema ciudata este din cauza Duhului Sfant, a treia Persoana a fiintzei lui Dumnezeu.

Cum adica din cauza? Poi am citit un pic la parintele Arsenie Boca pe site shi el spune cumva sa treci de marturisirea prin vorba shi s-o ai shi pe cea din fapta, shi un pic m-am crispat (firesc daca ma gandesc la faptele mele:)), dar este vorba doar de accentul pus pe fapte, pe roade ale lucrarii Duhului sfant, dar nu de asta ziceam ci de ecumenism shi de problema Duhului Sfant, shi parintele are o vorba ce trebuie retzinuta, mie mi-a fost hotaratoare shi mi-a descoperit cum ca DA, domnul Cristos a venit in lume, pe langa a ne mantui, a venit shi sa ne faca pe noi dragi Duhului Sfant care este o persoana, e foarte ciudata aceasta persoana, este adevarat, dar este o persoana cum este Dumnezu Tatal shi cum este Dumnezeu Fiul. Dar ce este shi mai ciudat este ca aceasta persoana este din Tatal shi este vizibila deplin prin Fiul, dar shi noua ne-a fost trimisa shi am fost botezatzi in numele celor trei persoane, iar prin sfintzi lumineaza deasemenea bucuria shi dragul Duhului Sfant, se bucura aceasta persoana ajutandu-ne shi lucrand voia Domnului.

Asha ca se pune intrebarea daca vor primii indragirea shi bucuria Duhului Sfant shi altzii decat ortodocshii? Aici e greu de dat un raspuns valabil ca nu suntem in masura sa vorbim in numele altora, mai ales in numele Duhului Sfant, doar Iisus Hristos sau sfiintzii eventual o pot face, deci eu ca shi putzin credincios habar n-am cum stau lucrurile. Adica daca altzii care schimba interpretarile sau cuvintele scripturii sau ale adevarului vor mai fi indragitzi de Duhul, il v-a trimite Dumnezeu shi lor, de la Isus Hristos chiar de sunt catolici sau protestantzi sau alte culte sau sectantzi? Iar celor care respecta intocmai predaniile dar inimile lor sunt departe de Dumnezeu, adica noua ortodocsilor il v-a trimite? Poi persoanele lui Dumnezeu fiind persoane Dumnezeieshti, mai presus de fire, atunci cred ca ramane la latitudinea lor sa shtie cui sa trimita shi la cine sa ramana, pentru cine shi ce anume darurile shi roadele shi lucrarile duhului sfant sa fie facute.

Noi stim ca in biserica ortodoxa, Duhul Sfant este chemat mereu pentru lucrarea cea buna shi pentru rugaciunea curata shi pentru iertare shi desavarshire... in celelalte biserici sau culte sau secte sau formatziuni creshtine n-am habar cum este... dar:

raspunsul este foarte simplu shi este dat de Ioan Botezatorul (inainte mergatorul Domnului) cand s-a adresat diferitelor categorii de evrei shi culte de atunci dar poate ca ne suna shi noua de acuma:

"Degeaba zicetzi in inimile voastre ca suntetzi fiii/urmashii lui unul sau al lui altul (sau ca reprezentatzi autoritatea vre-unei biserici sau a unui cult sau a Duhului Sfant sau a Adevarului sau a Dreptei Credintze, caci daca nu avetzi in inimile voastre legile/poruncile/invatzatura Domnului shi nu facetzi roadele cele demne de Dumnezeu shi de domnul Iisus Hristos, adunci e zadarnica credintza voastra" (cu atat mai mult ecumenismul sau antiecumenismul nostru) citatul este total aproximativ deci nu este chiar un citat ci o interpretare poate...

shi a fost intrebat dar cu a cui autoritate vorbeshti dumneata shi cine eshti?

shi a raspuns admirabil smerindu-se shi micshorandu-se pe sine dar implinind scriptura:

-"Sunt gura despre care s-a scris, gura ce striga in pustie, shi care zice: "Pregatitzi calea Domnului ca vremea este aproape", shi vorbesc cu autoritatea celui ce vine dupa mine adica a Mantuitorului care trebuie sa vina" ... adica a domnului Iisus Hristos pe care l-a marturisit... parca-l aud cum striga de pe bolovanii locului ales ca "...Dumnezeu shi din nishte bolovani poate sa-shi ridice fii..." aratand shi lovind cu toiagul sau in stancile de pe marginea Iordanului unde boteza pe cei ce veneau la el, asha era in filmul respectiv, pe care l-am vazut de Pashte. Admirabil a fost jocul actorului respectiv. Ce ciudat, Ioan Botezatorul striga shi urla... din pacate in pustie...

