Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1711  
Vechi 23.11.2009, 20:04:51
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit partea I-a

Deși nu-mi plac citările lungi și obositoare, vă propun atenției un răspuns dat de prof. Florin Lăiu, pentru că răspunde la multe întrebări ridicate pe acest topic în ultima vreme:

Ai adus din nou pilda bogatului din Lc 16 ca argument al nemuririi sufletului, ceea ce înseamnă că n-am fost înțeles. Deocamdată cred că am argumentat destul, deși nu am sentimentul perfecțiunii. Sunt absolut convins că mintea care vrea să înțeleagă va înțelege. Dacă răsplata vine imediat după moarte, învierea nu folosește la nimic, sau cel puțin nu ar fi principalul eveniment al mântuirii. Dar Pavel arată clar în 1 Cor. 15 că învierea lui Iisus este SINGURA noastră speranță, deoarece este garanția că și noi vom învia. Fără înviere nu există viață veșnică. În concluzie, teoria nemuririi înainte de înviere cade. Singura nemurire a sufletului care este legitimă, naturală, supranaturală și creștină, este aceea pe care o primim prin învierea drepților. Omul în sine nu este nemuritor, nu este dumnezeu. Nemurirea naturală a sufletului este o minciună fundamentală a tuturor religiilor păgâne. Majoritatea ereziilor din creștinism, erezii botezate și proclamate ca dogme de sinoade se bazează pe arhierezia nemuririi naturale a sufletului. Ea nu se poate găsi în Biblie decât prin manipularea textului ca să reiasă altceva decât a intenționat Domnul.

Am spus, pilda este o parabolă, ca și o fabulă, are caracter literar-didactic, nu dogmatic. Este o anecdotă fariseică pe care Iisus a preluat-o ca să le aducă aminte fariseilor lucruri pe care tindeau să le uite. În această pildă, cele două locuri sunt Gheena și Sânul lui Avraam. Sânul lui Avraam nu este un loc ceresc. Te rog să citești Discursul despre Hades (în scrierile lui Josephus, deși poate fi de la Hipolit), singura scriere antică în care apare descrierea credinței populare în Hades, cu cele două locuri pe care le cuprinde. Sânul lui Avraam nu era sus în concepția iudaică populară, care se reflectă în pildă, ci era în același loc subteran, unde se afla, dicolo de prăpastie, Gheena. Bineînțeles, ambele locuri sunt fantastice, țin de imaginația populară, și se folosesc în pildă doar ca scenariu fictiv, cu scop didactic.

Singurul ghid sigur pe care-l avem spre soarta cea bună este Sfânta Scriptură (am zis eu). Și ai spus că această propoziție nu-ți pare ortodoxă. Dacă definim ortodoxia ca doctrina dogmatică formulată de sinoadele „ecumenice”, atunci înțelegerea mea nu este ortodoxă (fiindcă există dogma sfintei tradiții). Dar dacă ne referim simplu la ortodoxia biblică, nu mai avem nevoie de alt criteriu. Altminteri ar fi prea complicat să acceptăm Sfânta Tradiție a tuturor bisericilor care pretind că provin de la apostoli. Biblia sigur vine de la apostoli, și nu are nevoie de altă confirmare.

Ceea ce ai scris referitor la doctrina nemuririi sufletului în primul secol este pură speculație. Când voi avea mai mult timp, voi pune în scris cercetările mele în domeniu și voi arăta, cu ajutorul Domnului, că cele mai vechi scrieri creștine, începând cu NT, nu susțin nemurirea naturală a sufletului. Referirile la Pavel sunt pură speculație. Mulți teologi serioși au dovedit că Pavel nu a crezut în nemurirea sufletului. Luca spune că a făcut cercetări cu privire la viața lui Iisus (Luca 1:1-2) și astfel a aflat de la unii martori, această pildă rostită de El. Dar nu uita, ea nu este mai mult decât o pildă.

