Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 10.01.2011, 21:23:10
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În caz de catastrofă (care se apropie văzând cu ochii), Domnul ne-a promis că pâinea și apa nu ne va lipsi (Is.33,16). E drept, nu ne promite prepelițe, deși ar putea-o face însă cu siguranță ne-ar ieși și pe nas (Num.11,20).
tricica esti sigur ca meriti piinea din cer ce se da sfintilor,eu sunt un pacatos nus-de merit asa ceva...dar mai gindeste-te.
  #102  
Vechi 10.01.2011, 21:24:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit din nou,natura!

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Carnea de porc este cea mai toxica.Porcul fiind un animal inteligent,realizeaza ca va fi sacrificat iar hormonii fricii pe care ii degaja in acele momente,contamineaza carnea.
In opinia unora si sa omori o musca este ceva sadic si macabru...daramite un porc..
Da,eu fac parte dintre aceia...
Cu ce a gresit o musca sau o alta insecta,doar ca ti-a invadat spatiul?si pt asta trebuie sa moara?Foarte frumos si simplu,se pot prinde si lasa afara de unde au venit,sa-si continuue infima existenta.
Cat despre porci si animale mai mari nici nu vorbesc...o lume ideala ar fi cand am putea sa ne hranim cu salate,fructe si seminte si doar sa ne bucuram sa privim animalele.

Acum nu va ganditi ca toti americanii sunt mari iubitori de animale si un exemplu in galaxie,iubitorii de animale se afla concentrati mai ales in jurul oraselor mari(vezi exemplul cu Chicago),in rest toti taranoii din statele agriculturale sunt la fel ca si oamenii nostri de la tara,cresc animale pt sacrificat iar distractia cea mai mare este sa mearga la vanatoare-aici deosebirea consta in faptul ca aceia care sacrifica animale au gospodarii indepartate de viata orasului si fara vecini prin apropiere,nu ca acesti tembeli din Chicago,care si-au terorizat vecinii cu scene de groaza,venite parca din secole apuse-chestie de educatie,de traditie.
Vorbind de traditie,ce are a face obiceiul cu porcul si tuica in toata aceasta poveste cu nasterea Domnului?Il simtim pe Dumnezeu mai aproape daca taiem in chinuri porcul si bem tuica in jurul lui?mai taiem si niste brazi,mai folosim si niste pocnitori(cu cazia asta mai mor de spaima si niste pasari)si gata,omul arhaic e fericit ca poate distruge totul in calea sa,punand mai presus de toate traditia!(una barbara,desigur).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #103  
Vechi 10.01.2011, 21:40:07
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În niciun caz carne de porc, cum sugerai în postarea anterioară. Că parcă era vorba de carne de porc și mai ales de sânge ca aliment. Dar se pare că aspectul acesta ți-a scăpat din pricina... cireșului.
nu sugerez nimic

te-am intrebat daca adventistii nu mananca deloc carne

de orice fel ... pasare, peste, vita etc.

