Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2009, 17:45:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfantul Sfintit Mucenic Vasile, episcopul Sevastiei (harti )

Sfântul Vasile a trait la sfarsitul secolului al III-le si inceputul secolului al IV-lea. A fost invrednicit de Dumnezeu sa fie episcop al Sevastiei ( Armenia ) . Pentru viata sa curata a primit de la Dumnezeu darul facerii de minuni, vindecând multi bolnavi. In timpul persecutiilor a fost prins si adus in fata dregatorului Agricolau. Din porunca acestuia a fost torturat, inchis in temnita si apoi ucis. Astazi 11 februarie 2009- harți
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2009, 17:57:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sfântul Vasile a trait la sfarsitul secolului al III-le si inceputul secolului al IV-lea. A fost invrednicit de Dumnezeu sa fie episcop al Sevastiei ( Armenia ) . Pentru viata sa curata a primit de la Dumnezeu darul facerii de minuni, vindecând multi bolnavi. In timpul persecutiilor a fost prins si adus in fata dregatorului Agricolau. Din porunca acestuia a fost torturat, inchis in temnita si apoi ucis. Astazi 11 februarie 2009- harți
*Rectificare > Sfântul Sfintit Mucenic Vlasie ( in loc de Vasile )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2009, 21:00:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

as vrea sa stiu si eu de ce este astazi harti, daca poate explica cineva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.02.2009, 21:14:04
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Si astazi si vineri este harti in pregatire pentru Postul Mare, din cate stiu eu, asa este intotdeanuna trei saptamani inainte de inceperea postului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.02.2009, 21:24:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Asa stiu si eu Noesia. In aceasta zi este harti, adica nu se posteste, in Biserica Ortodoxa. Aceasta randuiala face parte din specificul primei saptamani din Triod, in care ne aflam, ca o pregatire treptata pentru vremea Postului Mare.

Asadar, miercuri si vineri din aceasta saptamana nu sunt zile de post.
Saptamana viitoare, a doua din Triod, este una obisnuita, cu postire miercurea si vinerea, iar cea de-a treia saptamana a Triodului, care precede intrarea in perioada Postului Mare, este cunoscuta ca Saptamana branzei, atunci fiind dezlegare la lapte, branza, oua si peste in toate zilele, inclusiv miercurea si vinerea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.02.2009, 07:41:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb multumesc, Noesis si Costel

da, stiam de saptamana branzei, dar n-am remarcat niciodata pana acum ca intotdeauna cu 3 saptamani inainte de Postul Pastelui este 1 sapt. in care se mananca de dulce/ harti miercurea si vinerea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 13:04:37
Sfintii mucenici ucisi in Manastirea Sfantul Sava cel Sfintit covaci toni-sergiu Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 11:03:11
Sfântul Sfințitul Mucenic Policarp , episcopul Smirnei + cristiboss56 Diverse Sarbatori 3 24.02.2009 10:44:01
Sf. Sfintit Mucenic Haralambie patinina34 Rugaciuni 8 11.02.2009 04:31:49
Sfantul Sava cel Sfintit NiCcoleta Diverse Sarbatori 0 05.12.2008 13:30:48