Referitor la învierea lui Moise, ideea că îngerii nu sunt trimiși să învie pe nimeni este o afirmație nesusținută. Îngerii au multe roluri de îndeplinit. Prin ei au fost nimicite oștiri dușmane (Is 37:36), prin ei sunt ținute în frâu multe dezastre (Apoc 1:1-3), unii au fost eliberați din închisoare de către îngeri (FA 12:7). Și exact cum ai spus, îngerul de la mormântul lui Iisus ce ar fi căutat acolo, dacă nu pentru învierea lui Iisus? Doar pentru a da piatra laoparte!? Și dacă Dumnezeu a folosit uneori oameni (Elisei, Petru, Pavel), ca să învie morți, transmițând cuvântul Lui dătător de viață, de ce n-ar fi putut folosi un înger în cazul lui Moise? Dacă o idee nu este pomenită în Filocalie, nu înseamnă că este idioată!

Dar mai mult, Mihail nu este un înger oarecare, ci este Arhanghelul („Voievodul îngerilor”), care în ciuda tradiției populare creștine, este Christos, singurul numit Arhanghel în Biblie, Cel care învie morții (1Tes 4:16 DOmnul vine „cu glas de arhanghel”). El este izbăvitorul nostru de Satan (Dan 12:1; Ap 12:7), El este acel Înger (Sol) al Domnului, identic cu Dumnezeu (cezi Exodul 3 și multe alte locuri din VT), Christosul preexistent. Poate că te miră identificarea mea, dar cuvântul înger (ebr. mal’akh; gr. ánghelos) este folosit în Biblie cu sensul de „sol”, „ambasador”, și nu cu sensul actual care se referă la o creatură, nu la o funcție. De aceea, noi susținem în același timp divinitatea lui Iisus și funcția Lui de Comandant Suprem al îngerilor, aspecte care nu sunt incompatibile. Așa cum Dumnezeu este Comandantul Suprem al Îngerilor, așa este și Fiul Său. Numele מיכאל Miy-kha-’Eil înseamnă „Cine este ca Dumnezeu?”, o adevărată provocare adresată tuturor pretendenților la statutul de Dumnezeu, atât idolilor, falșilor zei, cât și tuturor îngerilor, sfinților etc., pe care oamenii ar încerca să-i așeze în același sfat cu Dumnezeu.

În concluzie, dacă Mihail – „Solul lui Iahwé” este Christosul preexistent, adică Dumnezeul care a condus pe Israel în stâlp de foc și de nor și care a dat instrucțiuni prin Moise și mai târziu prin Profeți, atunci El nu avea nevoie doar să joace rol de purtător de cuvânt, ca Petru, care a înviat pe Tabita, fiindcă Michael-Christos are viața în Sine Însuși, slăvit să-I fie Numele !

Nu, nu periclităm deloc doctrina biblică a mântuirii, când afirmăm că Moise a fost înviat înainte de Christos. Toți cei care au fost sau vor fi mântuiți vreodată, sunt mântuiți prin Christos. Credincioșii dinainte de moartea lui Iisus sunt mântuiți pe temeiul jertfei lui Iisus, în mod anticipativ, pentru că planul fusese făcut și era asigurat încă înainte de întemeierea lumii (1 Pt 1:20; Ef 1:4). Și pe același temei suntem mântuiți noi astăzi. Jertfa lui Iisus avea efect haristic proactiv, fiind dumnezeiască și desăvârșită. Nu numai mântuirea celor din vechime a fost făcută în contul jertfei lui Christos care urma să vină, dar chiar Creația și-a avut temeiul în Crucea mântuitoare; fiindcă dacă Dumnezeu nu ar fi avut preștiința căderii omului și posibilitatea recuperării lui, nu l-ar mai fi făcut.

