Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 27.03.2009, 20:04:10
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Dar să revenim totuși la ce spune Sfânta Scriptură despre existența
sufletului după moarte.Aștept răspunsuri logice și biblice la citatele de mai jos. Puteți să vă consultați și cu liderii sectari adventiști mai “bine pregătiți” decât dvs, pe care îi cunoașteți.

[SIZE=1]1 Petru 3.18 „Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar VIU FĂCUT CU DUHUL, CU CARE S-A COBORÂT ȘI A PROPOVĂDUIT ȘI DUHURILOR ȚINUTE ÎN ÎNCHISOARE, care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă”.
Am încercat să dau citatul complet. Sf. Petru se referă clar la cele trei zile ale Mântuitorului în care a fost mort cu trupul (pentru că spune clar “omorât cu trupul”) și la pogorârea Sa în Iad unde erau duhurile unor oameni care trăiseră demult pentru că face și precizarea „în zilele lui Noe”
Apoi în aceași carte biblică și referindu-se la același episod sf. Petru face precizarea :
1 Petru 4.5-6 „Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții. Că spre aceasta S-A BINEVESTIT MORȚILOR, CA SĂ FIE JUDECAȚI CA OAMENI DUPĂ TRUP, DAR SĂ VIEZE DUPĂ DUMNEZEU CU DUHUL. “ În Biblia tradusă de B. Anania scrie “s-a bivestit CHIAR ȘI morților” iar în Biblia Cornilescu: “ȘI CELOR morți". Adică sensul e clar: pe lângă cei vii cărora le-a propovăduit Mântuitorul în timpul vieții pământești le-a propovăduit ȘI CELOR MORȚI în timpul coborârii în Iad.
[/SIZE]

[SIZE=1](Apoc. 6, 9-11). Si cand a deschis pecetea a cincea, am vazut, sub jertfelnic, sufletele celor injunghiati pentru cuvantul lui Dumnezeu si pentru marturia pe care au dat-o.
Si strigau cu glas mare si ziceau: Pana cand, Stapane sfinte si adevarate, nu vei judeca si nu vei razbuna sangele nostru, fata de cei ce locuiesc pe pamant? Si fiecaruia dintre ei i s-a dat cate un vesmant alb si li s-a spus ca sa stea in tihna, inca putina vreme, pana cand vor implini numarul si cei impreuna-slujitori cu ei si fratii lor, cei ce aveau sa fie omorati ca si ei."
[/SIZE]

[SIZE=1]4 Regi 13.21 (sau 2 Imp.13.21-biblia sectantilor) "Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei.CĂZÂND ACELA, S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT ȘI S-A SCULAT PE PICIOARELE SALE".
Puteau oasele unui sfânt decedat să facă minuni dacă sufletul acelui sfânt nu mai exista?

De asemenea nu ați dat niciodată nici un răspuns plauzibil nici la citatele:
Marcu 9.43-48 „Și de te smintește mâna ta, tai-o că mai bine îți este să intri ciung în viață, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins. UNDE VIERMELE LOR NU MOARE ȘI FOCUL NU SE STINGE Și de te smintește ochiul tău, scoate-l, că mai bine îți este ție cu un singur ochi în împărăția lui Dumnezeu, decât, având amândoi ochii, să fii aruncat în gheena focului. UNDE VIERMELE LOR NU MOARE ȘI FOCUL NU SE STINGE."
Despre ce foc care nu se stinge și despre ce vierme e vorba aici, dacă voi adventiștii negați existența Iadului?

Să ne oprim și la citatul din Apocalipsa 20.7-10 :
„Și către sfârșitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui, Și va ieși să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, și să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării. Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, ȘI VOR FI CHINUIȚI ACOLO ÎN VECII VECILOR".
Aici Biblia susține clar existența veșnică a sufletelor și existența Iadului, referindu-se la pedeapsa antihriștilor și a celorlalți oameni amăgiți de diavol. Sunt curios să văd cum veti ocoli răspunsul la problema asta!

Să ne oprim și la definiția pe care o dă însăși Mântuitorul termenului de Înviere:
Ioan 5.28-29 "vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui. Și vor ieși, CEI CE AU FĂCUT LUCRURI BUNE SPRE ÎNVIEREA VIEȚII ȘI CEI CE AU FĂCUT CELE RELE SPRE ÎNVIEREA OSÂNDIRII".
Acesta e un alt citat pe care adventiștii îl ocolesc, pentru că argumentează existența Iadului.

