Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1311  
Vechi 15.10.2009, 09:40:52
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Prima moarte reprezinta pe cei care au murit in Hristos,
Prima moarte, este aceasta moarte de care avem parte toti: credinciosi sau necredinciosi. Aceasta moarte nu este o pedeapsa pentru pacat, ci este o consecinta a pacatului. Traim intr-o lume pacatoasa, in care totul se degradeaza si moare. De aceasta moarte nu trebuie sa ne fie teama. Sfanta Scriptura o aseamana cu un somn. Din aceasta moarte vom fi inviati. Dupa inviere, fiecare isi va primi rasplata: viata vesnica sau moartea a doua ("plata pacatului este moartea"-Romani 6:23).

Din moartea a doua nu mai este inviere.
  #1312  
Vechi 15.10.2009, 15:38:44
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Sa nu uitam ca Iisus a inviat intai cu duhul , cu care s-a coborit in imparatia mortilor si cu care a inviat si impreuna cu el toti care au crezut in El, iar apoi a inviat si cu Trupul.

La prima judecata, judecata particulara este judecat doar sufletul.La judecata particulara sunt trei elemente care contribuie : constiinta noastra - a fiecaruia din noi-, ingeri buni si ingeri rai sau diavolii. Constiinta, la judecata particulara, ca si la cea universala, va fi foarte luminoasa; nu-i va scapa nimic din ceea ce s-a intamplat in viata ei. Va vedea faptele rele, mai ales. Le va vedea foarte clar si va simti o mustrare de constiinta foarte mare si un regret pentru ca n-a facut fapte bune. Atunci isi va da seama fiecare ce valoare are o fapta buna si o fapta rea. Deci constinta va fi foarte activa si va avea un rol foarte important.Mai apar ingerii si demonii.Demonii vin sa ne invinovateasca si sa arate faptele noastre rele , iar ingerii ne insotesc sa arate faptele noastre bune.

El vine pentru Judecata de apoi sau "judecata universala" cand toti se vor infatisa in fata tronului Sau de judecata, si fiecare va fi judecat dupa faptele sale spre viata vesnica sau spre osanda vesnica.
  #1313  
Vechi 15.10.2009, 16:55:49
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Sa nu uitam ca Iisus a inviat intai cu duhul , cu care s-a coborit in imparatia mortilor si cu care a inviat si impreuna cu el toti care au crezut in El, iar apoi a inviat si cu Trupul.
Asta, conform unei interpretari fortate a unui singur verset din Sfanta Scriptura (ati rastalmacit spusele Sfantului Apostol Petru).

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
La prima judecata, judecata particulara este judecat doar sufletul.La judecata particulara sunt trei elemente care contribuie : constiinta noastra - a fiecaruia din noi-, ingeri buni si ingeri rai sau diavolii. Constiinta, la judecata particulara, ca si la cea universala, va fi foarte luminoasa; nu-i va scapa nimic din ceea ce s-a intamplat in viata ei. Va vedea faptele rele, mai ales. Le va vedea foarte clar si va simti o mustrare de constiinta foarte mare si un regret pentru ca n-a facut fapte bune. Atunci isi va da seama fiecare ce valoare are o fapta buna si o fapta rea. Deci constinta va fi foarte activa si va avea un rol foarte important.Mai apar ingerii si demonii.Demonii vin sa ne invinovateasca si sa arate faptele noastre rele , iar ingerii ne insotesc sa arate faptele noastre bune.
Asta conform scenariului (bun de un film de groaza) pe care-l gasiti aici:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm Merita citit.

Sfanta Scriptura spune cu totul altceva, mult mai simplu si mai intelept.

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
El vine pentru Judecata de apoi sau "judecata universala" cand toti se vor infatisa in fata tronului Sau de judecata, si fiecare va fi judecat dupa faptele sale spre viata vesnica sau spre osanda vesnica.
Dupa ce am citit postarea dvs. si scenariul acela de pe "sfaturiortodoxe", nu am inteles de ce trebuie sa mai vina Hristos. Nu mai este nevoie sa-si tina promisiunea pe care a facut-o:
"Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu sa fiti si voi."(Ioan 14:3)
Ce sa mai ia? Ca s-a dus fiecare la locul lui: in iad sau in rai (conform teologiei dvs.). De altfel, daca am citit bine articolul parintelui Cleopa, referitor la drumul sufletului dupa moarte (http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm), acolo este prezentat un rai fara Hristos. In schimb, nu se uita a fi inaltata "biserica".

