Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 23.10.2008, 19:55:21
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Iata ce spune si Sfantul Iustin Martirul, in lucrarea "Dialog cu iudeul Tryphon", cap. 80.
"DACA INTALNESTI PERSOANE CARE ISI ZIC CRESTINI, DAR CARE NEAGA INVIEREA MORTILOR SI SUSTIN, DIMPOTRIVA, CA SUFLETELE LOR VOR FI LUATE LA CER DE INDATA CE MOR, PE ACESTIA SA NU-I SOCOTESTI CRESTINI".
Intradevar, Sfantul Iustin o fi gresit cu acel cuvant, dar inaintea mortii a marturisit cu mult curaj pe Hristos si invatatura ortodoxa despre nemurirea sufletului si niciodata n-a avut pretentia asemeni dnei White [/quote]

I-ar nu am inteles ce vreti? V-a spus cineva ca trebuie sa credeti orbeste ce spune un om (fie el Sf. Iustin Martirul sau Ellen White)? Eu sustin ca Sfanta Scriptura este fara greseala, nu Ellen White.

Si acum, daca tot ati facut o afirmatie: imi indicati si mie o scriere a SF. Iustin Martirul in care isi retracteaza si corecteaza cele spuse referitor la sufletele celor morti?
  #212  
Vechi 23.10.2008, 20:46:13
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black]
Citat:
În prealabil postat de vasinec
1. Cel ce moare nu-si mai aduce aminte de Tine; si cine Te va lauda in locuinta mortilor? (Psalmul 6:5)
2. "Ce vei castiga daca-mi versi sangele, si ma pogori in groapa? Poate sa Te laude tarana? Poate ea sa vesteasca credinciosia Ta"?(Psalmul 30:9)
3. Oare pentru morti faci Tu minuni? Sau se scoala mortii sa Te laude? Se vorbeste de bunatatea Ta, in mormant si de credinciosia Ta, in adanc? Sunt cunoscute minunile Tale in intunerec si dreptatea Ta in tara uitarii?(Psalmul 88:10-12)
4. Nu mortii lauda pe Domnul si nici vreunul din cei ce se pogoara in locul tacerii.(Psalmul 115:17)
5. Cei vii, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic.(Eclesiastul 9:5)
6. Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune. (Eclesiastl 9:10)
7. Totus Tu esti Tatal nostru! Caci AVRAM NU NE CUNOASTE, si
Citat:
În prealabil postat de vasinec
[/COLOR][COLOR=black]Israel[/COLOR][COLOR=black] nu stie cine suntem. (Isaia 63: 16). (AVRAM NU NE CUNOASTE - a se revedea pilda bogatului nemilostiv din Luca 16).
8. Caci nu locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste; si cei ce s-au pogorat in groapa nu mai nadajduiesc nimic. (Isaia 38:18)
9. Dar omul cand moare, ramane intins; omul cand isi da sufletul, unde mai este?(Iov
[/COLOR]
[COLOR=black]14:10[/COLOR][COLOR=black]).
10. Pana nu se intoarce tarana in pamant, CUM A FOST, si pana nu se intoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat. (Eclesiastul 12:7) - Moartea descrisa ca fiind procesul invers creatiei. Era cineva constient inainte de a fi creat?
11. David a adormit cu parintii lui, si a fost ingropat in cetatea lui David (1 Imparati
[/COLOR]
[COLOR=black]2:10[/COLOR][COLOR=black])
12. Caci David nu s-a suit la ceruri (Faptele apostolilor
[/COLOR]
[COLOR=black]2:34[/COLOR][COLOR=black])- spune apostolul Petru.
13. IAR TU, DU-TE, PANA VA VENI SFARSITUL; TU TE VEI ODIHNI, SI TE VEI SCULA IARASI ODATA IN PARTEA TA DE MOSTENIRE, LA SFARSITUL ZILELOR"(Daniel 12:13)
14. Apoi a ingenuncheat si a strigat cu glas tare: "Doamne, nu le tinea in seama pacatul acesta"! Si dupa aceste vorbe, a adormit. (faptele apostolior cap 7:60 - moartea diaconului Stefan).
[/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]Domnule Vasinec, arătați-ne unde scrie aici că odată cu moartea omului, sufletul încetează să mai existe, unde scrie că sufletul își pierde simțurile odată cu trupul? Într-un verset aruncat de tine scrie că își „dă sufletul” locuțiune egală cu verbul „a muri”, „a deceda”, nu are înțelesul de a anula existența sufletului după moarte. Iar în versetul în care scrie că: „in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune”, este vorba de moartea fizică a trupului și a simțămintelor sale, nu de dispariția totală a sufletului.
În jumătățile de versete pe care le-ai dat este vorba fie despre moartea fizica a trupului, fie este vorba de starea de moarte a simțămintelor de apropiere de Dumnezeu, moarte a stării de credință, nu de moarte a sufletului cum susțin adventiștii. Sensul în care e folosit cuvântul moarte in citatele care le-ai dat este folosit și de Hristos:
Mat.8.21 “Un altul dintre ucenici I-a zis: Doamne, dă-mi voie întâi să mă duc și să îngrop pe tatăl meu. Iar Iisus i-a zis: Vino după Mine și LASĂ MORȚII SĂ-ȘI ÎNGROAPE MORȚII LOR.”
Și de Pavel la 1 Tim.5.5-6 “Cea cu adevărat văduvă și rămasă singură are nădejdea în Dumnezeu și stăruiește în cereri și în rugăciuni, noaptea și ziua. Iar cea care trăiește în desfătări, DESI E VIE, [/COLOR][COLOR=black]E MOARTA[/COLOR]
[/SIZE][COLOR=black][SIZE=3].”
Este vorba aici de persoane care viețuiesc, dar dacă nu au credință sunt ca și moarte, acesta este sensul pe care il are cuvântul “moarte” și în versetele pe care l-ai înșiruit domnule vasinec, nu acela că sufletul omului moare odată cu trupul său cum susțin adventistii tăi.[/SIZE]
[/COLOR]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #213  
Vechi 23.10.2008, 20:49:11
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[SIZE=3]Domnule maraiann/vasinec, păi ce faceți? Vă bateți joc de noi? Niciodată nu ați adus un argument concret în favoarea inexistenței conștiente a sufletului după moarte și în favoarea inexistenței Iadului, așa cum susține secta din care faceți parte. Așa că o să reiau mai jos argumentele biblice ale Bisericii în favoarea existenței sufletului după moarte. Aceste versete nu le-ați comentat niciodată, nici dumneavoastră, nici armatele de eretici adventiști de pe Intercer cărora le difuzați propaganda.[/SIZE]

