Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1881  
Vechi 23.06.2017, 03:51:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor și Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Nu socotiți că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa. Și dușmanii omului (vor fi) casnicii lui. Sfârșind Iisus de dat aceste învățături celor doisprezece ucenici ai Săi, a trecut de acolo ca să învețe și să propovăduiască mai departe prin cetățile lor.
Matei 10, 32-36 și 11, 1
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1882  
Vechi 23.06.2017, 08:52:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor și Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri.
Remigius: Aceasta este marturisirea despre care Apostolul spune (Romani 10): «Trebuie crezut in inima pentru a obtine justitia si trebuie marturisit din gura pentru a obtine mantuirea». Astfel, nu ganditi ca veti fi mantuiti fara marturia buzelor, fiindca Domnul nu spune numai "Oricine va marturisi pentru Mine", ci adauga "inaintea oamenilor" si inca "cine se va lepada inaintea oamenilor ma voi lepada si Eu de el inaintea Tatalui Meu, Care e in ceruri".
Sf Hilarie: Prin aceasta, ne invata ca va aduce inaintea Tatalui aceeasi marturie pe care o vom fi adus noi inaintea oamenilor.
Sf Ioan Chrysostom: Sa remarcam ca pedeapsa, ca si recompensa, sunt superioare una raului, cealalta binelui. Intr-adevar, ceea ce pare a spune Mantuitorul este: "Nu ati precupetit nimic primii, fie pentru a Ma marturisi, fie pentru a Ma lepada. Nu voi precupeti nici eu, iar eu voi fi cu asupra de masura si in pedeapsa, si in recompensa, fiindca voi fi Eu Insumi cel care va voi recunoaste sau care va voi lepada. Deci, daca veti face bine fara a fi primit rasplata, nu va tulburati, fiindca o rasplata supra-abundenta va asteapta in viitor. Daca, dimpotriva, ati fost vinovati fara a fi fost pedepsiti, nu va lasati pacaliti cu insolenta, fiindca urgia va este rezervata, afara de cazul in care va veti fi schimbat".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #1883  
Vechi 24.06.2017, 01:04:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Iar după aceste zile, Elisabeta, femeia lui, a zămislit și cinci luni s-a tăinuit pe sine, zicând: Că așa mi-a făcut mie Domnul în zilele în care a socotit să ridice dintre oameni ocara mea. Și după ce s-a împlinit vremea să nască, Elisabeta a născut un fiu. Și au auzit vecinii și rudele ei că Domnul a mărit mila Sa față de ea și se bucurau împreună cu ea. Iar când a fost în ziua a opta, au venit să taie împrejur pruncul și-l numeau Zaharia, după numele tatălui său. Și răspunzând, mama lui a zis: Nu! Ci se va chema Ioan. Și au zis către ea: Nimeni din rudenia ta nu se cheamă cu numele acesta. Și au făcut semn tatălui său cum ar vrea el să fie numit. Și cerând o tăbliță, el a scris, zicând: Ioan este numele lui. Și toți s-au mirat. Și îndată i s-a deschis gura și limba și vorbea, binecuvântând pe Dumnezeu. Și frica i-a cuprins pe toți care locuiau împrejurul lor; și în tot ținutul muntos al Iudeii s-au vestit toate aceste cuvinte. Și toți care le auzeau le puneau la inimă, zicând: Ce va fi, oare, acest copil? Căci mâna Domnului era cu el. Și Zaharia, tatăl lui, s-a umplut de Duh Sfânt și a proorocit, zicând: Binecuvântat este Domnul Dumnezeul lui Israel, că a cercetat și a făcut răscumpărare poporului Său; Iar tu, pruncule, prooroc al Celui Preaînalt te vei chema, că vei merge înaintea feței Domnului, ca să gătești căile Lui, Iar copilul creștea și se întărea cu duhul. Și a fost în pustie până în ziua arătării lui către Israel. Luca 1, 24-25; 57-68; 76; 80
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1884  
Vechi 25.06.2017, 08:31:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iar după aceste zile, Elisabeta, femeia lui, a zămislit
Venerabilul Beda: [Inainte] preotii care se succedau trebuiau sa fie din semintia lui Aaron. Acum, dimpotriva, nu mai sunt legile unei succesiuni carnale, ci o perfectiune exclusiv spirituala care da dreptul la sacerdotiu. Preotii sunt obligati sa respecte continenta tot timpul [serviciului lor] pentru a fi demni de a sluji la altar. "Iar dupa aceste zile", adica dupa zilele in care Zaharia si-a indeplinit indatoririle ministerului sau. Acest lucru s-a petrecut in luna septembrie, in ziua a opta a calendelor lui octombrie, atunci cand evreii se aflau in postul sarbatorii Tabernacolelor, in apropierea echinoctiului, cand noaptea incepe sa fie mai lunga decat ziua. Cu adevarat, Cristos trebuia sa creasca si Ioan sa scada. Nu fara rost era in acele zile post, fiindca Ioan Botezatorul trebuia sa predice oamenilor austeritatea si penitenta.

