Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2011, 21:35:25
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Acatistul Sfantului Ciprian

Daca stie cineva cum se citeste Acatistul Sfantului Ciprian si daca am nevoie de dezlegare de la duhovnic pentru asta.
Multumesc pentru raspunsuri anticipat
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.07.2011, 00:37:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acatistul Sfantului Ciprian se citeste de catre mireni fara rugaciunea finala care este inspirata din Molifte, fiind citita adesea la Sfantul Maslu. In general, daca vrem sa citim orice acatist o perioada mai indelungata, e bine sa-i cerem binecuvantare duhovnicului, caruia-i spunem de ce-l citim si il rugam sa se roage pentru noi. Daca vrem sa citim asa, din cand in cand, putem citi orice acatist si fara binecuvantare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.08.2011, 22:22:52
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cu Acatistul Sfantului Ciprian am o "problema". Citesc in fiecare zi cate un acatist (recomandate de preot), ei in ziua cand trebuie sa citesc acest acatist imi vine foarte greu sa incep, ceva de neinteles, aman momentul, imi fac de lucru chiar daca nu am...pur si simplu mi-e greu sa-l incep. Dupa ce ma apuc de citit nu mai e nici o problema, dar pana incep parca ma tine ceva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.08.2011, 22:39:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Si eu stiu ca nu citeste de catre oricine rugaciunea de la finalul acatistului ci numai de preoti sau persoane care au binecuvantare sa o faca!
Daca puteti sa ne spuneti pt ce anume este recomandat Acatistul Sfantului Ciprian?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.08.2011, 00:45:33
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Post

Acatistul Sfantului Ciprian si al Sfintei Iustina este recomandat de parintzii duhovnici, atunci cand persoana respectiva are probleme datorate farmecelor si vrajilor.
Iti recomand sa citesti viata Sfantului Ciprian.....
Doamne-Ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.08.2011, 00:49:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acatistul Sfantului Ciprian este recomandat in special celor care au probleme cauzate de vraji. Din icosul 1, reiese ca Sfantul Ciprian este ocrotitorul in mai multe tipuri de necazuri:

,,Icosul 1:

Minunata s-a aratat viata ta, Sfinte, ca din pruncie slujirii I idolesti ai fost inchinat, dar cunoscand Domnul ravna ta dupa cunoasterea cea adevarata, ti-a descoperit tie printr-o fecioara curata pe Hristos-singur-Adevarul, de care taina si pronie dumnezeiasca minunandu-ne, cu credinta cantam tie:

Bucura-te, cel ce ai infrant slujirea idoleasca;
Bucura-te, ca ai vadit inselaciunea diavoleasca;
Bucura-te, ca de cunostinta adevarului ai ravnit;
Bucura-te, cel ce si in paganeasca cunostiinta te-ai aratat iscusit;
Bucura-te, cel ce diavolesti mestesuguri si vrajitorii ai cunoscut;
Bucura-te, ca toate acestea mai apoi de ocara le-ai facut;
Bucura-te, ca poti sa ne scapi de ispita diavoleasca;
Bucura-te, ca ne izbavesti de ratacirile eretice;
Bucura-te, ca ne arati calea spre adevar;
Bucura-te, ca rugaciunile tale de tot raul ne scapa;
Bucura-te, ajutorul celor inviforati;
Bucura-te, ca lumina ta tuturor o imparti;
Bucura-te, sfintite mucenice Cipriane, pururea slavite!"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.08.2011, 00:51:32
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E impresionant mey... Sf.Ciprian spunea ca inainte sa se boteze, cand era vrajitor, vorbea cu satana fatza catre fatza, i se inchina si-l saruta ca pe un domn...

De Sf.Iustina nu s-a putut apropia diavolul... si cand s-au intors rusinati numai pt ca Iustina era acoperita de umbra crucifixului de deasupra patului... Sf.Ciprian i-a zis diavolului "Ce vei face tu cand insusi Iisus va veni asupra ta, cand nici umbra crucii n-o poti suferi?"

