Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 27.11.2013, 18:36:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai asta era si sensul la povestea aia de adormit prostimea, cu "cronovizorul", ca pana la urma acolo s-a ajuns, atac la adresa crestinismului, si la cei "saracuti cu neuronul" prinde, chit ca e plina de nonsesuri, adica mai intai zic ca treaba aia nu poate modifica trecutul, nu te poti intoarce in trecut si imediat dupa ca suntem intr-un prezent modificat printr-o interventie in trecut, ca au vrut sa vada inceputurile umantitarii chit ca aparatul functiona cu introducerea unor date exact nu cu comanda vocala si au primit imagini cu niste primitivi intr-o piata cu un bou (probabil stramosul celor doi boi care faceau emisiunea) si de aici au dedus ca suntem o colonie extrateresta - pai atunci inceputul nu trebuia sa fie debarcarea?
Marele expert Codrin spune la un moment dat ce s-ar fi putut vedea daca ar fi mers si mai inapoi un timp. La un moment dat chiar spune ceva de genul " eu cred si stiu ca si tu crezi ( adica strainu crede ) ca suntem o colonie penala." Si arata si o ilustratie "cronovizoare" de prin cartile lui in care apare si "bomba atomica" de la Sodoma si Gomora si cred ca si momentul "debarcarii".

E si o parte buna in toata chestia asta, cand vezi ca un ateist din asta de internet ne spune ca credinta in moastele sfintilor e o tampenie si probabil sunt doar niste "oase incarcate energetic", ajungi sa-i iubesti pe astia care apar la tv.

Mie imi place Oreste atunci cand zambeste complice si ne spune ca anumite lucruri pot fi patrunse doar de initiati, nu-s pentru muritorii de rand. Atunci inteleg ca el de fapt face emisiune doar pentru mine.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 27.11.2013, 19:19:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tipic sectelor, te face sa te simti special, chiar daca esti prost gramada.
Desigur, conditie de baza, sa-ti insusesti doctrina. Si primesti diploma de om destept.
Pacat ca restul lumii nu o recunoaste, dar se rezolva si asta: ei nu ti-o recunosc ca sunt prosti si nu-si pot da seama ce destept esti tu.
Case closed, ciracul e inchis la borcan unde se simte cel mai tare, aia din afara is toti prosti gramada.

Si asta cu un singur punct slab: mandria, pacatul favorit al diavolului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 27.11.2013, 19:27:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Măi, zice câte unele uneori...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #284  
Vechi 27.11.2013, 19:53:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Cand spui asta la tv macar tu pari mai destept decat restul. Adica de vreme ce impartasesti si altora tainele "initiatilor" inseamna ca macar tu esti "initiat".
Reply With Quote
  #285  
Vechi 27.11.2013, 20:13:59
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Extraterestii

Mie mi se pare ca problema extraterestilor care framanta lumea contemporana, nu e altceva decat o noua religie. Ei sunt un fel de zeii olimpului. Un om care refuza pe Dumnezeu isi creaza in suflet un "vacum", o nevoie de a umple golul care ii da sens existentei. Sunt multe dezbateri stiintifice si chiar teologice pe tema asta. Oamenii cauta salvarea. Au refuzat salvarea venita de la Mantuitor, asa ca ei cauta alti mantuitori. Cam asa vad eu treaba...

Obisnuiesc sa ma mai uit pe History Channel (nu prea imi ofera televizorul nici o alternativa) si mereu dau peste emisiuni cu extraterestii. Eu cred ca cineva ne vrea imbecili. Sincer.

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #286  
Vechi 27.11.2013, 20:24:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Mie mi se pare ca problema extraterestilor care framanta lumea contemporana, nu e altceva decat o noua religie. Ei sunt un fel de zeii olimpului. Un om care refuza pe Dumnezeu isi creaza in suflet un "vacum", o nevoie de a umple golul care ii da sens existentei. Sunt multe dezbateri stiintifice si chiar teologice pe tema asta. Oamenii cauta salvarea. Au refuzat salvarea venita de la Mantuitor, asa ca ei cauta alti mantuitori. Cam asa vad eu treaba...

Obisnuiesc sa ma mai uit pe History Channel (nu prea imi ofera televizorul nici o alternativa) si mereu dau peste emisiuni cu extraterestii. Eu cred ca cineva ne vrea imbecili. Sincer.

Doamne ajuta!