Ca sa revin la subiect: putem spune ca vor avea loc doua judecati (cu ocazia celor doua invieri). Dar, nu este vorba de o judecata particulara si una universala. Adica, aceeasi persoana sa fie judecata de doua ori: o data in particular si a doua oara la gramada.

Sfanta Scriptura vorbeste de prima inviere (sa consideram ca este si prima judecata). Este vorba de invierea celor morti in Hristos. "Intai vor invia cei morti in Hristos" (1 Tesaloniceni 4:16). "Ei au inviat si au imparatit cu Hristos o mie de ani" (Apocalipsa 20:4)Apoi, dupa o mie de ani (sau mii de ani- in unele traduceri) vor invia ceilalti morti (cei fara de Hristos): "Ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani" (Apocalipsa 20:5).

Deci, ca o concluzie, daca vreti sa vorbiti de doua judecati, conform Sfintei Scripturi, puteti vorbi de prima judecata care este a celor credinciosi si de a doua judecata (care va avea loc dupa un timp de la prima - o mie de ani sau mii de ani) care este a celor osanditi.
  #1314  
Vechi 15.10.2009, 19:41:07
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Voi sunteti cei care rastalmacesc pana la absurd cuvintele Apostolului Petru, asa v-a invatat 'proorocita' voastra poate..

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
1. Petru 3.18 „Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar VIU FĂCUT CU DUHUL, CU CARE S-A COBORÂT ȘI A PROPOVĂDUIT ȘI DUHURILOR ȚINUTE ÎN ÎNCHISOAREcare fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă”.
Am încercat să dau citatul complet. Sf. Petru se referă clar la cele trei zile ale Mântuitorului în care a fost mort cu trupul (pentru că spune clar “omorât cu trupul”) și la pogorârea Sa în Iad unde erau duhurile unor oameni care trăiseră demult pentru că face și precizarea „în zilele lui Noe”
Apoi în aceași carte biblică și referindu-se la același episod sf. Petru face precizarea :
1 Petru 4.5-6 „Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții. Că spre aceasta S-A BINEVESTIT MORȚILOR, CA SĂ FIE JUDECAȚI CA OAMENI DUPĂ TRUP, DAR SĂ VIEZE DUPĂ DUMNEZEU CU DUHUL. “ În Biblia tradusă de B. Anania scrie “s-a bivestit CHIAR ȘI morților” iar în Biblia Cornilescu: “ȘI CELOR morți”. Adică sensul e clar: pe lângă cei vii cărora le-a propovăduit Mântuitorul în timpul vieții pământești le-a propovăduit ȘI CELOR MORȚI în timpul coborârii în Iad.
"Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții.
Că spre aceasta s-a binevestit morților, ca să fie judecați ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul." 1 Petru 4:6