[SIZE=3]Petru 3.18 „Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar VIU FĂCUT CU DUHUL, CU CARE S-A COBORÂT ȘI A PROPOVĂDUIT ȘI DUHURILOR ȚINUTE ÎN ÎNCHISOARE, care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă”.
Am încercat să dau citatul complet. Sf. Petru se referă clar la cele trei zile ale Mântuitorului în care a fost mort cu trupul (pentru că spune clar “omorât cu trupul”) și la pogorârea Sa în Iad unde erau duhurile unor oameni care trăiseră demult pentru că face și precizarea „în zilele lui Noe”
Apoi în aceași carte biblică și referindu-se la același episod sf. Petru face precizarea :
1 Petru 4.5-6 „Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții. Că spre aceasta S-A BINEVESTIT MORȚILOR, CA SĂ FIE JUDECAȚI CA OAMENI DUPĂ TRUP, DAR SĂ VIEZE DUPĂ DUMNEZEU CU DUHUL. “ În Biblia tradusă de B. Anania scrie “s-a bivestit CHIAR ȘI morților” iar în Biblia Cornilescu: “ȘI CELOR morți”. Adică sensul e clar: pe lângă cei vii cărora le-a propovăduit Mântuitorul în timpul vieții pământești le-a propovăduit ȘI CELOR MORȚI în timpul coborârii în Iad.

4 Regi 13.21 (sau 2 Imp.13.21-biblia sectantilor) “Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei.CĂZÂND ACELA, S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT ȘI S-A SCULAT PE PICIOARELE SALE”.
Puteau oasele unui sfânt decedat să facă minuni dacă sufletul acelui sfânt nu mai exista?

De asemenea nu ați dat niciodată nici un răspuns plauzibil nici la citatele:
Marcu 9.43-48 „Și de te smintește mâna ta, tai-o că mai bine îți este să intri ciung în viață, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins. UNDE VIERMELE LOR NU MOARE ȘI FOCUL NU SE STINGE Și de te smintește ochiul tău, scoate-l, că mai bine îți este ție cu un singur ochi în împărăția lui Dumnezeu, decât, având amândoi ochii, să fii aruncat în gheena focului. UNDE VIERMELE LOR NU MOARE ȘI FOCUL NU SE STINGE.”
Despre ce foc care nu se stinge și despre ce vierme e vorba aici, dacă voi adventiștii negați existența Iadului?

