Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2012, 07:02:54
ionitamihaela ionitamihaela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.09.2012
Mesaje: 3
Implicit despre viitor

Buna dimineata.Ieri m-a sunat sora mea sa imi spuna ca o femeie de la servici de la ea ghiceste viitorul si cum anume,trebuie doar sa ii spui data,luna si zodia,,,,Sora mea spune ca i-a spus absolut totul despre mine din trecut,ca am fost bolnava si ca o sa mai fi ma vede prin spitale de tata ca a avut o cumpana si ia spus chiar si despre ce boli sufera,fratimiu ca i place viteza si ca o sa pateasca ceva foarte rau......sincer pe mine si pe mama ne-a cam pus pe ganduri daca este chiar asa si a stiut trecutul.....Voi ce parere aveti sa credem in asa ceva,cum sa facem sa nu luam in seama?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2012, 13:38:44
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Mihaela, ADEVARUL despre viitor, este la Dumnezeu. Noi, chiar daca aflam cate ceva prin metode neortodoxe, trebuie sa ne incredem mai mult in Dumnezeu, si mai ales sa mergem in caile Lui. Nu cunosc veleitatile "ghicitoarei" care i-a spus surorii tale ceea ce i-a spus. Nu stiu exact de ce ingaduie Dumnzeu astfel de lucruri, dar din proprie experienta stiu ca unii oameni chiar pot spune cu ajutorul cartilor de tarot, fapte care se confirma si dupa 50 de ani. Dar mai presus de orice ghicitor, este Dumnezeu, care POATE schimba, poate ierta, poate transforma verdele in uscat si uscatul in verde. Pentru aceasta e nevoie de smerenie si rugaciune curata. Deznadejdea la care te poate duce o astfel de... "proorocire", este extrem de periculoasa. Deci, sora-ta sa se spovedeasca, sa urmeze canonul care i se va da, iar voi ceilalti sa aveti in permanenta gandul la mila lui Dumnezeu.
Dumnezeu sa va ajute si sa va intelepteasca.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.09.2012, 16:45:21
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Dumnezeu ne-a descoperit tuturor tot ceea ce trebuia sa stim sau atat cat ne este de folos pentru mantuire, despre viitor.

Avem certitudinea ca, mai devreme sau mai tarziu, in viitor, vom muri. Insa, Crezul il incheiem marturisind: "astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa vina".

Acesta este "viitorul" care ar trebui sa ne framante, din perspectiva caruia sa ne randuim continuu prezentul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2012, 20:21:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionitamihaela Vezi mesajul
Buna dimineata.Ieri m-a sunat sora mea sa imi spuna ca o femeie de la servici de la ea ghiceste viitorul si cum anume,trebuie doar sa ii spui data,luna si zodia,,,,Sora mea spune ca i-a spus absolut totul despre mine din trecut,ca am fost bolnava si ca o sa mai fi ma vede prin spitale de tata ca a avut o cumpana si ia spus chiar si despre ce boli sufera,fratimiu ca i place viteza si ca o sa pateasca ceva foarte rau......sincer pe mine si pe mama ne-a cam pus pe ganduri daca este chiar asa si a stiut trecutul.....Voi ce parere aveti sa credem in asa ceva,cum sa facem sa nu luam in seama?
Doar doua categorii de oameni pot cunoaste (desi in feluri diferite) viitorul:

1. Sfintii ( in masura in care le dezvaluie Dumnezeu, pentru folosul oamenilor)
2. Vrajitoarele/vrajitorii - oamenii care lucreaza cu necuratul (in masura in care diavolul poate intui viitorul cunoscand trecutul prezentul si patimile oamenilor si o face spre pierzarea celor care cauta acest "dar").

Vezi unde se incadreaza respectiva, pentru ca a merge la cei din a doua categorie este un pacat grav si a mai lua inca aminte la ce spun ei este iarasi rau ca sa nu mai zic ca a face ce spune vrajitoarea, chiar daca pe moment poate parea bine, e foarte pagubos pentru mantuire.

Last edited by AlinB; 19.09.2012 at 20:23:40.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Profetie despre viitor spre_rasarit Generalitati 17 20.03.2011 22:57:57
casatorie viitor preot livadarufelix Generalitati 61 17.01.2011 15:50:18
Homosexualitatea in viitor SylverCheetah53 Homosexualitatea 41 29.07.2010 11:28:09
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01
Sf. Traditie - trecut si viitor/nou - articol interesant de pe site sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 14 06.08.2009 00:21:10