Citat:
Elisabeta, femeia lui, a zămislit și cinci luni s-a tăinuit pe sine, zicând: Că așa mi-a făcut mie Domnul în zilele în care a socotit să ridice dintre oameni ocara mea.
Sf Ambrozie De ce "se tainuia pe sine", daca nu dintr-un sentiment de pudoare ? Cu adevarat, pentru soti este un timp determinat de natura, in care e lucru laudabil a cauta sa aiba copii: atunci cand sunt in vigoarea varstei si cand pot spera sa-i aiba. Dar cand se ating limitele unei batraneti aproape epuizate, cand se ajunge la aceasta varsta careia nu-i mai sunt mai proprii cresterea copiilor decat zamislirea lor, femeia simte o anumita rusine de a purta semnele unei fecunditati desi legitime, de a fi luat o povara care convine altei varste, de a purta o sarcina care nu mai e in anotimpul ei. Ei ii era rusine din cauza varstei ei. Am putea intelege, de aici, ca Elisabeta si Zaharia nu mai aveau impreuna (de regula) raporturile pe care le au de obicei sotii, fiindca daca nu ar fi avut rusine sa isi indeplineasca indatoririle conjugale pana la varsta batranetii, nu ar fi avut cu atat mai mult rusine de a deveni mama. Cu toate astea, sa o lasam sa roseasca de povara maternitatii atata timp cat ignora ceea ce are ea misterios. Curand, cea care ocolea privirile fiindca devenise mama va incepe sa se glorifice, fiindca purta un profet in sanul ei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.06.2017 at 08:46:36.
Reply With Quote
  #1885  
Vechi 26.06.2017, 00:44:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Și auzind Ioan, în închisoare, despre faptele lui Hristos, și trimițând pe doi dintre ucenicii săi, au zis Lui: Tu ești Cel ce vine, sau să așteptăm pe altul? Și Iisus, răspunzând, le-a zis: Mergeți și spuneți lui Ioan cele ce auziți și vedeți: Orbii își capătă vederea și șchiopii umblă, leproșii se curățesc și surzii aud, morții înviază și săracilor li se binevestește. Și fericit este acela care nu se va sminti întru Mine. După plecarea acestora, Iisus a început să vorbească mulțimilor despre Ioan: Ce-ați ieșit să vedeți în pustie? Au trestie clătinată de vânt? Dar de ce ați ieșit? Să vedeți un om îmbrăcat în haine moi? Iată, cei ce poartă haine moi sunt în casele regilor. Atunci de ce-ați ieșit? Să vedeți un prooroc? Da, zic vouă, și mai mult decât un prooroc. Că el este acela despre care s-a scris: „Iată Eu trimit, înaintea feței Tale, pe îngerul Meu, care va pregăti calea Ta, înaintea Ta”. Adevărat zic vouă: Nu s-a ridicat între cei născuți din femei unul mai mare decât Ioan Botezătorul; totuși cel mai mic în împărăția cerurilor este mai mare decât el. Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăția cerurilor se ia prin străduință și cei ce se silesc pun mâna pe ea. Toți proorocii și Legea au proorocit până la Ioan. Și dacă voiți să înțelegeți, el este Ilie, cel ce va să vină. Cine are urechi de auzit să audă.