Dumnezeu nu are nevoie să coboare pe sfinții răpiți la cer (Enoh și Ilie) ca să moară, pentru că cei care au fost duși la cer a fost mântuiți deja. De ce ar fi necesară moartea? Este greșită ideea că moartea aceasta este plata păcatului. Aceasta este „somn”, „adormire” nu moarte, fiindcă după adormire urmează trezirea. Plata păcatului este moartea cea fără speranță și fără înviere, numită moartea a doua (Ap 20:14; 21:8). Din ea nu mai există trezire. Moartea pe care o suferim noi astăzi, nu este un tribut obligatoriu de plătit cuiva. Ea este urmarea faptului că suntem muritori, că nu mai avem acces la Arborele Vieții, ca să ne regenerăm permanent (Gn 3:22-24; Ap 22:14).

Cum ar fi fost posibil ca Moise să fie „luat cu trupul la cer, insa nu inviat” ? Adică un cadavru luat la cer? Sau, vrei să spui, răpit la cer fără moarte? De ce e mai plauzibil să fi fost răpit la cer fără moarte? Orice am spune noi totuși, Biblia zice clar că Moise a murit „după porunca Domnului” (Dt 34:5), așa cum și trăise, după porunca Domnului. Și nu mă mir, că a și fost înviat după porunca Domnului.

Referitor la cuvântul Eclesiastului (cap.12), trebuie luat cu aceeași atenție ca orice text biblic. Mai întâi, Eclesiastul se referă la „duhul” pe care Dumnezeu l-a dat, evocând astfel momentul Facerii, când Dumnezeu i-a suflat omului ÎN NĂRI suflare de viață (Gen 2:7), care se mai cheamă și duh de viață (Gn 7:22; Iov 32:8; 33:4; 34:14). Acest duh de viață, sau suflare de viață este o referire la viața însăși, care vine de la Dumnezeu, și este atestată în mod direct prin respirație (suflare). Când un om își „dă duhul” sau „sufletul”, sau „ultima suflare”, încetează să respire. Este o exprimare metaforică folosită în toate limbile cu privire la moarte: „expirare”. Această suflare care este ÎN NĂRI, nu este conștiința noastră, ci este vânt, aer, suflare. Toată încurcătura vine din faptul că teologii au pus în cuvintele ebraice și grecești ale Bibliei sensuri neoplatonice și populare. Dar Eclesiastul, cu amărăciune și cu ironie, răspunde acestor speculații zădarnice (Ecl 3:19-21):


„Căci soarta omului și a dobitocului este aceeași; aceeași soartă au amândoi; cum moare unul, așa moare și celălalt, toți au aceeaș suflare, și omul nu întrece cu nimic pe dobitoc; căci totul este deșertăciune. Toate merg la un loc; toate au fost făcute din țărână, și toate se întorc în țărână. Cine știe dacă suflarea omului se suie în sus, și dacă suflarea dobitocului se pogoară în jos în pământ?”
  #1712  
Vechi 23.11.2009, 20:06:12
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit partea a II-a

Ar fi bine ca ortodocșii de astăzi să ia seama și la înțelepți, nu numai la mistici. Citând din învățăturile lui Neagoe Basarab, pagini încăr*cate de românism autentic și de spirit religios derivat din reflecții asu*pra vieții însăși, Constantin Noica afirma:


„Vană și decăzută, viața aceasta e totuși un prilej. Singurul prilej. ’Că lacrimile noastre numai intr-aceasta sînt de folos, pînă sîntem vii, iar după moarte, noi nu putem nimic să lucrăm lui Dumnezeu, că cei morți nu cred, cei morți nu mărturisesc, cei morți nu lucrează, celor morți nu se va descoperi nici o taina...’ (C. Noica, Pagini despre sufletul românesc, Ed. Humanitas, Buc. 1991, p. 60-61, citând din învățăturile lui Neagoe Basarab către fiul său Teodosie, Ed. N. Iorga, Văleni 1910, p. 284).

Acest citat este o trimitere la Ecl 9:5-6 „Cei vii, în adevăr, măcar știu că vor muri; dar cei morți nu știu nimic, și nu mai au nicio răsplată, fiindcă până și pomenirea li se uită. Și dragostea lor, și ura lor, și pizma lor, de mult au și pierit, și niciodată nu vor mai avea parte de tot ce se face supt soare.”