Te convinge de multe chestii lectirarea vietii acestui sfant.Printre altele sa nu dai crucea jos de la gat niciodata. :D

Nu-i numai sa citesti acatistul doar daca ai vraji... poti sa-l citesti oricand. Pt orice, doar e sfant.

Last edited by crestinOrtodoxa; 29.08.2011 at 01:12:20.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.08.2011, 02:29:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Intr-adevar impresionanta viata acestui Sfant!!!Mare este Dumnezeu!!

Morala crestina ne dovedeste ca pana si cei mai mari slujitori ai satanei se pot mantui sau pot deveni Sfinti,daca asta isi doresc ei si cu tarie cred in Domnul!Exista o cale de intoarcere pt fiecare,nu suntem sortiti pieirii in pacat(insa este greu de luat hotararea extrema de a desparti de noi viata de pana atunci...)

Scuze pt off topic,se pare ca nu m-am putut abtine cu aceste cugetari...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.01.2012, 04:38:50
dan-vasile dan-vasile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2012
Mesaje: 1
Implicit Acatistul Sfantului Ciprian

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Daca stie cineva cum se citeste Acatistul Sfantului Ciprian si daca am nevoie de dezlegare de la duhovnic pentru asta.
Multumesc pentru raspunsuri anticipat
Doamne ajuta.
Eu am citit Acatistul Sfantului Ciprian fara sa am o dezlegare de la duhovnic. Pur si simplu l-am gasit pe net, am citit despre viata Sfantului, am citit pe forumuri despre cum se citeste acest acatist si l-am citit. Nehotararea era legata de rugaciunea din final, insa, dupa ce m-am documentat in topicele pe care le-am gasit la acest subiect, am citit-o modificand sintagma "slujitorul tau" cu "robul tau". Era un sfat dat unei doamne de catre un preot, cu mentiunea de a nu citi sub nicio forma moliftele Sf. Vasile Cel Mare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.01.2012, 10:44:31
claudiuremus claudiuremus is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit acatistul sfantului sfintitului mucenic Ciprian

...,,Cela ce mai inainte ai fost invatator rautatii si te-ai aratat Arhiereu prin cinstita fecioara Iustina...".
Fiecare carticica ce contine acatistul are o povatuire scrisa la inceput,un fel de informare.
Este bine sa fie citit cu binecuvantarea duhovnicului,pentru ca aduce mai mare folos; cat despre rugaciunea de la sfarsit ,la inceputul ei sta scris: ,, De esti preot zi:" dupa care urmeaza rugaciunea propriu-zisa.
Abia acum urmeaza ispita, s-o citim sau nu? In cele mai multe cazuri duhovnicul nu da dezlegare.Motivul este ca nu suntem pregatiti ,iar datoria noastra este sa ne rugam lui Dumnezeu nu sa ne luptam cu diavolul.Parintele Arsenie Boca spunea cu privire la aceste rugaciuni si blesteme, ca diavolul este ca un cuib de viespi unde nu e bine sa te duci sa-l scormonesti cu batul.Sa-l lasam dar pe Sf. mucenic Ciprian ,care a murit pentru Hristos sa se lupte el cu diavolul iar noi sa-l cinstim si sa-i citim doar acatistul,iar mai departe stie el ce are de facut.Sa fiti convinsi de asta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre acatistul Sfantului Ciprian! maria63 Vrajitoria 11 15.07.2015 04:31:31
Acatistul Sfantului Ciprian ramona78 Intrebari utilizatori 0 27.03.2011 12:03:03
despre Acatistul Sfantului Ciprian AnAmarie Generalitati 10 07.12.2010 00:40:30
Moastele Sfantului Ciprian la Suceava! www.bisericasfantulciprian.ro sanchip Moaste 2 26.08.2010 13:45:38
Acatistul Sfantului Fanurie statenelu Intrebari utilizatori 0 12.08.2010 01:08:18