Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.11.2010, 21:40:47
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit legat de vise

o prietna a mea s-a visat mireasa si e suparata foc spunand ca stie ca nu e de bine, am zis ca nu ma pricep si voi apela la voi.
sunt oare aceste vise premonitorii, vor sa ne anunte ceva?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.11.2010, 22:24:08
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
o prietna a mea s-a visat mireasa si e suparata foc spunand ca stie ca nu e de bine, am zis ca nu ma pricep si voi apela la voi.
sunt oare aceste vise premonitorii, vor sa ne anunte ceva?
Parerea mea personala e ca visele sunt o cale larga spre amagire sau tulburare din partea vrajmasului.

Daca ni se intampla ceva bun sa ii multumim lui Dumnezeu. Daca ni se intampla ceva rau tot lui Dumnezeu sa-I multumim. Ca El se ingrijeste de toate, iar daca ne da incercari o face spre intarirea si urcusul nostru duhovnicesc iar raul tot spre bine este. Asa ca nu avem de ce sa ne suparam.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.11.2010, 22:53:41
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Putine sunt visele care sunt premonitorii,majoritatea tin de subconstient.Dar sunt mai multe site-uri specializate in traducerea viselor,poate gaseste acolo raspunsul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.11.2010, 23:50:48
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Putine sunt visele care sunt premonitorii,majoritatea tin de subconstient.Dar sunt mai multe site-uri specializate in traducerea viselor,poate gaseste acolo raspunsul.
pai tocmai ca nu cred ca acolo gaseste raspunsul, de aceea va intrebam pe voi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.11.2010, 00:04:38
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Am intrat eu pe site si am gasit mai multe variante :una ca persoana in cauza este traditionalista si capabila sa-si asume responsabilitati sociale:a doua varianta ca acest vis este o expresie a feminitatii persoanei:a treia,varianta clasica care inseamna casatorie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.11.2010, 00:10:01
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Vedeți-vă de treabă fraților; să nu dați nici o crezare viselor!

Citez din părintele Cleopa Ilie:

Daca vei crede intr-o vedenie falsa, apoi diavolul in vis te va invata " proorocii ". Diavolii spun lucruri care o sa se intample peste o luna, peste doua, sau peste trei luni. Sunt draci care ghicesc viitorul Si tu spui : " Mai, sunt adevarate !" Pai, ce-am visat eu saptamana trecuta, s-a adeverit acum !" Acestia sunt draci vrajitoresti, care stiu viitorul.
Dar, ai sa-mi spui : " Parinte, dar in Scriptura spune ca a visat Iosif, a visat Daniil, a visat cutare ... ". Da. Sunt si vise de la Dumnezeu. Dar acestea sunt foarte rare in viata omului si nu le poate intelege omul, daca nu vine langa el unul care are darul deslusirii duhurilor. Duhul este unul, cum spune la Corinteni 1,12, marele Apostol Pavel, insa darurile sunt impartite.

Ati auzit ca este : " Duhul intelepciunii, duhul cunostintei, duhul temerii de Dumnezeu, duhul intelegerii ... ". Auzi ce spune darul deslusirii duhurilor. Si Sfantul Ioan Evanghelistul spune : Fiule, ispititi duhurile, ca nu toate sunt de la Dumnezeu.
Daca marele prooroc daniil, barbatul doririlor, nu intelegea vedeniile, ausi ce spune Scriptura : A dat ordin Dumnezeu Arhanghelului Gavriil, zicand : Gavriile, fa in somnul lui Daniil sa inteleaga vedenia. Le vedea si nu le intelegea. Deci, de aici sa tinem minte, ca nu tot ce vede o vedenie sau un vis il intelege, pana nu are darul deslusirii.
Sunt si vise de la draci numiti arhiconi. Acestia stiu pe de rost toata Sfanta Scriptura. Iti spun proorocii pe care le gasesti in Biblie. Pe urma sunt draci care se cheama vrajitori. Acestia ajuta la vrajitori, la fermecatori, la descantatori si amagesc pe om, sa i se para ca s-a facut sanatos de acolo. De aceea Sfantul Ioan Scararul zice : Cela ce tuturor vedeniilor si tuturor viselor nu crede, filosof duhovnicesc este.
Sa nu credeti in vise ! Sa nu credeti in vedenii ! Daca crezi in vise si ai venit la mine sa te spovaduiesc, eu te opresc direct trei ani de la Sfanta Impartasanie. Cine ti-a spus sa crezi in vise ? Nu auzi ce spune Sfanta Scriptura ? Ia cauta in Cartea Intelepciunii lui Isus fiul lui Sirah, la capitolul 34 : Precum este cel ce alearga dupa vant si vrea sa prinda umbra sa, asa este omul care crede in vise. Ca pe multi visele i-au inselat si au cazut cei care au nadajduit in vise.