Sorry, eu nu am afirmat nicăieri că trupul este o închisoare a sufletului. Trup și suflet formează o unitate, ca și creierul și gândul omenesc. Nu există conștiință umană în afara creierului. Dacă zici că aceasta este idee platonică sau gnostică, eu las să judece asta alți teologi ortodocși, fiindcă nu trebuie să fii erudit în filozie ca să știi că „amicus Plato” avea ca învățătură fundamentală nemurirea sufletului.

Mat 5:48 vorbește despre desăvârșirea morală a creștinului, a iubi asmenea lui Dumnezeu. Dacă aceasta este îndumnezeirea la care se referă ortodocșii, sunt de acord cu ea. Dar încă nu aș folosi termenul îndumnezeire, fiindcă nu este biblic, și este chiar derutant, pentru că, logica lui lingvistică duce cu gândul la asumarea naturii divine, ceea ce ar fi o blasfemie. Deci se poate spune că omul poate și trebuie să devină „ca Dumnezeu”. Dar nu trebuie afirmat că „omul poate deveni dumnezeu prin har”. Trebuie neapărat specificat în ce sens este adevărat afirnația și nu trebuie afirmat că „devine dumnezeu”, ci „devine ca Dumnezeu”. Aceasta numai în sens moral, ca o reflectare a imaginii lui Dumnezeu.

Nu am citit pe Prof. Bartoș. M-aș bucura să fim colegi, dar nu suntem. Frăția sa este baptist și îl respect ca atare. Dar nu-mi vine a crede că, cel puțin în această privință, ar avea o altă părere decât mine. În fine, dacă o să am timp în viața asta și pentru părintele Stăniloaie, am să mă aplec și asupra scrierilor lui. Dar se poate muri chiar ca sfânt și fără acestea.

Referitor la Sabat, eu nu am deschis acest subiect. Am citit ce spune Pseudo-Barnaba și alte povești bisericești asemănătoare, unde se vorbește despre ziua a opta. Argumentul cu ziua a opta a săptămânii este ca a cincea roată la căruță. Nu cred că e cazul să ne jucăm cu cifrele, ca în kabbala. Teoria zilei a opta nu are nici un temei biblic. Sabatul rămâne în picioare fiind de la Facerea lumii, făcut pentru toți oameni. Cred că este suficient să-ți spun cum îl considera Luca, evanghelistul neevreilor (Lc 23:56 „În ziua Sabatului [femeile sfinte] s-au odihnit după PORUNCĂ” – este interesant că aici mulți traducători au tradus „după Lege”, ca să estompeze ideea de poruncă divină, și să deturneze sensul înspre Lege, care putea semnifica religia tradițională a evreilor. Vericiă în textul grecesc).

Dimpotrivă, eschatonul este prefigurat de ziua a șaptea, care este ultima, numărul perfecțiunii. Când cineva vrea să fie mai perfect decât Dumnezeu, sfârșește în a fi în opoziție cu El. Ziua Sabatului comemorează și faptele Tatălui și ale Fiului, și ale Duhului Sfânt, fiindcă există un singur Dumnezeu. De asemenea, mântuirea nu o poate realiza decât Creatorul. Iar Christos este Creatorul (Ioan 1:3), de aceea poate fi și Mântuitor. Nu este necesară o altă zi a săptămânii pentru comemorarea altor evenimente mesianice. Dacă sabatizăm ziua întâi (și o poreclim „a opta”) ca să comemorăm învierea, atunci ar trebui să rezervăm și alte zile ale săptămânii pentru comemorarea nașterii, morții, înălțăirii etc. Ar trebui să sfințim și vinerea la fel de mult, și joia (ziua Înălțării). Cât despre ziua nașterii, Dumnezeu nu s-a îngrijit să rămână nici o dată în documentele Evangheliei. Până la urmă, Biserica putea să propună orice alte sărbători comemorative, periodice sau ocazionale, dar a le face sabate săptămânale este riscant, fiindcă intră în competiție cu ziua lui Dumnezeu.