Să ne referim și la Schimbarea la Față a Domnului:
Luca 9. 28-31"luând cu Sine pe Petru și pe Ioan și pe Iacov, S-a suit pe munte ca să Se roage. Și pe când se ruga El, chipul feței Sale s-a făcut altul și îmbrăcămintea Lui albă strălucind.ȘI IATĂ DOI BĂRBAȚI VORBEAU CU EL, CARE ERAU MOISE ȘI ILIE Și care, arătându-se întru slavă, vorbeau despre sfârșitul Lui"
Evangheliile arată că Hristos a vorbit cu două personae care trăiseră demult. Ilie s-a înălțat la cer, dar Moise era mort. (Deut 24.5 "Și a murit Moise, robul lui Dumnezeu, acolo, în pământul Moabului, după Cuvântul Domnului") Cu cine a vorbit Hristos acolo la Schimbarea la față, dacă sufletul lui Moise nu mai exista conștient?

Apoi, in epistola catre Evrei 12 ;22 "Ne-am apropiat de muntele Sion si cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc si de zeci de mii de ingeri in adunare sarbatoreasca si de BISERICA CELOR INTAI NASCUTI care sunt injscrisi in ceruri si de DUHURILE DREPTILOR CELOR DESAVARSITI si de Iisus Mijlocitorul Noului testament"
Se vede clar din acest pasaj in primul rand, timpul trecut "ne-am apropiat de Muntele Sion, deci nu ne v-om apropia intr-o epoca viitoare, si duhurile dreptilor celor desavarsiti care-l lauda pe Dumnezeu, deci e clar ca cineva intr-o stare de inconstienta nici nu poate avea inca aceste calitati de dasavarsiti ci le-ar primi atunci cand ar invia la a doua venire, si nici nu-l pot lăuda pe Dumnezeu.

2 Cronici 33.6 “ Manase a adus oameni care chemau duhurile morților și fermecători; și a înmulțit relele împotriva Domnului, mâniindu-L.”
Lev 20.27 “Bărbatul sau femeia, de vor chema morți sau de vor vrăji, să moară neapărat”
Dacă vechii evrei nu credeau în existența sufletelor după moarte, atunci de ce le interzice D-zeu sub pedeapsa morții, spiritismul?

[/SIZE]
[SIZE=1]Domnule vasinec/maraiann, nu am mai adus argumentul Pildei săracului Lazăr de la Luca 16, în care se vorbește limpede de existența Iadului și a sufletelor după moarte, pentru că acolo ați venit cu niște comentarii de tot hazul, ba încă ați avut curajul să spuneți că nicăieri în Biblie nu se mai vorbește despre persoane decedate care vorbesc sau fac acțiuni. Deci când vă apucați la modul serios de citatele de mai sus??? Dacă ocoliți răspunsurile, o să le reiau la nesfârșit.

[/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #312  
Vechi 28.03.2009, 02:23:03
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Intr-o perioada eram incantat despre unele scrieri referitoare la yoga. Apoi, mi-a placut Baghavat-Githa. Dar cel mai mult m-a impresionat, ca profunzime, o scriere a poetului si filosofului indian Rabindranath Tagore (premiul Nobel in 1913). Lucrarea se intituleaza "Sadhana"(sper ca am scris corect) si era o explicare a gandirii din scrierile vedice.

Dar, asa cum v-am spus, Dumnezeu si-a facut mila de mine si mi-a pus in mana Sfanta Scriptura. In aceasta Carte am gasit toate raspunsurile la intrebarile mele, si mai mult de atat.
Iti multumesc mult pentru explicatiile tale.
Imi serveau personl pentru a intelege religia ta.

Daca tu te gasesti bine asa cum esti, si te rogi din suflet, banuiesc ca este religia ce mai potrivita pentru tine.

Apoi cum crezi si ce elimini nu este treaba mea, ci a ta.

Un singur lucru nu am fost si nu sint de acord: eliminarea alcunor Sfinti Parinti, si acceptarea altora. criteria, este probabil datorita religiei tale.
Mi-a facut placere s avorbesc cu tine.

Multumesc inca o data pentru timpul acordat.
Doamne ajuta!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #313  
Vechi 28.03.2009, 02:30:11
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Stiu, in mare masura, ce au facut ortodocsii. Partea rea este ca unele persoane vor sa ne convinga sa facem la fel.

Eu vreau sa-i am ca model pe Sfintii Apostoli (care au fost contemporani cu Domnul Iisus Hristos). Nu este corect?
Uite ca eu nu incerc sa te conving de nimic.
Ai religia ta, esti fericit cu ea, si vad ca esti, eu nu incerc sa te conving de nimic.
Eu o am pe a mea, sint foarte fericita cu draga mea ortodoxie, deci mi-o pastrez pina la moarte.

Nimeni nu trebuie sa convinga pe nimeni aici.
Scopul este unul singur: mantuirea sufletului.
Amin.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #314  
Vechi 28.03.2009, 08:00:01
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul

Un singur lucru nu am fost si nu sint de acord: eliminarea alcunor Sfinti Parinti, si acceptarea altora. criteria, este probabil datorita religiei tale.
Mi-a facut placere s avorbesc cu tine.