-Deci, in opinia mea, nu este nevoie de nici o indreptare, de nici un numitor comun, de nici o cursa pentru marea unire creshtina, de nici o intietate intre credintzele shi cultele creshtine, de nici un fel de prozelitism ecumenist sau intrecere pan-creshtina ci este vorba ca fiecare, asha cum reusheshte, ca v-a stii ce are de facut, daca v-a bate i se va deschide shi v-a gasi ce anume sa asculte shi v-a putea inainta pe calea cea dreapta, cu ajutorul Domnului Iisus Hristos shi a sfintzilor sau maimarilor, cale ce duce la primirea shi indragirea de Duhul Sfant shi de catre Sfanta Treime, shi de catre toate sfiintele shi totzi sfiintzii in Duhul :)... primind shi impartashindu-se de Harul Domnului...

Sigur ca am exagerat vorbind scriind atatea despre Dumnezeu shi m-am lasat cateva momente prins de vraja minunata a cuvintelor frumoase, a exaltarii, poate un pic a inshelarii de sine, a iluziilor... poate chiar cazand in eretizari involuntare dar la fel de nasoale ca alea voluntare, oricum daca unii creshtini se vor uni n-au decat ca doar autoritativ se vor unii iar daca vor ramine despartzitzi tot autoritativ vor ramane despartzitzi, deci formalisme in aparentza dar poate ca shi aberatzii vor rezulta duium, dar oricum drumul crucii sale pe care shi-o ia in spate fiecare creshtin in trairea lui shi urmare Domnului trebuie sa fie intemeiat pe Domnul Iisus Hristos shi pe Duhul Sfant prin ungerea Hristica, in una sfanta apostoleasca shi soborniceasca biserica cu marturisirile shi adevarurile de credintza... care este una shi din care shi biserica noastra creshtin-ortodoxa romana face parte, surioara buna a celorlalte biserici ortodoxe shi drept maritoare a lui Dumnezeu.

Acuma, domnule cu schimbarea anilor shi a calendarului este intr-adevar o problema daca este lucrarea masonilor sa ne faca viatza amara shi mai grea din motive de temporalitate, dar studiind problema cei care se pricep, poate ca este mai bine pe alocuri sau mai rau din alte motive... deci la aceste probleme e greu de raspuns, probleme de exactitate a ceasurilor shi timpilor, shi a abaterilor de la sincronismul cosmic... Este ceva nasol dar sper ca nu este o tragedie, shi ar fi foarte greu ca in lume sa traim dupa un calendar, iar bisericeshte, liturgic dupa altul, dar nu imposibil shi trebuiesc analizate temeinic aceste probleme, daca nu au fost deja analizate, precis or fi fost shi vorbesc degeaba in necunoshtintza de cauza... ca shi timpul shi scurgerea lui are la Domnul Iisus Hristos mereu o insemnatate importanta dar totushi nu suprema cum erau zeii preolimpieni supushi lui Uranus shi apoi lui Cronos, deci Domnul Iisus Hristos acceptand in cateva randuri ca anumite lucruri sa fie facute nu asha cum era randuit temporal, mai repede sau mai tarziu, adica altfel decat la plinirea vremii, dar totushi acceptand doar cu mare greutate derogari temporale, adica observandu-se ca tzinea la respectarea timpilor in care unele lucruri urmau sau trebuiau sa fie facute. Deci aici e suspans mare ca timpul conteaza, raportarile temporale nu sunt eliminate shi nici ignorate, timpul facand parte din lucrarea Domnului... deci :dontgetit: aici sunt multe nedumeriri shi necvunoshtintze shi chiar shi intzelegerea simtzita sau sufleteasca a lucrurilor nu poate fi facuta corespunzator daca nu sunt respectatzi timpii fiindca trairile persoanelor, trairile eroilor actziunilor devin altele, in functie de evenimente premergatoare shi interpretarile facute postfacto nu mai pushca cu ce a fost, istoric vorbind...