Referitor la traducerea și înțelegerea corectă a textului din Lc 23:43, te rog să citești Ioan 20:17a, care arată că Iisus nu a fost în rai până în dimineața învierii. De asemenea, citește și traducerea TOB, care încearcă să fie mai aproape de intenția textului grecesc:


„Jésus lui répondit:

«En vérité, je te le dis, aujourd'hui,

tu seras avec moi dans le paradis.»


Iisus nu a zis „Adevărat îți spun, [că] astăzi vei fi cu Mine în rai”, ci „Adevărat îți spun astăzi, [că] vei fi cu Mine în rai”. În această privință, aproape toate traducerile sunt greșite. Mă și mir cu TOB (traducere franceză ecumenică), una din cele mai bine care există, a îndrăznit să rupă lanțul tradiției.

Spuneai că versiunea Cornilescu „schimbă virgula și sensul”. În realitate și Cornilescu pune aici virgula une au pus-o mai toți, de-a lungul timpului, adică greșit. În manuscrisele grecești cele mai vechi nu există semne de punctuație și nici chiar spații între cuvinte. Așa că povestea cu virgula corectă ține de modul în care știe cineva să citească textul, să-i înțeleagă sintaxa, și să compare text cu text. Referirea pe care o faci la aorist are sens doar cu privire la verbul είπεν („zise [Iisus]”), în acest caz, și nu afectează cu nimic poziția unei virgule. Eu îți urez spor la greacă și note bune (pe drept).

Repet, Iisus Însuși a afirmat în dimineța învierii că încă nu fusese în rai, deci nu Se dusese vineri în rai. Nu are voie nici un teolog să-L contrazică aici pe Iisus. Sunt însă mulți teologi foarte ologi când este vorba de a păși dincolo de părerile populare, și a citi Biblia corect și integral, în primul rând a o traduce mai responsabil. Mulți fac variațiuni pe selecții biblice scoase din context și împodobite cu filozofie și poezie, ceea ce poate fi literatură interesantă, dar nu teologie.
  #1713  
Vechi 23.11.2009, 20:06:52
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit partea a III-a

Din nou, referința pe care o faci la Ioan 5:24 („Amin, amin vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele și crede în Cel care M-a trimis, are viața veșnică, și nu merge la pedeapsă, ci a trecut din moarte la viață.”) nu se referă la starea psihicului în moarte, ci la calitatea vieții și la statutul creștinului, care crezând primind pe Christos, primește Viața (acum), iar respingând pe Christos, respinge Viața. Această Viață nu este calitatea sufletului / duhului natural al omului, ci este calitatea lui Christos, care este ΜΟΝΟΣ ΑΘΑΝAΣΙΟΣ, „singurul care are nemurirea” (1Tim 6:16). Expresia lui Iisus este explicată de Ioan în Ioan 11:25 mai clar: „Iisus i-a zis: ’Eu sunt învierea și viața. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi.’” Nu despre viață sau conștiență în moarte este vorba aici, ci despre viața care este în Christos și o primim prin Înviere, exact așa cum spune Iisus.

Când am vorbit despre inconștiența lui Iisus în moarte, m-am referit la conștiința Sa umană, nu la faptul că firea dumnezeiască ar fi pierit. Natura divină este nemuritoare (singura nemuritoare), nu se naște, nu poate fi afectată de nici o ostilitate, nu moare, nu se reproduce etc. Iisus a murit ca Om cu adevărat (Apoc 1:18), dar nu a murit ca Dumnezeu, pentru că divinitatea nu moare. Tocmai de aceea S-a înomenit, ca să poată face ispășire prin Jertfa lui de viață și de moarte mântuitoare. Dacă venea ca Dumnezeu doar, nu putea fi afectat fizic de piroanele romane. Firea dumnezeiască nu a dispărut la moartea lui Iisus, dimpotrivă în ea era taina învierii Lui.