Multumesc inca o data pentru timpul acordat.
Doamne ajuta!
Cred ca nu m-am facut bine inteles. Nu eliminam pe nimeni ci eliminam invataturile gresite. Verificam totul cu Sfanta Scriptura. Este o metoda sigura de a te feri de invataturi gresite.
Reply With Quote
  #315  
Vechi 28.03.2009, 08:10:45
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Uite ca eu nu incerc sa te conving de nimic.
Ai religia ta, esti fericit cu ea, si vad ca esti, eu nu incerc sa te conving de nimic.
Eu o am pe a mea, sint foarte fericita cu draga mea ortodoxie, deci mi-o pastrez pina la moarte.

Nimeni nu trebuie sa convinga pe nimeni aici.
Scopul este unul singur: mantuirea sufletului.
Amin.
Confesiunea religioasa din care facem parte nu are nici o importanta in fata lui Dumnezeu. Prin botez, eu am facut un legamant cu Dumnezeu, nu cu vreo biserica. Eu nu sunt fericit cu religia mea ci sunt fericit de relatia pe care o am cu Dumnezeu (am cautat sa folosesc aceeasi termeni ca dvs. si s-ar putea sa vina, din nou, d-l "profesor" Mihailc sa-mi spuna ca am zis o prostie "mai mare decat toata istoria adventista". Termenul de religie inseamna de fapt refacerea legaturii cu Dumnezeu).

In fata lui Dumnezeu nu ne vom prezenta cu eticheta de ortodox, catolic, adventist, etc. Ne vom prezenta cu credinta si cu faptele noastre izvorate din credinta.

Singurul scop: mantuirea sufletului, spuneti dvs.
La aceasta sa ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #316  
Vechi 28.03.2009, 10:16:47
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Confesiunea religioasa din care facem parte nu are nici o importanta in fata lui Dumnezeu. Prin botez, eu am facut un legamant cu Dumnezeu, nu cu vreo biserica. Eu nu sunt fericit cu religia mea ci sunt fericit de relatia pe care o am cu Dumnezeu (am cautat sa folosesc aceeasi termeni ca dvs. si s-ar putea sa vina, din nou, d-l "profesor" Mihailc sa-mi spuna ca am zis o prostie "mai mare decat toata istoria adventista". Termenul de religie inseamna de fapt refacerea legaturii cu Dumnezeu).

In fata lui Dumnezeu nu ne vom prezenta cu eticheta de ortodox, catolic, adventist, etc. Ne vom prezenta cu credinta si cu faptele noastre izvorate din credinta.

Singurul scop: mantuirea sufletului, spuneti dvs.
La aceasta sa ne ajute Dumnezeu!

Nu-i adevarat! Nu stiu cum ii va judeca Dumnezeu pe oamenii care s-au nascut in alte credinte decat cea ortodoxa, dar stiu sigur ca daca cineva ortodox fiind a trecut la alta credinta, nu mai are mantuire in veac! Nu mai minti si mai rataci lumea!
Mantuitorul a spus clar Sfintilor Apostoli: "Cine se leapada de voi, se leapada de Mine, si de Cel ce M-a trimis pe Mine". Care botez la voi? Ca nu e valabil! Voi nu credeti in transmiterea Duhului Sfant! Iti spun eu cand s-a infiintat religia voastra, in 1831, de un preot baptist american. Voi v-ati lepadat de "Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica", asa cum spune in Crez. Voi nu credeti in Sfanta Traditie, care a existat inainte de Sfanta Scriptura. Lasa-ne pe noi in pace, si vezi-ti de credinta ta. Nu mai incerca sa ne convingi tu cu ratacirile tale. De aia spun tuturor, si preotii, si duhovncii nostri ne spun clar, ca la a treia mustrare, sa te departezi de omul eretic. De ce? Pt ca daca ajungi sa o tii lunga cu el, poate sa te imbrobodeasca, si sa te rupa de Biserica. Multi ortodocsi convinsi fiind, stand la vorba lunga cu ereticii, au fost pacaliti, si ei se credeau statornici. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #317  
Vechi 28.03.2009, 14:37:21
doartemporar doartemporar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Iti spun eu cand s-a infiintat religia voastra, in 1831, de un preot baptist american.
- "religia noastra" s-a infiintat in sec.I de catre Hristos, si se numeste Religia Crestina.
- Biserica Adventista de Ziua a Saptea s-a organizat oficial in 1863 nu 1831
- baptistii nu au si nu au avut niciodata preoti
- William Miller (daca la el te-ai referit), in 1863 cand s-a infiintat Biserica AZS, era mort de 14 ani.