Mai intai are loc judecata particulara apoi judecata finala sau universala.Judecata particulara este numita si provizorie, pentru ca este judecat numai sufletul.La judecata particulara nici fericirea si nici pedeapsa nu sunt complete.Se asteapta sfarsitul istoriei, ziua de apoi, judecata viitoare, cand va fi judecat si trupul, cand sufletul se va contopii din nou cu trupul, intr-un nou trup iar fericirea si pedeapsa vor deveni complete si eterne.Atunci vor merge cei drepti la viata vesnica si cei nedrepti la osanda vesnica.
  #1315  
Vechi 15.10.2009, 21:12:27
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Condor realitatea este asa cum am banuit.Nu vrei sa raspunzi,pentru ca orice raspuns spui este in defavoarea ta.De aceea te lasi pagubas.Interesant,pana acum te-am vazut mai "perseverent".Oare cedezi incetul cu incetul?Cat despre versetele mele ai spus ca singurele versete de care ma pot "agata" sunt cele aduse de Ovidiu s-(pentru aceste spuse ,Ovidiu trebuie sa fii mandru :).Uite ca ma pot agata si de acestea si inca cum.Daniel si Ioan vorbesc despre o pedeapsa vesnica,scrie negru pe alb,iar Pavel despre o parasire a "trupului"despre care tu nici nu ai vrut sa auzi.Evident ca nu ai comentat aceste versete(doream sa vad varianta sa)pentru ca poate o fi prea clare?Straniu lucru totusi,lucru care intr-un fel ma bucura.Cand nu poti sa raspunzi unor intrebari din perspectiva a ceea ce crezi,tot ceea ce crezi se transforma in indoiala,altfel nu are cum sa nu ai raspunsuri(dar sunt constient ca nu ai vrut sa raspunzi,pentru ca totusi printre altele am o parere buna despre tine,chiar daca aceasta parere nu este reciproca).Tie cred ca nu iti place faptul ca nu ai asa multe versete de care sa te "agati" cum crezi ca avem noi si asta spune multe.Tu mi-ai repetat pana acum aceleasi versete biblice cu care "jonglezi" insa nu cu mare talent pentru ca le pot contracara simplu.Uite ca eu am adus ceva nou.Oricum mai bine sa ma "agat"de versete biblice decat pe presupuneri (gen invierea lui Moise).Acum sa revenim la acele doua intrebari la care nu ai vrut sa raspunzi.Cat despre Stefan,numai sa nu vrei sa vezi nu vezi ca duhul sau a plecat alaturi de Hristos(Stefan spune "Doamne Isuse, primește duhul meu!",deci se folosesti timpul prezent,acum "primeste" nu "vei primi" sau "Sa primesti",ci "primeste".Raspunsul este evident de aceea nu voi mai insista la aceasta intrebare.Pasajul este prea evident.Stii tu de ce nu ai vrut sa raspunzi.Cat despre sintagma "Locuinta mortilor" sper ca te-a pus pe ganduri asa cum am dorit.Mortii nu mai au nevoie de "locuinte",se mai foloseste expresia "locuinta de veci",dar daca la acest lucru se referea Biblia atunci trebuia sa vorbeasca despre "locuinte ale mortilor",dar "Locuinta"este doar una.Am cautat in Scriptura versete referitoare la "Locuinta mortilor" si ce am gasit?Intotdeauna cand se vorbeste despre Locuinta mortilor,biblia vorbeste despre "suflete".Nu am gasit nici un pasaj care sa vorbeasca despre "trupuri"in Locuinta mortilor,ci se vorbeste despre "suflete"(de asta am zis ca este vorba despre sufletul bogatului nemilostiv in asa-zisa pilda).Nu mai vreau sa umplu acum forumul cu versete care imi sustin spusele,unele dintre ele le-am mai scris.De aici ce intelegem noi?Ca Locuinta mortilor este un loc in care merg sufletele "celor morti",unele intr-un loc de osanda alte in locuri ca Sanul lui Avraam,dar aceste locuri sunt locuri de asteptare.Cei neprihaniti isi asteapta rasplata,cei pacatosi "sentinta"de la Marea Judecata,si anume iadul vesnic.Aceasta este explicatia logica si biblica a "Locuintei mortilor".Mortii nu au nevoie de "locuinte" este vorba despre sufletele lor care mergeau sau merg acolo.Ca merg sufletele lor acolo,asta imi arata ca nu mor si nici Biblia nu aminteste de o moarte a lor.Biblia vorbeste despre ele,dupa moartea trupeasca ca "sunt in Locuinta mortilor".Mai sunt nevoie de explicatii?(pentru ca nu vreau sa ma intind ca vad ca nu va plac postarile "lungi" si "dese").
Dupa toate aceste intrebari bilantul este foarte slab,doar la o intrebare mi-ai raspuns cat de cat corect din punct de vedere biblic(la cea referitoare la "a adormi").In rest ma bucur ca totusi ai incercat.La cea referitoare la "glasul sangelui" te-ai eschivat spunand ca e "usor de explicat" fara sa explici,la cea referitoare la Avraam mi-ai raspuns aducand un citat neconcludent intrebarii mele,la cea referitoare la bogatul nemilostiv mi-ai vorbit despre "fabule",de parca Isus le spunea ucenicilor fabule,la doua nu ai vrut sa raspunzi.La intrebarea despre ingeri ai gresit cand ai afirmat fara argumente biblice ca nu am dreptate desi biblia te contrazice.Mai aveam in gand sa iti mai aduc alte intrebari,dar vazand ca raspunzi la care iti convine,la care ti se pare ca gasesti "portite" si ca refuzi sa raspunzi la cele evidente cred ca nu mai are rost sa iti mai aduc altele.Eu am urmarit sa demonstrez ca ideile tale sunt indoielnice si cred ca mi-am atins macar foarte putin din obiectiv(dovada este ca la doua nu ai vrut sa imi raspunzi).Ai raspuns nu tocmai biblic la multe din intrebari si aceasta ar trebui sa iti dea de gandit.Ca te-am pus macar putina vreme pe ganduri,aceasta constituie o victorie pentru mine.Acum te astept si pe tine daca ai intrebarii(desi tu mi-ai mai pus),nu vreau sa ai impresia ca doar tu esti cel intrebat.
Printre altele trebuie sa recunosc ca am o parere buna despre tine.Cunosti Biblia si asta ma bucura(desi interpretezi unele lucruri cum vrei,sau te faci ca nu le vezi pe altele,dar lucrurile astea nu sunt iremediabile).Trebuie sa admit ca dincolo de aceste aspecte ale ideiii sufletului pieritor si a piedepsei pentru totdeauna,totusi cultul adventist este un cult crestin si aceasta este foarte important.Normele dogmatice cele mai importante ale crestinismului sunt prezente si aici,iar cat priveste aceste doua idei ele pot fi revocate,daca nu la nivel inalt,la nivel individual(dar nu mai vorbesc despre Biserica Adventista ca pe urma iar spui ca ma leg de ea).Daca nu ai intrebari o sa mai revin mai rar.Oricum iti spun ca o dorinta :cerceteaza scripturile caci in ele vei gasi adevarul.
  #1316  
Vechi 15.10.2009, 21:36:15
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
"Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții.
Că spre aceasta s-a binevestit morților, ca să fie judecați ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul." 1 Petru 4:6
Evanghelia a fost vestita si celor care au murit, cat erau in viata. Iar judecata se va face "dupa binele sau raul pe care-l va fi facut cand traia in trup" (2 Corinteni 5:10). Aceasta judecata va fi aplicata la inviere (la prima inviere sau la a doua).