am depashit masura... cu textul asta... ???
Reply With Quote
  #153  
Vechi 16.07.2007, 16:29:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Adica daca altzii care schimba interpretarile sau cuvintele scripturii sau ale adevarului vor mai fi indragitzi de Duhul, il v-a trimite Dumnezeu shi lor, de la Isus Hristos chiar de sunt catolici sau protestantzi sau alte culte sau sectantzi? Iar celor care respecta intocmai predaniile dar inimile lor sunt departe de Dumnezeu, adica noua ortodocsilor il v-a trimite?
In textul de mai sus am greshit se pare din punct de vedere creshtin-ortodox, altfel s-a intamplat istoriceshte, Domnul Iisus Hristos a rugat pe Dumnezeu pentru noi si apoi ne-a trimis shi noua Duhul Sfant, ce este o persoana shi din Tatal Purcede, ca Biserica formata sa-shi continue lucrarea...

Am lasat sa se intzeleaga altfel shi imi cer scuze... greshala involuntara... ???
Reply With Quote
  #154  
Vechi 23.07.2007, 23:39:04
AlexandruC AlexandruC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 9
Implicit

Ca si conducator al Bisericii Catolice, Papa a spus ceea ce spun toti catolicii, si daca il intrebau pe PF Teoctist tot asa spunea si el, daca intrebau pe episcopul evanghelin C. Klein la fel raspundea si el asa ca...
Reply With Quote
  #155  
Vechi 23.07.2007, 23:40:11
AlexandruC AlexandruC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 9
Implicit

...ca Bisericile lor sunt cele drepte si unice!
Reply With Quote
  #156  
Vechi 01.08.2007, 19:15:44
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

ecumenism=masonerie=miscarea New Age=distrugerea ortodoxiei..un ghiveci mare de religii,instaurarea unei noi ordini mondiale...SFARSITUL..moartea noastra spirituala e grabita.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 04.08.2007, 13:42:17
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlexandruC
Ca si conducator al Bisericii Catolice, Papa a spus ceea ce spun toti catolicii, si daca il intrebau pe PF Teoctist tot asa spunea si el, daca intrebau pe episcopul evanghelin C. Klein la fel raspundea si el asa ca...ca Bisericile lor sunt cele drepte si unice!
Una e sa spui subiectiv si alta e sa spui si sa argumentezi obiectiv cele spuse, iar cine are cap sa analizeze argumnetele si sa traga singur concluzia.

Nu doar crestinii cu toate ramurile lor isi sustin veridicitatea si unicitatea, ci absolut toate religiile lumii.
Daca vorbesti cu un mozaic vei auzi ca ei detin adevarul pt ca sunt poporul ales.
Daca vorbesti cu un musulman vei auzi ca ei detin adevarul pt ca Mahomed a fost ultimul profet.
Daca vorbesti cu un budist vei auzi ca ei detin adevarul pt ca Budha a fost mult inaintea lui Hristos si ceea ce a spus el se repeta in crestinismul ulterior.

Deci???
Ce facem in atare situatie?
Parerea mea este ca atunci cand esti interesat de o astfel de problema incepi sa o studiezi, sa o aprofundezi documentandu-te despre fiecare in parte iar concluzia finala o tragi singur unde este biserica adevarata si unica, sau care este religia adevarata.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 04.08.2007, 21:22:35
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
ORIE DECLARATIE ARATA UN MOD DE GINDIRE ARE VA AVEA CONSECINTA IMEDIATA SAU MAI INDEPATATA SI PUTEM PREVEDEA DIN ACTE DECLARATII CA SINTEM DEPRTE DE CEEA CE VOR UNELE BO,ADICA UNIREA!
Declaratia nu aduce nimic nou! Care BO vor unirea?
CONSIDER CA VOR UNIREA ACELE B.O. CARE SE COMPLAC IN CONTINUARE IN A FACE PARTE DIN C.E.B. SI DC VAD CA ACEST FAPT A ADUS PREJUDICII ORTODOXIEI ,sa cum au concluzionat la conferinta de la TESALONIC.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 09.08.2007, 12:59:27
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga

CONSIDER CA VOR UNIREA ACELE B.O. CARE SE COMPLAC IN CONTINUARE IN A FACE PARTE DIN C.E.B.
Concret?
Reply With Quote
  #160  
Vechi 09.08.2007, 16:50:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule calea spre unire? ecumenism? poi din ce subantzeleg la Parintele Papacioc shi Cleopa Ilie, se observa ca nu exista decat o singura modalitate de unire... defapt nu e vorba despre nicio unire... ci pentru cultele creshtine, ei trebuie sa procedeze ca shi orice eretic, adica sa se reintoarca la Biserica intraga (aceea care a pastrat toate ale ei cum au fost date), cu tot ce presupune o reintoarcere (smerire, renuntzare la rataciri, la false dogme shi invatzaturi...) iar bisericile pagane ce cred intr-un fel de Dumnezeu dar defapt cineshtie ce inshelare poate fi, ele trebuie sa se lamureasca shi sa imbratzisheze adevarata credintza... procedand ca shi orice neshtiutor de Iisus Hristos... deci e simplu, daca totzi doresc intr-adevar sa fie shi sa promoveze adevarata credintza atunci creshtinii cei plecatzi trebuie sa se pocaiasca shi sa se intoarca iar cei care n-au shtiut niciodata sa vina la Domnul Iisus Hristos shi ii va primi Acesta... pentru a se realiza unirea insa trebuie sa se pocaiasca sau sa se dumireasca totzi liderii spirituali shi smerindu-se de faptele lor, de smintit atatzia oameni, sa imbratzisheze cinstit, onest, adevarata credintza...

dar:
-nu e mai simplu sa-i sminteshti shi eretizezi pe cei care inca mai sunt in dreapta credintza shi odata ajunshi totzi intr-o oala nu-i asha ca nu mai e nevoie de nicio credintza?, de nicio adevarata shi dreptmaritoare biserica? atunci totzi vom fi maimultsaumaiputzin eretici dar avand totzi unsingur Dumnezeu, shi astfel nu mai ai la ce sa te intorci shi fiecare va avea propria lor bisericutza mai mult sau mai putzin eretica...

sau:
-nu e mai simplu sa ne unim engross, adica cam ca la partid, astfel incat totzi liderii spirituali sa ishi pastreze privilegiile shi turmele? dar nu o vor face ca pentru aceasta unire daca nu se vor recunoashte eretici sau falshi vor cere compromis in dreapta credintza ca daca noi nu vom face compromis, shi n-ai cum shi daca vrei, deci daca nu vom face compromis, adica sa devenim shi noi eretici atunci ei practic se recunosc singuri ca au fost shi sunt eretici, shi doar nu sunt fraieri...

sau:
-nu e mai simplu sa nu vrea niciunii nimic? shi timpul trece, leafa merge shi oamenii raman in veci prostitzi shi smintitzi? cel mai simplu...

sau:
-cum zicea sfantul Lavrentzie de la Cernigov, ca vor umbla sa lamureasca pe totzi sa accepte pe unicul Dumnezeu, acela fiind defapt antihristul... deci o unire pe baza ideii: daca zici tu, eu sunt deacord shi semnez... shi astfel realizam "partidul" credintza unica, marea unire,... adica ne adunam cu totzii shi suntem de acord, prin acord comun, adica prin acord ecumenic sa fim totzi una, o biserica obtzinuta prin consens, ca shi cum ai zice ca totzi ne dam acordul, ca la un contract, ca la o invoiala... shi prin asta
inlocuind marturisirile sfiintzilor parintzi care prin canoanele ecumenice nu cadeau de comun acord la o chestiune la o chestie noua shi dupa bunul lor plac ci raspundeau din cuvintele Mantuitorului shi dreapta credintza shi Duhul Sfant ereziilor... deci nu faceau decat sa raspunda ereziilor sub insuflarea Duhului Sfant...

