Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.11.2011, 14:56:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Da , peste 3000 de mesaje nu e putin de loc.
Subconstientul il cheama la religia in care a fost botezat mai ales ca e nepot de preot ortodox.
Daca e asa, atunci cu siguranta bunicul va mijloci de acolo de sus(daca a plecat cumva) sau de aici de printre noi ptr ca nepotul sa imbratiseze credinta cea adevarata.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.11.2011, 15:00:42
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Daca e asa, atunci cu siguranta bunicul va mijloci de acolo de sus(daca a plecat cumva) sau de aici de printre noi ptr ca nepotul sa imbratiseze credinta cea adevarata.
Am putea spune ca dumnealui s-a ratacit.
Acum depinde daca e in stare sa se lepede de sine.
Numai asa ar putea sa vada ca este in ratacire.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.11.2011, 15:01:08
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
povesteam din trecutul meu de credincios ...
Trecutul dvs de credincios si-a lasat amprenta puternic asupra dvs.
M-am bucurat sa vad anumite posturi.
Am nadejdea ca veti reveni acasa, daca nu cumva sunteti deja dar ptr spectacol incercati sa negati lucrul acesta.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.11.2011, 15:06:55
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Am putea spune ca dumnealui s-a ratacit.
Acum depinde daca e in stare sa se lepede de sine.
Numai asa ar putea sa vada ca este in ratacire.
exista un timp ptr toate....
Un greco catolic isi intreba fiul,mucenic ortodox: "Fiule, daca ai descoperit ca ortodoxia e dreapta credinta, de ce nu mi-ai spus?" Iar fiul rapunde:"Tata, am stiut ca vei reveni acasa. M-am rugat in schimb in tot timpul acesta ptr tine". Actualmente, tatal e preot ortodox, in locul fiului,incununat ca mucenic la numai 20 de ani.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.11.2011, 15:17:34
dimaiulian dimaiulian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 13
Implicit

Numai Bunul te poate ajuta in privinta asta. Noi o sa-i cerem ajutorul, dar trebuie si tu sa il rogi sa iti arate drumul. Noi intotdeauna te vom astepta. Doamne ajuta.

Si nu uita. Nu stiu a cata porunca este dar: Ascultati-va parintii ca sa va fie bine si sa aveti viata lunga. Inteleg ca parintii tai sunt ortodocsi (sau poate doar unchiul???).
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.11.2011, 16:21:51
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dimaiulian Vezi mesajul
Numai Bunul te poate ajuta in privinta asta. Noi o sa-i cerem ajutorul, dar trebuie si tu sa il rogi sa iti arate drumul. Noi intotdeauna te vom astepta. Doamne ajuta.

Si nu uita. Nu stiu a cata porunca este dar: Ascultati-va parintii ca sa va fie bine si sa aveti viata lunga. Inteleg ca parintii tai sunt ortodocsi (sau poate doar unchiul???).
Am inteles ca bunicul a fost preot ortodox ,mutat la cele vesnice.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.11.2011, 17:25:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Am inteles ca bunicul a fost preot ortodox ,mutat la cele vesnice.
Într-adevăr, bunicii mei au fost preoți ortodocși. Cu drepții să-i odihnească Domnul, fiindcă nu mai sunt printre noi.
Mulți greco-catolici au fost mai întâi în schismă față de Roma, situație moștenită din generație în generație. Evident, la 1700 toți cei care s-au unit cu Roma erau ortodocși. Așa a fost prima denumire a ceea ce astăzi se numește Biserica Română Unită (greco-catolică): "Biserica ortodoxă unită cu Roma".

În sfârșit, să mai observăm că am deviat off-topic. Să revenim la post și la dezlegări.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.11.2011, 23:11:41
abu abu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2005
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Într-adevăr, bunicii mei au fost preoți ortodocși. Cu drepții să-i odihnească Domnul, fiindcă nu mai sunt printre noi.
Mulți greco-catolici au fost mai întâi în schismă față de Roma, situație moștenită din generație în generație. Evident, la 1700 toți cei care s-au unit cu Roma erau ortodocși. Așa a fost prima denumire a ceea ce astăzi se numește Biserica Română Unită (greco-catolică): "Biserica ortodoxă unită cu Roma".

În sfârșit, să mai observăm că am deviat off-topic. Să revenim la post și la dezlegări.
nu exista "Biserica ortodoxa unita cu Roma"

ori esti catolic ori esti ortodox ... sau mai rau esti ortodox care ti-ai tradat credinta

unde ati gasit ... "Biserica ortodoxa unita cu Roma"?

poti fi si ortodox si catolic in acelasi timp?



edit: daca Ortodoxia si catolicismul sunt "unite" de ce sa treci de la una la alta?

Last edited by abu; 23.11.2011 at 23:25:33.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.11.2011, 11:48:12
Marinela Marinela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 16
Question pestele si carnea

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
pestele nu este considetat carne, in BO, din punct de vedere al postului.
calugarii de la Muntele Athos mananca peste, in anumite perioade.
De ce pestele nu este considerat carne? Din punct de vedere structural e carne. (sigur nu e o leguma sau fruct). Eu asa cred. Mereu m-am intrebat de ce pestele e "privilegiat", iar carnea normala e atat de blamata? Nu pun la indoiala cele spuse de dvs., dar intreb pentru ca vreau sa inteleg.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.11.2011, 13:21:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela Vezi mesajul
De ce pestele nu este considerat carne? Din punct de vedere structural e carne. (sigur nu e o leguma sau fruct). Eu asa cred. Mereu m-am intrebat de ce pestele e "privilegiat", iar carnea normala e atat de blamata? Nu pun la indoiala cele spuse de dvs., dar intreb pentru ca vreau sa inteleg.
Pestele este privilegiat, pentru ca a fost simbolul crestinismului, inca de cand acesta s-a infiintat. Numele pestelui in greaca este ichtys, continand initialele urmatoarei marturisiri de credinta: Iisus Christos Theou Yios Soter (Iisus Hristos Mantuitorul, Fiul lui Dumnezeu). La inceput, crestinii erau prigoniti, traiau in catacombe... ca sa se recunoasca intre ei, desenau pe nisip un peste. Deci pestele era un fel de metafora care Il inchipuia pe DUmnezeu. Plus ca apare de foarte multe ori in Noul Testament, mai cu seama in pilda inmultirii painilor si a pestilor, asadar este o specie binecuvantata de Hristos si oferita multimii spre hrana.

Sper sa te fi lamurit macar intrucatva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Dezlegari ,,speciale" in posturi Hector Postul 17 30.07.2012 11:32:32
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57
dezlegari blesteme in post evutza Generalitati 0 06.12.2007 21:55:08