Dar aici ataci o problemă pe care nu o discută nici Biblia, nici teologii. În ce privește conștiința lui Iisus, știm din Evanghelie că, deși El era Dumnezeu, nu numai om, Și-a trăit viața în conștiință umană. Evanghelia afirmă că Iisus în copilărie „creștea în înțelepciune și în statură”, asemenea oamenilor (Lc 2:52). Dacă ar fi venit în trup omenesc dar cu minte dumnezeiască, n-ar fi avut cum să crească în înțelepciune. Dumnezeu știe totul, nu mai are nimic de învățat. Iisus, însă, după întrupare, nu știa mai mult decât Îi descoperea Dumnezeu (Mt 24:36; Mc 13:32; Apoc 1:1). Aceasta dovedește că, în trup omenesc, Christosul Evangheliilor Își trăiește viața în conștiință umană. Firea dumnezeiască rămâne una cu El, dar conștiința dumnezeiască se ascunde în tăcere și taină. Tot ce spune și face, le face prin credință, inclusiv atunci când Își recunoaște divinitatea. Nu o face în virtutea memoriei divine, ci în virtutea credinței sfinte.

Cei care învie și se arată în cetate sunt o dovadă a învierii lui Iisus și a puterii lui mântuitoare. Dar Biblia nu ne spune că au fost scoși din iad. Din iad nu este scos nimeni, sper că înțelegi că pedeapsa este fără recurs. Dar acești înviați nu fuseseră în iad, ci este scris că erau sfinți (Mt 27:52). Textul biblic nu sune că „multe suflete ale păcătoșilor au fost smulse din iad și s-au întrupat din nou...”, ci spune „multe trupuri ale sfinților care adormiseră, au înviat”. Accentul este pus pe trup aici, nu pe un presupus suflet despre care se crede că ar fi fost în iad sau în Șeol/Hades. În orice caz, Mat 27:52-53 spune că acești sfinți au ieșit din mormintele lor în dimineața învierii, odată cu Iisus, și apoi au intrat în cetate, deși înviaseră deja la moartea Lui. Nu prea este loc de coborât în iad în această relatare. Nu spune Scriptura nici de Iisus, nici de acești sfinți că ar fi fost în iad. Iadul este la timpul viitor, și este pregătit pentru distrugerea diavolului, a îngerilor lui și a celor blestemați, care trăiesc o viață nepăsătoare față de semenii lor (Mt 25:41).

Nu înțeleg de ce spui că Iisus nu S-ar fi lăsat atins pentru motivul că se pogorâse în iad. Se putea contamina Maria de vreun virus din iad?

Troparele menționate de tine sunt frumoase dacă le acceptăm în sens poetic, ca o metaforă a mântuirii: afundarea lui IIsus în Hades (Șeol) și smulgerea prizonierilor de acolo (prin Duhul Lui).

Spui că învierile făcute de Iisus (fiica lui Iair, Lazăr), n-ar fi fost posibile „daca [morții] n-ar fi intr-o stare treaza de asteptare.” Dacă morții sunt treji, ei sunt treji în trupul lor sau în sufletul despre care lumea zice că se află în rai, în iad sau în purgatoriu. Iisus nu a zis: „Lazăre, coboară din cer!”, nici „Lazăre, vino din Hades (sau din iad, cum preferi)!” El a zis: „Lazăre, vino afară!”, fiindcă mormântul era o mică grotă, o cameră mortuară în stâncă. Lazăr pe care Iisus l-a chemat, nu era nici în rai, nici în iad, era în mormânt și „mirosea greu”. Iar Iisus spusese că „doarme”, apoi pentru că unii au crezut că chiar doarme, El a spus pe față: „a murit”. Să nu fi știut Iisus unde era Lazăr în realitate? În mod sigur, după înviere l-au întrebat mulți pe Lazăr pe unde a fost, și ar fi fost o mare ocazie pentru evangheliști să ne dea asemenea informații dacă ar fi fost la dispoziție, fiindcă unii au făcut cercetări, iar alții au fost chiar martori. Lazăr nu a murit a doua zi după înviere, ci a mai trăit destul timp ca să povestească. Și nu are nimic de povestit. În orice caz, nimic vrednic de atenția evangheliștilor.