In rest (daca a mai ramas ceva), informatiile sunt corecte.
Reply With Quote
  #318  
Vechi 28.03.2009, 20:58:03
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Confesiunea religioasa din care facem parte nu are nici o importanta in fata lui Dumnezeu. Prin botez, eu am facut un legamant cu Dumnezeu, nu cu vreo biserica. Eu nu sunt fericit cu religia mea ci sunt fericit de relatia pe care o am cu Dumnezeu (am cautat sa folosesc aceeasi termeni ca dvs. si s-ar putea sa vina, din nou, d-l "profesor" Mihailc sa-mi spuna ca am zis o prostie "mai mare decat toata istoria adventista". Termenul de religie inseamna de fapt refacerea legaturii cu Dumnezeu).

In fata lui Dumnezeu nu ne vom prezenta cu eticheta de ortodox, catolic, adventist, etc. Ne vom prezenta cu credinta si cu faptele noastre izvorate din credinta.

Singurul scop: mantuirea sufletului, spuneti dvs.
La aceasta sa ne ajute Dumnezeu!

Problema se pune in mod diferit:
Tu ai avut un botez, la nastere, si pe acela l-ai anulat, in favoarea unui alt Botez, deci poate intr-o zi vei dori sa te intorci la botezul initial?

Tu ai eliminat pe Dumnezeu din viata ta, pentru a cauta un botez "mai bun pentru tine", aici nu sint de acord cu tine.

Tu ai gasit deja pe Dumnezeu, si i-ai inotrs spatele....
Ce trist poate fii....
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #319  
Vechi 28.03.2009, 21:00:01
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Problema se pune in mod diferit:
Tu ai avut un botez, la nastere, si pe acela l-ai anulat, in favoarea unui alt Botez, deci poate intr-o zi vei dori sa te intorci la botezul initial?

Tu ai eliminat pe Dumnezeu din viata ta, pentru a cauta un botez "mai bun pentru tine", aici nu sint de acord cu tine.

Tu ai gasit deja pe Dumnezeu, si i-ai inotrs spatele....
Ce trist poate fii....
Dovada a ceea ce spun aici, este faptul ca esti atras ca un magnet, de acest website ortodox, pentru ca in sfrafundul sufletului tau relizezi ceea ce ai pierdut, altfel te-ai duce numai in web site-urile religiei tale.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #320  
Vechi 28.03.2009, 23:31:10
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doartemporar
- "religia noastra" s-a infiintat in sec.I de catre Hristos, si se numeste Religia Crestina.
Fals, religia voastră s-a format in America secolului 19. Crestinii primelor secole nu credeau in moartea sufletului odată cu trupul asa cum cred adventistii, nu practicau zeciuiala așa cum fac adeventistii și nu mai credeau in obligativitatea Sabatului și în interdictia de a consuma anumite alimente etc.
Nașterea rătăcirii adventiste a fost incă unul din numeroasele semne care arată apropierea sfârșitului:

Matei 24.11 "Și mulți prooroci mincinoși se vor scula și vor amăgi pe mulți."
2 Pet 2.1"Dar au fost în popor și prooroci mincinoși, după cum și între voi vor fi învățători mincinoși, care vor strecura eresuri pierzătoare și, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, își vor aduce lor grabnică pieire;Și mulți se vor lua după învățăturile lor rătăcite și, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită;"

Citat:
În prealabil postat de doartemporar
- Biserica Adventista de Ziua a Saptea s-a organizat oficial in 1863 nu 1831
Rădăcinile sectei adventiste de ziua a saptea pot fi gasite in anul 1831 cand William Miller a inceput sa predice Adventul (venirea a doua a Mantuitorului pt anul 1943)

Citat:
În prealabil postat de doartemporar
- baptistii nu au si nu au avut niciodata preoti
Cuvântul pastor in limba română înseamnă și preot al unui cult protestant.

Citat:
În prealabil postat de doartemporar
- William Miller (daca la el te-ai referit), in 1863 cand s-a infiintat Biserica AZS, era mort de 14 ani.
Asa cum am spus mai sus rădăcinile sectei adventiste de ziua a saptea pot fi gasite in anul 1831 cand William Miller a inceput sa predice adventul. Un moment important in devenirea actualei secte intitulate prescurtat ASZ a fost eșuarea profetiilor lui Miller in 1843 și 1844, cand a parăsit secta pe care el a infiintat-o.
Un alt moment de referinta in devenirea sectei este căsătoria "profetesei" Ellen White cu un lider al baptistilor de ziua a saptea: James White in 1846. Ea va accepta ca un compromis să cinstească sâmbăta, iar el a acceptat hotărârea ei de a interzice consumul "animalelor necurate". Toate acestea si-au gasit si acoperirea "biblică" in accepțiunea lor și au fost impuse aproape intregii grupări adventiste.
Gruparea intitulată Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea a luat ființă așadar oficial prin Conferința de la Michigan din 1861, dar ea funcționa de la căsătoria "profetesei" cu James White.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50