Să ne oprim și la citatul din Apocalipsa 20.7-10 :
„Și către sfârșitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui, Și va ieși să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, și să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării. Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, ȘI VOR FI CHINUIȚI ACOLO ÎN VECII VECILOR”.
Aici Biblia susține clar existența veșnică a sufletelor și existența Iadului, referindu-se la pedeapsa antihriștilor și a celorlalți oameni amăgiți de diavol. Sunt curios să văd cum vei ocoli răspunsul la problema asta!

Să ne oprim și la definiția pe care o dă însăși Mântuitorul termenului de Înviere:
Ioan 5.28-29 “vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui. Și vor ieși, CEI CE AU FĂCUT LUCRURI BUNE SPRE ÎNVIEREA VIEȚII ȘI CEI CE AU FĂCUT CELE RELE SPRE ÎNVIEREA OSÂNDIRII”.
Acesta e un alt citat pe care adventiștii îl ocolesc, pentru că argumentează existența Iadului.

Să ne referim și la Schimbarea la Față a Domnului:
Luca 9. 28-31“luând cu Sine pe Petru și pe Ioan și pe Iacov, S-a suit pe munte ca să Se roage. Și pe când se ruga El, chipul feței Sale s-a făcut altul și îmbrăcămintea Lui albă strălucind.ȘI IATĂ DOI BĂRBAȚI VORBEAU CU EL, CARE ERAU MOISE ȘI ILIE Și care, arătându-se întru slavă, vorbeau despre sfârșitul Lui”
Evangheliile arată că Hristos a vorbit cu două personae care trăiseră demult. Ilie s-a înălțat la cer, dar Moise era mort. (Deut 24.5 “Și a murit Moise, robul lui Dumnezeu, acolo, în pământul Moabului, după Cuvântul Domnului”) Cu cine a vorbit Hristos acolo la Schimbarea la față, dacă sufletul lui Moise nu mai exista conștient?[/SIZE]


[SIZE=3]Apoi, in epistola catre Evrei 12 ;22 "Ne-am apropiat de muntele Sion si cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc si de zeci de mii de ingeri in adunare sarbatoreasca si de BISERICA CELOR INTAI NASCUTI care sunt injscrisi in ceruri si de DUHURILE DREPTILOR CELOR DESAVARSITI si de Iisus Mijlocitorul Noului testament"
Se vede clar din acest pasaj in primul rand, timpul trecut "ne-am apropiat de Muntele Sion, deci nu ne v-om apropia intr-o epoca viitoare, si duhurile dreptilor celor desavarsiti care-l lauda pe Dumnezeu, deci e clar ca cineva intr-o stare de inconstienta nici nu poate avea inca aceste calitati de dasavarsiti ci le-ar primi atunci cand ar invia la a doua venire, si nici nu-l pot lauda pe Dumnezeu.
[/SIZE]

[SIZE=3]2 Cronici 33.6 “ Manase a adus oameni care chemau duhurile morților și fermecători; și a înmulțit relele împotriva Domnului, mâniindu-L.” [/SIZE]
[SIZE=3]Lev 20.27 “Bărbatul sau femeia, de vor chema morți sau de vor vrăji, să moară neapărat”[/SIZE]
[SIZE=3]Dacă vechii evrei nu credeau în existența sufletelor după moarte, atunci de ce le interzice D-zeu sub pedeapsa morții, spiritismul?[/SIZE]

[SIZE=3]Domnule vasinec/maraiann, nu am mai adus argumentul Pildei săracului Lazăr de la Luca 16, în care se vorbește limpede de existența Iadului și a sufletelor după moarte, pentru că acolo ați venit cu niște comentarii de tot hazul, ba încă ați avut curajul să spuneți că nicăieri în Biblie nu se mai vorbește despre persoane decedate care vorbesc sau fac acțiuni. Deci când vă apucați la modul serios de citatele de mai sus??? Dacă ocoliți răspunsurile, o să le reiau la nesfârșit.[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #214  
Vechi 23.10.2008, 22:10:24
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

[quote=Iustin32;97282] Cum puteti sa mai aveti incredere in invatatura acestui cult care se bazeaza in cea mai mare parte pe ,,profetiile si descoperirile,, acestei femei bolnave si pline de mandrie si parere de sine? Hai sa-l lasam pe Sfantul Iustin si gresala lui si sa vedem si greselile (profetiile mincinoase) ale dnei White:

[SIZE=4] [/SIZE]
[SIZE=3]Iustin ,daca vei cauta rautati asta vei gasi .Acel site este facut de latura evanghelica ,special sa traga cu tunul in EGW si implicit in BAZS.[/SIZE]
[SIZE=3]Probabil pt ca ei nu pot aplica concepte sanatoase cum sint Sabatul(dupa care aspira Papa sa-l trensfere duminicii) ,reforma sanitara , faptul ca va avea loc o cercetare a caracterului individual ,faptul ca la a doua venire nu va avea loc o rapire secreta,etc.[/SIZE]
[SIZE=3]Iti recomand pt obiectivitate sa te informezi si de la sursa discutiei.[/SIZE]
Dacă vei citi mai serios EGW, vei observa că ea încurajează gândirea critică, în teologie și viață. De asemenea, nu este adevărat că adventismul este un fenomen obscurantist care înnăbușă gândirea.

Ellen G. White, CW 40.3 :
„Este important ca în apărarea doctrinelor pe care le considerăm articole fundamentale de credință, să nu ne permitem să întrebuințăm argumente care nu sunt cu totul sănătoase. Acestea ar putea fi de ajutor pentru a reduce la tăcere pe un oponent, dar ele nu fac cinste adevărului. Noi ar trebui să prezentăm argumente sănătoase, care nu doar să închidă gura oponenților noștri, dar care să suporte cea mai strictă și mai minuțioasă examinare.”
Dacă scrii “critical study” pe linia de căutare la [COLOR=#c97e00]http://www.whiteestate.org/search/published_writings.asp[/COLOR] afli mai multe.
  #215  
Vechi 23.10.2008, 22:27:38
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Daca ai fi sincer in cautarea Adevarului, ai fi citit aceasta scriere care da citate foarte clare despre ,,profetiile si descoperirile,, mincinoase ale dnei White chiar din primele editii ale cartilor ei. Nu mai veni cu scuze de genul:[SIZE=3],,Acel site este facut de latura evanghelica ,special sa traga cu tunul in EGW si implicit in BAZS.[/SIZE]
[SIZE=3]Probabil pt ca ei nu pot aplica concepte sanatoase cum sint Sabatul(dupa care aspira Papa sa-l trensfere duminicii) ,reforma sanitara , faptul ca va avea loc o cercetare a caracterului individual ,faptul ca la a doua venire nu va avea loc o rapire secreta,etc.,,
Fii concret: sunt adevarate acele lucruri sau nu? Mie mi se par foarte bine documentate, pe langa faptul ca cel care le-a scris a fost mai bine de 20 de ani adventist convins pana ce a inceput sa puna cap la cap minciunile sotilor White si sa vada adevarul.
[/SIZE]
  #216  
Vechi 23.10.2008, 22:52:57
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Daca ai fi sincer in cautarea Adevarului, [SIZE=3]Fii concret: sunt adevarate acele lucruri sau nu? Mie mi se par foarte bine documentate, pe langa faptul ca cel care le-a scris a fost mai bine de 20 de ani adventist convins pana ce a inceput sa puna cap la cap minciunile sotilor White si sa vada adevarul.[/SIZE]
Normal ca orice om curios ,am citit mai mult decit merita ce e scris pe acel site .Pina m-am convins ca e facut in batjocura si multa reavointa.
Admit ca EGW a exagerat in anumite aspecte .Si cred ca din cauza ca a fost crescuta la metodisti ,care vin pe linia lui Calvin.Din aceasta cauza latura puritana ,a fost mai accentuata.
Dar mai ales cartea ei Tragedia veacurilor merita citit de oricine .
In primul rind pentru ca e legata de istorie ,mai ales cea protestanta .
Mia mi-a placut istoria ,si am vrut sa inteleg cum au trait oamenii .Asa am ajuns sa inteleg ca oamenii in general au fost religiosi ,si istoria lumii are mare legatura cu religia ,nu cum am fost noi invatati in comunism.
Asa am luat la cunostinta de concurenta din vest intre catolici si protestanti,asa am inteles evenimentele din Irlanda , de ce vestul e mereuin fata estului si multe alte lucruri.
EGW si predicile adventiste m-au ajutat sa-l caut pe Dumnezeu ,pe care nu-l acceptam(mai ales in prezentarea arhaica ortodoxa).
Crede-ma ca nu doresc sa-mi pierd timpul pe aici degeaba .
O fac doar pt informare reciproca .Si vreau sa arata ca exista multe alte puncte de vedere fata de linia istorica . Trebuie sa invatam din greseli .
Dace stam doar pe virful muntelui si spunem ca doar la unii e adevarul ,atunci sigur sintem ai satanei.
Evanghelia vorbeste singura si ni-l arata pe Isus Hristos .
Teologii mai mult strica de multe ori.
Crede-ma,sint un open mind ,nu am de gind sa ma inchid pe un drum laturalnic. Am vazut un adevar si cred in el ca poate schimba lumea ,deja seculara.
Acest lucru se poate face prin aprofundarea caracterului lui Isus in viata fiecaruia . Trebuie sa gasim o noua prezentare a lui Isus ,mai aproape de timpul in care traim. Lucrurile vechi trebuie lasate in urma si facut curatenie de primavara.Evanhelia vesnica (de care vorbeste intreita solie din apocalips) este mereu vie.
Important e ca noi de azi si acum sa o intelegem.Sa intelegem noua lumina a generatiei noastre.Si sa o prezentam sub o forma noua.Altfel marturia crestina pt Dumnezeu va muri.
  #217  
Vechi 23.10.2008, 22:57:07
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Biserica atunci cand din sanul ei au iesit erezii, au convocat Sinoade si le-au combatut cu argumente Scripturistice si Patristice, stabilind invatatura ,,cea dupa dreapta credinta,,, ori tu vii cu niste ,,argumente,, de 2 bani. Daca nu sunt adevarate acele scrieiri, ce va opreste sa le combateti cu Biblia in mana?
E clar, nu aveti argumente credibile in fata acuzatiilor de ,,profetii,, mincinoase si neimplinite ale dnei White.
  #218  
Vechi 23.10.2008, 23:11:13
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Biserica atunci cand din sanul ei au iesit erezii, au convocat Sinoade si le-au combatut cu argumente Scripturistice si Patristice, stabilind invatatura ,,cea dupa dreapta credinta,,, ori tu vii cu niste ,,argumente,, de 2 bani.
Probabil ca mindria ta nu o mai observi acum.
Acele Sinoade le consideri infailibile?Atunci aveti pozitia Papei.
Probabil Satana se bucura de intelegerea frateasca dintre crestini.
Cum iti explici cresterea BO in jurul basileului,cel care are puterea politica si sociala ?Asta nu-ti da de gindit .
Nu se poate face crestinism cu forta .Asta se intelege?
Nu poti boteza fara ca cel in cauza sa inteleaga. Pilda famenului etiopian.
Si multe altele . Voi nu vreti si nu doriti sa le vedeti pt ca sinteti majoritari si vreti ca toti sa faca ca voi .
Il pierdeti pe Isus din privire.
Nu mai cereti altora smerenie ,cind la voi lipseste.