Eu am o carte scrisa despre vise si vedenii. Sa vedeti acolo cum te inseala diavolul prin vise.
Sufletul nostru are trei parti :
- partea rationala, este deasupra sanului stang pana la furca pieptului;
- partea manioasa, este in mijlocul inimii, si
- partea poftitoare, care este din mijlocul inimii pana la buric.

Toate aceste trei parti ale sufletului nostru au virtutile lor, patimile si visele lor. Trebuie sa le cunosti care sunt din partea rationala, care din partea manioasa sau din partae poftitoare.
Apoi sunt vise de la natura, de la tunete, de la fulgere, de la huietul apelor, de la vanturi. Voi daca nu stiti, te poate insela in tot chipul. Usor te insala. De aceea este oprit sa nu creada nimeni in vise, ca pe cei slabi - cum zice Scriptura - pe multi visele i-a dus la pierzare. Sunt vedenii si de la diavoli.

Si diavolul este putere nalucitoare. El se face in chipul lui Hristos, de straluceste ca soarele; in chipul Maicii Domnului, in chip de ingeri, in chip de sfinti, in tot chipul. Numai te-a prapadit, daca ai crezut. N-ati auzit ce spune Apostolul Pavel ? Nu-i de mirare ca si satana se face in chip de inger de lumina; si slujitorii nedreptatii se fac in chip de slujitori ai dreptatii. Deci, baga de seama ! Nu primi nici un fel de aratare, nici un fel de vedenie.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.11.2010, 00:38:25
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Sunt vise si vise .Batranii spuneau ca a te visa mireasa in noroi insemna rau ,acu pentru ca omul sa nu o ia razna Sf Parinti spun sa cercam visele ,unele vin de la diavol unele nu .In orice caz unele vise prevestesc ceva .In Vechiul Testament sa nu uitam ca Iosif a fost chemat sa talmaceasca visele faraonului.Eu stiu din batrani ca atunci cand visezi mire mireasa e rau intr-adevar si stiu ca batranii spuneau ca e necaz mare alaturea cu moartea .Inainte sa moara mama mea visam mirese si sa intamplat necazul .Sa astepte si sa nu se gandeasca la acest lucru mereu (la ce a visat ) poate fi doar un vis sa se roage si sa isi urmeze cursul vietii
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.11.2010, 01:37:50
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Smile Despre vise-visand ca e mireasa

Daca sar supara de pacateleeiar fi ceva
dar s ate superila un vis
sa fim seriosi nici un vis nu e valabil
indiferent ce ai visa
la vise am avut trenuia sa fiu cel mai fericit
nici tu nici altii sda nu creada in vise
mihail florin iasi
doamne ajuta
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.11.2010, 01:58:47
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Despre vise-part 2

Deci repet nici un vis nu e bun
ele sunt normale si atata tot
in rest sa ne intrebam de ce ne rugam maiputin
de lumea nici crezul sau psalmul 50 nu il mai stie majoritatea sau rugaciunile de dim sau sera
asta e grev nu visele
iar daca intreb pe alt de glume si banuri sau filme si muzica stiu o gramada
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.11.2010, 22:51:43
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

eu am avut unele vise care asa cum le-am visat asa au fost, acum faza cu mireasa este ceva legat de interpretare si nu ma pricep, prietena mea era speriata ca stie ca inseamna moarte cand te visezi asa si vroiam s-o linistesc cu niste explicatii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ceva legat de reikki Marcel_Ionut Intrebari utilizatori 3 05.11.2015 17:49:24
Ceva legat de bacalaureat Marcel_Ionut Intrebari utilizatori 17 23.07.2013 20:43:10
legat de post annajanette Generalitati 31 07.08.2010 19:46:16
Legat de juraminte NicoletaN Generalitati 3 07.06.2010 16:32:51