Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2008, 23:53:01
firulescudaniel firulescudaniel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2008
Mesaje: 4
Implicit

Am doar 16 ani (sau cel putin voi implini in febr) si as vrea sa ma casatoresc . Vreau sa stiu daca Biserica ma accepta. Am citit prin multe articole din ziar ca varsta minima acum ar fi 16 pentru ambele sexe insa ar fi mai bine sa va intreb pe voi sunteti mai informati decat oricine. Va multumesc antincipat .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2008, 00:02:18
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Si canonic varsta este acceptata. Nu trebuie graba. Aveti duhovnic? Ce sfat va da duhovnicul acela este cel mai potrivit raspuns.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2008, 00:37:57
victor.r victor.r is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

http://www.dsclex.ro/coduri/c_fam.htm#t1

Iata raspunsul legislativ.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2008, 01:36:15
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de firulescudaniel
Am doar 16 ani (sau cel putin voi implini in febr) si as vrea sa ma casatoresc . Vreau sa stiu daca Biserica ma accepta. Am citit prin multe articole din ziar ca varsta minima acum ar fi 16 pentru ambele sexe insa ar fi mai bine sa va intreb pe voi sunteti mai informati decat oricine. Va multumesc antincipat .
Of Of de ce nu mai am eu 16 ani!!!
Da de ce atita graba tinere?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2008, 09:43:17
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Buna. in legatura cu sfatul pe care-l ceri,indraznesc si spun: nu esti foarte tanar?16 ani...dar cu scoala ce faci? nu vrei sa iti croiesti un drum drept,un drum frumos pentru a sustine o adevarata familie?cum ai sa-ti intretii familia? poate apare si un copil? te-ai gandit?in loc sa iti termini scoala,sa intri la o facultate,sa faci drumetii la munte si la mare si sa gusti din frumoasa viata de student,poate si o bursa pe afara,cine stie,tu vrei sa te insori, sa iti faci inca de pe acum probleme privitoare la bani,caci apar,sa schiumbi scutecem, sa bociti amandoi ca nu aveti bani cu care sa va cumparati ce va trebuie, ca,copilul plange ,...nu e pacat?e mare grija asta crede-ma pentru umerii tai firavi.viata impreuna nu presupune numai relatii trupesti,stii ce repede se duce placerea asta? ca vantul...citeam aseara din Parintele Arsenie Boca si spunea ca relatiile trupesti in afara faptului ca ar trebui sa faca parte din sfanta taina a Cununiei, trebuie infranate in timpul scolii,pt ca numai atunci mintea gandeste limpede,cand exista abstinenta,intelegi? vrei sa te irosesti de pe acum? o sa imbatrinesti prematur,o sa te ofilesti ca un trandafir in bataia nemiloasa a focului,,relatiilor trupesti,,atat de paguboase la varsta asta.pastreaza-ti iubirea curata, neprihanita pana cand veti fi nevoiti amandoi sa va castigati traiul singuri, dupa ce va veti termina studiile,pt ca ,crede-ma viata e tare grea,si daca nu ai carte,e tare greu...citeste Parintele Arsenie Boca,te rog, cartea se numeste ,,Taina sfintei Cununii,,. Multa intelepciune, si iubire de Dumnezeu iti doresc. Doamne ajuta-ne!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2008, 13:20:58
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de firulescudaniel
Am doar 16 ani (sau cel putin voi implini in febr) si as vrea sa ma casatoresc . Vreau sa stiu daca Biserica ma accepta. Am citit prin multe articole din ziar ca varsta minima acum ar fi 16 pentru ambele sexe insa ar fi mai bine sa va intreb pe voi sunteti mai informati decat oricine. Va multumesc antincipat .
Daca tu ai 16 ani citi ani are cealalta parte ca nu ai spus esti baiat sau fata?
Doamnezeu sa-ti lumineze mintea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2008, 13:23:28
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de firulescudaniel
Am doar 16 ani (sau cel putin voi implini in febr) si as vrea sa ma casatoresc . Vreau sa stiu daca Biserica ma accepta. Am citit prin multe articole din ziar ca varsta minima acum ar fi 16 pentru ambele sexe insa ar fi mai bine sa va intreb pe voi sunteti mai informati decat oricine. Va multumesc antincipat .
Of Of de ce nu mai am eu 16 ani!!!
Da de ce atita graba tinere?
Oh cred ca esti baiat cu numele Daniel am vazut mai tirziu numele,
Inseamna ca fata are 13 ani?
Da parintii vostri stiu de gindurile voastre?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.01.2008, 15:42:43
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Foarte frumos!Daca parintii va ajuta sa va terminati studiile de ce nu?Poate fi o casatorie reusita,ori acum ori la 65 daca e sa fie este oricum.Trebuie sa ai sprijin material si moral(de ce nu?)sa ai o anumita maturitate in gandire(in sensul de a nu confunda ce vrei azi cu ce vrei maine) si sa iei hotararea dupa o indelunga chibzuinta,mama ta ce spune?Nici sotul meu cand l-am cunoscut nu avea o slujba,nu era suficient de "copt"adica nu prea stia la ce se inhama,dar uite ca pana acum lucrurile stau neasteptat de bine.Precizez ca a terminat studiile in timp ce eram impreuna si aveam si doi copii,dar pe noi ne-au ajutat cu tot ce ne trebuia parintii.
Ce daca ai 16 ani?daca ai un suflet curat si ai grija de el sa nu se murdareasca e ok,un partener de viata poate fi copilotul care te ajuta sa te mentii pe linia de plutire....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.01.2008, 19:22:29
firulescudaniel firulescudaniel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2008
Mesaje: 4
Implicit

Nu este o graba , dar cred ca in sfarsit am gasit persoana alaturi de care as trai toata viata. Si chiar nu vreau sa pierd aceasta persoana in niciun fel ... poate sunt prea tanar ca sa spun , dar iubesc si cred ca este sufletul meu pereche... poate si prea devreme si poate si prea tanar asta e ce simt si stiu ca aici voi gasi intelegere fiindca ... nu ce e material conteaza... si daca o sa ma casatoresc cu ea nu vom trai sub acelasi acoperis inca... iar daca nu ne vom casatori vreau macar un legamant puternic facut in biserica.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.01.2008, 19:23:37
firulescudaniel firulescudaniel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2008
Mesaje: 4
Implicit

fiindca stiu ca numai Dumnezeu poate unii intr-adevar 2 oameni.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie cciubo Nunta 9 03.09.2010 21:22:07
casatorie alina88 Generalitati 20 01.09.2010 21:54:10
casatorie Sf.Asteapta Generalitati 13 29.06.2010 18:25:31
casatorie alexdnny Generalitati 3 05.05.2008 17:15:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 23:40:13