Iti multumesc pentru vorbele alese.
  #219  
Vechi 23.10.2008, 23:41:11
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Unde ai gasit tu ca Biserica ortodoxa a botezat cu forta? asta da s-a intamplat la catolici. Citeste Istoria Bisericii Ortodoxe
  #220  
Vechi 24.10.2008, 00:27:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Ar fi intr-adevar, dezamagitor, daca cineva isi aduna cunosterea dupa niste articole din ziar (majoritatea urmaresc senzationalul, nu adevarul). Dar sa nu crezi in ce spun Sfintii Parinti, nu este deloc dezamagitor. Nici ortodocsii nu cred in totalitate in scrierile Sfintilor Parinti. Este un citat din scrierile Sfantului Iustin Martirul, care este contestat chiar si de catre ortodocsi. Citatul se refera la ceea ce se imtampla cu omul indata ce moare. Postez citatul.

Iata ce spune si Sfantul Iustin Martirul, in lucrarea "Dialog cu iudeul Tryphon", cap. 80.
"DACA INTALNESTI PERSOANE CARE ISI ZIC CRESTINI, DAR CARE NEAGA INVIEREA MORTILOR SI SUSTIN, DIMPOTRIVA, CA SUFLETELE LOR VOR FI LUATE LA CER DE INDATA CE MOR, PE ACESTIA SA NU-I SOCOTESTI CRESTINI".

Vasinec, sper ca nu sugerezi ca pentru o fraza trebuie anulati toti Sfintii Parinti?!?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17