toate acestea contin sange


cum impaci atacurile tale vehemente cu faptul ca si voi consumati carne cu sange?
  #104  
Vechi 10.01.2011, 21:42:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
ce zici de puii cei vineti de se mai vad uneori prin magazine.asa ceva nu as minca nici batut.
Toata carnea este vanata,deoarece este un les,un hoit-cea care apare rosie si apetisanta in magazine este prelucrata cu anticuagulante,ca sangele sa nu-si modifice structura pentru cateva ore,uneori zile si a se putea vinde.In pachetul de carne tocata rosie si frumoasa la suprafata,poti sa observi prin mijloc zone de carne vanata,total neapetisante-acolo unde anticuagulantele nu au patruns.
Si puii taiati la tara,se vor invineti in cateva zile daca tot amani prepararea lor;eu una nu am mai vazut pui vineti de foarte mult timp,asa ca nu stiu la ce va referiti...
Fireste,nu as manca pui vineti din magazine,dar oare altceva magazinele nu mai au de oferit?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #105  
Vechi 10.01.2011, 21:43:51
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Nu va luati de 'hormonii stressului"- de la porc cand il taie. Si vanatul si orice animal e speriat cand vede cutitul, dar asta face parte din fiziologia mamiferelor dintotdeauna. Poate credeti ca atunci cand alerga iepurele fugarit de vulpe descarca 'hormonii fericirii"? Sau cand pisica se joaca cu soarecele inainte de a-l manca o face pentru ca nu are televizor? Nu, ci pentru ca astfel amaratul ala descarca "hormonii stressu-lui" si asta mobilizeaza glicogenul din depozite si ...il face mai dulce.
Acú cred ca un porcusor bine pregatit odata pe an nu e mare lucru pentru majoritatea oamenilor- mai ales iarna- frig, efort mai mare etc. Dar carnurile alea de animale/ pasari crescute in hale, inghesuite, care nu vad lumina soarelui niciodata, hranite cu furaje, fortifiate cu hormoni, tratate cu antibiotice, apoi taiate (credeti ca lor nu le e frica?) si apoi carnea lor tratata cu coloranti, conservanti si imbibata bine cu apa - astea credeti ca sunt mai sanatoase? Chiar daca scrie pe eticheta "curcan"sau "pui"- tot foarte rau e , nu credeti?
Si sa nu uitam ca ortodocsii au posturile!
  #106  
Vechi 10.01.2011, 21:48:54
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Toata carnea este vanata,deoarece este un les,un hoit-cea care apare rosie si apetisanta in magazine este prelucrata cu anticuagulante,ca sangele sa nu-si modifice structura pentru cateva ore,uneori zile si a se putea vinde.In pachetul de carne tocata rosie si frumoasa la suprafata,poti sa observi prin mijloc zone de carne vanata,total neapetisante-acolo unde anticuagulantele nu au patruns.
Si puii taiati la tara,se vor invineti in cateva zile daca tot amani prepararea lor;eu una nu am mai vazut pui vineti de foarte mult timp,asa ca nu stiu la ce va referiti...
Fireste,nu as manca pui vineti din magazine,dar oare altceva magazinele nu mai au de oferit?
ei bine ziceam si eu asa, ca nu-i piatra de hotar,dar nici legumele nu-s mai presus contin multe elemente toxice dupa minim4-5 stropiri ce se aplica.
  #107  
Vechi 10.01.2011, 21:53:21
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Nu va luati de 'hormonii stressului"- de la porc cand il taie. Si vanatul si orice animal e speriat cand vede cutitul, dar asta face parte din fiziologia mamiferelor dintotdeauna. Poate credeti ca atunci cand alerga iepurele fugarit de vulpe descarca 'hormonii fericirii"? Sau cand pisica se joaca cu soarecele inainte de a-l manca o face pentru ca nu are televizor? Nu, ci pentru ca astfel amaratul ala descarca "hormonii stressu-lui" si asta mobilizeaza glicogenul din depozite si ...il face mai dulce.
Acú cred ca un porcusor bine pregatit odata pe an nu e mare lucru pentru majoritatea oamenilor- mai ales iarna- frig, efort mai mare etc. Dar carnurile alea de animale/ pasari crescute in hale, inghesuite, care nu vad lumina soarelui niciodata, hranite cu furaje, fortifiate cu hormoni, tratate cu antibiotice, apoi taiate (credeti ca lor nu le e frica?) si apoi carnea lor tratata cu coloranti, conservanti si imbibata bine cu apa - astea credeti ca sunt mai sanatoase? Chiar daca scrie pe eticheta "curcan"sau "pui"- tot foarte rau e , nu credeti?
Si sa nu uitam ca ortodocsii au posturile!
posturile si acestea de avem pe acasa cite ceva eco de nu,nu sti ce maninci.
  #108  
Vechi 10.01.2011, 21:57:07
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Asa e , cand cumperi din alimentara oricum risti, desi in ultima vreme cu moda eco parca mai gasesti si cate ceva mai ok; dar pacostea mare vine de la fast -food si de la lanturile de restaurante fast- food. Acolo chiar ca e ruleta ruseasca!
  #109  
Vechi 11.01.2011, 07:22:22
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
"O familie de români din Chicago a fost luată pe sus de către trupele Swat și dusă la poliție, după ce a înjunghiat porcul în curtea casei, conform datinilor de Craciun.

Potrivit crimetime.ro, in timp ce savurau un pahar cu țuică fiartă și priveau cum un conațional îi face de petrecanie unuia dintre purcei, românii s-au trezit din senin cu o echipă SWAT (trupă militară americană), care fusese sesizată de un anonim că “în curtea unor români se petrece un masacru și se aud răgete desprinse parcă din iad”.