In schimb acum prin ecumenism se intzelege tocmai partea falsa shi aparenta adica se presupune in mod fals cum ca vechii sfintzi parintzi s-au strans pentru a pune bazele bisericii sau pentru a modifica sau stabilii sau a realiza ceva uniuni sau noi intzelesuri shi altele... NU, ei s-au reunit pentru a da raspuns bineintemeiat ereziilor shi a aduce in lumina ce era biserica shi in probleme duhovniceshti shi de adevar... shi nicidecum nu s-au strans sa-shi dea acceptul pentru a realiza, ei, o uniune de oameni care iata au cazut ei de comun acord sa creada cu totzii intr-un Dumnezeu shi asha trebuie sa faca shi urmashii, sa se adune shi sa-shi dea acceptul shi gata, suntem cu totzii fericitzi ca am semnat, ca ne-am dat invoiala de a forma unica biserica "mondiala" a lui Dumnezeu... NU...

Biserica unicului Dumnezeu, a facut-o Dumnezeu, a dat-o Dumnezeu, a refacut-o Dumnezeu, din si pe ce a considerat Domnul Iisus Hristos in Duhul Sfant, adica a facut-o Dumnezeu in comuniunea Sa shi nu are cum s-o formeze sau s-o faca oamenii...unica sau a lui Dumnezeu, sau ecumenica, sau cum vretzi dumneavoastra, chiar daca cei care bineintentzionatzi o doresc sau se pun sa faca aceasta, bineintzeles aceshtia reprezintand tot felul de culte sau organizatzii cu diferitzi inaltzi reprezentantzi...

Deci Chiar daca totzi oamenii s-ar pune la un loc sa-shi faca biserica unica shi sa spuna ca o inchina lui Dumnezeu shi ishi dau totzi acordul ca vor s-o slujeasca nu e nimic altceva decat un alt paganism... la care sunt atrashi shi ortodocsii... asta e...

Oricum Dumnezeu Tatal shi Domnul nostru Iisus Hristos a facut shi a ridicat shi a zidit biserica Sa inca de la inceputuri... dar pe asta nu o vrea nimeni... ca aste e adevarata... doar pe cea falsa o vrea toata lumea... fiecare pe asta falsa o vrem... nu-mi dau seama de ce... sau vrem una formata din aia falsa dar shi aia adevarata... adica cea ecumenica... normal... ca doar fiecare dintre noi suntem mai mult sau mai putzin fals shi mincinos... nu ash dori sa jignesc pe nimeni... dar asha-i omul... shi minciuna deshi pare cel mai neinsemnat pacat ... iaca-ta ca... o cirta, o iota, ai modificat shi eshti deja alaturi de tatal minciunii... in "biserica" lui... asha parca sublinia parintele Papacioc...

nu asta vroiau parintzii sa sublinieze? afirmand ca intoarcerea shi unirea nu se va face decat la sfarshit...niciodata, adica defapt... abea atunci cand ii va intoarce Domnul... acuma nici noi sa nu ne culcam pe-o parte ca suntem din Biserica drept Maritoare shi sa ne incredem ca daca avem mari parintzi duhovnici importantzi atunci shi noi suntem ceva, adica shi noi suntem mari shi imbunatatzitzi ca ei, ca noi nu suntem, sa nu zicem in inimile noastre ca... asha le zicea sf Ioan Botezatorul celor ce veneau la el invatzandu-i sa nu fuga de raul care vine ci sa faca fapte vrednice de pocaintza pe care au facut-o si de Dumnezeul parintzilor pe care ii tot vehiculeaza, citeaza shi se revendica...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 21:06:04
Ecumenism Tartaruga Biserici Protestante 230 04.12.2012 01:46:41
Ecumenism ancah Biserica Ortodoxa Romana 206 31.05.2010 03:51:19
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 16:10:49
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 09:35:57