Dar, dacă a se adresa trupului mort presupune existența unei conștiințe, înseamnă că atunci când Iisus a „certat febra” soacrei lui Petru (Lc 4:39), ar trebui să presupunem că febra are conștiință trează, sau când Iisus vorbește cu smochinul și-l blestemă („În veac să nu mai dea rod din tine”, Mt 21:19), ar trebui să tragem concluzia că smochinul avea un spirit treaz în el.
  #1714  
Vechi 23.11.2009, 20:48:10
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Au ramas doi sectanti care se pupa si se bat pe spate de cat de grozavi sunt ei.
atitudinea asta nu e cumva sectara?
  #1715  
Vechi 23.11.2009, 20:49:22
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Fiindca tricesimusseptimus si cei care cred ca sufletul moare odata cu trupul si ca aceasta este gandirea biblica si a evreilor de la inceput,o sa mai aduc in discutie un pasaj biblic sa vedem cum il explicati,si anume din 1 Imparati capitolul 17,capitolul adus chiar de tricesimusseptimus(desi nu are 27 de versete:):
1 Imparati 17:18 Femeia a zis atunci lui Ilie: "Ce am eu a face cu tine, omule al lui Dumnezeu? Ai venit la mine doar ca să aduci aminte lui Dumnezeu de nelegiuirea mea, și să-mi omori astfel fiul?"
1 Imparati 17:19 El i-a răspuns: "Dă-mi încoace pe fiul tău." Și l-a luat de la sânul femeii, l-a suit în odaia de sus unde locuia el, și l-a culcat pe patul lui.
1 Imparati 17:20 Apoi a chemat pe Domnul, și a zis: "Doamne, Dumnezeule, oare atât de mult să mâhnești Tu chiar pe văduva aceasta, la care am fost primit ca oaspete, încât să-i omori fiul?"
1 Imparati 17:21 Și s-a întins de trei ori peste copil, a chemat pe Domnul, și a zis: "Doamne, Dumnezeule, Te rog, fă să se întoarcă SUFLETUL copilului în el!"
1 Imparati 17:22 Domnul a ascultat glasul lui Ilie, și SUFLETUL copilului s-a întors în el, și a înviat."
da,cam complicat.
Dumnezeu a intors suflarea de viata si atit.
prea simplu nu?
  #1716  
Vechi 23.11.2009, 23:57:44
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Dani2004,eu nu am nimic cu adventistii,nu am nimic nici cu ortodocsii,am chiar multi prieteni adventisti si ortodocsi.Daca nu sunt de acord cu ei in ceea ce priveste unele lucruri,asta nu ma opreste sa imi fie prieteni.Si nici nu il consider pe tricesimusseptimus sectant. Stiu prea bine ca religia adventista este recunoscuta de stat ca si cult.Cu atat mai putin nu consider ca fac parte dintr-o "secta" si nici nu vreau sa arat "cat de grozav sunt".
tricesimusseptimus ceea ce ai adus tu aici este o interpretare asupra scripturii.Noi insa trebuie sa privim biblia ca intreg sa discutam si argumentele pro si argumentele contra.In ceea ce mi-ai adus tu vad doar argumente pro a ceea ce tu sustii.Cred ca ti-am adus multe argumente contra,argumente biblice si poti foarte bine sa faci o analiza,asa putem trage concluziile obiective.Pana acum am discutat despre cam toate aspectele readuse de tine si ai vazut ca ele ar putea fi intelese si "altfel" decat le intelegi tu.Trebuie sa fim obiectivi.
Maranata ai spus:"Dumnezeu a intors suflarea de viata si atit."
Nu suflarea de viata,adica duhul(cum am vazut ca chiar voi sustineti ca suflarea de viata in contextul din Geneza 2:7 desemneaza duhul),ci sufletul.Deci daca se spune ca "sufletul" de ce sa spunem noi altfel?Si deci privind astfel lucrurile vezi ca nu e deloc simplu pentru tine.