Probabil dvs. vreti sa demonstrati ca mortii asculta Evanghelia. "In locuinta mortilor in care mergi nu este nici lucrare, nici chibzuiala,nici stiinta, nici intelepciune."

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Mai intai are loc judecata particulara apoi judecata finala sau universala.Judecata particulara este numita si provizorie, pentru ca este judecat numai sufletul.La judecata particulara nici fericirea si nici pedeapsa nu sunt complete.Se asteapta sfarsitul istoriei, ziua de apoi, judecata viitoare, cand va fi judecat si trupul, cand sufletul se va contopii din nou cu trupul, intr-un nou trup iar fericirea si pedeapsa vor deveni complete si eterne.Atunci vor merge cei drepti la viata vesnica si cei nedrepti la osanda vesnica.
Interesante expresii: judecata particulara, provizorie, fericire si pedeapsa incomplete, judecata numai pentru suflet. Dar, nu se potrivesc deloc cu Sfanta Scriptura. Cuvantul lui Dumnezeu arata ca fiecare isi va primi rasplata, o data pentru totdeauna, si in mod complet: "Iata Eu vin curand; si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui." (Apocalipsa 22:12)

Inca un amanunt: teoria dvs. nu include cele doua (nu una) invieri reale (nu doar spirituale), prezentate de Sfanta Scriptura. Unde le incadrati si pe acestea? As fi curios ce iese.
  #1317  
Vechi 15.10.2009, 21:38:33
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Condor realitatea este asa cum am banuit.Nu vrei sa raspunzi,pentru ca orice raspuns spui este in defavoarea ta.De aceea te lasi pagubas.Interesant,pana acum te-am vazut mai "perseverent".Oare cedezi incetul cu incetul?
Nu cedez incetul cu incetul. Recunosc ca in fata ta am cedat cu totul. Felicitari.
  #1318  
Vechi 16.10.2009, 11:38:28
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Evanghelia a fost vestita si celor care au murit, cat erau in viata. Iar judecata se va face "dupa binele sau raul pe care-l va fi facut cand traia in trup" (2 Corinteni 5:10). Aceasta judecata va fi aplicata la inviere (la prima inviere sau la a doua).
Ce?!?!? =)) =))
Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Probabil dvs. vreti sa demonstrati ca mortii asculta Evanghelia. "In locuinta mortilor in care mergi nu este nici lucrare, nici chibzuiala,nici stiinta, nici intelepciune."
Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Desigur ca cei in viata stiu un lucru cert ca vor muri , ca toti oamenii mor, dar cei care au murit nu mai stiu nimic din ce se va intampla cu ei.Si asa a si fost pana la Hristos.Toti mureau si nimeni nu se mai intorcea inapoi in lumea asta.Cei ajunsi in locuinta mortilor nu mai stiu nimic cu privire la cele ce au sa se intample cu ei.Cat timp omul e in viata stie un lucru cert, ca , cu siguranta va muri , caci toti oamenii mor , dar dupa moarte , in viata de dincolo nu se mai stie nimic , si acolo nu e ca aici.O data mort omul nu mai poate face nimic pentru sufletul sau, ca sa-si imbunatateasca starea sa, de aceia e mai multa speranta pentru un caine viu , sa faca ceva pentru sufletul sau decat pentru un caine(leu) mort.Caci cel mort nu mai poate face nimic pentru sufletul sau, si nu mai ia nimic din toate bunurile lumesti , ci doar faptele sale, cu acelea merge omul in locuinta mortilor.Iar omul mort nu mai are nici o parte la ceea ce se face sub soare dupa moartea lui.