Matei 11, 2-15
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1886  
Vechi 27.06.2017, 16:51:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dar cu cine voi asemăna neamul acesta? Este asemenea copiilor care șed în piețe și strigă către alții, Zicând: V-am cântat din fluier și n-ați jucat; v-am cântat de jale și nu v-ați tânguit. Căci a venit Ioan, nici mâncând, nici bând, și spun: Are demon. A venit Fiul Omului, mâncând și bând și spun: Iată om mâncăcios și băutor de vin, prieten al vameșilor și al păcătoșilor. Dar înțelepciunea s-a dovedit dreaptă din faptele ei. Atunci a început Iisus să mustre cetățile în care se făcuseră cele mai multe minuni ale Sale, căci nu s-au pocăit. Matei 11, 16-20
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1887  
Vechi 28.06.2017, 01:07:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Atunci a început Iisus să mustre cetățile în care se făcuseră cele mai multe minuni ale Sale, căci nu s-au pocăit. Vai ție, Horazine, vai ție, Betsaida, că dacă în Tir și în Sidon s-ar fi făcut minunile ce s-au făcut în voi, de mult, în sac și în cenușă, s-ar fi pocăit. Dar zic vouă: Tirului și Sidonului le va fi mai ușor în ziua judecății, decât vouă. Și tu, Capernaume: N-ai fost înălțat până la cer? Până la iad te vei coborî. Căci de s-ar fi făcut în Sodoma minunile ce s-au făcut în tine, ar fi rămas până astăzi. Dar zic vouă că pământului Sodomei îi va fi mai ușor în ziua judecății decât ție. În vremea aceea, răspunzând, Iisus a zis: Te slăvesc pe Tine, Părinte, Doamne al cerului și al pământului, căci ai ascuns acestea de cei înțelepți și pricepuți și le-ai descoperit pruncilor. Da, Părinte, căci așa a fost bunăvoirea înaintea Ta. Matei 11, 20-26
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1888  
Vechi 28.06.2017, 08:22:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Vai ție, Horazine, vai ție, Betsaida,
Sf Ioan Chrysostom: locuitorii acestor orase nu erau rai prin natura lor. Betsaida daduse nastere atunci mai multora dintre Apostoli. Cu adevarat, atat Filip cat si cele doua principale cupluri ale Colegiului Apostolic, Petru si Andrei, Iacob si Ioan erau din Betsaida.
Sf Ieronim Aceasta expresie, "vai tie" ne arata ca Mantuitorul deplange soarta trista a acestor orase, care dupa atatea miracole si lucrari facute in fata ochilor lor nu s-au pocait.
Citat:
că dacă în Tir și în Sidon s-ar fi făcut minunile ce s-au făcut în voi, de mult, în sac și în cenușă, s-ar fi pocăit.
Sf Ieronim Mantuitorul le prefera Tyrul si Sidonul, orase dedate idolatriei si tuturor viciilor.
Sf Grigore Sacul semnifica durerea si austeritatea pocaintei, iar cenusa este praful mortii. Amandoua sunt puse spre folos in pocainta, pentru ca asperitatile sacului [este vorba de un material alcatuit din impletire de par lung de animale cu par lung pracum camila, sau din fibre vegetale lungi, precum canepa, nota mea M.D.] sa ne aminteasca de ce am facut pacatuind, iar cenusa sa ne faca sa ne gandim ce am ajuns prin judecata lui Dumnezeu.