Tabloul pe care l-au găsit trupele Swat în curtea românilor este ușor de imaginat pentru noi, scenariu de groază pentru ei: un bărbat ținea un lighean pentru a colecta sângele, un altul pârlea porcul cu o butelie de gaz. Americanii i-au dus pe români la secție, unde au fost scăpați de un avocat conațional.

Deși avocatul a pledat potrivit unei legi care acordă dreptul la libertate culturală în privința ritualurilor tradiționale, românii au primit un avertisment și vor fi supravegeați timp de doi ani."

http://www.bucharestherald.ro/front-...he-court-yard-

http://www.agenda.ro/news/news/37598...ie-porcul.html
Este intr-adevar ceva infiorator de crud.Copil fiind,aceasta practica m-a traumatizat,efectiv nu puteam sa inteleg de ce semenii ar face ceva atat de cumplit unei fiinte,cum de acei copii puteau sta impasibili pe margine sa se amuze de un spectacol grotesc,cum de nu vedeau acea fiinta in agonie care cerea ajutor.Plangeam in ultimul hal,in ziua aceea nu mai puteam manca nimic,incercam un sentiment de voma si gol in stomac,gol in suflet...Stiu ca ma rugam lui Dumnezeu sa ma ajute cand voi fi mare sa pot ajuta ca suferinta acestor fiinte sa ia final.
Intr-adevar m-a ajutat in acest sens,insa rolul meu,comparativ cu proportia a ceea ce se intampla in lume mi se pare atat de mic...Probabil daca vom fi din ce in ce mai multi care am intelege niste lucruri,am reusi sa recreem paradisul,acel loc in care nu exista suferinta,in care leul,lupul si mai ales omul,cel mai mare pradator,traiau in pace cu toate fiintele.
Multora le par utopii,insa eu simt ca acest lucru este real,iar de fiecare data cand a fost sa intervin pentru un animalutz,am simtit ajutorul real si de netagaduit al lui Dumnezeu,practic eu nu eram decat un instrument si am vazut cat de importanti sunt in ochii Lui Dumnezeu si acesti copilasi mai mici ai Sai!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
  #110  
Vechi 11.01.2011, 07:34:51
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

PS:In privinta alimentatiei,sunt ani de zile de cand nu mai mananc carne,prima la care am renuntat fiind chiar cea de porc si motivul nu este nici pe departe doar sacrificiul, de animale,ci pur si simplu pentru ca trupul meu a inceput sa o refuze treptat,treptat acum cativa ani,asa cum am vazut ca face si cu chimicalele din comert,alcool (doar natural mai pot bea si in cantitati f mici),tutun,pentru ca am avut o perioada in care m-am prostit si eu cu tigarile etc E ca si cum as avea un barometru interior care imi spune:asta e benefic pentru tine,asta nu.
De simtit ma simt foarte bine,multumesc lui Dumnezeu probleme de sanatate nu am mai avut de nu mai tin minte,nici macar o raceala nu m-a mai incercat de ani,iar ca aspect fizic multa lume imi da mult mai putini ani decat varsta pe care o am in buletin.
Deci,de putut eu zic ca se poate,insa nu intr-un mod fortat,pentru ca ar fi un soc pentru organism,ci treptat,orientandu-ne spre o hrana cat mai sanatoasa,bazata mai mult pe fructe,legume,lactate,iar cei carora le este greu sa renunte la carne momentan,sa incerce sa se axeze mai mult pe peste si cu siguranta se vor simti mult mai bine.
Deasemenea,aportul de apa este extrem de important pentru organism pentru a elimina toxinele,dar si o detoxifiere periodica a colonului.
Sportul conteaza si el destul de mult pentru mentinerea organismului intr-o stare optima.
Poate m-am intins la vorba,dar daca totusi pe cineva ar interesa un stil de viata mai sanatos si se intreaba daca se poate si altfel,atunci am spus sa impartasesc putin din experienta mea personala.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 11.01.2011 at 07:39:24.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hiper si super marketurile instrumentele Satanei de omorat sufletul si trupul mihailt Generalitati 26 13.03.2010 23:01:16
A omori sau a fii omorat ? elenavioletacocos Generalitati 3 09.10.2009 15:48:08
De ce a fost omorat Cain? Iustin Din Vechiul Testament 14 12.01.2009 20:41:20