Reply With Quote
  #287  
Vechi 27.11.2013, 20:27:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Citeste parerea lui Vasile cel Mare despre felul in care apar broastele. E de tot risul, recunoaste. Faptul ca poti citi asta, in sec. icsicsi, denota ca sunt pastrate, logic. Doar nu o sa poti citi ceva inexistent.
Am mai scris de cateva ori despre subiectul asta. Ba chiar era argumentul folosit de mine fata de cei ce sustineau geocentrismul (ca soarele se invarte in jurul pamantului) pe forum si care citau din sfinti.
O sa repet ce am scris, sfintii foloseau si date din stiinta acelor vremi, dar precizau ca e ce spun invatatii din timpul lor, nu invatatura crestina sau talcuirea Scripturii. Chiar din Sfantul Vasile am dat citat in care spune de invatatura inteleptilor acelui timp.
Aici nu e vorba de ce au spus sfintii, ci de un capitol din Scriptura, Facerea. In plus este si talcuirea sfintilor, retine te rog partea cu "in plus". Cei ce sustin evolutionismul teist spun ca Facerea nu e adevarata, pentur ca nu se potrivetse cu evolutionismul. Aici ma refer la cei ce au inventat evolutionismul teist, nu la credinciosii care ii cred pe ei.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 27.11.2013, 20:31:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Bun, broastele NU apar spontan din namol. Nu stiu ce virsta au copiii tai, dar si daca sunt in grupa mijlocie, pot sa ti-o confirme.
Asta spui tu acum, dar oamenii de stiinta din acele timpuri asta spuneau apropae in unanimitate, iar daca tu sustineai atunci ca nu e asa erai catalogat inapoiat, impotriva stiintei. Poate erai si batut, ca erau alte metode atunci. Observi comparatia cu evolutionismul sau teoria Big-Bang din zilele noastre?
Reply With Quote
  #289  
Vechi 27.11.2013, 23:30:32
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta spui tu acum, dar oamenii de stiinta din acele timpuri asta spuneau apropae in unanimitate, iar daca tu sustineai atunci ca nu e asa erai catalogat inapoiat, impotriva stiintei. Poate erai si batut, ca erau alte metode atunci. Observi comparatia cu evolutionismul sau teoria Big-Bang din zilele noastre?
Cataline, tu ai neamuri la tzara sau provii dintr-un sat? Eu sunt orasean la prima generatie. Crede-ma, am petrecut o groaza de vreme in copilarie si adolescenta la tzara. e indeajuns, fara sa ai macar ca scop asta, chiar si mergind cu oile/gistele/etc pe izlaz, sa urmaresti baltoace temporare sau chiar un lac permannet cu apa mai mica: vei vedea cum bufo bufo se imbratiseaza de subsuori, uneori pina vreo cinci-sapte masculi o sugruma de-a binelea, depunfrumusele ponta aia filiforma si gelatinoasa, apoi se retrag pe uscat. ei, din oau ies larvele/mormolocii, si din ei adultii. Nu trebuie sa fie cineva un tocilar evolutionist ca sa stie asta, si un analfabet briliant la minte si cu spirit de observatie poate sti chestia cu metamorfoza amfibienilor actuali. Asa ca unii doctori ai Bisericii, si in Vest si Est, poate s-au facut de ris cu teorii din astea, poate fiindca au citit prea multa filosofie greceasca, cu aiurelile ei scormonitoare de cauzalitati. Si fiindca baba care isi leaga basmaua in fiecare duminica dimineata il credea mai degraba pe episcop, datorita stupidului sentiment de falsa securitate pe care il traieste gloata in preajma autoritatii, decit pe oricare observator perspicace, cult sau analfabet, nu importa, a ramas ca episcopul. Asa cum acum, cu semn schimbat, avem aceeasi spalare pe creier, cu doua motoare: comoditatea si numitul simt al "coplesirii in fata autoritatii". Atunci venea de la stapinitori laici feudali si/sau oamenii Bisericii, acum vine de la activisti atei si/sau New Age si de la stapinirea eurocrata apostata si arghirolatra. Atunci era predica la amvon sau pristavul cu toba, acum televizorul si internetul. Aceleasi date, alte mijloace.
Istoria este ciclica.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 27.11.2013, 23:32:39
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul

Ce mecla de campion galactic la malahie are spalacitul asta ateist militant!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti ca exista extraterestri? amatyyy Generalitati 41 14.12.2012 22:21:40
Extraterestri sau alte forme de viata Templier Knight Generalitati 22 08.12.2010 00:46:30
zeii-extraterestri?:( robertt Teologie si Stiinta 28 16.11.2010 16:02:14
Catolicii au inceput dialogul cu extraterestri Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 18 08.06.2008 23:25:17
Extraterestri? Basileus Generalitati 58 15.12.2006 20:41:23