Sf Ieronim Unde, deci, citim noi ca Mantuitorul ar fi facut miracole in Horazim si in Betsaida ? Citim intr-unul din capitolele de dinainte ca "parcurgea orasele si satele, vindecand toate bolile". Este, asadar, de crezut ca Horazimul si Betsaida erau dintre acele orase in care Mantuitorul operase minuni.

Citat:
Dar zic vouă: Tirului și Sidonului le va fi mai ușor în ziua judecății, decât vouă.
Sf Augustin: Nu este adevarat a spune ca Evanghelia nu ar fi fost predicata in timpurile si locurile in care Domnul prevedea inutilitatea predicarii pentru toti cei care Il auzeau, ca si pentru marele numar al celor care nu au vrut sa creada in El chiar si dupa ce au vazut morti inviind. Iata ca Domnul ne asigura ca locuitorii Tyrului si Sidonuluiar fi faut pocainta plina de umilitate daca ar fi fost martori ai miracolelor si puterii dumnezeiesti. Or, daca mortii sunt judecati dupa ce ar fi facut daca ar fi trait, asa cum locuitorii acelor orase s-ar fi convertit la credinta daca Evanghelia le-ar fi fost anuntata si confirmata prin atatea miracole stralucite, ar trebui sa tragem concluzia ca ar fi scutiti de orice pedeapsa. Si totusi, vedem ca vor fi pedepsiti in Ziua Judecatii, dupa cuvintele Mantuitorului. Dar chinul ultimilor va fi, deci, mai usor, iar pedeapsa primilor mai riguroasa.

Citat:
Și tu, Capernaume: N-ai fost înălțat până la cer? Până la iad te vei coborî. Căci de s-ar fi făcut în Sodoma minunile ce s-au făcut în tine, ar fi rămas până astăzi. Dar zic vouă că pământului Sodomei îi va fi mai ușor în ziua judecății decât ție.
Remigius: Nu numai pacatele Tyrului si Sidonului, dar, iata, crimele Sodomei si Gomorei sunt usoare prin comparatie.
Sf Ioan Chrysostom: Este ceea ce face acuzatia mai aspra, fiindca cea mai mare proba de rautate este de a fi mai rau nu numai dacat raii care exista, ci decat cei mai rai care au existat vreodata.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #1889  
Vechi 29.06.2017, 00:47:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Și venind Iisus în părțile Cezareii lui Filip, îi întreba pe ucenicii Săi, zicând: Cine zic oamenii că sunt Eu, Fiul Omului? Iar ei au răspuns: Unii, Ioan Botezătorul, alții Ilie, alții Ieremia sau unul dintre prooroci. Și le-a zis: Dar voi cine ziceți că sunt? Răspunzând Simon Petru a zis: Tu ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu. Iar Iisus, răspunzând, i-a zis: Fericit ești Simone, fiul lui Iona, că nu trup și sânge ți-au descoperit ție aceasta, ci Tatăl Meu, Cel din ceruri. Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui. Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.
Matei 16, 13-19
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1890  
Vechi 30.06.2017, 03:42:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În vremea aceea, mergea Iisus, într-o zi de sâmbătă, printre semănături, iar ucenicii Lui au flămânzit și au început să smulgă spice și să mănânce. Văzând aceasta, fariseii au zis Lui: Iată, ucenicii Tăi fac ceea ce nu se cuvine să facă sâmbăta. Iar El le-a zis: Au n-ați citit ce-a făcut David când a flămânzit, el și cei ce erau cu el? Cum a intrat în casa Domnului și a mâncat pâinile punerii înainte, care nu se cuveneau lui să le mănânce, nici celor ce erau cu el, ci numai preoților? Sau n-ați citit în Lege că preoții, sâmbăta, în templu, calcă sâmbăta și sunt fără de vină? Ci grăiesc vouă că mai mare decât templul este aici. Dacă știați ce înseamnă: Milă voiesc iar nu jertfă, n-ați fi osândit pe cei nevinovați. Că Domn este și al sâmbetei Fiul Omului.Matei 12, 1-8
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30