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul

Interesante expresii: judecata particulara, provizorie, fericire si pedeapsa incomplete, judecata numai pentru suflet. Dar, nu se potrivesc deloc cu Sfanta Scriptura. Cuvantul lui Dumnezeu arata ca fiecare isi va primi rasplata, o data pentru totdeauna, si in mod complet: "Iata Eu vin curand; si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui." (Apocalipsa 22:12)

Inca un amanunt: teoria dvs. nu include cele doua (nu una) invieri reale (nu doar spirituale), prezentate de Sfanta Scriptura. Unde le incadrati si pe acestea? As fi curios ce iese.
Din nou , ce?!?!

Te rog nu mai vb de inviere ca vad ca nu stii ce inseamna.
La judecata de apoi, sufletul se va imbraca in trupul cel nestricacios si se va infatisa in fata lui Dumnezeu pentru judecata finala, eterna si irevocabila.Sufletul este cel ce da viata, si sufletul este viata trupului.Cum va invia cineva fara suflet?Cum o sa invie aia din mormant daca trupul lor nu mai e?

Ia aminte si tu la ce iti zice Evanghelia si Hristos , nu la ce iti zice religia ta falsa.

ca post de re-re-re-aducere aminte si referinta pentru tine: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1173
  #1319  
Vechi 16.10.2009, 13:01:55
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Ai spus ca ai cedat cu totul in fata mea(nu stiu daca in sens pozitiv sau negativ,instinctul imi spune ca in sens negativ :).Totusi de ce nu cedezi si in fata celorlalti,pentru ca in mare se sustin cam aceleasi idei.Ori iti place sa te contrazici ori refuzi sa crezi ca exista posibilitatea sa te inseli.
  #1320  
Vechi 16.10.2009, 13:22:19
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul


Te rog nu mai vb de inviere ca vad ca nu stii ce inseamna.
Pentru mine invierea inseamna aducerea la viata a ceva ce a murit. Si acest lucru sta in puterea lui Dumnezeu. Pentru dvs., invierea este ceva fara rost, dar pe care trebuie sa-l inghititi pentru ca este scris in Scriptura. In realitate, nu aveti nevoie nici de Hristos nici de invierea Lui. Ati rezolvat problemele anticipat prin "suflet nemuritor" si "judecata fara Hristos".

Ce rost are invierea pentru dvs. , daca sufletul este ceva nemuritor, constient, cu sentimente si merge unde ii este locul (in rai sau in iad)? Ce nevoie are un astfel de "suflet", de imbracarea intr-un trup?

Ca sa intelegeti ce inseamna moartea si invierea, este bine sa intelegeti ce este omul, cum a fost creat, cum moare.

Iata cum a fost facut omul:
"Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului si i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet viu."(Facerea 2:7)

Iata cum moare omul (exact procesul invers al facerii omului):
"Tarana se intoarce in pamant , cum a fost si duhul (suflarea de viata) se intoarce la Dumnezeu care l-a dat." (Eclesiastul 12:7)

Ce ramane? Nimic. Tarana fara suflare de viata inseamna nimic. Sufletul este omul insusi. Dvs. ati nascocit o entitate care continua sa existe in mod constient dupa moarte si care se plimba prin diferite locuri, sufera, se sperie, se bucura, etc. Practic, ati inventat ceva care se aseamana foarte bine cu omul, numai ca nu are ambalaj si este nemuritor.

Sfanta Scriptura vorbeste despre faptul ca in timpul mortii nu este nimic:
"Cel ce moare nu-si mai aduce aminte de Tine, si cine Te va lauda in locuinta mortilor.?"(Psalmul 6:5)
"Caci nu locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste, si cei ce s-au pogorat in groapa nu mai nadajduiesc nimic." (Isaia 38:18)
"Caci cei vii macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic." (Eclesiastul 9:5)
"In locuinta mortilor in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune."(Eclesiatul 5:10)

Moartea inseamna moarte (sper ca intelegeti ce vreau sa spun). Nu doar o simulare (ceea ce vreti dvs. sa demonstrati).

Invierea inseamna recrearea omului. Dar, la inviere, cel credincios va primi un trup nemuritor, nesupus putrezirii (1 Corinteni 15:53).

Inviere nu inseamna numai imbracarea a ceva nemuritor cu un ambalaj (trup). Credeti ca asta inseamna invierea pe care ne-o va da Hristos? Daca asa credeti, inseamna ca pentru dvs. Domnul Iisus Hristos este doar un figurant.

Last edited by condor; 16.10.2009 at 13:33:58.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17