Last edited by Totpeetor; 24.11.2009 at 00:01:23.
  #1717  
Vechi 24.11.2009, 07:01:18
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
tricesimusseptimus ceea ce ai adus tu aici este o interpretare asupra scripturii.Noi insa trebuie sa privim biblia ca intreg sa discutam si argumentele pro si argumentele contra.In ceea ce mi-ai adus tu vad doar argumente pro a ceea ce tu sustii.
Putem discuta pro și contra pentru asta e forumul, însă privind Biblia în ansamblu normal ar fi să ne facem o imagine corectă. În lungul citat este cel puțin un argument contra, mă așteptam să-l depistezi - probabil nu l-ai citit cu atenție

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Deci daca se spune ca "sufletul" de ce sa spunem noi altfel?Si deci privind astfel lucrurile vezi ca nu e deloc simplu pentru tine.
În versetul cu pricina nu se spune, ci se traduce "sufletul". Deci ]n conformitate cu spui tu, lucrurile "ar putea fi intelese si "altfel" decat le intelegi tu".
  #1718  
Vechi 24.11.2009, 15:53:36
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Cam despre tot ce ai adus tu in aceste ultime postari,am mai discutat pana acum si am adus contraargumente la ele(si la pilda bogatului nemilostiv,si la presupusa inviere a lui Moise si la ideea ca Arhanghelul Mihail ar fi Isus,mai la toate aspectele aduse de tine acum in discutie).Nu mai trebuie sa plictisesc si sa umplu forumul cu ele.Cert este ca in postarile tale sunt mai putine argumente contra.Se observa bine ca este o interpretare proprie asupra scripturii si nimic mai mult,interpretare care dupa cum am mai aratat poate fi combatuta.Tu ai argumentele pro,eu ti-am adus argumente contra,cine spune ca este obiectiv trebuie sa meditezi asupra lor si sa traga o concluzie obiectiva si conforma bibliei.
In ceea ce priveste discutia despre suflet,tu insusi ai spus ca termenul original este:"nephesh".Pentru duh in biblie se foloseste cuvantul evreiesc "ruach".Asta trebuie sa iti dea de gandit.Pana la urma in acel verset biblic,tocmai despre natura dihotomica sau trihotomica se vorbeste,pe care voi insa le negati.
  #1719  
Vechi 25.11.2009, 10:43:42
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

[quote=Totpeetor;184737]Cam despre tot ce ai adus tu in aceste ultime postari,am mai discutat pana acum si am adus contraargumente la ele(si la pilda bogatului nemilostiv,si la presupusa inviere a lui Moise
  #1720  
Vechi 25.11.2009, 11:03:35
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

[quote=Totpeetor;184737]Cam despre tot ce ai adus tu in aceste ultime postari,am mai discutat pana acum si am adus contraargumente la ele(si la pilda bogatului nemilostiv,si la PRESUPUSA inviere a lui Moise

scuze pt. postarea precedenta,am postat din greseala doar pasajul caruia voiam sa-i raspund.Ideea e ca Moise chiar a inviat,episodul schimbarii la fata o arata clar.Acolo erau Moise si Ilie,care fusesera deja inviati,ca doar meritau cu prisosinta,nu erau SUFLETELE lor.In general,si mie mi se pare ca sunt mai multe pasajele din Biblie care sugereaza ca dupa moarte nu mai e nimic(pana la inviere),decat cele care s-ar putea referi la o eventuala"viata"dupa moarte.
Omul si animalele sunt facuti din aceeasi materie organica,doar ca la om e altfel structurata.Si omul si animalele au viata.Cand mor,n-o mai au.Creierul uman functioneaza pe aceleasi principii ca si creierul animal.In momentul in care acesta moare,viata inceteaza.
In momentul in care creierul incepe sa se degradeze,datorita bolilor batranetii(Alzheimer,de exemplu),unde mai e "sufletul",cand persoana respectiva e"in mintea copiilor",cum se spune?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17